Vedik Astroloji de “Evrensel Üçgen” olarak aktardığım özel bir oluşum vardır. Bu oluşum belli döngülerde gerçekleşirken, gökyüzünde sabit olarak yer alan 27 takım yıldızdan (nakshatra) aynı grupta olanların en az 3 gezegen vasıtasıyla birbirleriyle üçgen temaslarıyla gerçekleşir. Evrensel üçgeni gerçekleştiren takımyıldızların neyi açığa çıkardıkları önemli olması bir yana, öncelikle evrensel üçgen kozmik enerjilerin bizimle temasta olması anlamına gelir.

Merkür, Vedik astrolojiye göre Koç burcuna 27 Mart itibariyle yerleşti ve bu burcun ilk 13 derecelik bölümünü işgal eden Aşwini yıldızı ile teması başladı. Merkür’ün Aşwini yıldızındaki yolculuğu uzun süre devam edecek zira gezegen bu alanda 10 Nisan da geri harekete başlayacak ve 3 Mayıs’a kadar Aşwini yıldızında gerilerken, 23 Mayıs’a kadar bu yıldızda mehter marşı gibi bir ileri bir geri hareket edip duracak. Merkür Aşwini yolculuğu boyunca Rahu ve Satürn ile kuracağı özel kontak nedeniyle evrensel üçgenin bir ayağını oluşturmuş olacak. Ancak bu sürecin 29 Mart- 9 Nisan ve 4 Mayıs – 23 Mayıs arasındaki kısmı daha kıymetli bunun nedeni öncelikle gezegenin ancak bu süreçlerde ileri harekette kalması diyebilirim. Kısacası önümüzde 9 Nisana kadar olan döngüde Koç, Aslan ve Yay burçlarını biraz daha yakından ilgilendiren özel bir etki var.

Merkür, Aşwini yıldızında şifa kanallarını açan bir etkiye sahiptir. Aşwini evrenin kozmik şifacısıdır. Yakın süreçte 9 Nisana kadar kendinizle ilgili çözmeniz gereken düğümleri, sıkıntıları, ruhsal rahatsızlıkları yoluna koymanız ve şifa bulmanız adına güzel fırsatlar var. Bunun yanında kozmik şifa terapileri, şifalanma gibi alanlardan daha fazla fayda edinebilirsiniz.

Diğer yandan Ay döngüleri hayatımız ve enerji akışlarımız adına oldukça önemlidir. Bu döngüler içinde “Hilal” etkisi özel bir yer tutar. Hilal, ay fazları içinde ayın enerjisinin en dengeli olduğu zamanlara işaret eder. Merkür hazır evrensel üçgen etkisini tetiklemişken ve tam bu aralar Hilal etkisine de geçmişken bu aralığı iyi değerlendirmek lazım. Vedik astrolojisine göre şu aralar “Hilal” fazının etkin olduğu bir döngüden geçiyoruz. 30-31 Mart ve 1 Nisan tarihleri boyunca Ay Hilal fazında ilerlerken sonrasında artık büyüme etkisine geçecek ve dolunaya doğru ışığını büyüterek devam edecek. Perşembe-cuma ve cumartesi günleri gökyüzünde hem evrensel üçgen hem de Hilal fazı var. Değerlendirmek nasip olsun…

Hilal fazı neyi anlatır? Ay’ın ışığının en dengeli olduğu zamanları ifade eder. Bu denge içsel enerjilerimiz, zihnimiz, vereceğimiz kararlar ve atacağımız adımlar adına bir anlamda destekli olacağımızı ifade eder. Elbette hepimiz kendi haritalarımıza göre kişisel yol haritalarımızı kaderimiz ve kısmetlerimiz ölçüsünde yaşarız ancak kişisel alanlarımız kadar genel olarak yaşadığımız enerjiler de önemlidir. Nisan ayında başlayacak Merkür gerilemesi öncesi, başlatmanız gereken özellikle Merküryen yani iletişimle ilgili önemli bir karar, ticari bir adım, alım satımla ilgili bir girişim, ruhsal bir tedavi, kozmik bir şifa terapisi ihtiyacınız varsa bu içinden geçtiğimiz bir kaç günlük süreçte başlatmak için adeta köprüden önceki son çıkıştan geçiyoruz (Merkür gerilemesinin eli kulağında:)

Ayrıca 30 mart ile 1 nisan arasındaki bu süreç, evinizin enerjilerini dengelemek, kendi bedeninizle ilgili detoks veya şifa terapisi uygulamak (estetikle ilgili bir girişim hariç), dua etmek, meditasyon veya yogaya ağırlık vermek veya inancınıza göre özel namazları (tespih namazı gibi) uygulamak için oldukça faydalıdır. Yine bu süreçte yardımlaşma, size ihtiyacı olan birine destek verme çok faydalıdır. Kendi ihtiyaçlarınızı, gönlünüzde olan veya kavuşmaya ihtiyaç duyduğunuz şeyleri talep etmek, dileklerde bulunmak adına da yine kıymetli zamanlardan geçiyoruz.

Yolunuzun sevgi ile aydınlanması dileklerimle…

Şebnem Ekşib

©Şebnem EKŞİB Yazının tüm hakları saklıdır. İzin almadan ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ve kopyalanamaz.

Mesaj Bırak

Your email address will not be published. Required fields are marked *