ÜNLÜ ANALİZLERİ

MARDİN DE BAŞLAYAN NOBEL HİKAYESİ

Prof. Dr Aziz Sancar, Bu yıl 2 meslektaşı ile birlikte Kimya dalında Nobel Ödülünü alırken, bilim alanında bu ödülü alan ilk Türk oldu. 

Aziz Sancar, 8 Eylül 1946 yılında Mardin, Savur doğumludur. Aziz Sancar, Nobel ödülünü alırken, sadece DNA ve biokimya dalında bir başarıyı taçlandırmadı. O, aynı zamanda azmin ve mücadelenin örneği olarak başarının herkes için gerçekleştirilebilir bir hayal olduğunu da kanıtladı. Tabi bunu kaderinin de yardımı ile yaptı.

Şans ve kader size göz kırpabilir. Ama elde edeceklerinizi elinizde tutmak veya hayatın size sunduklarını nasıl değerlendirip kullanacağınız,  işte bu tamamen size bağlı bir savaşın ve mücadelenin sonucudur. Hayat sizi bir yere getirebilir ama orda ne kadar ve nasıl kalacağınız sizin elinizdedir. Bunun en iyi örneklerinden biri de kuşkusuz Aziz Sancar tarafından yazıldı.

Aziz Sancar’ın Vedik Astroloji haritası kadersel döngüler ve önemli bir görev ile bu dünyaya geldiğini gösteren işaretlere sahiptir. Ancak o, bu hayatındaki misyonunu insanlığa fayda için kullandı. Hatta kendi geliş nedeni için yol alırken futbol gibi büyük bir hayalinden vazgeçti. Lise yıllarında kaleci olarak futbol oynarken, milli takıma çağrılıp, boyunun kaleci olmak için yeterince uygun olmadığını düşünüp, derslerine önem vermeye karar vermiş biridir. Kadersel noktası Mars olan Aziz Sancar’ı, futbola bu kadar yakın tutan ise spora yetenek veren Mars gezegeninin haritasında idealler ve hedefler evinde bulunmasıdır. Mars onun hedeflerine ve ulaşmak istediklerine mücadele ve çalışma ile sahip olacağını gösteren bir etki de yerleşmiş. İşte tam da bu etki onu Mardin’den alıp, Amerika’ya götürürken, hedefleri için savaş veren biri haline getirmiş. Bu harita da itici güç Mars’tır.

Birinin dünyaca ses getiren bir şey yapıp, hayata iz bırakması için haritasında ün ve bilinirlik gerektiren noktalara sahip olması gerekir. Biz bu noktalara Vedik Astroloji de Yogalar deriz.

Sancar’ın haritasında Ay’ına göre yerleşen Jüpiter ve Venüs, Amala Yoga oluştururken, Ay ve Jüpiter arasında Gajakesari yoga da mevcuttur. Her ikisi de ün ve yaptığı işte iyi bilinme, yolunun açık olması anlamına gelen etkiler verir.

(Vedik Astroloji kitabım, Kaderin Şifrelerini Çözme Sanatı Sayfa:276 ve 281 ün ve talih yogalarını aktardım)

Sancar, güçlü bir kariyer evine sahiptir. Güneş, Vedik Astrolojiye göre Aslan burcunda ve kariyer evi dediğimiz köşe bir alanda yerleşerek işinde iyi mevki vermiştir. Merkür ise hedefler ve dönüşüm alanından geldiği kariyer evinde ona işinde büyük dönüşümler verirken, aynı zamanda Güneş ile yaptığı Nipuna Yoga ile zeka ve yüksek bir IQ bahşetmiştir. Zekayı gösteren Ay, parlaktır. Dolunay evresinde bulunmaktadır. Ayrıca zekanın bu haritada temsilcisi olan Jüpiter, Venüs ile birleşirken, Chitra takımyıldızında keskin bir zeka göstergesidir. Ay’ın bulunduğu takımyıldız Şaravana, dinleyerek öğrenmeyi ifade eder. Şaravana yıldızı, 2. padasında Venüs yönetimindedir. Venüs, Vedik astroloji de kimyayı temsil eden gezegendir ve Terazi burcunda kendi alanında çok iyi çalışmaktadır. Kişinin kimya konusunda uzman olması için Venüs desteğine ihtiyacı vardır. Ancak Sancar’ın haritasında olduğu gibi, hem kimya konusunda uzman, hem tıp doktoru, hem de molekül ve biokimya dallarında uzmanlaşacaksanız, haritada 3 gezegenin desteğine ihtiyacınız var demektir.

Bunlar; Venüs, Güneş ve Ketu (Güney Ay Düğümü) gezegenleri ve onların yerleşimleri olacaktır. Venüs, kendi burcunda, Güneş kendi burcunda ve Ketu kendi burcu olan Akrep’te yerleşmiş. Tüm bu etkiler Sancar’ı işinde çok başarılı biri yapmış. Mars ise ona itici güç oluştururken, bugün geldiği yere çok çalışma ve mücadele ile geldiğini gösteren etkilerle dolu bir haritası var.

Aziz Sancar, haritasında elde edeceklerini ancak mücadele ve uğraşı ile alabileceğini gösteren bir çok bulgu taşımakta. Başta da Kala Sarpa Yoga dediğimiz bir yerleşim ile doğmuş. Bu yerleşimi alacakaranlık kuşağı gibi göstermeye çalışan sözde Vedik uzmanlarına tam bir kapak niteliğinde bir harita onun haritası.

Kala Sarpa Yoga’yı merak edenler kitabımın 295. sayfasından bilgi alabilirler. Ancak kitapta da belirttiğim gibi, Kala sarpa yoga size elde edeceklerinizle ilgili büyük uğraşılar verirken, bu hayatınızda önemli deneyimler ile karşılaşacağınızı ve önemli bir misyonunuz yani göreviniz olduğunu fısıldar. Bu yogayı dikkate alırken, atmakaraka (kader noktası) gezegen ile birlikte incelemek gerekir ki genelde burası gözden kaçar. Yoga her zaman alacakaranlık kuşağı gibi çalışmaz. Tarihte büyük izler bırakmış bir çok kişinin haritasında mevcuttur.

İşte, tarihe büyük bir iz bırakan Aziz Sancar’ın haritasında yine bu yoga mevcut. Haritada kurtulan gezegen olan Ay, onu toplum önünde yüksek bir mevkide tutmuş, ama bir yandan da elde edeceklerini uğraşı ile almasına neden olmuştur. Kurtulan gezegen kişinin gideceği yoldaki çıkış kapısı gibidir. Onun çıkış kapısı “Bilim” olmuştur.

Kala Sarpayı oluşturan Ketu, en güçlü yerleşiminde Akrep burcunda otururken, derinlemesine görebilen bir zekayı temsil ediyor. Araştırmacılarda, bilim adamlarında, kimsenin fark etmediğini gören insanlarda genellikle Ketu Akrep yerleşimindedir.

Yükselen burç olan Akrepte yerleşen Ketu, ona kökler (DNA sarmalı) ve en diptekini biokimya konusunda merak vermiştir. Yükselen yıldızı olan Anuradha ise Satürn tarafından yönetilir ki Aziz Sancar’ın fiziki özellikleri Satürn etkisi taşımaktadır. Yükselen burcun yıldızı Vedik astroloji sisteminde önemlidir. Anuradha yıldızı kriminoloji, adli tıp, biokimya ve molekül yapıları inceleme, derinden fark etme, ekstrem konulara merak hissetme konularında kişiye iç güdü verir. Akademisyen ve danışmanlarda sık görülür. Yıldızın 3. padasında doğan bilim adamına aldığı etki, nobel konusunda büyük destek vermiştir. 3. pada venüs ile yönetilirken, kişinin işi vasıtasıyla büyük ün yapacağına işaret eder. ( Kitabımın 333.sayfasında Anuradha hakkında geniş bilgi mevcuttur)

Diğer yandan bilim adamının yurtdışında başarılı olacağı doğduğu anda belli imiş. Yurtdışını gösteren alanın yöneticisi Venüs, yine yurtdışını gösteren alanda ve güçlü bir yerleşimde Jüpiter ile kavuşum etkisinde. Bunun anlamı başarı, yurtdışında gelecek.

2014 Kasım ayından bu yana Anuradha yıldızından geçen Satürn, Nobel aldığı tarihte yükselen ile tam kavuşum içindeydi. Görüldüğü üzere Satürn her zaman kişiyi perişan eden bir enerji vermez. Satürn aslında size ektiğinizi biçtirir. Ektiğiniz emek ve bilim ise Nobel biçersiniz. Transit Jüpiter ise Temmuz ayından bu yana bilim adamının kariyer alanından geçmekteydi. Doğum haritasında kariyer evinde bulunan Güneş ve Merkür ile kavuşum derecesinde ilerleyen transit Jüpiter, yetişkin avaşta ile güzel bir derecede Sancar’a büyük destek verdi. Ama buradaki püf noktası yine Mars’ta gizlidir. Mars, kader gezegeni olarak kariyer evinden geçerken, natal Merkür ile tam kavuşum oluşturmuştur. Venüs yine kariyer evinden ilerlemekte idi.

Aziz Sancar’ın haritası ile ilgili sayfalarca analiz yapabiliriz. Fakat bu noktada bilmeniz gereken kişinin yıldız haritası dediğimiz doğum haritasının kendi hayatının büyük bir aynası olduğudur. O ayna, kişinin kaderini ve o kaderi nasıl yönettiğini yansıtır.

Yolunuz ışık, ilim ve sevgi ile buluşsun.

Sevgilerimle.

Şebnem Ekşib

Astrolog, Yazar ve Eğitmen

 

©Şebnem EKŞİB Yazının tüm hakları saklıdır. İzin almadan ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ve kopyalanamaz. 

Mesaj Bırak

Your email address will not be published. Required fields are marked *