Mars gezegeni astroloji içinde bireysel mücadeleyi vurgulayan, savaşçı, agresif ve hareketli bir enerjinin temsilcisidir. Mars, en basit ve temel içgüdümüzü oluşturan önemli bir etkendir, yani hayatta kalma, yaşama tutunma güdümüzün. Bu nedenle kişisel haritalarımızda Mars, gücü nispetinde bizim avcı köklerimizin temsilcisi olarak hayat içinde nasıl bir mücadele göstereceğimize de işaret edebilir.

Mars, sağlıklı bir yerleşimde bizim hırslarımızı, mücadele gücümüzü, hareket enerjimizi gösterir. Bir yıldız haritasında sorunlu yerleşime sahip bir Mars ise, durumuna göre aşırı saldırgan veya pısırık bir yapı verebileceği gibi, fazla atak veya hareket veya cesaret özürlü kişilerde ortaya koyabilir. Eril bir enerjidir. Bu nedenle cinsel potansiyelle ve libido ile de direk bir bağlantısı vardır. Dolayısıyla bir haritada Mars önemli bir gezegendir. Mars, yaklaşık iki yılda bir geri hareket geçer ve yine yaklaşık seksen günlük bir döngüde geri hareket içinde kalır.

Bu yıl 17 Nisan 15.30 civarında geri hareketine başlayacak olan gezegen, 16 Nisan’da duracak ve bir gün sonrada retroya geçmiş olacak. Bu süreçte 1 Temmuza kadar devam edecek. Bu sene gerçekleşecek Mars gerilemesini önemli kılan noktalardan birisi de gerilemenin büyük bölümünün başka gezegen gerilemeleri ile birleşecek olması. 17 Nisan Mars gerilemesi sırasında Satürn ve Jüpiter de gerileme içindeler. Mayıs ayı başında Satürn, Jüpiter, Mars ve Merkür gerileme içinde olacaklar. Başka bir deyişle gökyüzünde nerdeyse tüm gezegenler (Güneş-Ay ve Venüs hariç) geriliyorlar. Bu etki ilerlemekte zorlanma ve eski konuların sürekli önümüze gelmesi şeklinde kendini gösterecektir. Yeni olandan ziyade (özellikle Mayıs ayı boyunca) sürekli eski konular, eski ilişkiler, geçmiş olayların yeniden revize olmasıyla karşılaşabiliriz.

Mars, Hint Astrolojisine göre Akrep burcunda Satürn ile kavuşumdayken retroya geçiyor. Yaklaşık 10 Haziran civarında gerileyerek Terazi burcuna geçecek. Gerileme etkisi en yoğun, Akrep, Terazi, Boğa ve Koç burçlarını etkileyecek diyebilirim. Mars gerileme sırasında hangi evinizden (yaşam alanınızdan) geçiyorsa, o alan yoğun şekilde etkilenecek. Ancak Hint astrolojisine göre Akrep ve Terazi burcunda yükselen, Güneş veya Ay burçlarınız bulunuyorsa doğal olarak gerileme sizi daha yakından ilgilendiriyor diyebilirim.

Mars Gerilemesi Dünya ve ülkemiz adına genel etkileri

Gerileme dünya açısından siyasi, idari, politik dengeler açısından hassasiyet vermekte. Gerilemenin Satürn gölgesinde gerçekleşmesi (Satürn ile beraber) kalıcı sandığımız sistemler ve yönetimler açısından büyük değişim etkileri getirebilir. Satürn sistemleri temsil ederken, bu süreçte özellikle Mayıs ve Haziran aylarında dünya ve ülkemiz açısından seyrinde gittiğini sandığımız konuları tekrar ele almak gerekebilecek.

Yürüyen ve giden çarpık ne varsa bunlarla yüzleşme, gerçekleri görme ve hayatımızı tekrar revize etme zamanları. Bu dönemlerde üzerimize gereğinden fazla yük almamalıyız. Fazlalıklardan kurtulma zamanı olan Satürn geri hareketi, bu yıl ki gerilemesinde Mars Rötarı ile yaptığı iş birliğinde, bu kurtulma ve yeniden yapılanma sürecinde soğukkanlı ve akılcı hareket etmekte hepimizi zorlayabilir.

Mars gerilemesi sistemlere olan karşı çıkışı çevre ülkeler açısından en yoğun Fransa, Suriye, Rusya üzerinde gösterirken, özellikle Fransa açısından halk ayaklanmaları, karışıklıklar olarak kendini gösterebilir. Turizm ve turistik yerler açısından terör riskinin yükseleceği Fransa’da, grevler, işçi ayaklanmaları, sendika hareketleri, sağlık alanlarında değişimler, polis ve askeri alanları ilgilendiren alanlarda sorunlar yaşanabilir. Haziran ve Temmuz aylarında eğlence merkezleri açısından Fransa risk altında.

Suriye açısından savaş ve yönetim değişimleri etkileri, ülke içinde büyük bir karışıklık ve dönüşüm etkisini tetikleme potansiyelinde.

Rusya açısından ise önlerindeki 2 aylık Mars gerilemesi süreci ekonomik olarak hassas bir sürece işaret etmekte.

Ülkemiz Açısından Mars Gerilemesi

Akrep burcu Türkiye haritasında 6. evi yönetir. Bu alan, işçi ve çalışan kesim, silahlı kuvvetler, askeri alanlar, kolluk güçleri ve polis teşkilatı, halk sağlığı ve açık düşmanlar alanlarından sorumludur. Tüm bu alanlarda bir çok konu tekrar gündeme gelirken, Mars gerilemesi Türkiye haritasındaki Jüpiter’in üzerinde gerçekleşmekte. Jüpiter, Hint Astrolojisinde öncelikle çocuklardan sorumludur. Mars, cinsellikle alakalı gezegenlerden biridir demiştik ve ülkemizde birden gündeme gelen çocuk cinsel istismarlarını ortaya döken gezegenlerden biri olarak Şubat ayından bu güne öne çıkmakta. Çocuklarla ilgili her türlü konu, çocuk sağlığı, cinsel istismar konuları çarpıcı biçimde yine önde olacak. Hatta yeni skandallar gündeme gelebileceği gibi, bu konu tekrar ülke gündemine oturabilir. Bu dönemde çocuklar ve çocuklarımızla ilgili konularda daha uyanık ve tedbirli olmalıyız. Diğer yandan Jüpiter’in üzerinden seyrine bir de geri hareket ile devam eden Mars; hükümet, devletle ilgili konular, gizli konuların ortaya çıkması, hükümet ve devlet liderleriyle ilgili şok edici haberlere eşlik edebilir. Mars gerilemesi, 15 Nisan ile 1 Mayıs / 10 Haziran ile 29 Haziran arasında gergin derecelerden hareket edecek. Özellikle 15 Haziran ve 28 Haziran civarında çok dikkat çekici olayları başlatabilir.

Mars, İlişkiler açısından Haziran ayında belirgin etkiler verebilir. 15 Nisan ile 15 Haziran arasında ilişkilerde kıskançlık kaynaklı sorunlar veya gizlenen gerçeklerin ortaya çıkması alanlarını tetikleyebilir. Birliktelikleriniz adına Mars gerilemesi boyunca daha dikkatli ve sağduyulu davranmak önemli olacak.

Mars gerilemesi/retro 17 Nisan 2016 15:12 de başlayacak. Gerileme başlangıcı an haritasına baktığımda, Aslan burcunun yükseldiğini ve Maha takımyıldızının etkin olduğunu görüyorum. Gerileme başlangıç haritası devlet, kamu, üst düzey yönetici kişiler ve yönetim kademeleri ile siyasi ve politik alanları çok etkileyecek. Başlangıç haritasında 4.ev oldukça hareketli duruyor. Bu durum ülke güvenliği ve iç güvenliğimiz açısından hassas bir gerileme olacağına işaret etmekte. Bu süreçte büyük bir terör olayı daha yaşanabilir. Ayrıca, depremler, doğal afetler, yangın açısından risk söz konusu.

Sağlıkta Mars Gerilemesi

Gerileyen Mars, kas ve kemiklerle ilgili sorunları tetiklerken, diş sağlığı ile ilgili vereceği hassasiyetleri daha önce aktarmıştım. Tekrar edersek, özellikle Nisan ve Mayıs aylarında diş ve çene sağlığınıza dikkat edin. Ayrıca bel sorunları fıtıklar, sinir sıkışmaları, kas sorunları, kas gerginlikleri kaynaklı problemlere zemin hazırlayabilecek. Geri hareketli Mars Mide çakrasında blokaj oluşturabilir. Bu dönemde sindirim sorunları, gastrit, ülser ve benzeri sağlık sorunlarına yatkınlık artacaktır.

Mars ayrıca cerrahi operasyonlar, enfeksiyonlar, kırmızı kan hücrelerinden sorumludur. Bu dönemde yani 15 Nisan ile 1 Temmuz arasında acil olmadıkça cerrahi operasyonlar planlamamak yerinde olur. Mecbur olmadıkça estetik önemli müdahaleler yaptırmamak gerekiyor.

Mars Gerilemesinde Dikkat Etmemiz Gerekenler

Bağışıklık sisteminizi yüksek tutmaya çalışın. Ağır fiziksel hareketlerden uzak durun, sporu dengeli yapın, abartmayın.

Sakatlanmalara ve kazalara eğilim artacaktır.

Araba alımları, teknik bir aletin alımında olumlu bir zaman değil. Özellikle Mayıs ayı.

Ev ve iş yerlerinizde yangınlara dikkat edin. Su kaynaklı tesisat sorunları açısından da risk var (Mars Akrepte geriliyor)

Bir olay, kişi veya durumla ilgili mücadele başlatmak, düşmanca veya düşünmeden hareket etmek destek görmez. Mars gerilemesi durumları kişiselleştirmeye eğilim verir. Unutmayın ki hücum değil, savunma dönemidir. Sakin ve akılcı hareket etmek çok önemli.

İlişkilerde kıskançlıklar, süre gelen ama yüzleşmediğiniz sorunları tekrar ele almak söz konusu. Bitmemiş işler, tamamlanmamış konuları sonuçlandırmak adına uygun olan bu dönem, yeni bir girişimi desteklemiyor.

BURÇLAR AÇISINDAN MARS GERİLEMESİ

Koç Burcu veya Koç yükselen

Kazalar ve yaralanmalar açısından oldukça dikkatli olun. Mars gerilemesi dönüşümler, ani kayıplar ve beklenmedik olaylar açısından gergin etkiler vermekte. Ancak toparlamanız gereken konuları tamamlamak ve düzene koymak adına gerilemeyi iyi değerlendirebilirsiniz. Maddi konular, vergi ve benzeri işler eski konular yeniden gündeme gelebilir.

Boğa Burcu veya Boğa Yükselen

Evlilik, ilişkiler, partneriniz, eşinizle ilgili konular, her türlü ikili ilişkiler ve ortaklı iş alanlarınızda etkin olacak bir gerileme geçireceksiniz. Bu konulardaki pürüzler daha belirgin olabilir ancak çözülmesi gereken işleri düzenlemek söz konusu. Üreme organları kaynaklı sıkıntılar ve hormonlarınıza dikkat etmekte fayda var.

İkizler Burcu veya İkizler Yükselen

Sağlık açısından dikkatli olmakta fayda var. Özellikle kemikler, dişler ve bel bölgeniz daha hassas olabilir. Çalışma alanlarınız, mesleki konularda temponuz yoğunlaşacak. Düzenli ve disiplinli olmaya ve çatışmalara girmeden, çözüm odaklı bakmaya çalışın. Düşmanlar, rakipler açısından fark etmediğiniz durumları birden fark etmek söz konusu. İş konularında özellikle Mayıs ayına dikkat etmek yerinde olur.

Yengeç Burcu veya Yükselen Yengeç

İlişkiler, aşk hayatınız, çocuklar açısından hassas bir dönem. Borsa veya benzeri spekülatif gelir alanlarınız varsa, temkinli hareket edin. Risk alma dönemi değil. Girişimlerinizde sağlam hareket etmeye gayret etmelisiniz. İlişkilerde ani gelişmeler, gerginlikler söz konusu. Çocuklarınız varsa, sağlıkları veya onlarla ilişkileriniz açısından da dikkatli olmak gereken bir süreç söz konusu.

Aslan Burcu veya Yükselen Aslan

Aile, ev, anne ve yuva alanlarınızda dikkatli olmakta fayda var. Evde yangın, tesisat sorunları gibi konularda uyanık olmak yerinde olacaktır. Ani ev değişimleri kararları alabilirsiniz ama adım atarken düşünerek ve iyi inceleyerek hareket edin. Özelikle Mayıs ayı bu konularda destekli değil.

Başak Burcu veya Yükselen Başak

Yakın çevreniz, kardeşler, kuzenler gibi çevrenize dönük olay ve kişiler üzerine odaklanmanız söz konusu. Kısa vadeli planlarınızda ani gelişmeler ve durumlar söz konusu. Yakın yerlere yolculuk yaparken tedbirli olun. Araç alımları bu dönem destekli değil. Araçlarla ilgili teknik sorunlarla uğraşabilirsiniz.

Terazi Burcu veya Yükselen Terazi

Maddi konular, finansal alanlar gündeminizde ağırlıklı olabilir. Mars gerilemesi boyunca özellikle de Mayıs ayında finansal konularda riskli adımlar atmayın. Yatırım ve benzeri girişim için 15 Nisan ile 15 Haziran arası destekli değilsiniz. Haziran 15 ile 1 Temmuz arası, gerginlikleriniz artabilir. Sağlığınıza dikkat etmek gerekecek. Bu dönemde ilişkiler ve sağlık alanları mars gerilemesinden daha yoğun etkileniyor.

Akrep Burcu veya Yükselen Akrep

Ruhsal olarak gergin olabileceğiniz bu dönemde, sorumluluklarınızı yeniden gözden geçirmeniz gerekebilir. Kendinizi fiziksel ve ruhsal olarak zorlamayın ve esnek olmaya çalışın. İlişkilerde kıskançlıklara dikkat etmeniz gerekirken, durumları kişiselleştirmeden ele almalısınız. Bu dönemi daha çok rutin işlerle ve gerginlikten uzak durmaya çalışarak geçirmek doğru olacaktır. Sürprizlere açık bir süreç olacak. Durumları kontrol etmeye çalışmaktan ziyade çözüm odaklı bakmanız daha yerinde olacaktır.

Yay Burcu veya yükselen Yay

Gizli kalmış konular açısından ilginç bir dönem geçirebilirsiniz. Her ne olursa osun kendinize yüklenmeden ve yormadan ele almaya çalışın. Borç ve alacaklar adına eski konular gündeme gelebilir. Gider ve gelir dengelerinizi ayarlamak önemli olacak. Eski konulara takılma, üstünü örttüğünüzü düşündüğünüz kişi veya olaylarla tekrar uğraşma söz konusu.

Oğlak Burcu veya Yükselen Oğlak

Bu dönem uzun vadeli plan yapmak veya uygulama adına destekli değil. Daha çok günlük işlere veya konulara yönelin. Şartlar sürekli değişerek planlarınızı revize etmenize neden olabilir. Arkadaşlar, sosyal çevreyle ilişkiler gerginleşebilir, durumları büyütmeden değerlendirmeye çalışın. Aşk ve ilişkiler adına bu dönem yine dikkatli olmalısınız.

Kova Burcu veya Yükselen Kova

Kariyer ve iş alanlarınızda Mars size sürpriz gelişmeler verebilir. Kriz yönetimini deneyimlemeniz söz konusu. Üstlerinizle ilişkilerde fevri hareket etmemelisiniz. Şartları zorlamayın ve hiç bir şeye sabit bakmayın. Olmayanı veya bir türlü yürümeyen bir konuyu akışa bırakmak, inat etmemek önemli olacak. Ev ve iş alanları mars gerilemesinde odak noktanız olabilir.

Balık Burcu Veya Yükselen Balık

Maddi konular ve sosyal ilişkileriniz adına durumları iyi yönetmeniz gereken bir gerileme süreci yaşayacaksınız. Gelir gider dengelerinize önem verin ve planlı hareket etmeye gayret edin. Eski konular, eski ilişkiler üzerine vakit kaybetmeden değiştiremeyeceğiniz iş ve durumları zorlamadan hareket etmelisiniz.

 

©Şebnem EKŞİB Yazının tüm hakları saklıdır. İzin almadan ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ve kopyalanamaz. 

 

 

 

 

Mesaj Bırak

Your email address will not be published. Required fields are marked *