Aylık Astoloji Yorumlarım

MARS GERİLEMESİ TERAZİ YOLCULUĞUNA BAŞLIYOR

Mars Gerilemesi Terazi Burcunda…

Mars, sık gerilemez. Yaklaşık iki yılda bir retro dediğimiz gerileme döneminde konaklar ve sonra yoluna devam eder. Ancak gerileme döngüsünde seyrederken, gerilemeye başladığı burçta uzun süre yol alır. Mars bu yıl Hint Astrolojisine göre Akrep burcunda başladığı gerilemesine 18 Haziran’la birlikte Terazi de devam edecek. 18 Haziran ile 12 Temmuz arasında Terazi burcunda konaklarken, 1 Temmuza kadar da geri hareketine devam edecek.  

Kısacası önümüzdeki yaklaşık 1 aylık döngüde Mars Terazi burcu ve retro etkisini yaşayacağız. Bu noktada hassasiyeti artıran ise Mars’ın geri hareketi ile Terazi’ye geçişini ve bunu zor bir dereceyle yapmasını 20 Haziran Dolunay’ı birlikte yaşayacak olmamız. Kısa vadede etkileri yoğun hissedilecek bu enerjiyi bilhassa yükselen Terazi, yükselen Akrep, yükselen Koç, yükselen Boğa burçları başta olmak üzere, bu alanlarda Ay burçları olanlar da dahil biraz daha temkinli ve dikkatli karşılama yönünde olsunlar.

Terazi burcu için genel kanı ilişki, evlilik, aşk ve duygusallıkla ya da duygusal paylaşımlarla bağlantılı olması yönündedir. Bu konularda etkilidir evet ama gerçekte Terazi burcu denge, adalet sistemi, diplomasi, hukukla da çok iç içedir. Evrenin avukatı derim ben terazi burcuna ve genel yapıları aslında herkesle aynı mesafede kalarak, kimseyle kötü olmadan, kendi dengelerini bulmaya çalışmalarından geçer. Terazi savaşı sevmez. Barış ile gelen huzuru, dengeyi, diplomasiyi anlatırken, kendini ilişkiler, çevresiyle kurduğu kontaklarla onarmak veya ortaya koymak isteyebilir. Nedense Kova burçları için çok sosyal olduklarıyla ilgili yanlış bir anlaşılma vardır. Oysa Kova dostluklara önem verir, sosyalleşmeye değil. Terazi ise sosyal alanların öncüsüdür. Adaletin, dengenin, barışla ve sevgiyle sağlanabilecek akışın arayışındadır. Bu etki en yoğun Ay burcu Terazi‘de olanlarla görülür. 

Şimdi ise savaşın ve mücadelenin temsilcisi Mars, Terazi burcuna doğru gergi harekette geçmişken, dengesizlikle gelen dengeleri deneyimleyeceğiz. Nasıl mı?

Öncelikle Mars geri hareketi içe dönen öfkeyi, dış mücadeleyi değil, iç savaşları temsil eder. Mars, öncü, hareketli, savaşçı ve düşünmeden adım atan potansiyellerini içeriye, kendi derinliklerimize aktarmaya başlar retrosu ile. Dolayısı ile iç dengelerin sarsılacağı, öfkenin kabaracağı ama bir yandan da mücadeleye ve bir duruma kafan girerken durmayı ve beklemeyi öğrenmemiz gereken bir süreç olacak. Mars, Terazi kombinasyonunda iç tutarsızlıklar ve huzursuzluklar artar. Bunu en iyi 1999 yılı Nisan- Mayıs civarı doğumlu çocukları olanlar bilirler. Zira o dönemde Mars Terazi burcunda ve geri harekette idi. 1999 yılı Nisan ve Mayıs aylarında doğan çocuklar mücadele  etmek konusunda ne yöne gideceğini çok bilemeyen veya kendi iç öfkeleri ve arayışları daha yoğun olan bireyler olarak henüz büyüme döngüsünde olduklarından, kendilerini ve ebeveynlerini zorlama potansiyelindeler.

Şimdi Mars yeniden Terazi ile buluşuyor… Nelere Dikkat Etmek Lazım?

Öncelikle iç huzursuzlukların artabileceği, kendimize veya başkalarına karşı potansiyel bir öfke hissetmemize neden olacak bir transittir bu. İlişkilerde daha yüzeysel ve derinliği olmayan, flörte dönük bakış açısı ağırlık kazanırken, sevdiklerimiz, eşimiz veya beraber olduğumuz kişiyle ilgili atlatmamız gereken bir sınav veya kriz yaşanabilir. Öte yandan ilişkilerde daha hercai bir bakış açısı da söz konusu. Mars 12 Temmuza kadar geri hareketli olacağı için ilişkilerle ilgili geçmişten gelen sorunlar veya tıkanıklıklar gündemimize oturabilir. Eski bir ilişki yeniden karşımıza çıkabilir. Bir karar vermeniz gerekiyorsa daha çok 1 temmuzdan itibaren daha net bakacağınızı hatırlatmakta fayda var.

Terazi adalet demiştik. Davalar, hukuksal konularda mücadeleye dönük bir süreç yaşanabilir. Hem ülke olarak, hem de bireysel alanlarımızda hukuk ve adalet sistemi daha fazla sorgulanırken, Mars’ın geri hareketli olması özellikle bize bir dava açıldıysa temkinli olmamız ve işi şansa bırakmamamız gerektiğini vurguluyor. Epeydir süren bir haksızlık veya benzer bir durum adına siz de girişimde bulunabilirsiniz ama püf nokta sakin ve akılcı hareket etmek gerekliliğidir. Bu dönemde başlatılan agresif savaş ve mücadeleler sonuç almayabilir.

Bu dönemde kimsenin özgürlük alanına girmeyin, zorla bir şeyi yaptırmaya çalışmayın. Özellikle size bağlı bir çalışan veya çocuğunuz, sevgiliniz, eşinizle ilişkilerinizde mesafeyi iyi ayarlamak ve çok doğru olduğuna inandığınız bir konuda bile, diretme, zorlama karşı tarafın ciddi tepkisiyle karşılaşmanıza neden olabilir. Bu dönemde her türlü ikili ilişkide mesafeyi iyi ayarlamak gerekmekte. Bu etki eğer bir ilişkiyi, evliliği, beraberliği veya iş ortaklığını sonlandırmayı düşünüyorsanız da geçerlidir. Bitişler, sonlandırmalar, ayrılıklar adına elbette adımlar atabilirsiniz ama bunu arenada savaşan iki gladyatörün mücadelesine çevirirseniz, ne siz, ne de karşı taraf kazanabilir. Mars Terazi retrosunda kazananın da mağlup olduğu durumlar sık görülür

Fiziksel olarak kendinizi yormayın. Böbrek, mesane, idrar yolları ve bel sorunlarınız varsa, 12 temmuza kadar dikkatli olmak gerekecek. Bu dönemde üreme organlarına da dikkat etmek gerekiyor. Ağır sporlar yapmayın ama açık havada yürüyüş, dengeli bir şekilde spor yapmak, havasız yerlerden uzak durmak, sosyalleşmekten ziyade kendinizle veya kendinizi iyi hissettiğiniz yerlerde bulunmanız tercih edilen bir durumdur.

Bu süreç ticari faaliyetler ve benzeri işler adına temkinli olmak ve düşünmeden risk almamak kaydıyla uygundur. Hırslarınızın gözünüzü kapatmasına sakın izin vermeyin ve hesaplarınızı, bakış açınızı gerçekçi bir zemine oturtmaya çalışın.

20 Mayıs civarında Dolunay etkisi de devreye gireceği için 16 Haziran  22 Haziran arası ve bilhassa 20 Haziran Dolunay civarı daha da dikkatli olmak gerekmekte. Yani neyle nasıl mücadele edeceğinizi iyi belirlemeye çalışın. Aksi durumda olduğunuz yerde patinaj yapıyormuşsunuz hissine çabucak geçersiniz. Yani ilerleme kaydetmek zor olabilir veya aynı yerde dönüp durabilirsiniz.

Özellikle dolunay civarında belirgin olarak artacak dengesiz enerji, Transit Mars’ın ülkemiz haritasında 5.evde olmasıyla, çocuklar, gençler, eğlence sektörü, borsa, adalet ve hukuk sistemi, politika ve politikacılar adına karmaşık bir süreç var.

Liselerde başlayan gerginlikler ve hükümetle öğrenci ve ailelerini karşı karşıya getiren durum ve olaylar bu süreçle artabilir ve eğer dikkatli davranılmasa büyüyebilir. Uzlaşmanın daha zor olacağı bir süreç yaşanacak. Transit Mars geri hareket içinde Terazi yolculuğu sırasında ülkemiz haritasında önemli tetiklemelerde bulunacak. Sağ duyuya ihtiyacımız olacak, aksi halde dengelerin oturması zaman alabilir.

Mars Retro’su Terazi burcu kombinasyonu adil olmaktan ayrılmadan, etik ve dengeli olmak gerektiğini, kişilerle aranıza biraz mesafe koyarak ilerlemek gerektiğini, bir ilişki, ortaklık, iş paylaşımları, dostluk veya bir çalışma, iş ortaklığı  biterken bunu çamurlaştırmadan düzgün bir biçimde yapmak gerektiğini bize anlatmakta.

Ruhsal Düzeyde Mars Terazi Gerilemesinde Ne Yapmak Lazım?

Mars, kök çakra (Muladhara) ile direk bağlantılıdır. Kök çakra yaşamsal enerjimiz ile bağlantılı, hayatta kalma içgüdümüzün yönetildiği, fiziksel enerjimizin bir anlamda depolandığı, ayrıca irade merkezimizdir. Kendimizi güvende, mutlu ve huzurlu hissetme eğilimi, kontrol etme dürtümüz, yeniliklere ne ölçüde hazır olduğumuz, hayata karşı duruş şeklimiz, içsel gücümüzdür. Mars’ın ve genel enerjilerin bu dönemdeki zorlayıcı etkileri, bir çoklarımız adına Kök çakra dengemizi bozdu veya bu eğilimde. Kök Çakra dengesizleşince ne olur? Öncelikle kendimizi güvensiz, korumasız, depresif ve yetersiz hissedebiliriz. Bir yere veya bir kişiye ait olma, güçlü birine sığınma veya korumasında olma ihtiyacı artar. Kişi kendi yeterlilik duygusuna şüpheli bakmaya başlar ve kaygı, endişe artarak, maddi arzular, istekler, güç arzusu çoğalabilir. Zira güvensizlik  hissi, kişi ancak maddi alanda güçlenirse geçecekmiş gibi gelir. Karar vermekte zorlanma ve ne yapacağını bilememe duygusu öne çıkar. Kök çakra blokajı, aşırı tepkisel, mutsuz ve gergin, telaşlı ve saldırgan olunmasına neden olabilir. Bu dönemde korkular ve kaygılar artabilir. Yemek yeme alışkanlıklarında değişim, aşırı veya çok az yeme gibi dengesizlikler görülebilir.

Nasıl düzeltilir?

Bu dönemde bahsettiğim sıkıntıların sizde de var olduğunu fark ettiyseniz, gerileyen Mars yıldız haritanızda sıkıntılı bir geçiş yapıyorsa, kök çakra dengesizliğiniz olduğunu bir şekilde fark ettiyseniz, öncelikle doğada olmak adına vakit ayırın. Toprağın enerjisi kök çakra dengesizliğine çok iyi gelir. Vakit bulduğunuzda ayaklarınız toprağa değmeli, hiç bir şey yapamıyorsanız, evinizde mutlaka çiçek vardır, ellerinizi özellikle avuç içlerinizin toprağa gelecek şekilde günde bir kaç dakika tutmaya çalışın. Ama açık havada olmak, hafta da hiç değilse bir iki gün doğa da bulunmak çok faydalıdır.

Dolunay dönemi hariç (20 Haziran bir gün öncesi ve sonrası), kırmızı renkle terapi yapın. Kök çakranın  rengi kırmızıdır.

Eğer tansiyon sorununuz yoksa, akik, lal veya kırmızı mercan taşlarından faydalanabilirsiniz. Bu taşların yüksek tansiyon sorunu olanlarda sıkıntı yapabilme eğilimi vardır, böyle bir durum söz konusu ise kullanmayın. Bu taşlar dışında oniks veya obsidyen kullanabilirsiniz. Bu taşları bileklik veya kolye olarak tercih edebilirsiniz. Ancak küpe taşın enerjisinden faydalanmak adına destek vermez. Enerjisi için bileklik, yüzük veya kolye olarak tercih edin.

Aromaterapi denilen, koku terapisi iç dengelerimize inanılmaz iyi gelen bir yöntemdir. Kişisel olarak yıllardır uyguluyorum ve çok fayda görüyorum. Mars transiti ve kök çakra sorunları için yasemin, lavanta ve karanfil kokularını kullanabilirsiniz. Koku derken, parfüm kast etmiyorum. Bu bitkilerin özlerini içeren yağlar ile tütsü yapabilir, eklem yerlerinize az miktarda sürebilirsiniz. Bu noktada önemli olan gerçeklerini bulmaktır. Piyasa da çok fazla taklit aromaterapi yağı var.

Beslenme ile kök çakrayı desteklemek için kırmızı meyve ve sebzeleri bu dönemde tercih etmek iyi gelecektir.

Burçlara Göre Mars Terazi Gerilemesi

Koç Burcu ve Koç yükselen

Mars’ın Terazi burcunda gerilemesi ilişkiler, ikili ilişkiler, eşiniz, iş ortağınızla alakalı konularda eski meseleleri gündeme getirirken, partner veya eşinizle alakalı alanlarda vurgulu olacak. Ayrıca yurtdışı bağlantılarınız varsa bekleyen işleri düzene koyma, tekrar ele alma söz konusu. Özellikle ilişkilerde ele aldıklarınızı sakin ve akılcı yaklaşımlarla çözmeye çalışın. Mücadele ve atraksiyon dikkatli yönetilmeli. Olayları sakın ola ki savaşa çevirmeyin.

Boğa Burcu veya Boğa yükselen

Sağlığınıza dikkat edin. Bilhassa kas sorunları, böbrek ve idrar yolu veya üreme organları bazlı sıkıntılar artabilir. Bel tutulması, bel fıtığı, kas ağrıları açısından risk altındasınız. Fiziksel olarak kendinize iyi bakmanız gereken bir döngüden geçiyorsunuz. Meslek ve çalışma alanlarınızda özellikle erkeklerle olan ilişkileriniz dikkat gerektirirken, rakip ve düşmanlara karşı biraz daha defansta olmanız gereken bir süreç yaşanabilir. Dostluklarda güven duygunuzun adeta sınandığı bir süreç olabilir.

İkizler Burcu veya İkizler Yükselen

İlişkiler, çocuklar, aşk alanları ile varsa çocuklarınızla ilişkilerinizde dikkatli olmakta fayda var. Çocuğunuz veya partnerinizle ilişkilerinizde dengeli olmaya özen gösterin. Otoriter, gergin yaklaşımlar, meseleleri kişiselleştirmek bu süreçte iyi olmayabilir. Daha çok kendinize dönük olmak, sakin ortamları tercih etmek ve meseleleri büyütmeden soğukkanlılıkla çözmeye çalışmak önemli olacak. Aşk ve ilişkiler adına hareketli bir dönem yaşanabilir.

Yengeç Burcu veya Yengeç Yükselen

Aile ve ev alanlarınızda baskın olacak Mars gerilemesi, ailevi konuları, ebeveynlerle ilgili gelişmeler verebileceği gibi iç huzurunuzu baskılayabilir. Ailevi konularda hassas bir dönem geçirebilirsiniz. İç mutluluğunuz açısından kendinizi güvensiz ve gergin hissetme söz konusu. Sakin olmak, çok fazla içe dönmeden çevrenizle iletişime dikkat ederek bu dönemi yönetmeye gayret edin. Ev alım satımları açısından 1 Temmuza kadar tedbirli olun, düşünmeden hareket etmeyin.

Aslan Burcu veya Aslan Yükselen

Yakın çevre, kardeşler, kuzenler, yakın arkadaşlar açısından Mars Terazi gerilemesi etkili olacak. Yakın çevrenizle ilgili eski konular gündeme gelirken, durumları büyütmeyin. Kısa yolculuklarda dikkatli olun. Araba ve teknik aletlerle ilgili bir süredir fark etmediğiniz sorunlar öne çıkabilir. Hukuki davalarda adım atarken riskli adımlar bu dönem iyi yönetilmeli.

Başak Burcu veya Başak Yükselen

Parasal konularda riskli girişimler adına dikkatli olmalısınız özellikle 1 temmuza kadar olan dönemde. Bu süreçte bankalarla ilgili önemli ortaklıklar, krediler için yine bu tarihe kadar temkinli olmakta fayda var. Değişimlere açık bir süreç geçireceksiniz. Maddi konularda normalden daha fazla tedirginlik hissedebilirsiniz. Sakin kalıp, duruma göre hareket etmek gerekebilir.

Terazi Burcu veya Yükselen Terazi

İç öfkeler, bir süredir içinizde biriktirdiğiniz hesaplaşmalar aniden patlamanıza neden olabilir. Maddi konularda endişeler artabilir, evlilik veya ilişkilerle ilgili yeni kararlar alabilirsiniz ama adım atmak için 1 temmuzu bekleyin. Şartları zorlamadan sakin hareket etmek doğru olur. İlişkiler odak noktanız olabilir ama şartları zorlamadan hareket etmelisiniz.

Akrep Burcu veya Yükselen Akrep

Kendi içinize dönme, kendinizi güvenli hissettiğiniz alanlarda kalma ihtiyacı artacak. Bu dönemde öne çıkmaktan veya durumları kontrol etmekten ziyade izlemek ve fark etmek söz konusu. Acele ile karar vermeyin, hareket etmeyin. Sizi zorlayan kişi veya durumların içine girmemeye çalışın. Arkanızdan iş çevrilmesi, gizlenen bazı durumları anlamanız olası. İş ve çalışma alanlarınızda uyanık ve dikkatli olun. İlişkilerde eski bir ilişki, eski bir bağlantı tekrar gündeme gelebilir.

Yay Burcu veya Yükselen Yay

Sosyal çevreniz, aile büyükleri, sizden büyük bir kardeşle ilgili durumlar öne çıkabilir. Arkadaşlarla ilgili ani gelişmeler gündeminizde olabileceği gibi, sosyal çevrenizde ilişkileri iyi yönetmek gerekebilir. İdealleriniz, hedeflediklerinizle ilgili adım atarken acele ile hareket etmeyin. Özellikle gayrimenkul konularında temkinli olun.

Oğlak Burcu veya Yükselen Oğlak

Kariyer ve iş alanlarınızda gelişmeler yaşanabilir. Eskiden gelen konular aktive olduğu gibi beklettiğiniz konularda gelişmeler yaşanabilir. Hukuki konular, eğitim, gayri menkul alanlarında işleriniz varsa, ilginç gelişmeler yaşanabilir. Aile ve ev konuları 12 temmuza kadar aktive olurken, 1 temmuza kadar başlatacağınız konularda dikkatli olmakta fayda var.

Kova Burcu veya Kova yükselen

Yakın çevreniz, aile, kardeşler, iş ve kariyer konularında gelişmelere açık bir süreç söz konusu. Bir süredir beklediğiniz ya da beklettiğiniz bir iş konusunda yol alabilirsiniz. Ama risklerden uzak durmak önemli. Gelecek planlarınız, bir hayalinizle ilgili radikal bir karar alma eğiliminiz söz konusu. 1 Temmuza kadar temkinli olmak yerinde olacak. Duygusal konularda eşiniz veya partneriniz beklemediğiniz eleştiriler, ummadığınız yorumlar getirebilir size, sakin olun ve olayları büyütmeden değerlendirmeye çalışın.

Balık Burcu veya Yükselen Balık

Maddi konular, yolculuklar,eğitim konuları açısından kararlar alma veya beklettiklerinizi uygulama isteği artabilir. Bir adım atılacaksa daha çok 1 temmuzdan itibaren harekete geçmek daha doğru olacaktır. Öte yandan kazalara, kaslarla ilgili sıkıntılara karşı tedbirli olun. Boğaz bölgenizde hassas olabilir. Konuşmalarınıza bu dönemde dikkat etmek ve ölçülü olmak özellikle ikili ilişkilerde önemli olacak.

 

©Şebnem EKŞİB Yazının tüm hakları saklıdır. İzin almadan ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ve kopyalanamaz. 

 

 

Mesaj Bırak

Your email address will not be published. Required fields are marked *