GÜNCEL YAZILARIM

Mars ve Satürn El Ele Sınırları Zorlayacaklar

Mars ve Satürn Yay Burcunda

Vedik Astroloji de iki malefik Satürn ve Mars Yay burcunda kısa bir süre önce birlikte yol almaya başladılar. Astroloji lisanında Satürn baş öğretmen, sınır koyan, şartları belirleyendir. Vedik Astroloji de Shani yani Satürn ışığı kesen, bizi zorlayan, verdiğini ve aldığını hep zorlukla, emekle sunan demektir. Mars ise Mangal yani ateşli savaşçı anlamına gelir. Bu ateşli savaşçı, içsel dürtülerimizi, savaşma iç güdümüzü ve girişim ruhumuzu simgeler. Gözü kara, savaşçı, aceleci, sabırsız Mars ile zamanın ve sabrın temsilcisi baş öğretmen büyük üstat, en ciddi şaka götürmez yanımızı anlatan Satürn 4 Mayıs’a  kadar bir arada ilerleyecekler. Mars Oğlak burcuna 4 Mayıs’tan itibaren geçecek.

Mars ve Satürn yaklaşık 2 yıl aralıklarla bir araya gelirler. Sonraki ki bir araya gelişleri 2020 Nisan ayında Oğlak burcunda olacak. Bu süreçler önemlidir zira iki malefik yani zararlılar diye adlandırılan bu iki gezegen fren ile gaza aynı anda basmak gibi gitmekle, kalmak arasında olduğumuz dönemleri temsil ederler. Diğer yandan Mars ve Satürn‘ün önceki bir araya gelişlerine de baktığımızda (Mart/Nisan 2016 ve Şubat-Mayıs arası 2014 dönemleri) önemli olayların özellikle terör ve saldırıların arttığı zamanlara işaret etmiştir. Dolayısı ile Mars ve Satürn kavuşumları suların rahat aktığı, her şeyin dengede gittiği zamanlar değillerdir. Diğer yandan iki uç noktanın birleşimi, kavuşumu veya bir arada iş birliği yapmaya çalıştığı her zaman genel olarak;

  • Korku ve gerçeklerle yüzleştiğimiz,
  • İsteklerde aşırı cüretkar ve ısrarcı olmak,
  • Bir konu veya duruma takılı kalmak, kontrol etmeye çalışmak tipik şekilde Mars ve Satürn’ün etkileşimlerinin sonuçları ile ortaya dökülen durumlara işaret eder.

Diğer yandan, bu kavuşumun uçak kazaları, keşifler, depremler, yangınlar, yanardağ patlamaları, jeopatik yani yer küreyle ilgili farklı hareketlerle (özellikle ateş elementinde bir araya geldiklerinde) bağlantısının bulunması yanı sıra tepkisel toplum hareketleri, sisteme ve mevcut duruma karşı çıkma veya gidişatın birden değişmesi, başlanan bir durumun kontrol edilmesinin zor olabileceğine işaret eder.

Mars ve Satürn birlikteliğinin belki de en önemli etkisi sonun başlangıcını hazırlık yapması, önemli bir sürecin öncesinde ki kıpırdanmayı anlatması, olayları, başlangıçları tetiklemesi yönündedir. Astrolojik olarak bu tip dönemlerin köklü değişimler ve güçlü enerjileri açığa çıkarma potansiyelleri vardır. Doğum haritalarında bu etkilere sahip olan insanlar veya bu kavuşumun olduğu zamanlar doğanlar, kolay eğilmeyen, güçlü ve hayatla savaşma eğiliminde olan, zorluklara karşı dayanıklı tiplerdir, sabırlıdırlar.

Mars Satürn kavuşumu yaklaşık 50 gün (Eğer Mars geri harekete bu kavuşum sırasında girmediyse) sürer. Bu süreç içindeki özellikle dolunay fazları daha önemli bir hal alır ki hali hazırda içten içe kaynayan gücü dolunay etkisi aniden ortaya çıkarabilir.

Örneğin, 22 Mart 2016 yılında Mars ve Satürn Akrep burcunda kavuşum halindeyken tam dolunay etkisinin başladığı süreçte Brüksel hava alanına ve metro sistemine saldırı düzenlenmişti. Etkisi uzun süren bu trajik olay Mars ve Satürn sabit bir burçta Akrep de iken olmuştu.

2018 e tekrar dönersek; Mars Satürn’ün yanına tam olarak 8 Mart 2018 de geçti. 4 Mayıs’a kadar da Yay burcunda Satürn’e eşlik edecek. Ve önümüzdeki hafta 17 Martta Balık Yeni Ay’ı ve sonrasında 31 Mart 2018 Cumartesi günü Başak burcunda Dolunay gerçekleşecek. Bu durum özellikle ülke gündemi açısından 31 Mart civarını çok önemli kılmakta. Öncelikle Dolunay sırasında Mars, Güneş’e görünüm yapacak, Güneş ülke haritamızda tehlikeli bir Nadi’de bulunacak ve Ay-Güneş-Mars- Satürn ve Merkür birbiri ile hayli gergin etkileşimlere girerken, Merkür de Retro da olacak. Yani;

Mars ve Satürn’ün her iki yılda bir dünya ve ülke gündemleri açısından verdikleri yoğun enerjiyi bu yıl ülkemiz açısından Mart sonu ve Nisan başı itibarıyla özellikle 30 ve 31 Mart tarihleri açısından oldukça kritik etkilerle yaşayacağız.

Mars ve Satürn ülke haritamızda 7.evimizde bulunuyor. Mundane yani ülkeler astrolojisinde bu alan, dış ülkelerle ilişkilerimiz, uluslararası ilişkiler ve arena, uluslararası tartışmalar, dış işleri ve dış siyaset, uluslararası hukuk davaları konularını içerir.

31 Mart Dolunayı ise Başak-Balık aksında gerçekleşiyor, Başak dolunayı ülke haritamızın 4.evinde yani topraklarımızı, milli duygularımızı, madenleri, emlak sektörünü, gayrimenkullerle ilgili konuları, muhalefeti, hava koşullarını temsil eder. Öncelikle Mart sonu ve Nisan ayı boyunca gayrimenkul ve emlak sektörü ile durağan bir süreci tetikleme enerjisinde olan bu etkileşim, gayrimenkul alanında ekonomik bir resesyon (durgunluk) işareti vermekte.

Diğer yandan 30 ve 31 Mart tarihlerinde tuhaf hava hareketleri (aşırı yağmur gibi) görülebilir. Deprem, yer hareketleri, madenlerle ilgili hareketlenme yaşanabilir.

En önemlisi ise 7.evi fazlasıyla aktif hale getirecek enerjiler, dış ilişkimiz, uluslararası hukuki konularda canımızı sıkacak kararların alınması, döviz ve borsa açısından spekülatif iniş çıkışlar, dış ilişkilerle ilgili karmaşa verebilir. Mart sonunu oldukça hareketli bir dönem olarak yaşayabiliriz. Düşmanlar, gizli örgütler ve gizli çalışan düşmanlarımız veya gizli yürütülen işler açısından da ani ve beklenmedik şekilde harekete geçme, fark edilme etkisi de mevcut. Hükümet ve ülke yönetimi açısından da zor bir aralık Mart sonunda tetiklenebilir. Bu tetiklemenin bir ucunda ekonomik boyut, diğer ucunda ise uluslar arası arena ülke yönetimin zorlanması söz konusu. Dış güçlere, düşmanlara, uluslararası ilişkilere dikkat etmemiz gereken bir dönemden geçiyoruz.

Ayrıca Mart sonu (29 ve 30 Mart daha ağırlıklı olmak üzere) komşularımızda benzer etkiler ve yönetimle ilgili ani değişimler, beklemediğimiz bizim onaylamayacağımız değişiklikler olabilir, komşularla ve sınırlarımızla olan ilişkilerimize, kontrollerimize önem vermemiz gereken bir süreç geçireceğiz.

Bu döngüyü Amerika, ekonomik olarak daha vurgulu yaşayacak…

Israil, iç kargaşa, ağırlıklı terör olaylarıyla,

Suriye de beklenmedik bir yönetim değişikliği olabilir zira bu süreci en ağır yaşayacak ülkelerden biri Suriye gibi duruyor…

İran‘da halk ayaklanmaları yeniden alevlenebilir…Hükümet açısından karışık bir süreç yaşayabilirler Mayıs’a kadar…

Rusya ise iç meseleleri ve dış ilişkilerle bağlantılı gelecek karışık bir dönem geçirebilir. Ayrıca Rusya devlet başkanı Putin haritası Mars ve Satürn tetiklemelerini majör noktalardan alıyor ki Ortadoğu konusunda potada olduğunu belli edecek ve güç gösterilerine dönük cesur müdahalelerde bulunabilir.

Yani bu dönem sadece bizim açımızdan değil, diğer ülkeler ve içinde bulunduğumuz bölge açısından da epey sıcak günler ve gündemler geçireceğimize işaret etmekte.

Bireysel Hayatlarımızda Mars Satürn Kavuşumu;

Sağlıkta; Mars ve Satürn kavuşumu kalça bölgesi, siyatik sinirleri, bel ve omur sorunları, eklem iltihapları, romatizma etkilerini arttırabilir bilhassa Yay burçları bu noktalara daha fazla dikkat etsinler. Diğer yandan Mars Balık burcunu görüyor ki özellikle Balık burçları ayaklara, bileklere tüm bu alanlardaki burkulma gibi hassasiyetlere açık olabiliriz…

2 yıl da bir gelen bu kavuşumun bu yıl ki ayağı, başta Yay ve sonrasında İkizler, Başak ve Balık burçlarını yoğun etkiliyor.

Yay burcu ve Yükselen, Ay burcu Yay olanlar hayata bakışı ve ilerlemesi gereken konularda dirayet göstermek, sabretmek ve sınırlarını zorlamak zorunda kalacak. Mayıs başına kadar olan dönemde esnek ve sabırlı olmayı deneyimliyor.

İkizler burcu ve özellikle İkizler yükselen, Ay burcu İkizler ise ilişkiler, ikili ilişkileri, partnerleriyle olan durumları, ortaklı alanları, iş ortaklıkları, yurtdışı bağlantılarıyla ilgili gelişmeler yaşarken, yeni ortaklıklar, devam eden işlerinde koşulların değişmesi gibi ani durumlar yaşayabilirler.

Başak burçları için özellikle Mart sonu Nisan başı önemli olacak. Bilhassa Vedik Astrolojiye göre yükselen Başak olanlar ev ve aile alanları, gayrimenkul konuları, kariyerleriyle bağlantılı iş ve konular, ebeveynlerle ilgili alanlarda majör değişimler yaşayabilirler.

Balık burcu ise Mars Satürn kavuşumunu kariyer alanından yaşarken, 31 Mart dolunayını ilişki ve partner alanlarından alacaklar. Ortaklıklar kurmak, mevcut olanları değiştirmek, yeni işlere, alanlara geçmek, iş ve kariyeri yeniden yapılandırmak durumunda kalırken, Mart sonuyla birlikte evlilik, eş ve partner alanlarına dikkat etmelerinde fayda var.

Bireysel hayatımızda 4 Mayıs’a kadar olan dönemde neyle mücadele ettiğimiz önemli. Mars Satürn kavuşumu Ateş elementinde ve değişken bir burçta  gerçekleşiyor ki şartlara ve koşullara Mayıs başına kadar güvenmeyin, her an her şey değişebilir. Bu kavuşumun tetiklemesi ile başlayan her olay unutmayın ki kısa bir süre sonra bambaşka bir hale gelebileceği gibi şartlar ummadığınız bir forma dönüşebilir. Sağ duyu ile hareket etmek, akılcı olmak bu dönemde en gerekli şey olacaktır.

Diğer burçlar içinse;

Ateş Elementi Burçlarında;

Koç ve Aslan: kopmaları gerekenlerle yüzleşecekler. Ek yüklerden ayrılmayı öğrenirken, ilişkiler ve aşk alanları, yurtdışı konularında yeni gelişmelere ayak uydurmaları gerebilir. (Yay yukarda var…)

Toprak Elementleri Burçlarında;

Boğa ve Oğlak bu dönemde iç dengelerine önem vermeliler. ani ve beklenmedik dönüşümler, maddi iniş çıkışlar yaşanabilir ki bu süreçte yani Mayıs başına kadar gelir gider dengelerine dikkat etmeleri gerekiyor.

Hava Elementi Burçlarında;

Kova ve Terazi ise, Mars Satürn kavuşumu sosyal alanlarınızda, arkadaş çevresi, yakın çevre ve girişimleriniz adına sizi sınayacak.

Su elementi Burçlarda;

Akrep ve Yengeç burçları açısından bir değerlendirme yaparsak;  Akrep burcu, parasal konular ve kendilerini ifade alanları ve değerleri açısından mücadeleci bir dönem geçirebilirler.

Yengeç burçları ise mesleki konular, çalışma hayatı ama en önemlisi sağlıklarıyla ilgili dikkatli olmalılar…

©Şebnem EKŞİB Yazının tüm hakları saklıdır. İzin almadan ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ve kopyalanamaz.

 

1 comment

Mesaj Bırak

Your email address will not be published. Required fields are marked *