Aylık Astoloji Yorumlarım

MART 2016 AY TUTULMASI VE BURÇ YORUMLARI

23 Mart Çarşamba günü Türkiye saati ile 14.02 de gerçekleşecek Ay tutulması, Hint Astrolojisine göre Başak (Ay) ve Balık (Güneş) aksında oluşacak. Ay tutulmaları dolunay ile bağlantılı çalışan, kuvvetli enerjileri temsil ederler.

Tutulmanın Dünya Üzerindeki Etkisi

Tutulma anı haritasında Jüpiter ve Satürn arasında sert etki dikkat çekici. Öncelikle Jüpiter‘in bolluk ve bereket temsilcisi olarak, Satürn tarafından kısıtlanması ve bu etkinin tam da tutulma günü yoğun biçimde aktive olmasıyla, global piyasalar üzerinde önemli bir gerginlik söz konusu. Tutulmalar etkilerini kısa süreli zamanlardan ziyade daha uzun vadeli süreçlere yayarlar. Ve durumları başlatma, açığa çıkarma açısından vurguludurlar. Dolayısı ile tutulmanın önemli etkilerinden birisi de finans piyasaları üzerinde olacaktır diyebiliriz. Tutulma sonrası özellikle Nisan, Mayıs ve Haziran ayları finans piyasalarını zor bir dönem bekliyor diyebilirim.

Öte yandan Jüpiter-Satürn etkileşimi bilhassa doğal afetler açısından riskli bir dönemi başlatmış oluyor. Dünya açısından tutulmanın belirgin şekilde görüleceği Asya (Tayland, Endonezya, Filipinler, Kore, Japonya ve çevresi dahil), Çin’in büyük bölümü, Amerika (ağırlıklı kuzey bölümü), Avustralya’nın tamamı, Kanada, Pasifik, Atlantik ve Hint Okyanusu  afetler ve depremler açısından önümüzdeki 6 aylık döngüde, özellikle de Nisan, Mayıs, Haziran aylarında risk altındaki bölgeler olacaklar.

23 Mart Ay Tutulması ve Ülkemiz

Tutulma anı haritaları önemlidir. Her durumun veya olayın bir doğum haritası vardır. Bir tutulmanın doğum haritası ise gerçekleştiği anın etkilerini belirgin hale getirdiği oluşum haritasıdır. Ay tutulması Yengeç burcu yükselirken gerçekleşiyor (Hint Astrolojiye göre). Ülkemiz haritasında Yengeç burcu finansal alanlardan sorumludur. Bankacılık sektörü, para piyasaları, borsa ve döviz piyasaları, likit akışı ve dış borçlanma açısından riskli bir dönemi tetikleme etkisi söz konusu. Diğer yandan Ay tutulması dönemlerinde Ay’ın ülke haritasında hangi noktada olduğu önemlidir. Ay, 4 evimizde yani ülke toprakları, ülke güvenliğini gösteren noktada ve natal Mars ile kavuşum etkisinde. Ay, bu noktada tetikleyici görevi üstlenirken, ülke güvenliğimiz ve iç karışıklıklar, terör olayları, sınır güvenliğimiz, kolluk güçleri, askeri alanlar ve askerler açısından riskli bir dönemi işaret etmekte. Satürn ve Mars eşliğinde gerçekleşecek Ay tutulması natal Jüpiter’in üzerindeyken çocuklar açısından da riskli etkiler var.

Ay tutulması sırasında Uttara Phalguni takımyıldızı etkin olacak. Bu yıldız, Güney ve Doğu yönünü gösterirken, halka açık yerleri, devlet binalarını, stadyumları, eğlence merkezlerini, kuleleri, ünlü ve zengin kişilerin evlerini temsil eder. Güneş‘in içinden geçtiği Revati yıldızı ise hava alanları, terminaller, ulaşım merkezlerini yönetir ve tüm bu alanlarda terör olayları ve karışıklıklar açısından riskli bir dönemi tutulma süreci başlatmış oluyor.

Tutulma ülkemiz adına zorlayıcı bir dönemi aktive ederken; Ay tutulması öncesi 20 ve 21 Mart günleri ile sonrası 28 Mart civarı bu ay içinde hassas dönemler olarak aktarılabilir.

Başak burcunda gerçekleşecek tutulma dünya astrolojisinde Başak burcu ile temsil edilen ülke ve şehirler üzerinde etkin enerjiler vermekte. Dünya astrolojisinde Başak burcunun etkin olduğu ülkeler arasında Türkiye’nin ve İstanbul’un da olması dikkat çekici.

Toparlarsak, tutulma ülkemiz üzerinde başta ekonomi olmak üzere, halk hareketleri, tepkisel olma, iç düzende belirgin kargaşalar, terör ve benzeri olaylarla depremler ve yer altı hareketleri, kömür ocakları, madenler açısından risk teşkil etmekte. Ünlü birinin ölümü veya sansasyonel haberler, hükümetle ilgili bir durumun aniden ortaya çıkması veya duyulması gibi konularda önümüzdeki günlerde gündemi hareketli bir sürece doğru ilerletmekte.

Dünya Astrolojisinde Jüpiter ve Satürn sert etkileşimleri, sadece ekonomik sıkıntı göstergesi değildir. Bu etkileşim aynı zamanda “kıtlık bilinci” olarak aktarabileceğimiz, toplumların kendi içine çekilme, kendini aşırı korumaya alma ve içsel olarak daha karamsar ve defansta kalma enerjilerini de harekete geçirir. Jüpiter- Satürn süreçlerinin dünya ekonomik krizlerinde her zaman parmağı vardır. Bireyler bu dönemlerde harcamaktan ziyade tutmaya ve korumaya geçme dürtüsünde olurlar. Bu nedenle önümüzdeki Nisan ayından itibaren Mayıs ve Haziran döneminde ağırlıklı olmak üzere genel bir durgunluk ve harcamaktan ziyade tutma bilinci toplum üzerinde de etkin olacak. Özellikle lüks tüketim üzerine iş yapanlar, turizm sektörü, ulaşım ve nakliye sektörü, medya ve finansal piyasalar açısından 2016 sonuna kadar ama bilhassa 3 aylık döngüde daralma söz konusu.

Ay Tutulması ve İlişkiler Üzerindeki Etkisi

Ay tutulması sırasında Hint Astrolojisine göre Venüs ve Ketu kavuşumu yaşanacak. İlişkiler açısından kadersel döngüler, ani gelişmeler, skandal haberler söz konusu. Belirsizlik içinde ilerleyen bir ilişkiniz varsa, daha net bir bakış açısına geçeceksiniz. Ay tutulması dönemleri gizlenenleri ortaya dökme, yüzleşmediklerinizle yüzleşme süreçlerine işaret eder. Hint Astrolojisine göre yükselen veya Ay burçları Terazi, Kova, Balık, Başak ve Koç olanlar duygusal konularda ilişkilerini daha net ve keskin bir şekilde ele aldıkları bir döneme geçtiler. Diğer yandan çevrenizde düzgün olduğunu düşündüğünüz bir çok ilişkinin farklı yönleri olduğu görmek veya şaşırtıcı biçimde bitişlere veya ani evlilik kararlarına, ilişkilerde hayal kırıklıklarına şahitlik etmek söz konusu.

Tutulma Enerjilerinden Nasıl Korunabiliriz?

Ay tutulması Hint Astrolojisine göre Başak burcunda gerçekleşecek demiştik. Bu alan “Sakral Çakramız” ile yönetilir. Sakral Çakra aşırı stres ve gelecek kaygısı ile çabuk bozulan alanlarımızdan birisidir. 2. çakramız olan Sakral Çakra, özellikle endişe ve kaygılarımızın belirgin olduğu, gelecekle ilgili kendimizi güvensiz hissettiğimiz, güvende olmadığımız duygusunun arttığı dönemlerde dengesini yitirir. Tutulma ile artacak dengesiz enerjiler ile koşulları sabit tutmakta zorlanma, içe dönme daha depresif hissetme, ama en önemlisi kendimizi güvende hissetmekte zorlanma enerjileri bu alanı bozma veya tahrip etme eğilimi taşımakta.

Önümüzdeki 3 aylık döngüde ağırlıklı olmak üzere, sizi zorlayan, kaygılandıran, güvensiz hissettiren kişi veya durumlardan uzak durmaya gayret edin. Kaygı bozukluğu ve sürekli endişe içinde olmak bulaşıcı bir hastalık gibi çok rahat başkalarından size aktarılabilen bir duygu bozukluğudur. Unutmayın ki hiç bir şeyi sadece endişe ederek çözemezsininiz.

Turuncu renklere odaklanın. Dikkatinizin dağınık olduğu dönemlerde çevrenizde turuncu renk veya eşyalar tutmaya çalışın. Akik, turmalin ve topaz sakral çakraya iyi gelen taşlar arasındadır.

Bağırsakla ilgili sıkıntılar bu dönem artabilir. Şeker dengeniz, insülin direnciniz önemli olacak. Ağır beslenmeyin ve  şekerle aranıza mesafe koymaya çalışın. Unutmayın ki ne yerseniz onun gibi olursunuz. Sert etkilerin hakim olduğu bu dönemde bedeninizi bir de yanlış beslenme yükü ile yormamalısınız.

Tutulma günü turuncu ve yeşil tonlarda mum yakabilir, dua edebilir ve korunma enerjilerini dualar veya sizin için uygun bir ritüelle artırabilirsiniz.

Burçlara Göre Ay Tutulması

Koç burcu veya yükselen Koç

Kendinizi endişeli ve sıkıntılı hissetme, çabuk gerginleşme veya depresyona yatkın olma eğilimleriniz artabilir. Stresten uzak durmaya bakın. Bedeniniz biraz daha zayıf olabileceği gibi bu dönemde bağışıklığınıza dikkat edin. Sağlığınıza önem vermelisiniz. Gizlediğiniz veya sizden gizlenen bir durum ile yüzleşme söz konusu olabilir. Kriz yönetimini deneyimlerken, bir yandan da sabırlı olmayı öğrenmek durumunda kalabilirsiniz. Duygusal alanlarda uzun vadeli planlarınızı yeniden ele almak söz konusu. Maddi açıdan gelir gider dengelerinizi ayarlamak çok önemli.

Boğa Burcu veya Yükselen Boğa

Aşk, ilişkiler, çocuklar adına dönüşümlere açık bir süreç var önünüzde. Çocuk sahibi olmak istiyorsanız bu dönemde harekete geçme isteğiniz artacak ve kendinizi ve şartlarınızı yeniden yapılandırabileceksiniz. Sürpriz gebelik içinde risk altındasınız. Diğer yandan çocuklarınızla ilgili üstünde durmadığınız bir durum veya konu aktive olabilir. Aşk hayatınız adına da özellikle bekar Boğalar adına hareketli bir süreç var. Aşk adına karar verme, kararlar alma ve uygulama, yeni bir ilişkiye başlama veya zor ve sorunlu giden bir beraberlikle ilgili keskin adımlar atma söz konusu. Kariyer ve iş adına kendinizi güvende hissetmekte zorlanabilir, kararsızlıklar içine düşebilirsiniz. Risk almadan hareket etmeye çalışın.

İkizler Burcu Veya İkizler Yükselen

Kariyer ve iş alanlarınızda hareketli bir dönem başladı. Etkisi yıl boyunca sürecek bu enerji ile uzun süredir beklediğiniz bir iş veya durum aniden aktive olabilir. İş planlarınızı yeniden düzenleme etkileriniz faal olacak. Yoğun bir dönem geçirebilirsiniz. Planlı hareket etmeli ve risk almadan büyük pencereden bakarak hareket etmelisiniz. Aile ve ev alanlarınızda aktive olurken, değiştirmeyi düşündüğünüz ev veya yuva alanlarınız öne çıkıyor. Ani kararlar alabilir, bu alanlarda beklettiğiniz konuları birden revize edebilirsiniz. Önünüzdeki 3 aylık döngüde aile ve ebeveynlerinizle ilgili konulara da eğilmek durumunda kalmak söz konusu.

Yengeç Burcu veya Yengeç Yükselen

Yakın çevreniz, kısa vadeli planları, girişimleriniz, bir süredir yapmayı planladığınız konular, kardeşler, yakın arkadaşlarla ilgili konular öne çıkıyor. Aşk ve ilişkiler adına sabırlı ve akılcı olmanız gereken bir dönem geçiriyorsunuz. Ani gelişmeler ve dönüşümler söz konusu. Düzgün gittiğini düşündüğünüz ve derinden yüzleşmediğiniz ilişkinizle ilgili fark etmediklerinizi masaya yatırmanız gerekebilecek. Dünyevi alanlarda yoğun ve koşturmalı bir dönem sizi beklerken, duygusal alanlarda biraz daha karışık ve ne yöne gideceğinizi bulmakta zorlanacağınız zamanlar var önünüzde. Sakin ve yapıcı olmaya gayret etmelisiniz.

Aslan Burcu veya Aslan yükselen

Maddi konular, finansal alanlar, parasal işler bu dönemde odak noktanız olabilir. Harcamalarınızı dengeye almalısınız. Parasal konularda herkese güvenmeyin ve bilhassa yatırımlar veya yeni girişimlerde dikkatli olmak gerektiğini unutmayın. Koşulları zorlamamanız gereken bir döneme girdiniz. Bilhassa maddi alanlara risk almadan ve durumları görmek istediğiniz gibi değil, gerçeklerle yüzleşerek bakmak doğru olacak. Duygusal konularda gerçeklerle yüzleşmek, sorumluluk almak ve partnerinizi dinlemek, anlamaya çalışmak önemli olacak.

Başak Burcu veya Yükselen Başak

Burcunuzda gerçekleşen tutulma sizi dönüşümlere davet ederken, odağınızı kendinize çevirmeye yönlendiriyor. Kişisel konularınız öne çıkarken, çevrenizle bilhassa sosyal alanlarda arkadaş gruplarıyla ilgili değişimler yaşanabilir. Yapmak istediklerinizi planlı şekilde organize etmeye çalışın. Her şeyi bir arada elde etmek, uygulamak bu dönemde zor olabilir. İşlerinizi düzene koymak, yeniden göz atmak veya revize etmek adına uygun bir dönem geçiriyorsunuz. Ancak bir durumu başlatırken temkinli olmak doğru olur. Duygusal alanlarda kararlar alırken, partnerinizin ne düşündüğünü de önemsemeniz yerinde olacaktır. Evli Başaklar adına kararlar alma söz konusu. Ortaklı işleriniz varsa tutulma bu alanları yeniden gözden geçirmenizi de sağlayabilir.

Terazi Burcu veya Yükselen Terazi

Maddi açıdan dikkatli olmanız gereken bir süreç Eylül’e kadar aktive oldu. Haziran ayında daha emin ve aktif olurken, hazirana kadar olan süreçte şartları zorlamadan ilerlemek doğru olacaktır. Duygusal, fiziksel ve parasal açıdan hassas bir dönem geçirmektesiniz. Depresif etkileriniz artarken, daha karamsar ve ne yöne gideceğinizi bilmiyor gibi hissedebilirsiniz. Sakin olmak bu dönemde sizin için önemli. Sonbahara kadar maddi konulara dikkat etmek yerinde olacaktır. Duygusal konularda ne istediğinizi biliyorsunuz ama nasıl hareket edeceğinize karar veremiyorsunuz. Acele etmeden, izleyerek adım atmak ve koşullara göre kendinizi ayarlamaya çalışmak daha uygun olacak. Bu dönemde arkadaşlarınız ve aile büyüklerinizle ilişkilerinize dikkat edin.

Akrep Burcu veya Yükselen Akrep

Hedeflerinizi yeniden gözden geçirme süreciniz tutulma ile aktive oluyor. Ay tutulması, arkadaş çevreniz, sosyal alanlar, uzun vadeli hedefler, aile büyükleriniz, maddi konulara odaklanmanıza neden olacak. Aynı anda bir çok konuyu ele almak söz konusu olurken, sinir sisteminiz hassas ve alınganlık gösterme, durumları çabuk kişiselleştirme, fevri tepkiler verme söz konusu. Esnek ve sakin olun. İlerleyemiyor, aynı yerde kalıyor duygusu hakim olabilir ki bu etki sizi daha sinirli ve gergin yapabilir. Şartları kontrol etmeniz çok mümkün olmayabilir. Bu nedenle akışta kalmak, durumları analiz ederek değerlendirmek önünüzdeki 3 aylık döngüde daha da önemli olacak.

Yay Burcu veya Yay Yükselen:

Kariyer ve iş alanlarınızda temponuz artarken, beklettiğiniz konuları revize etmek, iş yükünüzün artması ile aileniz ve kariyeriniz arasında zaman sorunu yaşamak söz konusu. İş alanlarında kendinizi yorgun hissedebilirsiniz. Bu dönemde dinlenerek ve kendinizi fazla zorlamadan çalışmanız önemli olacak. İş teklifleri almak, önceden başlayan bir görüşmeyi tamamlamak, sonuçlandırmak, yeni koşullara adapte olmak söz konusu. Ev ve yuva alanlarınızda bir konuya liderlik etmek, aile içinde halletmeniz gerekenleri tamamlamak adına bu dönem yine yoğun olacak. İlişkilerde yakın çevreniz vasıtasıyla tanıdığınız biri hayatınıza girebilir.

Oğlak Burcu veya Yükselen Oğlak

Eğitim, yurtdışı çalışmaları, kişisel gelişim, yabancı dil veya yurtdışı kontakları adına başlattıklarınız varsa tamamlama sürecine girdiniz. Ruhsal olarak kendinizi yenilemek, bakış açınızı farklı alanlara çevirmek, seyahat etmek, üstünde durmadığınız, vakit bulamadıklarınızı yeniden ele almak adına hareketli bir dönem söz konusu. Yeniden ziyade eskilere, eski konulara yöneleceksiniz. Vakit bulamadığınız işleri tamamlamak adına çok uygun bir dönemden geçiyorsunuz. Yakın çevrenizden destek alacağınız bir dönem söz konusu. Şartları zorlamayın ve kontrol edemediğiniz durumlarda konuyu zamana bırakmaya çalışın.

Kova Burcu veya Yükselen Kova

Dönüşüm etkileriniz kuvvetli olacak. Hayatınızda bir süredir değiştirmek, bırakmak, çıkarmak istediğiniz ne varsa aktive oluyor. Tutulma döneminde sezgileriniz yükselirken, bir konuyu sezgisel olarak anladığınızı, sonucunu tahmin ettiğinizi fark edebilirsiniz. Maddi açıdan güçlü bir dönem geçiriyor olabilirsiniz. Ancak başkalarından gelebilecek ek maddi yüklere dikkat edin. Finansal açıdan planlı olmak, gelir gider dengelerinizi iyi ayarlamak önemli olacak. Birikime önem vermeniz gereken ve kazandığınızı düzenli harcamanız gereken bir süreç. Duygusal alanlarda faal bir dönem var. Önünüzdeki iki aylık döngüde ilişkiler açısından sürprizler söz konusu.

Balık Burcu veya Balık Yükselen

İlişkiler adına hareketli bir dönem söz konusu. Eşiniz, partnerinizle ilgili ani gelişmeler yaşayabilirsiniz. Beklettiğiniz, üzerinde durmadığınız bir konuyu yeniden ele almak ve artık yüzleşmek söz konusu olurken, bekarsanız evlilik kararı, ciddi bir ilişkiye geçme, sizin için önemli bir birinin aniden hayatınıza dahil olması söz konusu. Gizli bir ilişkiniz varsa tutulma sonrası durumun ortaya çıkması söz konusu dikkatli olun. İş ortaklıkları adına da hareketli bir süreç yaşayabilirsiniz. İkili ilişkilerinizde ve aşk adına hareketli bir süreç tutulma ile aktive olacak. Maddi alanlarda dikkatli ve planlı olmanız doğru olacaktır. Bu dönemde elde edeceklerinizi uğraşarak almanız söz konusu olurken, sorumluluklarınız da artıyor.

 

©Şebnem EKŞİB Yazının tüm hakları saklıdır. İzin almadan ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ve kopyalanamaz. 

Mesaj Bırak

Your email address will not be published. Required fields are marked *