Mart 2016 da iki tutulma yaşayacağız. Öncelikle 9 Mart günü gerçekleşecek Güneş Tutulması ile bu yılın tutulma sezonunu açmış oluyoruz. Güneş tutulmasını izleyecek 23 Mart Ay tutulması ile yılın ilk tutulma döneminin kendi iç döngüsünü tamamlamış oluyoruz. Tutulmalar Ay düğümleri ile ortaklaşa ilişki içinde gerçekleşen, astroloji açısından oldukça önemli, etkisi uzun süreye yayılan dönüşüm ve döngü getiren etkiler içerirler. 9 Mart Güneş tutulması ülkemiz saati ile gece 03:52 de ufuktan Oğlak burcu yükselirken doruk noktasına ulaşıyor.

Vedik astrolojiye göre tutulma öncelikle görüldüğü ülkelerde daha yoğun bir etki verir. Dünya üzerinde tutulmanın görüleceği bölgeler öncelikle Asya, Avustralya, Hint Okyanusu ve Pasifik olarak aktarılabilir. Bu bölgeler tutulmadan en yoğun etkilenecekler arasında. Diğer yandan tutulma anında hangi burcun yükseldiği önemlidir. Ülkeler astrolojisine göre aynı kişisel haritalarımızda olduğu gibi bazı burçlar ülkeler ve şehirler üzerinde etkilidirler. 9 Mart Güneş tutulması Oğlak burcu yükselirken doruk noktasına erişecek demiştim. Dolayısı ile tutulma etkisine Oğlak burcu da fazlasıyla giriyor demektir ki ülkeler içinde Oğlak enerjisi yüksek olanlar arasında Bulgaristan, Arnavutluk, Bosna, Romanya da bulunuyor. Tutulma her ne kadar direk görülmese de Avrupa içinde bilhassa Balkan ülkelerinde bu nedenle etkili olacak. Şehirler içinde ise Brüksel dikkat çekici. Güneş tutulması, şehirler açısından dünya astrolojisinde Brüksel (Belçika) ve Delhi (Hindistan) açısından yoğun etkiler vermekte.

Türkiye Açısından Mart 2016 Güneş Tutulması Ne Getirecek?

Tutulma sırasında iki enerji baskın olacak. Mars ve Satürn. Mars, ani olayları tetiklerken, Satürn ağır deneyimler verebilir. Ülkemiz haritasında dönüşüm ve ölüm evini tetikleyecek olan tutulma, öncelikle ünlü birinin kaybı, politik karışıklıklar, hükümet ve yönetimle ilgili gelişmeleri açık tutacak. Güneş ve Ay‘ın içinden geçtiği takımyıldız Poorva Bhadra, inançlar, dini konular ve inançlara bağlı terör olaylarını tetikleme eğiliminde. Bu yıldız sert, kendini belli etmeyen, zorlayıcı ve uç noktadaki enerjileri temsil eder. Bu yıldız etkisinden geçilen zamanlarda saldırı, terör etkileri yüksektir. Yani, 6 Marttan itibaren, Mart sonuna kadar daha bariz olmak üzere, önümüzdeki üç aylık döngüde terör, yasa dışı eylemler, gizli teşkilatlanmalar adına riskli bir dönemde geçiyoruz ve terörle ilgili olaylar açısından tutulma hem bizde hem de dünya da dikkatli olunması gerektiğini özellikle vurgulamakta.  

Tutulma Hint Astrolojisine göre ülkemiz haritasında 9.ev dediğimiz bir alanda gerçekleşiyor. Burası Kova burcu egemenliğinde bulunuyor. Bu etki, tutulmanın toplum üzerinde çok etkili olacağına, baş kaldırmanın ve tepkisel olmanın vurgulanacağına işaret etmekte. Artvin de başlayan olaylar tutuma sonrası ülke geneline yayılabilir. Öte yandan tutulma 9.evi aktive ederken;

Yabancıları, gençleri etkileyebilecek terör olaylarını tetikleyebilir. Üniversiteler, bilim ve ilim alanları ve üniversiteli gençler açısından hassas etkiler var. Diğer yandan bu alan bilimsel araştırmaların da yeridir. Tutulma halen devam eden bir bilimsel araştırmanın sonuca ulaşmasına destek verebilir. Ayrıca havacılık sektörü, hava alanları, uçaklar, bu işlerle görevli personel açısından yine dikkatli olunması gereken bir süreç var. Tutulma uçak kazalarını da tetikleyecek. Bu durum ülkemiz ve dünyada genel olarak bu yıl boyunca havacılık sektörüyle ilgili dikkatli olunması gerekliliğini vurgulamakta.

Mart 2016 tutulmaları genel olarak depremler üzerinde yine etkili enerjileri açığa çıkarmakta. Ay tutulması enerjilerini aktarırken daha ayrıntılı vereceğim ama Mart tutulmaları genel olarak maden kazaları, depremler (özellikle Ege ve Çanakkale, Ege denizi, Balıkesir, Manisa, İzmir civarı adına deprem etkisi biraz daha bariz durmakta) açısından hassas etkileri açığa çıkarmakta.

Öte yandan tutulma dönemleri haritanızda hangi alanda olacaksa, en yoğun bu alan hayatınızda önünüzdeki 6 aylık döngüde öne çıkacak demektir. Tabi ki her şey alacakaranlık kuşağı şeklinde değil. En önemli nokta bakış açımızda saklanmakta. Unutmayın ki olacaklara odaklanmaktan ziyade, olacağı nasıl ve hangi zihin ile karşılayacağımız önemlidir. Genel enerjiler depresyona, her şeyi gözümüzde büyütme eğilimine ve çabuk öfkelenip bir durumu veya olayı kişisel algılamaya daha yatkın olduğumuzu işaret etmekte.

9 Mart 2016 Güneş tutulması en genel etkileri sizi vazgeçmeniz gerekenler ve çözmeniz gerekenlerle yüzleştirecek. Başlamanız gereken bir proje, bitirmeniz gereken bir ilişki, almanız gereken bir karar adına artık hareket geçme zamanları gelmiş olabilir. Bu nokta da dikkat etmeniz gereken, şartların bu yıl kaygan bir zeminde ilerleyecek olması. Bu nedenle özellikle tutulma sonra dönemde devam edecek sert ve engellere gebe olan dönemler nedeniyle sağ duyuda kalmalı ve riskli kararları iyi düşünerek harekete geçmelisiniz.

Tutulma ilişkiler adına da vurgulu olacak. Sansasyonel ilişkiler, ilişkiler ve cinsellikle adına saklanan, toplumdan gizlenen durumları aniden ortaya çıkması, ünlüler veya toplum tarafından bilinen kişilerin özel hayatlarının odak noktası olması söz konusu. Bireysel hayatlarımızda ise aşk ve ilişkiler konularında radikal kararlar gelebilir.

Tutulma sırasında Hint AstrolojisindeDanişta” dediğimiz bir yıldız Venüs ile etkileşim içinde. Bu yıldız, Mars ile yönetilirken tutkulu ve cesur adımları da temsil eder. Kişi kafaya taktığı bir durumu sonuna kadar götürürken, ilişkiler adına cesur kararlar alma gücü de artar. Tutulma sonrası bu nedenle duygusal planda sert kararlar içinde kendinizi bulabilirsiniz. Tutulmanın başka bir yönü ile duygusal ilişkilerinizde bir kişinin veya sizin için önemli birinin aslında göründüğü gibi olmadığını, belki de bu kişiyi sizin fazlaca abarttığınızı veya hiç bilmediğiniz yönleri de olduğunu fark edebileceksiniz. Güneş tutulması sonrası Venüs’ün etkileşimleri sizi şok eden gerçeklerle yüzleşmenize neden olabileceği gibi, sizin de gizlediğiniz bir durumu artık daha pervasızca veya cesur bir şekilde karşılamanızı da sağlayabilecek.

Vedik Astrolojiye göre Kala Sarpa enerjisi içinde gerçekleşecek Güneş Tutulması. Hayatınızda kontrol edemediğiniz ama artık başlatmanız gereken önemli ve kadersel olayları aktive edebilir. Kuvvetli dönüşüm veren Güneş tutulması, bu sistemde önemli bir etki olan Kala Sarpa ile buluşarak, etkileri uzun süreye yayılacak dönüşümleri tetikleyecek.

Sağlık Adına Mart 2016 Güneş Tutulması

Güneş tutulmasının var olan kalp sorunlarını öne çıkarma veya fark edilmesini sağlamakla ilişkisi vardır. Özellikle erkeklerin tutulma 3 gün öncesinden itibaren Güneş tutulmasından itibaren 3 aylık dönemde kalp sorunlarına dikkat etmeleri öne çıkıyor. Diğer yandan tutulma Batı astrolojisine göre Neptün enerjisi ile bizde ise yani Vedik astroloji de Ketu ile fazlasıyla etkileşim içinde. Bu iki enerjinin açığa çıkaracakları adına pis sular, bakteriler, virüsler, enfeksiyonlar, parazitler etkileşim içinde olacak. Özellikle evcil hayvanlarınızda parazit sorunlarına dikkat edin. Parazitlerle ilgili direnç etkisi, her zaman kullanılan ilaçların fayda etmemesi veya evcil hayvanlarınızda tuhaf hastalıklarla ilgili konularda uyanık olmak faydalı olacak. İnsanlar üzerinde ise sulardan gelebilecek bakteriler, salgınlar vs aktif olacak. Her durumda virüslerle ilgili sıkıntılar 2016 Marttan itibaren gündemde olabilir.

Burçlara Göre Tutulma Etkisi

Koç Burcu: Sosyal konular hedefleriniz, arkadaş çevreniz, aile büyükleri, maddi alanlar tutulma ile birlikte önünüzdeki 3 aylık dönemde yoğunlaştığınız alanlar olacak. Çevrenizle ilgili değişimler yaşarken, arkadaşlarınız ve aile büyüklerinizle ilgili ani gelişmeler söz konusu.

Boğa Burcu: Kariyer konularında, iş alanlarında önünüzde yeni bir dönem var. İşinizle ilgili harekete geçme, değişimler yapma isteğiniz artarken, ani gelişmeler yaşayabilirsiniz. Ayrıca kardeşler ve ailevi konularda yeni bir döneme giriyorsunuz.

İkizler Burcu: Maddi konular, eğitim ve hukuki alanlar öne çıkıyor. Yurtdışı planları, yabancılarla olan ilişkileriniz adına bir süredir düşündüğünüz ama cesaret edemedikleriniz aktive olacak ve adım atmak isteyeceksiniz. Maddi açıdan tutulma size yeni ve farklı fırsatlar getirebilir.

Yengeç Burcu: Değişim etkilerini güçlü hissedecek burçlar arasındasınız. Sizi yoran, uzun süredir taşıdığınız, ilişki, dostluk hatta bir ev veya eşyayı artık hayatınızdan çıkarma ve yüklerinizden kurtulma dönemine girdiniz. İlişkiler, maddi konular, sosyal çevreniz adına radikal ve ani değişiklikler yapabilirsiniz.

Aslan Burcu: Sizin için Güneş tutulması ilişkiler, evlilik, partneriniz veya eşinizle ilgili konularda yoğun etkiler barındırmakta. Evlilik kararı, süregelen ilişkinizde yeni bir döneme başlama, ilişkilerle ilgili yeni kararlar alma veya uygulama adına tutulma etkileri sizi farklı bakış açsına taşıyacak.

Başak Burcu: Sağlık, mesleki alanlar, aile büyüklerinizle ilgili sağlık konularına daha fazla eğilmeniz gerekirken, iş alanları, meslektaşlarınızla ilgili konularda ilginç gelişmeler yaşanabilir. Rekabet ettiğiniz kişilerle ilişkilerinize dikkat edin ve bu dönemde herkese güvenmeden, dikkatli hareket edin.

Terazi Burcu: Çocuklar, aşk hayatınız, ilişkiler, kişisel gelişim ve benzeri konularda yenilemek istedikleriniz adına bakış açınız değişirken, yeni bir dönemi de başlatmış oluyorsunuz. Bekarsanız hayatınıza sürpriz bir ilişkiyi alabilirsiniz. Devam eden ilişkilerinizde ise zorlandığınız noktalar daha fazla gündeminize gelebilir.

Akrep Burcu: Gergin ama hareketli, sonuç odaklı olacağınız bir dönemi tutulma süreci tetikleyecek. Kararlı adımlar atabilir, attığınız adımlarında sorumluluğunu alabilirsiniz. İnisiyatif kullanmak, ilişkinize, çevrenize liderlik etmek söz konusu. Daha kararlı olacak ve güçlü bir duruş sergileyeceksiniz. Kurtulmanız gerekenleri daha cesur adımlarla hayatınızdan çıkacaksınız.

Yay Burcu: Yakın çevrenizle ilgili konulara odaklanırken, kısa vadeli planlarınızla ilgili bir süredir devam ettirdiğiniz ölçülü bakış açınızı bırakıyorsunuz. Gizli ilişkiler, kendinize sakladığınız konular açısından herkese güvenmeyin, bu süreçte belemediğiniz kişilerden ilginç tepkiler gelebilir.

Oğlak burcu: Maddi konular, evlilik ve eşinizle ilgili konular, eski bir partner ile ilgili yeni bir gelişme zihinsel olarak sizi meşgul ederken, beraberliklerinizde söylediklerinize dikkat etmekte fayda var.

Kova Burcu: Hint astrolojisine göre burcunuzda gerçekleşecek olan tutulma sizi yeni bir dönemin başlangıcında bulunduruyor. Kişisel konularınız öne çıkarken, kariyeriniz ve iş alanlarınızda çok çalışma ve zorlayıcı etkilerle gelecek başarılar söz konusu.

Balık Burcu: Duygusal olarak hassassınız. Kırılgan olan duygularınız meseleleri fazla büyütmenize neden olabilir. Tutulma sürecinde kendi içinize dönme ve aşırı hassaslaşma söz konusu olurken, olayları akışa bırakmak ve şartları zorlamadan hareket etmek gerekebilecek. Ruhsal dengelerinize bu dönemde dikkat etmek yerinde olacaktır.

 

©Şebnem EKŞİB Yazının tüm hakları saklıdır. İzin almadan ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ve kopyalanamaz. 

 

 

 

 

Mesaj Bırak

Your email address will not be published. Required fields are marked *