Vedik Astroloji‘ye göre Mart ayı Yay burcunun Mars‘ı misafir etmesi, Merkür Retro‘su, Balık burcunda konaklayacak güzeller güzeli Venüs‘ün endamı ve Jüpiter, nam-ı değer Guru‘nun Retro‘su ile karşılanacak…

Mart’ın hemen ilk haftası hassas etkiler barındırıyor. Mars Akrep’ten Yay burcuna geçerken Vedik Astroloji de önemli bir etkiyi “Gandanta” aralığını deneyimleyecek ki gerginliklere fevri kararlara dikkat etmeliyiz. Bu etkiyi en yoğun Akrep, Boğa, Koç, Yay ve İkizler burçları (Yükselen veya Ay burçları) deneyimleyecekler. Bilhassa Ay burcunuz Akrep veya Yay ise iç dalgalanmalarınız hayli artarken, sinir katsayınız sizi bile şaşırtan bir hız ile tepe noktasına tırmanabilir…

Mart ayı girişi Mars açısından oldukça riskli etkiler barındırmakta, teknik konular, mücadele gereken, savaşmanız gereken durumlarda, fiziksel aktiviteler açısından 5 Martla birlikte 5 Mart – 9 Mart arası dikkatli olmak yerinde olacaktır. Kazalara, aksiliklere karşı da tedbirli olun veya önünüze çıkan engellere fazla takılmayın, 9 Martta kadar hızlanamama, sürekli sorunlarla uğraşma veya sonuç alamama gibi durumlar içinden geçebilirsiniz, bu etki Mars’ın titreşiminin sıkıntılı olmasından kaynaklanacak ki bu aralıkta şartları zorlamamak yerinde olur.

Bu ay Mars‘ın burç değiştirme sırasında yaşatacağı sıra dışı etkiyi atlattıktan sonra önce 9 Martta Jüpiter, 23 Martta Merkür gerilemesi başlıyor.

Jüpiter gerilemesi açısından önemli nokta Jüpiter Vedik Astroloji‘ye göre 29 dereceden gerilemeye başlıyor ki bu nokta aynı zamanda Atma Karaka olacak. Atma Karaka yine Vedik Astroloji göre önemli kadersel alanlardan birini temsil eder ve eşinizle ilişkileriniz veya eşle ilgili konular, çocuklar, şans, bereket ve bolluk, eğitim, yolculuklar, yabancı ülkelerle ilgili ani ve beklenmedik gelişmeler yaşanabilir. Diğer yandan başlamanız gereken önemli bir eğitim programı, hukuki iş, dava, her türlü eğitsel işleriniz adına 8 Mart ile 25 Mart arası tedbirli olmakta mümkünse başlangıçlar adına bu bahsettiğim konularda şartlar izin veriyorsa proje veya işleri bekletmeniz yararlı olacaktır.

Mars Yay burcuna geçişinde rahat bir aralığa 10 Martla birlikte ulaşıyor ki Yay ve İkizler ilişkilerde hızlanma, ortaklı konularda gelişmeler yaşayabilirsiniz. Balık burcu için kariyer ve iş konularında hızlı gelişmeler olabilir. Başak burçları ebeveynler, aile ve ev alanlarında temponuz hayli artabilir. Mars genel olarak hareketli ve hararetli olacağı bir aralıkta ilerleyecek ay boyunca. Bu sürecin en riskli bölümü ilk 10 günlük süreç ki 10 Marttan sonra bu hızlı tempoya uyum sağlamamız söz konusu.

Gelelim Merkür gerilemesine; 23 Martta başlayacak Merkür Gerilemesi  Vedik Astrolojiye göre Balık burcunda gerçekleşecek. Merkür Balık’ın düşüşte olduğu, iyi çalışmadığı bir alandır. Balık burçları eski konular, mevzularla, görmedikleri fark etmedikleri bazı durumlarla yeniden yüzleşmeniz gerekebilir. Merkür retroları iletişim açısından risklerin arttığı zamanlardır ki bir de üstüne gezegen düşüşte olduğu bir burçta oluşacak Retro iletişim açısından hayli dikkatli olmamız gerektiğini gösteriyor. Balık, Başak, Koç burçları gerilemeyi daha vurgulu yaşayabilir. Anlaşmalar, sözleşmeler, başlangıçlar adına 23 Marttan itibaren gerileme boyunca (23 Mart – 15 Nisan arası) çok daha dikkatli ve tedbirli olmamız gerekiyor. 23 Mart ile 26 Mart arası ile ise Merkür gerilemesinin ağır bir bölümü yaşanacak. Gerileme boyunca bilhassa 23 mart ile 26 mart arasında önemli bir konuyu, durumu, adımı başlatmamak daha da önem kazanıyor.

Venüs bu ay Balık burcunda ilerleyecek. Balık burçları fiziksel olarak dikkat çekecekleri bir dönem yaşayacaklar. Ancak gezegen 13 Martta Satürn ile çok sert bir etkileşim içinde ki genel olarak 10 Martla -17 Mart arası ama özellikle 13 Mart civarından ilişkiler adına dikkatli olmakta fayda var. 10 Mart ile 17 Mart arasında ilişkilerinizde sorumlulukları daha fazla vurgulayacak, duygusal olarak ilişkinizde ne kadar değerli olduğunuzu ölçümlemeye önem vereceksiniz. İlişkinizde bu anlamda bir sorun yoksa bu süreci rahat geçirirsiniz ama ilişkinizde kendi değerinizden emin değilseniz, karşı tarafın sorumluluk almadığınız düşünüyorsanız, birliktelik adına gergin bir süreç olabilir. Diğer yandan ciddi bir ilişki beklentiniz, arayışınız bu dönemde artabilir. Bu ay estetikle ilgili yapmak veya yaptırmak istediğiniz bir işlem vs varsa 10-17 Mart arasına denk getirmemeye özen gösterin. Sonuçtan memnun kalmayabilirsiniz.

Mart ayının yeni ayı 17 Martta (16/17 Mart günlerinde) yaşanacak. Balık burcunda oluşacak Yeni Ay Venüs’ün etkisinde ve duygusal hassas Balık enerjileri ile gerçekleşiyor. Öte yandan Mars görünümü de Yeni Ay’a eşlik edecek ki yeni ay sırasında hem ilişkiler, hem de güncel hayatınız, beklentileriniz adına hızlı gelişmeler yaşanabilir. Ancak unutmayın ki 17 Mart civarında başlayan aniden yön bulan işleriniz 31 Mart Dolunayı ile Mart’ın son haftasında yerine oturacaktır.

Vedik Astroloji de Türkiye’nin Mart Ayı

Ülkeler (Mundane) Astrolojisinde 10.ev hükümeti, hükümette yetki sahibi kişileri, başkanları, ünlüleri, ulusal saygınlığı, ülke güvenliğini, ülkenin önde gelen kişilerini temsil ederken, birincil elden ülkeyi yöneten hükümet ile hükümetin başındaki kişiyi gösterir. Yine ülkemiz haritasında bu alan Balık burcu ile yönetilir.

  • Vedik Astroloji’ye göre Mart ayı boyunca Balık burcunda ilerleyecek Venüs ve Merkür ile 16 Marttan itibaren buraya katılacak olan Güneş hükümet ve liderlerle ilgili yoğun bir gündeme işaret etmekte. Ve Mars ayın ilk haftasından itibaren tam da burayı görünümde tutmaya başlayacak. Bu süreç hızlı gelişmelerin olacağına işaret ediyor ki Merkür’ün yine bu alanda gerilemeye gireceğini de hesaba katarsak;
  • Transit Merkür, Natal(doğum anındaki) Mars ile karşıtlık içinde bu gerilemeyi yapacak ve öncelikle deprem ve yer hareketleri açısından riskli bir aydan geçeceğiz. Diğer yandan askeri hareket, savaş ve her türlü operasyonda bu ay riskli etkiler ağır basmakta. Kayıplarımız adına çok dikkatli olunmalı.

Özelikle Mars’ın düşmanlar ve düşmanlıklar alanında gandanta noktasından yapacağı transit;

  • 5 Mart ile 9 Mart arasına askeri alanlarda dikkat etmek gerektiğine işaret etmekte.

Uluslararası konular, anlaşmalarla ilgili eski konular gündeme gelebilir. Uluslararası ilişkilerde düşmanlıklarla karşılaşabiliriz.

  • Ekonomik olarak Mart ayı özellikle 13 Mart civarı ve genel olarak 12 ile 17 Mart arası dikkat gerektiriyor. 20 Mart civarı ekonomik alanlar ve bankacılık sektörü açısından dalgalı etkiler söz konusu ki bu aralığa da dikkat etmek gerekmekte.

23 Mart, Merkür gerilemesi ülkemiz haritasında hükümeti, liderleri ve yönetimi gösteren alanda başlayacak. 23 Marttan itibaren eski konular yeniden öne çıkarken uluslararası ilişkiler, müttefikler ve komşularla ilişkiler adına karışık etkiler var. Desteğini beklediğimiz veya umduğumuz liderlerden beklediğimizi alamaya biliriz.

Bu arada ilginç biçimde transit Mars, Rus devlet başkanı Putin haritasında oldukça zorlayıcı tetiklemeler yapacak görünüyor. Öncelikle çevresiyle olan iletişiminde sıkıntılar dikkatimi çekerken, ülkemiz haritası ile Putin haritası arasında ters ve gergin etkiler öne çıkmakta. Özellikle Mart’ın 7 sinden itibaren ay boyunca ama bilhassa 12 ve 13 Mart tarihleri Rusya ile ilişkilere dikkat etmemiz gerekecek.

  • 17 Martta gerçekleşecek Yeni Ay hükümet ve liderleri gösteren noktada oluşuyor ve 15 Martta birlikte devletin üst düzeyinde hareketli bir dönem başlamakta.

Mart ayı sadece hükümet açısından değil, sanatçılar, ülkenin önde gelenleri, bilinen kişiler açısından da hayli hareketli zamanlara işaret etmekte. Ünlü kişilerle ilgili açıklamalar, saklanan gerçekler, açıklanmayan bir durumun aniden kamuoyunun bilgisine sunulması veya açığa çıkması yaşanabilir.

  • Ünlü bir çiftle veya biriyle ilgili haberler, ilişkileriyle ilgili gerçekler veya yeni durumlar yine gündemi meşgul edebilir.

20 Mart (ve 3gün öncesi sonrası civarı) hassas bir aralık olacak zira Merkür durağan pozisyona ülke gündemi ve hükümeti (yöneticileri) gösteren alandayken girerken, bir yandan da Mars görünümü olacak.  Ülke haritamızda 10. ev yani hükümeti gösteren alan ile 4.evi topraklarımızı ve 7.evi uluslararası ilişkileri, dış ülkelerle olan iletişimi gösteren alanlarda büyük bir gerilim var. Bu gerilime Rusya’da ortak olabilir. Esasında Rusya, Amerika ve Türkiye haritalarında Mars tetiklemesi ile yüksek gerilim işaretleri mevcut ki Mars’ın Gandanta geçişine, yani 5 Martla başlayan 10 Martta kadar devam edecek özelikle 7 Mart civarında iyice yükselecek aralığa dikkat etmemiz gerekmekte. Uluslar arası arenada Mart ayı boyunca dikkatli olmamız gerekiyor ve kriz yönetimine önem vermemiz gereken bir ay bizi bekliyor.

Burçlarla ilgili bölümü Mart 2018 Burçlar yazımdan okuyabilirsiniz.

Sevgilerimle.

Şebnem Ekşib

Astrolog ve Eğitmen

©Şebnem EKŞİB Yazının tüm hakları saklıdır. İzin almadan ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ve kopyalanamaz.

1 comment

Mesaj Bırak

Your email address will not be published. Required fields are marked *