Epey hareketli bir Mart ayına giriyoruz. Hatta öylesine hareketli ki etkisinin yaz başlangıcına kadar devam edeceğini düşünüyorum.

Öncelikle yazdığım tüm astrolojik değerler ve burçlar Vedik / Hint Astrolojisine yani Sideral Zodyağa göre hesaplanmıştır. Öncelikle Mart 2019 Vedik Gezegen Hareketlerine göz atacak olursak;

Merkür Ay boyunca Retro harekette olacak. Balık burcunda başlattığı gerilemesini, 15 Martla birlikte Kova ya alıyor ve ay ortasından itibaren Kova burcunda retroya devam ediyor. Merkür gerilemesi ayrıntılarını MERKÜR RETRO BAŞLIYOR Yazımdan okuyabilirsiniz.

24 Mart’ta kadar Mars Koç burcunda ilerleyecek. Mart son haftası Boğa burcuna geçecek. Öncü bir alandan sabit bir burca geçerken, finans dünyasını ve bankacılık alanını gösteren Boğa burcunda piyasalar açısından hareketli bir süreç yaratacak.

Jüpiter 13 Mart’tan itibaren Gandanta noktasında ve bu nokta uzun süre kalacak.  Bu ne demek, gandanta düğüm demektir. Enerjinin Su ile Ateş arasında sıkışması anlamına gelir. Hareket etmek istersiniz ama ilerlemek yosun tutmuş kaygan bir zeminde yürümek gibidir. Ve Jüpiter ülkeler astrolojisinde (mundane) para piyasalarını da temsil eder. Dolayısı ile Mart ayı ülkemizde ve dünya piyasalarında hareketli ve dengesiz bir dönem geçirilebileceğine işaret etmekte. Bu etki dalgalanmalarının, öngörülemeyen iniş, çıkışların aktif olabileceğine işaret etmekte.

Hazır ekonomi ve piyasalardan bahsederken belirtmeliyim ki 13, 14 ve 15 Mart hayli sert etkilere sahip. Bilhassa 14 Mart gökyüzü çok gergin ve bu gerginlik yurtdışı kaynaklı anormal gelişmeler, ani çıkan bir krizin yansımaları ile piyasaların sert şekilde dalgalanmasına neden olabilir.

14 Martta Güneş ve Ay 29 derece ile gökyüzünde sert görünümde, Jüpiter ki para piyasalarını gösterir o da güneşle zorlayıcı etkiler içinde, Merkür, Rahu ve Ketu ise 0 derece ve hepsinin içinden geçeceği takımyıldızlar oldukça gergin enerjileri açığa çıkarma potansiyelindeler. Kısacası piyasalar ve finans dünyası başta olmak üzere Mart ortası 13, 14 ve 15 Mart risk almamak yerinde olur.

20 Marttan itibaren Mazlumun Ahı Aheste Çıkabilir…

20 Martta Vedik de Başak burcunda Dolunay var. Dolunay sırasında Kova burcunda Merkür ve Neptün hizalanıyorlar. Bu kavuşum sırların ortaya çıkması, gerçeklerle yüzleşme olarak aktarılabilir. Uğradığınız haksızlıkların, sizi üzen ama kimseye anlatamadığınız gerçeklerin tekrar yüzeye geldiği ama bu sefer dengenin farklı bir şekilde oturmaya başladığı bir süreci 20 Marttan itibaren deneyimlemeye başlayabilirsiniz.

Bu ay gökyüzü oldukça karmik ve kadersel döngülerle iç içe ve duygusal, ruhsal ve spritüel olarak artan gücünüzün farkında varma şansını size bahşediyor. Evet yeni başlangıçlar, önemli adımlar adına destekli olmayabiliriz. Ama farkındalıkların arttığı, beklenmedik gelişmelerle geciken adaletin bizi bulduğu ve hak ettiğimizi de alabileceğimiz etkiler de yok değil.

Öte yandan Merkür Neptün tam olarak 23 Martta bir aradalar ki toplumsal hareketler açısından da olaylı bir dönem yaşanabilir. Özellikle üniversiteler, dış ilişkiler, dış işleri bakanlığı ve benzeri alanlar, konsolosluklar, yabancılar, turistik alanlar ve konular açısından karışık bir süreç olabilir. Her durumda bu aralıkta karmaşık işler ve projeleri ele almak adına uygun değil.

23 Mart önemli bir tarih, Neptün Merkür hizalanırken Rahu ve Ketu bir buçuk yıldır öncü burçlarda devam ettirdikleri yolculuklarını değişken burçlar olan İkizler ve Yay’a kaydırıyorlar.

Rahu ve Ketu dediğimiz Vedik de oldukça önemli iki gezegenin İkizler Yay hattında kaldıkları daha önceki dönemlerde büyük olayların gerçekleştiği şahitlik edilmiş. Dolayısı ile Rahu ve Ketu yeni yerlerinde kaldıkları bir buçuk yıllık döngüde hayli sarsıcı olay ve durumlarla karşılaşmamıza neden olabilir. Değişken burçlar sürekli değişen şartları anlatırlar ki bu yıl temmuz ve aralık aylarında gerçekleşecek tutulmaları da ağırlayacakları için bilhassa önümüzdeki yaz aylarının epey olaylı geçebileceğine sinyal vermekteler.

  • Genel olarak Mart ayını toparlarsak;

Ay ortası 13,14 ve 15 Mart ekonomik göstergerler, piyasalar açısından sert dalgalanmalar yaşanabilir.

Depremler çok soruluyor, evet deprem riski var ama ben bu ay da büyük ve aşırı yıkıcı bir deprem olmayacağını düşünüyorum. Deprem riski Amerika ve çevresinde, Asya ve Avrupa’da Yunanistan, İspanya ve çevresinde daha ciddi risk oluşturmakta. Ülkemiz için orta derecede bir deprem söz konusu olabilir özellikle Ege ve Akdeniz’le sınırı olan iç Anadolu ile Akdeniz arasındaki bölgelerde ama dediğim gibi büyük ölçekli bir deprem beklemiyorum.

Ancak tuhaf hava olaylarına, dolu ve benzeri beklenmedik doğal afetlere, su ile bağlantılı sorunlara, beklenmeyen fırtınalar, kasırga türü doğa olaylarına daha yoğun bir eğilim var. Mevsimsel anormallikler de yaşayabiliriz. Bu anomaliler Amerika için de geçerli. Mart ayı Amerika haritasında hayli gergin enerjileri aktive etmekte.

Retro Merkür ve Neptün kavuşumu ayın ikinci yarısından itibaren ruhsal ve zihinsel olarak etkilerini arttıracağı için önemli kararlar, adımlar ve başlangıçlar için mümkünse Nisan’ı beklemenizde fayda var.

Martta ilişkilerinizde yeni bakış açısına doğru geçmeniz söz konusu. Beraberliğinizi ele alma biçiminiz, duygusal olarak yaşadıklarınızı mercek altına alarak, fazlasıyla sorgulayıcı bir iç enerjide kendinizi bulmanız söz konusu. İlişkide görmeniz gerekenlerle yüzleşebilirsiniz, size yapılan haksızlıklarda karşı tarafın da diyetini ödediğine şahit olduğunuz,  önemli dönüşümlerin başlayacağı bir ay geçirebilirsiniz. Önceden gelen konular, yüzleşmeniz gereken gerçekler, bildiğiniz ama kaçtığınız durumlar yeniden önünüze düşerken, Mart ayı boyunca öfkeden, iç dengenizi bozan kişilerden uzak durun.

Duygusal huzursuzluklara meydan verecek veya bu huzursuzluklarla boğuşmanızı gerektirecek sert gökyüzü enerjileri aynı zamanda kendinizle kalmanız, iç sesinizi dinlemeniz, yükselen sezgisel hissedişlerinizle yolunuzu bulmanız yönünde güzel etkilerde bahşetmekte. Mart ayında bol yürüyüş yapın, doğaya yakın olmaya çalışın. Eski konuları deşerek vakit kaybetmeyin, bunun yerine toparlamanız, düzenlemeniz gerekenlere odaklanın. Merkür Retro dönemleri toparlama, düzenleme adına çok destekli zamanlardır. Ama yepyeni bir konuya başlamak, ticari bir adım atmak, ani bir kararla düşünmeden adım atmak için bu ay uygun değil.

Bu ay Balık burçları için ayın ilk on beş günlük dönemi hayli hareketli olurken, Kova, Aslan, İkizler, Yay ve Boğa burçları içinse Mart ayının ikinci yarısı önemli değişimler getirebilir.

Vedik Burçlara Göre Mart 2019

Koç Yükselen / Ay Burcu Koç    

Sabırsız hareket etmeyin…

Girişimler adına cesaretinizin arttığı bir ay olacak. Ancak Merkür gerilemesi ticari konular ve maddi alanlarda temkinli olmanız gerektiğini vurguluyor. Parasal işleriniz 24 Marttan itibaren para alanınıza geçecek olan Mars ile hareketlenecek. Ayın son haftası dikkatiniz daha çok finansal dengeleriniz üzerine odaklanabilir. Mart ayının ilk yarısını daha sakin ve rutin konularla geçirmeniz doğru olur. Yeni bir ilişkiye başlamak, yeni bir işi hayatınızda aktive etmek gibi konularda acele etmeden ilerlemelisiniz. Duygusal konularda ise Venüs’ün burç değiştireceği 22 marttan itibaren daha rahat olacaksınız. Devam eden ilişkinizde eski konular, eski mevzuların fazla aklınıza gelmesi gerginleşmenize neden olabilir ki kıskançlık, geçmişte kalmış mevzularla ilişkiyi zorlamayın.

Boğa Yükselen / Ay Burcu Boğa

Mart ikinci yarısı daha hareketli olacak…

Vedik sideral zodyağa göre Mars burcunuza ayın son haftası geçiyor ki ayın son haftaları hareketli bir döngü geçireceksiniz. Kariyerinizde dikkatli olmanız gereken bir ay söz konusu ki küçük durumları büyütmeyin, mantık çerçevesinde işlerinizi ele almaya gayret edin. Ancak patron, yönetici veya iş arkadaşlarınızla ilişkilerinize dikkat etmeniz gereken bir ay var önünüzde ve Mart boyunca işinizle ilgili yapacağınız girişim ve hamlelerde daha tedbirli olun. Ay sonuyla hızlanacaksınız. Hareketli bir dönem geçirecek ve ayın başında uğraştığınız konularda daha rahat ilerleyebileceksiniz.

İkizler Yükselen / Ay Burcu İkizler

Kariyer, İş Ve Eğitim Alanlarında Hareketli Bir Ay

Öncelikle bu ay hayata bakışınızda, duygusal dengeleriniz açısından dönüşüm etkileriniz yüksek olacak. Kendinizi ortaya koyma veya riskli bir şekilde öne çıkmak için uygun şartlar olmayabilir ancak kariyer ve iş alanlarında ay başından yaklaşık 20 martta kadar hızlı bir tempoda ilerleyeceksiniz. 13 ile 16 Mart arasında iş kontaklarınızda biraz daha tedbirli olmakta fayda var. Diğer yandan önceden başlayan projeler, işler açısından tamamlanmalar, yarım yamalak giden işlerin birden hızlanması anlamında güzel gelişmeler olabilir. Eğitim, akademik konular, yurt dışı bağlantıları, yabancılarla kontaklar, hukuk veya benzeri alanlarda ki işleriniz adına beklediğiniz gelişmeler varsa ayın ikinci yarısı bu konular da belirsizlik içeren durumlar netleşebilir. İlişkiler, partnerinizle bağlantılı konularda 23 Mart civarında tartışmalardan uzak durmaya çalışın.

Yengeç Yükselen / Ay Burcu Yengeç

Dönüşümlerden Geçebilirsiniz…

Mart ilk yarısı daha çok duygusal hassasiyetleriniz, aileniz veya sevdiklerinizle ilgili konular sizin için öne geçiyor. Ailevi alanlar, anne veya ebeveynlerinizle ilgili çözülmesi gereken durumlar, bilhassa sağlık konuları sizi yoğun şekilde meşgul edebilir. 15 Mart ile birlikte parasal konular, başkalarından beklediğiniz parasal gelirler, borç alacak işleriniz, vergiler ve vergi ödemeleriyle alakalı konular öne çıkacak. Maddi alanlarda bu ayın ikinci yarısı daha tedbirli olun, gelir gider dengenizi iyi ayarlayın. Öte yandan şşk ve ilişkiler alanınızda 23 marta kadar karşı burcunuzda bulunacak olan Venüs, 20 ile 23 Mart arası partnerinizle ilişkileriniz, eşinizle diyaloglarınızda biraz daha dikkatli olmanız gerektiğini vurgulamakta. Ortak işleriniz, başkalarıyla yürüttüğünüz projeleriniz adına da yine mart ayının son haftası iletişime dikkat etmekte fayda var.

Aslan Yükselen / Ay Burcu Aslan

İş Teklifleri, Yeni Projeler Öne Çıkabilir…

Mart ayı sizin için de değişim etkilerini vurgulamakta. Özellikle ayın ilk yarısı bir süredir bırakmak istediğiniz konular, arkadaşlıklar, bir ilişki, bir iş gibi mevzular güncel hayatınızda sizi uzun süredir meşgul eden durumlar adına radikal kararlar alabilirsiniz. Gerginliklere karşı ayın ilk yarısı dikkatli olun ve ele aldığınız her konuda esnek ve sakin olmaya öncelik verin. Ayın ikinci yarısıyla dikkatiniz daha çok ilişkilere yönelebilir. Karşı burcunuza 23 Martta geçecek Venüs, yeni bir ilişki kadar yeni bir projenin size gelmesini de sağlayabilir. Bu etki yeni projeler ve işler açısından 16 Mart ile birlikte yoğun bir döneme geçebilirsiniz. Bu nokta da unutmamanız gereken Merkür gerilemesi Mart boyunca etkin olacak ve bir proje, iş veya ilişkide başlangıçlar adına Retro sürecinin bitmesini beklemek çok daha iyi sonuç almanıza neden olabilir.

Başak Yükselen / Ay Burcu Başak

İkili İlişkiler Adına Hareketli bir Ay Olabilir…

Merkür gerilemesi karşı burcunuzda Retro seyrine başlıyor. Bu etki ilişkiler, eş veya partnerle ilgili hassasiyet içeren konularda daha gergin yaklaşımlar içinde olabileceğinize, bir süredir sizi rahatsız eden noktaların daha da öne çıkabileceğine işaret etmekte. Özellikle 16 Mart’ta kadar olan süreçte evliliğiniz veya ilişkinizde biraz daha dikkatli ve sakin olmaya çalışın. Eski ilişkiler, ayrıldığınız veya hayatınızdan çıkan biriyle yeniden karşılaşma veya aniden bir araya gelmeniz durumu da yine bu süreçte aktif olabilir ama her durumda yeni bir ilişkiye başlarken, önceden tanısanız bile kararı Mart ayı içinde almamak yerinde olacak. Ayın son haftaları ise sağlık ve tıbbi konularla ilgili işleriniz artabilir ve ayın ikinci yarısı sağlığınıza, bağışıklık sisteminize dikkat etmekte fayda var.

Terazi Yükselen / Ay Burcu Terazi

Aşk, İlişkiler ve Çocuklarla ilgili konular Gündeminizde Olacak

Ayın ikinci yarısı ağırlıklı olmak üzere aşk ve ilişkilerle bağlantılı yeni gelişmelere açık olacaksınız. İlişkinizde var olan sorunlar, çözümsüz bulduğunuz noktalar daha da fazla zihninizi meşgul ederken, radikal kararlar alıp, aniden girişimde bulunma isteği içine girebilirsiniz. Yeni bir ilişki, beklemediğiniz birinden ummadığınız bir teklif, hiç aklınıza gelmeyen bir durum içinde olmanız yine ay boyunca söz konusu olabilir. Eski ilişkiler, bağları koparmış olduğunuz biriyle beklenmedik bir karşılaşma duygusal olarak aklınızın karışmasına neden olabilir. Özellikle ilişkilerle ilgili Mart ayında radikal bir karar vermeyin, yeni bir ilişkiye başlamak için önceden tanıdığınız birisi bile olsa şartlar çok uygun değil. Mart ayının ilk yarısı duygusal konular ve duygusal hayatınızla ilgili karışık hisler içinde olmanıza, kararsızlıklar yaşamanıza neden olabilir. Unutmayın ki bu ay herhangi bir konuda adım atmak değil, gözden geçirme zamanlarından geçiyorsunuz. Hobileriniz, bir uğraşınızla ilgili yaratıcı etkileriniz yükselecek. Bir şeylerle uğraşma, sizi mutlu eden konularla ilgilenmek için şartlar uygun olacak.

Akrep Yükselen / Ay Burcu Akrep

Kişisel Konularınız Öne Çıkıyor…

Mart ayı kişisel alanlarınız, kişisel konularla ilgilenmek, kendi alanlarınıza yönelmek ve bu noktada eksik kalanları tamamlamak adına şartlar çok uygun. Başkalarının işleri, başkalarıyla bağlantılı konular, kalabalık ortamlarda bulunmak veya sürekli gruplar, organizasyonlar içinde koşturmak için Mart ayı duygusal ve zihinsel olarak kendinizi zorlamayın. Fiziksel ve ruhsal olarak dinlemeniz ve şartları ve kendinizi, sınırlarınızı zorlamadan hayatı ele almalısınız. Bilhassa ayın ikinci yarısı ile 15 Martla birlikte ailevi konular, domestik olma isteğiniz öne çıkacak. Daha çok kişisel alanlarınızda olmak size huzur verecek. Ailevi konularda çözülmesi veya halledilmesi gereken bir durum veya ertelenen bir iş, gayrimenkul, evle ilgili bekletilen bir durum veya karar yine ayın ikinci yarısı önünüze gelebilir.

Yay Yükselen / Ay Burcu Yay

Yüklerinizden Hafifliyorsunuz…

Mart ayı yeni kararlar almaya dönük kılacak sizi. Ayrıca aldığınız kararları uygulamak için cesur adımlar atmanızı sağlayacak etkiler ile hızlı gelişmeler yaşayabilirsiniz. İç huzursuzluklarınıza, yakın çevrenizle ilişkilerinize dikkat edin. Huzursuz ortamlardan uzak durmalı ve aşırı stres veya gerginlik yükleyen kişilerle ilişkilerinize ara vermelisiniz. Mart ayı huzur arayışlarınız artarken, size yük gelen bir iş veya kişi fark etmez, tüm bu ağırlıklardan uzaklaşma istek ve ihtiyacınız artacak. Kişisel planlarınızı gözden geçirmek, yeniden bir yol haritası belirlemek adına etkiler hayli güçlü olacak ancak elbette Merkür gerilemesinin ay boyunca devam etmesiyle karar alırken tedbirli ve çok yönlü bakmak önemli olacak. Ayın ikinci yarısı özellikle de son çeyreği arkadaşlarınızla bir süredir devam eden size yük gelen sıkıntılara olan tahammülünüz düşebilir. Bu ay hayatınızda var olan ama sizi zorlayan her şeyden uzaklaşma eğiliminde olacaksınız.

Oğlak Yükselen / Ay Burcu Oğlak

Yakın çevreniz, kontaklarınız öne çıkıyor…

Girişimleriniz, yapmak istedikleriniz adına Mart ayı harekete geçmek isteğinizin artacağı günler var önünüzde. Ancak unutmayın ki ay boyunca Merkür Retro’su sürecek ve bu süreç yeni girişimler, adımlar için avantajlı değil. Planlı olmakta zorlanabileceğiniz bir ay var önünüzde. Sizin yaptığınız planlarla, şartlar birbirine uyumlu olmayabilecek. Bu nedenle özellikle ayın ilk yarısı için koşulların hızlı değişebileceğini bilin veya önemli işleriniz, adımlarınız için B planını hazır tutun. Ayın ikinci yarısı maddi konular, finansal alanlar, gelir gider hesaplarınız öne çıkacak veya zihniniz daha çok parasal konularda olacak. İlişkileriniz de ise 15 marttan sonra konuşmalarınıza dikkat edin. Sevdiğinizle iletişim kurarken yanlış anlaşılmalara açık olacaksınız.

Kova Yükselen / Ay Burcu Kova

Ayın İkinci yarısı daha Aktifsiniz…

Ayın ilk yarısı duygusal ve zihinsel olarak iç karışıklıklara, duygusal gelgitlere, daha önce fark etmediğiniz durumlarla yüzleşmeye açık etkileriniz var. Sezgileriniz çok artacak, ilginç rüyalar, hissedişler, sizi bile şaşırtan garip tesadüfler, psişik farkındalıklar açısından hayli etkin bir süreç yaşayacaksınız. Ancak 15 martta kadar dünyevi konular, önemli projeleri başlatmak adına şartlar hayli dalgalı olabilir. Bu nedenle ayın ilk yarısı kişisel ve duygusal olarak kendinizi ve şartlarınızı zorlamayın, mümkünse ağır ve komplike konuları ele almadan, dinlenerek veya işlerinizde düzenleyip elden geçirerek bu süreci yönetmeye çalışın. 15 Martla birlikte daha aktif olacaksınız. Duygusal ve zihinsel olarak ay başındaki sıkıntılar yaşanmayacak. Eski konular ve projelerle ilgili mart ikinci yarısı güzel gelişmeler olabilir. 23 Mart’da burcunuza geçecek olan Venüs ile ilişkiler adına temponuz hızlanıyor, ilgi çekeceğiniz bir dönem başlıyor.

Balık Yükselen / Ay Burcu Balık

Ailevi konular ve Aşk hayatınız Vurgulu olacak.

Özellikle ayın ilk yarısı ailevi konular, ev ve yuva alanlarınızla bağlantılı halletmeniz, karar vermeniz gereken durumlar sizin için öne çıkabilir. Ev değişiklikleri veya evle bağlantılı bir konu yeniden gündeme gelebilir. Sezgileriniz artarken, ruhsal olarak hissedişleriniz adeta size yol gösterecek. Duygusal konular, aşk ilişkileriniz adına ayın ikinci yarısında dikkatli olun. Özelikle ilişkiler adına durumları net görememe, bazı ayrıntıları fark edememe olasılığınız var ki bu ay her hangi bir karar vermek, yeni bir ilişkiye başlamak için şartlar uygun değil. Özellikle ayın ikinci yarısı 15 marttan itibaren maddi ve manevi alanlar, iş ve planlama konuları, her türlü organizasyonda dikkatli olun, detaylı ve karışık işleri, hukuki alanlarla ilgili adımları, sonuçları uzun vadeye yayılacak bir adımı mümkünse bekletin ve nisan ayında yeniden değerlendirmeye çalışın.

Yazının tüm hakları saklıdır. İzin almadan ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz, kopyalanamaz. ©Vedik Akademi by Şebnem Ekşib 2019

Mesaj Bırak

Your email address will not be published. Required fields are marked *