11 Mart Cumartesi günü saat 17:55 de (İstanbul için) Dolunay etkisi başlıyor ve 12 Mart Pazar günü 18.00 de tamamlanıyor. Dolunay döngüleri her ay içinde yaşanan Güneş ve Ay’ın karşılıklı gelmesiyle oluşan, Ay’ın ışığının en yüksek noktaya vardığı, Vedik Astroloji de önem verdiğimiz bir döngüdür.

Mart ayı dolunayı yine Vedik Astrolojiye göre Aslan burcunda ve Dolunay haritasında Aslan burcu yükselirken başlayacak. Güneş Poorva Bhadra yıldızının 3. padasında ve Ay ise Poorva Phalguni’nin 1. padasında oluşacak.

Mart ayı Dolunayı Vedik astrolojiye göre yükselen (Lagna) veya Ay burcu Aslan olanlar için önümüzdeki bir haftalık süreçte hareketli bir döngüye işaret etmekte. Kadersel etkileri devreye koyacak olan Rahu ve Ketu ışıklarla kavuşurken oluşacak Dolunay; Aslan, Kova, Koç, Yay, Terazi ve İkizler için duygusal ve zihinsel olarak gergin ama dinamik olacakları bir sürece işaret etmekte.

Dolunayın en önemli etkilerinden bir tanesi özellikle Güneş’in bulunduğu yıldızın pada etkisi nedeniyle ağzınızdan çıkana dikkat etmek gerekliliği üzerine  yoğunlaşmakta. Merkür Uranüs kavuşumu, Satürn ile Merkür arasındaki sert etkileşim derken, cumartesiden itibaren 11 Mart ile 18 Mart arasında konuşmalarınıza, kendinizi ifade etme şeklinize dikkat edin. İyi niyetle aktardıklarınız yanlış anlaşılabilir veya söylememeniz gerekenleri ağzınızdan kaçırabilirsiniz. Bu konuda Kova ve Balık burçları biraz daha hassas olacaklar. Onlar daha fazla dikkat etsinler. Bu durum özellikle ilişkiler, partnerinizle diyaloglarınızda en son söylemeniz gerekeni birden sözcüklere döküvermenize neden olabilir.

Dolunay Venüs gerilemesiyle ortaya karışık bir halde duygusal iniş çıkışları fazlasıyla belirgin hale getirmekte. İlişkileriniz adına hem duygusal etkileşimleriniz, hem de güncel hayatınızda arkadaşlarınız veya diğer iletişim içinde olduğunuz kişilerle temaslarınızda karışıklıklar yaşanmasına neden olabilir. Bu karışıklıklar için en önemli sorun duygularınızın ve hassasiyetlerinizin aşırı artması, ilişkiyi, bir beraberliği, ortaklaşa yürüttüğünüz konuları fazlaca didikleme eğiliminde olmanız olabilir. Sakin olun ve dolunay döngüsünde yoğun duygusal tepkiler verebileceğinizi unutmayın.  Benzer durum karşı taraftan da ummadığınız tepkiler görmenize neden olabilir ki özellikle Cumartesi ve Pazar günleri içinde sakin olmaya bakın.

Özellikle Cumartesi ve Pazar günlerini yorucu tempolardan uzak ve dinlenerek geçirebilmek çok yerinde olacak. Ay, konfor alanlarınızı önemseyeceğiniz bir alandan geçerken, dolunayla duygularınızı büyütme eğilimi vermekte. Kişisel konulara yönelmeniz yerinde olurken, size sorunla gelinmesine pek de tahammül edemeyebilirsiniz. Dolunayın ilk 2 günlük döngüsünde sorun çözmek, başkalarıyla ilgili konulara eğilmek için şartlar çok uygun değil.

Dolunay döngüleri tamamlama zamanlarıdır. Bir süredir emek verdiğiniz bir konunun sonuca ulaşması, bir ilişki ve benzeri bir durumla ilgili yapmanız gerekenler adına harekete geçme dürtüsü, daha spontane ve cesur hareket etme eğilimleri artacak. Metabolizmanın yüksek çalıştığı, içsel, duygusal ve fiziksel olarak ele aldıklarımızı ve duygularımızı yüksek perdeden yaşadığımız ve biraz da abartmaya eğilimli olduğumuz bir döngü söz konusu. Dolunayın (Vedik astrolojiye göre) Aslan burcunda olması abartma etkisini daha belirgin kılacak. Merkür’ün balık burcunda olması da duygusal ve dağınık düşünmemize, aklımızı zihnimizi toparlamakta zorlanmamıza neden olabilir. Sanki her şey dağınıkmış da biz de bir türlü kendimizi toparlayamıyormuş gibi hissedebiliriz. Bu nedenle Cumartesi, Pazar ve Pazartesi günleri kendinizi fiziksel veya duygusal olarak yormadan, aşırı dikkat isteyen işlerden uzak olarak hareket etmek yerinde olacaktır. Sorumluluk almak,  başkalarının işleri için sözler vermek bu hafta boyunca çok uygun olmayacak. Kısacası, kendi işlerinizi önem sırasında biraz daha öncelikli tutmak doğru olur.

Dolunay’ın ülkemiz adına etkilerine bakacak olursak, yönetimsel konularda karışıklıklar yaşanabileceği gibi, yönetici pozisyonundaki kişilerin söylemlerine dikkat etmesi gereken bir hafta yaşanacak. Diğer yandan özellikle piyasalar açısından dalgalı bir hafta, ani değişiklikler, iniş çıkışlar yaşanabilir. Komşularla ilişkiler, basın ve medya alanlarında hareketli bir aralık öne çıkmakta.

Burçlar açısından baktığımızda:

Koç burcu veya Koç yükselen:

İlişkilere yoğunlaşma, duygusal gelgitler, ilişkilerde gelebilecek ani kararlar açısından dolunay döngüsü verdiğiniz kararları hayata geçirmenize neden olacak. Çocuk sahibi Koç burçları bu hafta dikkatinizi çocuklarla ilgili konulara yöneltmek, bir konuda önemli bir adım atmanız söz konusu. Bir süredir başlamak istediğiniz bir etkinlik, kişisel gelişimle ilgili bir konuda beklemediğiniz bir gelişme gündeme gelebilir.

Boğa burcu veya Boğa yükselen:

Ev ve aile alanlarınıza ve ebeveynlerinizle ilişkilere dikkatiniz yoğunlaşırken, dolunay sizi bir süredir yapmayı düşündüğünüz bir konuda cesur adımlara sevk edebilir. Taşınma, evle ilgili ani bir gelişme bu hafta harekete geçmenize, yuvanızla ilgili bir konuda adım atmanıza neden olabilir.

İkizler Burcu veya İkizler Yükselen:

Yakın çevreniz, kardeşler, yakın akrabalara ilgili bazı gelişmeler bu aralığa yoğunlaşmanıza neden olacak. Hareketli bir süreç geçireceksiniz. Uzun süredir haberleşmediğiniz kişilerle ani gelişen görüşmeler yaşanabilir. İş ve kariyer alanlarınızda ise yoğun bir tempo ve çözmeniz gereken tıkanıklıklar sizi yorabilir. Bu hafta kendinize de vakit ayırarak sistemli hareket etmelisiniz.

Yengeç Burcu veya Yükselen Yengeç:

Maddi konular önceliğinizde olacak. Finansal konularda beklediğiniz bir gelişme sizi rahatlatabilir. Uzun süredir takip ettiğiniz bir proje veya iş alanında yine gelişmelere açık olacaksınız. Duygusal hareket etme ve dikkatinizi kolay toplayamama yüzünden detaylı işlerde dikkatli olmak yerinde olacaktır.

Aslan Burcu veya Yükselen Aslan:

Hareketli bir hafta sizi beklerken, uzun süredir yürütmeyen bir konu aniden hız kazanabilir. Duygusal konularda bir süredir beklettiğiniz, görmezden geldiğiniz bir konuda tepkisel davranma eğiliminiz yüksek ki özellikle 11 MArt ile 15 mart arası ilişkinizde iletişim kurarken düşünerek hareket etmeye bakın.

Başak Burcu veya Yükselen Başak:

Aile büyükleri, sosyal çevreniz, arkadaşlarla ilgili konuları dolunay süreci daha fazla gündeminizde tutabilecek. İkili ilişkilerinizde bu aralıkta beklentileriniz yükseliyor, sizinle ilgilenilmesini, daha fazla önemsendiğinizi hissetmeye önem verebilir, Bu konuda bir süredir biriktirdiğiniz kızgınlıkları da fevri bir biçimde dile getirebilirsiniz. Hafta ortasına kadar sakin olmaya çalışmak yerinde olacaktır. Hafta ortasına kadar uyku sorunları biraz daha artabilir, uyarıcılardan uzak durun.

Terazi Burcu veya Yükselen Terazi:

İlişkiler, aşk hayatınız, duygusal tepkiler, çocuklarla ilgili konular, hedefleriniz, gitmek istediğiniz alanlarla ilgili yapılması gerekenlere cesur adım atma arzuları, artan kararsızlıklar dolunay döngüsünde iç alanlarınızda sizi daha fazla meşgul edebilir. Arkadaşlarınızla ilgili halletmeniz gereken bir konu varsa, son noktayı koyma eğiliminiz yüksek olacak.

Akrep Burcu veya Yükselen Akrep :

İş ve kariyer konularında ani kararlar alma eğilimleriniz yükseliyor. Gemileri yakmadan sakin ilerlemeniz gereken bir hafta söz konusu. Duygusal kararlar verme ve özellikle iş alanlarında durumları çabuk büyütme etkileriniz hayli kuvvetli. Özellikle tartışma ortamlarında meseleleri kişiselleştirmeyin, bu hafta rest çekmeye, sabrettiğiniz alanlarda keskin kararlar almaya eğilimli olacaksınız. Bir konuda bir süredir devam eden ve sonuçlanmayan bir durum finale ulaşabilir.

Yay Burcu veya Yükselen Yay:

Yakın çevreniz, kardeşler, yakın akrabalar, arkadaşlarla ilgili gelişmeler sizi de içine çekebilir. Yakın çevrenizle bağlantılı konulara liderlik etmeniz, bir alanı yönetmek durumunda kalmanız veya çözüm getirmeniz söz konusu. Eğitim yolculuklar, kişisel gelişim konularında kendi alanlarınızda hareketlenme yaşanabilir. Haberleşme trafiğiniz artabilir. Bir yerden beklediğiniz bir haberle ilgili sonuç almanız söz konusu.

Oğlak Burcu veya Yükselen Oğlak:

Bankacılık işleri, krediler, parasal gelirlerinizle ilgili yönettiğiniz alanlara dikkatiniz çekilebilir. Dönüşümlere ve duygusal olarak gerginliklere daha açık bir dolunay süreci yaşamakla birlikte, beklettiğiniz konularda sonuçlar almanız söz konusu. Bir süredir beklediğiniz bir alacağınız varsa dolunay bu konuda gelişme kaydetmenize destek olabilir.

Kova Burcu veya Yükselen Kova:

Eşiniz, partneriniz, iş ortağınızla ilgili gelişmelerin yaşanacağı bir süreç olacak. Dolunay iki ilişkiler alanınızda dikkatinizi buraya yoğunlaştırırken bu konularda halletmeniz, ilerlemeniz gereken durumları da netleştirecek. İş teklifleri, anlaşmalar, yeni olanaklar açısından da fırsatlara dönük olacaksınız. Eski konuların, işlerin veya ilişkilerin gündeme gelerek sonuçlanması öne çıkıyor. Yepyeni alanlarda Venüs ve Jüpiter gerilemeleri nedeniyle biraz daha temkinli olmakta fayda olabilir.

Balık Burcu veya Yükselen Balık:

Güncel koşturmalarınız, çalışma ve meslek alanlarınız, sağlık konuları, iş düzeninizde halletmeniz ve tamamlamanız gerekenlere yönelik hareket etme etkisi dolunay sürecinde yoğunlaştığınız konular olacak. Sağlık etkilerinize dikkat etmenizde fayda var. Hastaneler, halletmeniz gereken sağlık kontrollerine yönelmeniz gerekebilir. Duygusal olarak içe dönme söz konusu. Uyku sorunlarına dikkat edin.

©Şebnem EKŞİB Yazının tüm hakları saklıdır. İzin almadan ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ve kopyalanamaz.

Mesaj Bırak

Your email address will not be published. Required fields are marked *