Merkür 19 Aralık Pazartesi günü 13:49 da geri hareketine başlıyor.  Aralık ayının son iki haftasına Merkür retrosu etkisiyle girerken, toparlamamız ve düzenlememiz gereken işleri organize etmek, yeniden ele almak, kendimize dönmek ve acele etmeden iş planı yapmak adına güzel fırsatlar yaratacak.  Öte yandan iletişim gezegeninin gerilemesi teknolojik konular başta olmak üzere her türlü alım satım ve planlamada acele etmemek ve hatta gerileme bitene kadar beklemek gerektiğini vurgulamakta.

Hint Astrolojisine göre YAY burcunda gerçekleşecek olan bu gerileme dönüşümlere ve bir süredir dönüştürmek istediklerimizde hareketlenmemize olanak sağlayacak. Yay burcunun Poorva Aşadra bölümünde oluşan retro, Venüs ile yönetilen bir alanda gerçekleşiyor ki Merkür’ün buradaki gerilemesi kişisel hayatlarımızda ilişkiler, evlilikler, ikili her türlü ilişki ve bakış açısı üzerinde etkili olacak. Ülkemiz adına gerilemenin enerjisi diplomasi, uluslararası ilişkiler, diğer devletlerle olan her türlü anlaşma ve görüşmeler, hukuki konular, sözleşmeler üzerine yoğunluk verirken, dini ve inançlarla ilgili konular bu süreçte daha fazla vurgu yapabilir.

Merkür gerilemesi 19 aralıkta ile 8 ocak arası etkin olurken, tam rahatlaması 10 ocağı bulur. Öncelikle 19 Aralıkla 8 Ocak arasında:

Teknolojik konularda alım satımlarda dikkatli olun.

Gerileme ülke haritamız üzerinde anlaşma ve sözleşmelerle ilgili alanda etkin olacağı için anlaşma ve sözleşmelerde daha fazla dikkat gerekiyor. Attığınız imzalara veya sizi uzun vadeli bağlayacak anlaşmalara daha özenli yaklaşırken, mümkünse 8 Ocak sonrasında adım atın.

Hukuki konular, diplomasi gerektiren konular, devlet veya kamuyla ilgili işleriniz, gireceğiniz sınavlar, görüşmelerde önceden başlamış işlerde bir sorun yoktur. Ancak bu alanlarda yeni bir girişim veya adım atacaksanız mümkünse bekleyin, bekleyemiyorsanız tedbirli olmanız ve detaylara dikkat etmeniz gerekiyor.

Ele aldığınız bir konu veya durumla ilgili takıntılardan uzak durmaya çalışın. Önyargıı bakış açıları, anlayış eksikliği bu döngüde yanlış kararlar almanıza neden olabilir. Ele aldığınız konularda ısrarcı olmak, inatlaşmak için uygun zamanlardan geçmiyor olacağız. Mümkün olduğu kadar sakin ve esnek yaklaşımlar sergilemek önemli olacak.

İlişkiler üzerinde etkili olacak bu süreç, birlikteliğinizde önceden başlayan sorunlara daha fazla odaklanmanıza neden olabilir. İlişkiler açısından sert ve gergin bir Merkür gerilemesi yaşayacağız.

Merkür retrosunun önemli etkilerinden birisi de içinden geçtiği takımyıldız nedeniyle bilhassa ilişkiler ve aşk alanında ders almadığınız hatalarınızla sert yüzleşmeler yaşama ihtimaliniz olacak. Düzeltmediğiniz, görmek istemediğiniz ne varsa önünüze gelebilir. Bilhassa 28 Aralık civarı Yeni Ay döngüsü ile birleşecek gerileme, bir ilişki, eşinizle ilgili bir konu, partneriniz veya bir arkadaşınızla alakalı ders almadığınız bir meselede sizi zorlama eğiliminde. Yani, keşke bilmeseydim, öğrenmeseydim diyebileceğiniz bir durumla burun burnuna gelebilir, görmezden geldiğiniz bir konuyu tekrar hayatınıza almak zorunda kalabilirsiniz. Bu nedenle gerileme boyunca olaylara değil, neyi görmeniz gerektiğine odaklanmaya bakın. Bu sefer ki Merkür gerilemesinin en önemli misyonu fark etmediklerinizle sizi buluşturması olacaktır.

Merkür gerilemesi an haritasına baktığımda 19 Aralık 2016 saat 13:49 da Balık burcu yükseliyor. Balık burcu, ülkemiz haritasının yönetim alanlarını kapsamakta ve üst düzey yöneticileri, ülke yönetiminde etkin olan kişileri temsil etmekte ve gerileme “Kala Sarpa Yoga” eşliğinde oluşuyor. Dolayısı ile ülkemiz adına ani gelişmeler bilhassa uluslararası ilişkiler adına yoğun bir tempo olacak. Önceden başlayan temaslar, görüşmeler nihai sonuçlara ulaşabilirken, bu süreçte başlayan işler yarım kalabilir.

Merkür gerilemesi ekonomik olarak hassas ve zorlayıcı bir döngü yaratacak görünmekte. Borsa ve döviz kurları açısından inişli çıkışlı ve zorlayıcı bir 3 hafta bizi beklemekte. Ayrıca Merkür gerilmesinin etkin olacağı takımyıldız sular ve suyla ilgili alanları da yönetir. Sularla ilgili sorunlara, anormal hava etkilerine, tuhaf yağışlara karşı tedbirli olmak gerekmekte ve bir denizcilik sektörü ve denizlerle ilgili beklenmedik durumlar yaşanabilir. Sanatla da bağlantılı etkiler verecek olan gerileme, ünlü biriyle ilgili ani bir haber, bilinmeyen bir durumun ortaya çıkmasına neden olabilir.

Yeni ay döngüsü olan 28 aralık civarı ki bu süreç yeni yıl ile de birleşmektedir, gerilemenin zor bir aralığında geçeceğiz. Olaylar, gerginlikler ve iletişim hataları açısından Aralığın son haftası dikkatli olmak yerinde olacak.

Burçlar açısından Merkür gerilemesine göz attığımızda, Yay ve İkizler ve bu alanlarında yükselen burçları olanlar gerilemeden ilk elden etkilenecek olanlar.

Burçlara göre Merkür Gerilemesi Etkileri:

Koç burçları veya Koç yükselen

Yolculuklar, bilhassa uzak yolculuklar, yurtdışı konuları, eğitim ve eğitimle ilgili başlamak istediğiniz kurs ve benzeri bir program açısından gerileme dikkatli olmanızı gerektiriyor. Babanız veya baba soyundan kişilerin sağlıkları açısından dikkatli olmak faydalı olacaktır.

Boğa burçları veya Boğa yükselenler

Gergin bir Merkür Retro’su geçirebilirsiniz.Maddi konularda dikkatli olmak çok yerinde olur. Krediler ve kredilerle ilgili konuları, başvuruları iyi organize edin. Acele etmemeye gayret edin ve bu süreçte riskli ve spekülatif yatırımlar yapmamak en doğrusu olacaktır.

İkizler burcu veya İkizler yükselen

İlişkiler, ortaklıklar, anlaşma ve sözleşme alanlarınızda eski konular yeniden gündeme gelebilir, ama yeni bir anlaşma veya sözleşme için gerilemenin bitmesini bekleyin. Eski ilişkiler veya ilişkinizdeki eski konular yeniden gündeminize gelebilir. İlişki alanınızı bu süreçte iyi yönetmelisiniz.

Yengeç Burcu veya Yengeç yükselen

Gerileme boyunca sağlığınıza dikkat edin. İhmal ettiğiniz bir kontrolü yaptırmak zorunda kalabilirsiniz. Kendiniz veya yakınlarınız için sıklıkla hastanelerde işleriniz olabilir, özellikle bacak bölgelerinize dikkat edin. Genel olarak bu süreçte keyfi ve acil olmayan bir cerrahi müdahaleyi yaptırmamak yerinde olacaktır.  Çalışıyorsanız, iş arkadaşlarınızla ilişkilerinize özen göstermeye çalışın. İletişim sorunları yaşanabileceği gibi, çalışma alanlarınızda gerginlikler söz konusu.

Aslan Burcu veya Yükselen Aslan

Çocuklar, çocuklarla ilgili halletmeniz gereken konular bu süreçte sıklıkla gündeminizde olacak. İlişkiler ve aşk hayatınız da bilhassa bekarsanız hareketlenebilir. Karar vermemek, acele etmemek bu döngüde unutmayın ki çok önemli olacak. Eski ilişkiler tekrar karşınıza çıkabilir, bu tip durumları hiç abartmadan ele almalısınız.

Başak Burcu veya Başak Yükselen

Ev ve aile ilişkileriniz, gayrimenkulle ilgili konular, yuvanızla alakalı iş ve durumlar gerileme boyunca gündeminizde olacak. Ebeveynlerinizin sağlıklarına biraz daha özen göstermek doğru olur. Ev değişikliği ve taşınma için gerileme süreci uygun değil ki özellikle kontrat ve anlaşmalarda çok dikkatli olmalısınız.

Terazi Burcu veya Terazi Yükselen

Yakın çevrenizle ilgili konularda daha ağırlıklı ilgilenmek zorunda kalacaksınız. Kardeşler, arkadaşlar, yakın çevrenizle bağlantılı eski konular yeniden gündeme gelebilir. İlişkilerde dikkatli olmanız gereken bir döngüde geçiyorsunuz ki Merkür gerilemesi partnerinizle iletişim sıkıntıları verebilir. Meseleleri büyütmeden ve inatlaşmadan ele almaya çalışın.

Akrep Burcu veya Akrep Yükselen

Maddi konular, parasal işler açısından dikkatli olunması gerekiyor. Kredi ve benzeri işlerinizde duraksamalar yaşanabileceği gibi, alacaklarınızı toparlamakta zorlanabilirsiniz. Gelir gider dengelerinizi merkür retrosu bitimine kadar dengede tutmaya çalışın. Konuşmalarınıza, verdiğiniz sözlere, vaatlere de yine özen göstermelisiniz. Size verilen söz ve vaatleri de resmi olmadıkça dikkate almayın.

Yay Burcu veya Yay Yükselen

Burcunuzda gerçekleşen Merkür retrosu bir çok konuda ilerleyemiyor hissinde kalmanıza, belirsizliklerle uğraşmanıza neden olabilir.  Özellikle denizler veya denizcilik bağlantılı işler yapıyorsanız dikkatli olmak gerekiyor. Genel olarak ele aldıklarınızı zorlamadan, ilerlemeyenleri bekleterek daha çok eski konuları ve tamamlamanız gerekenleri düzenleyerek bu süreci geçirin. İlişkilerde çok dikkatli olun ve sorunları büyütmeyin. Evinizde sularla ilgili aksaklıklara yine dikkat ediniz.

Oğlak Burcu veya Oğlak Yükselen

Eski konular, eski işler fazlasıyla önünüze gelebilir. Merkür gerilemesi boyunca herhangi bir konuda ısrarcı olmak, ilerleme beklemek doğru değil sizin adınıza. Sabırlı ve mantıklı davranmak yerinde olacaktır. Bu süreçte ağır ve sizi zorlayacak işlerden uzak durarak, döngüyü biraz daha kendinizle geçirmeye gayret etmelisiniz.

Kova Burcu veya Kova yükselen

Arkadaşlar, dostlarla ilgili konulara yoğunlaşacaksınız. Aile büyüklerinin sağlıklarına dikkat etmek yerinde olacaktır. Eski bir arkadaşınızla aniden yeniden bir araya gelmek veya olmayacak biri ile karşılaşmak söz konusu. Aşk hayatınız açısından karmaşık bir döngüden geçeceksiniz, ummadığınız biri kafanızı karıştırabilir. Bu süreçte karar vermek veya seçim yapmaktan uzak olmaya çalışın.

Balık Burcu veya Balık Yükselen

Kariyer ve iş alanlarınızda hayli dikkatli olmanız gereken bir gerileme yaşayacaksınız. İş konularında detaylara dikkat edin. Eski konular, yarım kalmış bir iş görüşmesi tekrar gelebilir. Devam eden işlerinizde dikkatli olmak gerekmekte. Ev veya işle ilgili değişim veya taşınma bu süreçte beklemeli ve gerileme sonrası adım atmalısınız.

©Şebnem EKŞİB Yazının tüm hakları saklıdır. İzin almadan ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ve kopyalanamaz.

1 comment

Mesaj Bırak

Your email address will not be published. Required fields are marked *