Merkür, 13 Ağustos Pazar günü (Vedik Astroloji‘ye göre) 17 derece Aslan burcu ve P.Phalguni yıldızında gerilemeye başlayacak. Ancak 10 Ağustos Perşembe gününden itibaren ileri hareketini bırakıyor ve (stational) duraksamaya geçiyor.

Gerileyen gezegenlerRetro” hareketine başlamadan hemen öncesinde belli bir süre dururlar. Bu etki gezegene göre değişiklik gösteren sürelerde olsa da Merkür için durma hali gerileme önceki 3 gün ve gerileme bitme süresindeki son üç gündür. Merkür’ün gerileme öncesi 3 günlük durağan pozisyon hayli kritiktir. Bu noktada dikkat etmeniz gereken gerileme öncesi 10 Ağustos’tan itibaren duracak olan gezegenin gerileme başlangıcını 13 Ağustos Pazar değil, 10 Ağustos Perşembe olarak kabul etmenizdir. Durağan pozisyonda bulanacağı bu üç günlük süreçte gerilemeden daha yoğun bir sıkıntı verebilir. Gerileme dönemi Merkür’ün iletişimle ilgili aksiliklerini arttırırken, durağan hali ilerleme ise çözme, sonuç alma gibi hız gerektiren konularda sizi engellerle karşılaştırabilir.

Şimdi, Merkür’ün hangi burçta ve takımyıldızda duraksayıp gerileyeceğine ve bu durumun bize olan yansımalarına bakalım.

Vedik Astrolojiye göre Aslan burcunun orta noktasında önce duracak ve ardından gerileyecek gezegen Porva Phalguni isimli yıldızın 2. padasında konaklarken bu süreci yönetecek. PurvaPhalguni Venüs ile yönetilen bir yıldızdır. Yıldızın 2. padası ise Başak ile temsil edelirken, gezegen bu pada içindeyken organizasyon gerektiren işler ve ticari konularda başarı, girişimci bir ruh verir ve elde edeceklerinizi çalışarak almaya işaret eder. Diğer yandan PorvaPhalguni yıldızı (Merkür’ün içinden geçtiği yıldız) estetik, sanatla ilgili konular, artistik faaliyetleri yönetmekle birlikte diğer yandan evlilik kurumunu, flörtleri, evlilik öncesi görüşmeleri de temsil eder.

Merkür genel olarak hayatlarımızda bu alanlarla bağlantılı eski konuları gerileme sürecinde yeniden revize edecek. Ancak 10 Ağustos ile 13 ağustos arasındaki döngüsünde durduran, ilerletmeyen ve özellikle başlattığınız alanlarda sizi adeta bloke eden bir enerjiye sahip olacak ki genel olarak gerilemenin aktif olacağı 13 Ağustos ile 5 Eylül arasını dikkatli yönetmekle birlikte, özellikle giriş bölümündeki bu durağan pozisyonuna da çok dikkat etmelisiniz. Bu aralıkta başlanacak işler ilerlemekte sıkıntılar verir. Önünüze çıkan engeller veya tuhaf aksilikler nedeniyle ele aldıklarınızı yeniden restore etmek zorunda kalabilirsiniz.

Vedik Astroloj’de Merkür gerilemesi evrenin bize dur ve bekle deme zamanlarıdır. Hız çağında bize bir es verme, dinlenme, bir çok konuyu yeniden ele alma imkanı sunar. Eskileri düzenlemek, organize etmek, yeniden yapılandırmak ve hayatımızdan çıkarmamız gerekenlerden silkelenmek adına bu süreçler gayet desteklidir. Fakat dünyevi hedeflerimiz  adına yepyeni bir durumu aktive etmemek, başlatmamak ısrarla önerilir. Bunu şöyle düşünün, evinizde bir süredir tamamlamak istediğiniz, beklettiğiniz işlere tam soyunmuşken eve beklenmedik misafir geliyor ve dağınık bir evde siz bir de misafir ağırlamak zorunda kalıyorsunuz. Oysa bu süreci evinizi toparlamak, çekmeceleri düzenlemek, atılması gerekenleri ayırmak vs için planlamış, tam işe girişmiştiniz, gelen konuğu dağınık bir ortamda ağırlamak zorunda kaldınız. Ne olur? Siz yine misafirinizi ağırlarsınız ama tatsız bir sürü durum yaşanabilir. Dağınıklık yüzünden gözünüzden bir sürü şey kaçabilir veya sonuç sizin için ve misafir için çok da keyifli olmayabilir. İşte Merkür gerilemesi sırasında yepyeni bir konuya girişmek, başlatmak, adım atmak aynen böyle bir durumdur.

Bu sürecin en karmaşık ve dikkat edilmesi gereken zamanı ise gezegenin durağan pozisyonda olduğu kısımdır ki bu Ağustos Merkür gerilemesinde; 10 Ağustos Perşembe ile 14 Ağustos Pazartesi arası gezegen duracak.

Merkür gerilemesi Aslan burcunda ve gezegen estetik, konfor, rahatlık, lüks ve keyfi temsil eden bir yıldızken gerçekleşecek. Mümkün olduğu kadar 10 ile 14 Ağustos arasında önemli bir estetik müdahaleyi yaptırmayın zira sonuç istediğiniz gibi olmayabilir.

Diğer yandan 5 Eylül’e kadar sürecek Merkür gerilemesi boyunca gösterişten, egodan, abartıdan bu süreçte medet ummamak doğru olur. Konfor ihtiyaçlarınıza, lüks ve rahatınıza dönük olmaktan, odağınızı bu noktada tutmaktan uzak olmakta fayda var. Merkür gerilemesi konfor alanlarınızda bazı sıkıntılar çıkarabilir.

İlişkiler, aşk hayatınızda bir süredir devam eden bir ilişki veya flörtünüzde evlilik kararı gelebilir. Bu kararı alabilirsiniz ama ciddi bir adım için sürecin bitmesini beklemekte fayda var. Önceden aldığınız evlilik kararlarında nikah, düğün gibi adımlar atılabilir zira bunlar önceden başlayan bir durumun etkileşimidir. Merkür gerilemeleri önceden başlayan işler, atılan adımlar, devam eden konular açısından sıkıntı vermez. Onun gerileme sürecinde dikkat etmeniz gereken duraksama-gerileme döngüsü sırasında yani yaklaşık 25 günlük süreçte yeni bir oluşumu hayata geçirmemektir. Elbette başladığınız işlerde her şey kötü olacak vs diye bir şart yoktur ancak genel olarak tecrübe ile sabittir ki yeni başlanan işler sonradan tekrar ele alınmak zorunda kalır veya bitirilmesi, sonuçlandırılması uzun zamana yayılır. Yani gelişmeler planladığınız gibi gitmeyebilir.

  • Gerilemenin Olumlu Etkisi

Bitmemiş işleri tamamlama ve sonuçlama şansınız olacak.

İstediğiniz ve arzu ettiğiniz sizin için önemli bir iş, görüşme veya kontak, proje yeniden aktive olabilir.

Eski bir ilişki, aklınızın kaldığı biri yeniden kapınızı çalabilir veya uzun süredir görmediğiniz, kontak kurmadığınız biri ile beklemediğiniz şekilde karşılaşabilirsiniz.

Devam eden ilişkinizde evlilik veya söz nişan kararları alabilirsiniz. Ama bu kararları aceleye getirmeden hayata geçirin. Merkür gerilemesi bitmesini bekleyip öyle adım atın.

Yeni fikirler aklınıza ummadığınız şekilde gelebilir. zihniniz unuttuğunuz gözden kaçırdığınız şeyleri size sürpriz şekilde sunabilir.

Merkür gerilemesi dönemleri incelemek, araştırmak için çok iyidir. Örneğin araba veya ev mi alacaksınız, inceleyebilir, alternatifleri gözden geçirebilirsiniz fakat kararınızı uygulamak, satın almak için gerilemenin bitmesini beklemek her zaman daha iyi sonuç verir.

İş ve evde bu dönem toparlanmak ve düzenlemek için hayli faydalı. Ama yepyeni işleri ele almadan önce araştırın ve acele etmeyin.

Gezegenlerin gerileme döngüleri doğum haritalarında o gezegenin geri hareketi ile doğmuş olanları çok daha az etkiler. Eğer yıldız haritanızda ekstrem bir durum o süreçte yaşamıyorsanız, Merkür gerilemesiyle doğanlarda bu döngüler daha rahat veya sorunsuz geçer.

  • Gerileme Sırasında Dikkat Etmeniz Gerekenler

Öncelikle bu dönem yani 10 Ağustos ile 5 Eylül arası harekete geçme zamanları değil. Yazının başında aktardığım gibi Merkür gerilemesi ve öncesindeki durma zamanları bize hep aynı şeyi fısıldar…Durun ve acele etmeyin. Dolayısı ile siz evrene ters hareket etmediğiniz sürece o da size terslik çıkarmaz. Ama bu dönemde alacağınız teknolojik cihazlar, cep telefonları, teknik aletler, kiralayacağınız evler, alacağınız araçlar, satın alacağınız evler sonradan size pürüzler çıkarabilir. Zira uygulamaya geçirdiğiniz konularda ayrıntıyı gözden kaçırabilirsiniz ki özellikle 10 Ağustos Perşembe ile 14 Ağustos Cuma arası dikkat dağınıklığı hayli yüksek olacak. Eylemlerinizde dikkatinizden bir şeyler kaçması doğaldır.

İşinizde imzaladığınız önemli evraklara dikkat edin ve iki kez kontrol etmeden teslim etmeyin veya imzalamayın.

Her gerilemede olmaz ama bu gerilemede  estetik, güzellikle ilgili girişimleri de önermiyorum. Sonuçları beğenmeyebilirsiniz veya pişman olabilirsiniz.

İlişkiler açısından yine hassasiyetler var. Gerileme ile birlikte başlattığınız bir ilişki de 5 eylül sonrası fikriniz değişebilir veya karşı tarafın fikri değişebilir.

Gerileme sürecinde zihninizi yoracak ağır işlerle uğraşmayın. Zor hesaplar, karışık iş konularını ele almak için bu süreç destekli değil. Gerilemenin Merkür kadar etkin olacağı yıldız Purva Phalguni, dinlenme ve rahatlama ile çok bağlantılıdır. Bu süreci mümkün olduğunca dinlenerek ve işlere ara vererek geçirmeye çalışmak daha rahat olmanıza destek olacaktır.

  • Ülkemiz Açısından Gerileme Etkileri

Ülkemiz haritasında 3.evde gerçekleşecek olan Merkür gerilemesi, komşular, yakın çevremiz, dış ülkelerle temaslarımız, ilk öğretim, eğitim konuları, yayıncılıkla ilgili alanlar, basın ve medya, gazeteciler, basın özgürlükleri, nakliye sektörü alanlarında gerçekleşiyor ki bu konularda önceden başlayan iş, eylem veya durumlar yeniden gündeme gelebilir. Sınırlarımız, iç alanlarımız açısından hassasiyetler var. Özellikle merkür gerilemesi ile gireceğimiz 21 Ağustos tutulması gündemin yoğun olmasına özellikle basınla ilgili konuları öne taşıyabilir. Merkür, ülkemiz haritasında iç alanlarımızı ve yükselen yöneticimizi temsil ettiği için (Vedik Astrolojiye göre) gezegenin gerileme süreçleri ülke açısından daha fazla yoğunluk vermekte. Ülke haritamızda ayrıca 4. evimizin de yöneticisi olan gezegen dikkatimizi iç sorunlara, güvenliğimize, internet ve benzeri iletişim kesintilerine, arızalarına çevirebilir. Bu ev ayrıca ülkeler astrolojisinde (mundane) hava koşullarını da gösterir ki Rahu ile temasta olan gezegen tuhaf hava olaylarına, ani hava değişimlerine neden olabilir. Bu noktada en fazla dikkat edilmesi gereken bu yılın genel etkisi olan Su ve suyla ilgili afet ve benzeri anormal hava şartlarına karşı tedbirli olmak gerekliliğidir.

  • Burçlar Açısından Merkür Gerilemesi

Gerileme Aslan burcunda olacağı için Aslan ve Kova burçları doğal olarak daha fazla etkilenecekler.

Gerilemenin burçlara yansımasını   Burçlara Göre Merkür Gerilemesi Etkileri

yazımdan daha detaylı okuyabilirsiniz. Sevgilerimle…

©Şebnem EKŞİB Yazının tüm hakları saklıdır. İzin almadan ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ve kopyalanamaz.

1 comment

  1. Sude Yildizova 9 Ağustos, 2017 at 22:03 Cevapla

    Merhaba bir ev alimi icin depozito verip bu evi su fiyata alacagim,bu da kaporasidir diye bir sozlesme imzaladim gecen hafta..tapu isleri ve ev alimi 15 agustosa kaliyor Yapabilecegim hicbir sey yok,retrodan etkilenir mi durum? 🙁 tesekkurler

Mesaj Bırak

Your email address will not be published. Required fields are marked *