GÜNCEL YAZILARIM

Merkür Gerilemesi ve Burçlara Etkisi

Vedik (Hint) Astrolojiye göre 23 Mart Cuma günü Merkür Gerilemesi başladı ve bu süreç 16 Nisan’a kadar devam edecek ki gerileme bittikten sonraki 3 günlük zaman da Merkür durağan pozisyonda olacak, kısacası yaklaşık 18 Nisan’a kadar Merkür’den bize pek de hayır yok.

Merkür Balık burcunda düştüğü alanındadır. Yani gezegen bu burçta rahat çalışamaz, özelliklerini akıcı şekilde ifade edemez, gösteremez. Merkür Vedik Astroloji de neyi temsil eder önce ona bir bakalım;

Merkür’ün Sanskritçe ismi “Budha” demektir. Yani “Bilgi” dolayısı ile Merkür, bilgiden, araştırmaktan, öğrenmekten ve anlamaktan sorumlu gezegen olarak yıldız haritalarımızda bilgiyle olan ilişkilerimizi yöneten önemli noktamızdır. İletendir ve dikkatimizi etkilerken, hızımızı belirler, bir şeyi veya durumu hızlı anlamamızı sağlar. Ellerden ve omuzlardan sorumludur. Gençleri, genç insanları temsil eder. Merkür ve dikkat oranımız arasında sıkı bir ilişki vardır. Daha dağınık ve dikkat toplamakta zorlanan bir alanda bulunan Balık burcu ile anlaşması bu nedenle kolay değildir. Organize olmayı seven Merkür, dağınık Balık ile içli dışlı olmaktan pek haz etmez. Tüm bunları dengeye koymaya çalıştığı bir alanda su da adeta boğulur ve Balık burcu Merkür’ün hayli rahatsız olduğu bir alanı gösterir. Durum böyle iken bir de bu alanda geri harekette başladığını düşünürsek, Retro süreci bitene kadar işimiz bir zor diyebiliriz.

15 Nisan’a kadar devam edecek Merkür Gerilemesi etkileri genel olarak neler olur;

 • Öncelikle duygusal hassasiyetler ve tepkiler artacak
 • İlişkiler, partnerimizle olan diyaloglarımız ve ilişkiyi yönetme biçimimizde mantığımızla değil, tamamen duygularımızla hareket etme eğiliminde olabiliriz.
 • Bir konuyu, işi veya durumu detaylandırmak, köküne inmek, anlamak, fark etmekle ilgili sorunlar yaşayabilir, ters algılayabiliriz.
 • Fazlasıyla kendimizi kaybolmuş ve çaresi hissedebiliriz.
 • Dikkat ve detay isteyen konularda gözümüzden birçok şey kaçabilir.
 • Her türlü diyalogda patavatsızlıklar, pervasız konuşmalar yaşanabileceği gibi, konuşma veya diyalog beklemediğiniz bir noktaya aniden kayabilir.
 • Dalgınlıklar artacağı için anahtar, cüzdan ve bunun gibi günlük hayatınızda kullandığınız eşyaları kaybetmemek adına dikkatli olun.
 • Bu Merkür gerilemesinde en fazla dikkat edilmesi gereken nokta Mars’ın tüm gerileme sürecinde Merkür’ü görünümde tutacak olması ki bu da Merkür gerilemesinin Mars’la ilişkili yani gergin bir havada olacağına işaret etmekte.
 • İletişim kurarken ani ve fevri çıkışlar yapılabilir bu süreçte konuşma şeklimize dikkat etmek gerekmekte.
 • Uzlaşma ve anlaşma sağlamak bu dönem kolay olmayabilir, düşünmeden hareket etmemek yanında, diyaloglarda şartları zorlamamaya bakın.

Merkür Gerilemesiden Faydalanacağımız Alanları;

Vedik Astroloji de Revati yıldızında ve Balık burcunda başlayan gerileme 4 Nisan’a kadar Revati yıldızında devam edecek. Gezegen, 4 Nisan ile 16 Nisan arası ise UttaraBhadra yıldızına bulunacak.

Revati en uğurlu yıldızlardan biridir ve bu yıldız yolunu kaybedenlere yol göstermesi ile bilinir. Dolayısı ile;

 • Kaybettiklerini bulma
 • Kaybettiğiniz bir eşyanıza kavuşma, bir türlü bulamadığınız bir eşyayı, takıyı, nesneyi sizin için önemli bir malı tekrar bulma, ona kavuşma etkileriniz canlanacak.
 • Düzeltme, dağıldığınız bir türlü toparlayamadığınız konuları yeniden gözden geçirip, düzene koyma adına etkiler destekli olacak.
 • Uzun süredir görmediğiniz, izini kaybettiğiniz ama sevdiğiniz biri ile yollarınız tekrar buluşabilir, hayat size güzel küçük sürprizler yapabilir.
 • Bir türlü yolunuzu bulamadığınız bir konuda size yol gösterecek, yardımcı olacak biri ile karşılaşabilirsiniz.
 • Spiritüel konular, sezgiler, ruhsal gelişim adına hayli güzel zamanlar olacak. Maddi alemde beklemek, acele etmemek gerekirken, sezgilerinizin arttığını, fark edişlerinizin çoğaldığını, ilginç ve haberci rüyalar gördüğünüzü fark edebilirsiniz. Duyusal alanları geliştirecek olan Mart Merkür gerilemesi biraz daha kendimize dönüp, ruhsal alanlarımızı beslemek gerektiğine işaret etmekte.

Diğer yandan Merkür Gerilemesi boyunca attığınız imzaları iki kez kontrol edin, anlaşma ve sözleşmelerde dikkatli olun, mümkünse gerilemenin bitmesini bekleyin. Özellikle araba alımlarında acele kararlar vermemek, mümkünse beklemek yerinde olacaktır.

Ülkemiz Adına Merkür Gerilemesi:

Balık burcu Türkiye haritasında hükümeti, ülke yönetimini ve yönetimin başında olanları temsil etmekte. Dolayısı ile Merkür gerilemesi hükümeti ve hükümet yöneticilerini yoğun etkileyecek. Merkür gerileme süreci içinde Satürn ve Mars ile hayli sert etkileşimler içinde. Bu etki hükümet açıklamalarında şok edici konuşmalara ve açıklamalar olabileceğine işaret ederken, yönetimin iç de ve dışta gerileme boyunca zor bir süreçten geçeceğine işaret etmekte.

Depremler ve doğal afetler açısından genel olarak yakın dönemde Mayıs başına kadar dikkatli olmakla birlikte bu sene boyunca deprem riski biraz daha yüksek olacak, bu nedenle hasarlı veya güçsüz, depremde risk taşıyan evlerde barınmamak isabet olur. Eviniz güçlü bir yapıda ise endişe edecek bir şey de yok demektir.

Nisan’ın ilk haftası özellikle Marttın sonu 27 Marttan itibaren, 30 ve 31 Mart daha yoğun olmak üzere hayli hassas bir dönem söz konusu. Bu aralık Merkür, Satürn ve Mars için çok tetikleyici etkiler vermekte. Ülke güvenliği, terör olayları, depremler ve doğal afetler, aşırı yağmurlar ve dengesiz hava hareketleri açısından risk teşkil etmekte.

Burçlara Göre Merkür Gerilemesi:

Vedik Astrolojiye göre Balık burcunda gerçekleşecek gerileme en yoğun Balık ve Başak, İkizler burçlarını etkileyecek Su grupları Balık, Yengeç ve Akrep burçları sezgisel konularda büyük gelişim gösterirken, dünyevi konularda duygusal kararlar alabilirler. Diğer yandan hassas bir dönem geçirebilirler.

Hava etkisinde olanlar Kova, Terazi ve İkizler maddi konular, kariyer ve dünyevi alanlarda yüksek etkileşim yaşayacaklar.

Toprak grubu Başak, Boğa ve Oğlak ise ilişkiler ve ilişkilerle ilgili iletişim açısından Merkür gerilemesinden etkilenecekler.

Ateş grubu olan Koç, Aslan ve Yay burçları ise sezgisel olarak oldukça yüksek bir etkileşimden geçecekler. Sezgilerinizde şaşırtıcı şekilde artış yaşanabilir. Ruhsal konularda gelişmelere açık olacaksınız.

Koç Yükselen / Ay Burcu Koç     

İç huzursuzluklar, ne yöne gideceğini bilememe durumu açısından en riskli burç sizsiniz. Özellikle Ay burcu Koç olanlar, ruhsal sıkıntılar, depresif etkiler adına biraz daha dikkatli olmalılar. Gelir gider dengelerinize dikkat edin ve alım satımlarda, hatta alışverişlerde ya bekleyin veya daha tedbirli olun. Eşya kayıpları, hırsızlıklar, eşya kaybetme veya sizin için önemli bir şeyi kaybetme yaşanabilir tedbirli olmakta fayda var.

Boğa Yükselen / Ay Burcu Boğa

Sosyal alanlarınız, arkadaşlarınızla ilişkileriniz hareketlenecek. Bir süredir sabrettiğiniz, ses çıkarmadığınız konular, arkadaşlarınız veya aile büyüklerinizle diyaloglarınızda aniden yüzeye çıkan konular, durumlar olabilir. Hayatınızdan bir süredir size yük gelen insanları çıkarma, daha az insanla devam etme kararları gelebilir. Diğer yandan uzun süredir görmediğiniz biri ile karşılaşma, onunla yeniden buluşma da söz konusu. Maddi konularda bekleyen, önceden başlayan ama yürümeyen işleriniz aniden hız kazanacaklar. Eğer doğum haritanızda Merkür Retro ise hayli verimli ve maddi açıdan eskileri tamamladığınız güzel fırsatlara dönük bir süreç söz konusu olacak.

İkizler Yükselen / Ay Burcu İkizler

Burcunuzun yöneticisi Merkür’ün gerilemesi sizin için her gerilemede olduğu gibi hayli önemli. Kariyer alanınızda gerçekleşen Merkür gerilemesi iş ve kariyer alanlarınızda eski konuları düzenlemenizi sağlarken, yeni başlangıçlar adına biraz daha temkinli hareket etmenizi gerektirmekte. Merkür gerilemesi ile doğduysanız bu süreç size iyi gelebilir. Sağlık ve alerjiler adına her durumda dikkat etmek yerinde olacaktır. İş ve kariyer alanlarında uzun süredir bekleyen ve ilerlemeyen konular ani bir biçimde sonuç alarak size sürpriz gelişmeler yaşatabilir. İş alanlarınızda bir süredir devam eden sorunlar, anlaşamadığınız kişiler varsa bu alanlarda vurgulanacaktır, rakip ve düşmanlarınıza dikkat edin.

Yengeç Yükselen / Ay Burcu Yengeç

Seyahat ve yolculuklarla ilgili planlar, gelişmeler yaşayabilirsiniz. Organizasyonlar için adım atmamaya bakın, rezervasyonlar, kayıtlar gibi konularda dikkatli olmanız yerinde olacaktır. Babanız veya baba soyundan gelen kişilerle ilgili gelişmeler yaşanabilir. Duygusal iniş çıkışlara bu dönem biraz daha yatkın olabilirsiniz, kendinizi fazla dinlemeden bu süreci geçirmeye çalışmalısınız. Sağlıkta alerjilere ve kansızlığa dikkat etmeniz yerinde olur.

Aslan Yükselen / Ay Burcu Aslan

Finansal konular, para işleri, bankacılık konuları, krediler ve kredilerle ilgili başvurularda Merkür gerilemesi işlerin ilerlemesi, takibi veya sonuçlanmasında sizi yorabilir. Finansal alanlarda temkinli olmanız gereken bir gerileme süreci yaşayabilirsiniz. Diğer yandan değişimlere, dönüşüm etkilerine de açık olacaksınız. Ruhsal konularda ilginç açılımlar yaşayabilirsiniz. Sezgileriniz sizi şaşırtabilir, rüyalarınız ilginç bir hal alabilir. Bu aralıkta mümkün olduğunca kendinizi yormadan, hafif konularla ve işlerle ilgilenmeye çalışın. Başvurular, görüşmeler, iş görüşmeleri ve başvuruları, kredi başvuruları, anlaşma ve sözleşmeler açısından girişimler çok uygun değil. Elinizdeki işleri yapıp rutini korumaya çalışmalısınız.

Başak Yükselen / Ay Burcu Başak

Karşı burcunuzda gerçekleşecek Merkür gerilemesi ikili ilişkiler, partnerinizle diyaloglarınız ve ilişkiniz, eşiniz, yakın arkadaşlarınız, iş ortaklarınız, birlikte iş yaptığınız insanlar gibi hayatı paylaştığınız kim varsa, tüm bu alanlarda sizi yorabilir. Eski ilişkiler, görüşmeler, unuttuğunuz veya bittiğini düşündüğünüz konular yeniden bilhassa ilişkiler adına önünüze gelebilir. Diğer yandan yeni bir ortaklık, yurtdışı kontakları ve benzer konularda gerileme süreci bittikten sonra başlangıç yapmanız doğru olacaktır.

Terazi Yükselen / Ay Burcu Terazi

Merkür Gerilemesi sürecinde sağlığınıza özen göstermeniz, bağışıklık sisteminizi korumanız gerekmekte. Fiziksel ve zihinsel olarak kendinizi fazla yormadan bu dönemi planlamalısınız. Öte yandan mesleki konular, iş alanları, meslektaşlarınızla ilişkiler adına hareketli bir gerileme dönemi olacak. Kamuda veya devlette bağlantılı ya da resmi kuruluşlarla yürütmeniz gereken işleriniz varsa bazı pürüzler ve aksaklıklar çıkabilir. Eski konular, yürümeyen, bekleyen işleriniz hızlanacak ancak yepyeni bir konuya ilk başvuruyu gerileme sırasında yapmamanız doğru olur. Duygusal ilişkilerinizde konuşmalarınıza dikkat edin. İlişkilerinizde beklentilerinizi bu dönemde yüksek tutmadan, gerileme bitiminde hareket etmeniz, ilişkinizde daha net bir bakış açısına sahip olmanız açısından sağlıklı olacaktır.

Akrep Yükselen / Ay Burcu Akrep

İlişkiler, çocuklar ve duygusal alanlarınız adına hareketli sürece işaret eden bir gerileme dönemi yaşayacaksınız. Öncelikle ilişkiler ve aşk adına Merkür gerilemesi bitene kadar acele etmeyin ve önemli bir karar vermemeye bakın. 16 Nisan’a kadar bir ilişkiye başlamamak, ilişkinizle ilgili karar vermemeniz önemli. Vereceğiniz kararları, başlayacağınız birliktelikleri gerileme bitince tekrar gözden geçirmek durumunda kalırsınız. Birlikteliğiniz varsa, partnerinizle iletişime dikkat etmeniz gerekmekte. Siz veya o fazla alıngan olabilirsiniz, bu dönemde tartışmaları büyütmemek gerekmekte. Çocuk sahibi iseniz, çocuklarınızla ilgili konular gerileme döneminde fazlasıyla gündeminizde olabilir.

Yay Yükselen / Ay Burcu Yay

Aile, ev, anneniz, ebeveynler ve yuva alanlarına odaklanacağınız, bu konularda hareketli bir gerileme süreci olabilir. Otorite sembolü kişiler, babanız, patronunuz veya yöneticinizle ilgili sorunları gözünüzde çok büyütmeyin ve bilhassa Mart sonundan itibaren bu alanlarda şartları zorlamadan iletişiminize dikkat ederek hareket edin. Ev değişikliği, taşınma, ani bir kararla evinizle ilgili bir değişiklik durumu söz konusu olabilir. Öncelikle mümkünse gerileme bittikten sonra taşınma ve benzeri işleri devreye alın, değilse imzalar, kontratlar, taşınma firmalarıyla ilgili iyi araştırma yapın, attığınız imzalara çok dikkat edin. İş ve kariyer alanlarınızda ise hızlı ve sizi zorlayan gelişmeler olabilir, bu durumları deneyim olarak değerlendirip, edindiğiniz tecrübeleri aklınızda tutmaya çalışın.

Oğlak Yükselen / Ay Burcu Oğlak

Yakın çevreniz, kardeşler, yakın akrabalar, arkadaşlar, kuzenler, komşular gibi birinci elden çevrenizi ve kontakta olduğunuz kişilerle iletişiminiz etkileyecek bir süreç olabilir. Kardeşinizle ilgili ilginç gelişmeler yaşanabilir. Öte yandan girişimleriniz, yapmak istedikleriniz adına acele karar vermeyin. Süreci iyi değerlendirmeye ve mümkünse Merkür gerilemesinden sonra adım atmaya çalışın. Rutinde giden işlerinizde beklemediğiniz ani gelişmeler, aksilikler çıkabilir ki sakin olmanız, sorunlara çözüm odaklı yaklaşmanız ve ilerlemeyen işleri zorlamamanız yerinde olacaktır. Duygusal konularda ay sonuna dikkat edin, Mart sonu ile Nisan ilk haftasında partneriniz veya eşinizle ilişkinizde beklentinizi yüksek tutmadan sakin ve akılcı hareket etmeniz gerekmekte.

Kova Yükselen / Ay Burcu Kova

Ağzınızdan çıkanı kulağınızın duymadığı, çok çabuk sinirlendiğiniz veya kendinize hakim olmakta çok zorlandığınız bir dönem geçirmektesiniz. Bir süredir biriktirdiğiniz, söylemediğiniz ne varsa çevrenizdeki kişilere bunları söylerken kendinizi buluyor olabilirsiniz. İletişim açısından sertleştiğiniz, aklınızdan geçeni tutmakta zorlandığınız bir dönem geçirmektesiniz. Maddi konularda da aktif bir gerileme yaşamaktasınız. Para alanınızda olan gerileme, her türlü alışverişte, para işinizde, bankacılık konularında dikkatli olmanız gerektiğini önemle vurgulamakta. İnternet veya telefon üzerinden sahtekarlıklara dikkat edin, bu dönemde herkesin dediğine inanmayın ve sağlamasını yapmadan hiçbir konuda başkalarının sözlerine göre hareket etmeyin.

Balık Yükselen / Ay Burcu Balık

Burcunuzda gerçekleşen Merkür gerilemesi dikkat dağınıklığı ve planlarınızı yürütme açısından işlerinizi zorlaştırabilir. Başladığınız iş ve konularda kendinizi farklı bir noktada bulabilirsiniz. Aksiliklere ve sorunlara karşı çözüm odaklı yaklaşmalısınız. Kişisel alanlarınıza yönelmek, bir süredir kendinizle ilgili yapmak istediklerinizi tamamlamak, yarım konuları sonuçlandırmak, evinizde, işinizde toparlamanız gerekenleri düzenlemek adına bu süreç size çok yarayacak. Çalışmanız gereken bir ders veya iş varsa bu konuların üzerinden geçmeniz ve anlamanız adına da yine bu dönem faydanıza olacaktır. Duygusal konularda Merkür gerilemesi bitene kadar önemli kararlar almayın, izleyin ama harekete geçmeyin.

©Şebnem EKŞİB Yazının tüm hakları saklıdır. İzin almadan ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ve kopyalanamaz.

1 comment

 1. okuyucu 29 Mart, 2018 at 23:43 Cevapla

  Uzunca yazıp emek harcamışsınız teşekkürler, ama yazınızda ne şiş yansın ne kebap tarzında bir yaklaşım sergilemişsiniz, merkür gerilemesinin yazdığınız etkileri çok belirsiz, yazıdan pek bir sonuç çıkaramadım açıkçası. Gerilemeyi olumsuz değerlendirdiğinizi varsayarak merkürün düşüşteki balık burcunda gerilemesi neden olumsuz durumlara sebep olsun ki? retro merkür düşmediği bir burçta kötü etkileyebilecekken düştüğü balık burcunda tersine olumlu etkilemez mi?

Mesaj Bırak

Your email address will not be published. Required fields are marked *