Temmuz 2018 Merkür Gerilemesi Etkileri Neler Olacak?

Merkür Vedik ( Hint ) Astroloji de 26 Temmuz da geri hareketine diğer bir deyişle Retro’ya başlıyor. Merkür Retro’su 19 Ağustos’a kadar sürerken yine Vedik Astroloji de gerilemeye hassas bir dereceden adım atacak.

Merkür her yıl yaklaşık 3 bazen de 4 kez geriler. Gezegenler retro süreçlerinde sahip oldukları enerjiyi bir anlamda geri basarlar ve hangi konuları yönetiyorlarsa o alanlarda ilerlememizi değil, toparlamamızı isterler. Geri gitmek, adı üstünde geriyi, göremediklerimizi, fark edemediklerimizi temsil eder ve geriden yani biraz daha yavaş gelen durumları bize hatırlatır. Dolayısı ile gerileyen bir gezegen sizi koşturmaz, bu gezegen size bir dur, nefes al, iyice bak, incele, bir anlamda eylemlerine dikkat demeye çalışır ki Astroloji de Retro gezegen dönemlerinin bu denli konuşulup incelenmesi bu nedenledir.

Merkür öncelikle iletişimden sorumludur. Hayata dokunmamız, iletişim kurmamız ve başkalarıyla olan diyaloglarımız, konuşma, yazma ve benzeri ifade alanlarımız, ellerimiz, kollarımız, merkezi sinir sistemimiz, genç halimiz ve gençlerimiz, bir şeyi pazarlama, sunma yöntemlerimiz hep onun kontrolünde ilerlerken, ticaret, ticari adımlar ve başarılar, teknoloji, teknolojik aletler (bilgisayarlar, cep telefonları gibi) ve teknolojiyle ilgili sistemler yine onun kapsama alanlarına girer. Durum böyleyken de gerileme sürecinde tüm bu alanlarda bize hadi bir soluklan, aktivasyon değil, izleme zamanları demeye çalışır. Bu süreçlerde hiçbir şey yapmadan oturacak değiliz tabi ama neyi nasıl ele aldığımız da önemli olacak. Zira yeni olan Retro süreçlerinde pek rahat edemez, daha çok eskiden gelenler, eksik kalanlar, düzenlenmesi gerekenler toparlanmalı. Her şeye atlamadan, acele etmeden, iyi gözlemleyerek değerlendirilmedir. Aksi halde başlattıklarınız Retro süreçleri bittiğinde yeniden ele alınmak zorunda kalabilir.

Demek ki en genel hali ile önümüzdeki Merkür Gerilemesi boyunca;

Ticari adımlar, yeni şirket kurulumları, ev ve gayri menkul alım satımları, teknolojik aletlerin alımı, sistem kurulması, taşınmalar, yenilenme süreçleri biraz bekleyecek. İlla yapılması gerekenler de dikkatlice ele alınacak ve şartların değişebileceği göz önünde tutulacak. Ne zamana kadar 19 Ağustos’a kadar…

Peki, yılda 3 bazen de 4 kez olan rutin bir gezegen hareketi niye bu sefer bu kadar önemli. Öncelikle Merkür, Vedik Astroloji’ye göre oldukça zararlı bir dereceden gerilemeye başlıyor. Bu alana Gandanta diyoruz.  Gandanta özel derecelerden oluşan bir etkidir. Bazı burçlarda bulunur ve bir gezegen bu alana girdiğinde yönettiği alanlarda sıkıntılar oluşur. Öncelikle hayatımızda çözmemiz gereken döngüler, durumlar daha fazla karşımıza çıkar ki Merkür 23 Temmuz ile 30 Temmuz arasında bu dereceden bir de gerilemeye başlıyor.

Bu süreçte çözüm odaklı olun… sorunlara değil, nasıl çözeceğinize odaklanın. Şartları ve hayatı zorlamayın ve akışa bırakmayı, fark etmeyi, idrak etmeyi önemseyin.

Diğer yandan Merkür 19 Ağustos’a kadar gerileme döngüsünde. Mümkün olduğu kadar yepyeni iş ve başlangıçları bu aralığa almamak doğru olur. Eski konular, önceden başlayan iş ve konular kapsam dışında tabi.. Neydi, Merkür yeniye mesafeli yaklaşacaktı, eski konuları yeniden ele almakta sorun yok.

Merkür gerilemesinin önemli noktalarından birisi de 23 temmuzda Gandanta’da ve 24 temmuzda Gandanta dib noktasında ve 23 temmuz haftası boyunca bu aralıkta ve 26 temmuzda tutulma var. Kısacası 23 temmuz haftası biraz daha dikkatli olmak, hafta boyunca rutin iş ve konularla uğraşmak gerekiyor.

Ekonomiyi ve finans alanlarımızı gösteren (ülke haritamızda) bir alanda olduğu için de ayrıca piyasalar ve ekonomi açısından gerileme süreci bitene kadar yine tedbirli olmakta fayda var. Öte yandan Merkür ülkemiz haritasında yer hareketlerinden de sorumlu ki depremler ve yer hareketleri açısından ağustos sonuna kadar yine hareketli bir dönem söz konusu. Temmuz ve Ağustos bu anlamda risk taşımakla birlikte, gerileme bitip gerileme notasına ulaştığı 2 Eylül civarına da yer hareketleri açısından dikkat etmekte fayda var.

Eğer doğum haritanızda Merkür zaten gerilemede iken doğduysanız veya gezegen yine sizin haritanıza göre sert görünümler içinde değilse, bu süreci bilinç gelişmesi, farkındalıklar, görme ve yüzleşme etkileri içinde geçirebilirsiniz. Yazının başından beri aktarmaya çalıştığım gibi bu süreç alacakaranlık döngüsü değil kuşkusuz, sadece biraz daha rutine, yarım kalmış işlere, toparlama ve düzenlemeye dönük hareket etmeyi gerektiriyor.

Sağlık açısından doktorunuzun tavsiyesi olmadan kafanıza göre ilaç kullanımları yapmayın. Merkür Aşlesha yıldızından geçiyor ki zehirlenmeler açısından dikkatli olmak, aldığınız besinlere önem vermek, sağlıklı ve düzenli beslenmeye yönelmek önemli olacak. Sindirim sistemi her zamankinden daha hassas olabileceği için yeme düzeninizi iyi ayarlamak önemli olacak. Diyet veya benzeri bir programa başlamayı planlıyorsanız, başlangıcı gerileme sonrasına bırakmak daha iyi verim almanız için doğru olacaktır.

Burçlar açısından baktığımızda Vedik Astrolojiye göre Yengeç burcunda gerçekleşecek olan gerileme, özellikle Yengeç ve Oğlak yükselenler veya Ay burçları bu alanlarda olanlar için hareketli bir dönem verebilir. Eski konular ve halledilmesi gereken iş ve durumlar açısından Yengeç’ler, ilişkiler, ortaklıklar, iş projeleri açısından da Oğlak burçlarını etkileyebilir. Bu dönemde önceden başlayan ve tamamlanmamış işler daha fazla önünüze gelebilir. Onları ele almakta bir sıkıntı yok, ama yeni bir konuda araştırma yapmak, incelemek ve adım atarken tedbirli olmak yerinde olur.

Burçlara Göre Merkür Gerilemesi Etkileri

Koç Yükselen / Ay Burcu Koç    

Ev, aile ve yuva alanlarında gerçekleşecek Merkür gerilemesi, ev ve gayrimenkul konuları, ebeveynleriniz, aile içi konular, kişisel alanlarınızda etkili olacak. Bu alanlarda acele hareket etmeyin ve aileniz ve ebeveynlerinizle diyaloglarınıza dikkat etmeye bakın. Temmuz son haftası ve Ağustos ilk on güne biraz daha dikkat etmek yerinde olacaktır.

Boğa Yükselen / Ay Burcu Boğa

Parasal konular, maddi alanlarda planlı hareket etmeniz gerekiyor. Diğer yandan girişimler adına yeni konuları, ticari adımları Merkür gerilemesinden sonraya bırakabilirsiniz. Yakın çevreniz, kardeşler, arkadaşlarınızla ilişkilerinize, diyaloglarınıza özen gösterin. Bu alanlarda halletmeniz gereken eski mevzular yeniden önünüze gelebilir.

İkizler Yükselen / Ay Burcu İkizler

Parasal konular, değerleriniz ve maddi alanları iyi yönetmeniz gereken bir ay var önünüzde. Merkür gerilemesi boyunca alışverişler, internet üzerinden para iş ve transferlerde yine tedbirli olmak doğru olacaktır. Teknolojik sistemlerde yedeklemelerinize ve güvenliğinize önem vermelisiniz.

Yengeç Yükselen / Ay Burcu Yengeç

Burcunuzda gerileyecek Merkür, bilinç altınızda tuttuğunuz konuları tetiklerken, düşmanlar, rakipler açısından da dikkatli olmakta fayda var. Farkında olduğunuz veya olmadığınız birçok alanla yüzleşirken, bu süreçte dost ve düşmanı anlama görme ve fark etmeniz olası. Bu dönemi rutin konulara dönerek ve iç dengelerinize dikkat ederek geçirmeniz doğru olacaktır. Sağlığınıza özellikle beslenme düzeninize de dikkat etmekte fayda var.

Aslan Yükselen / Ay Burcu Aslan

Depresyona izin vermeden, ruh sağlığınıza önem vererek bu dönemi geçirmeye çalışmak yerinde olacaktır. Diğer yandan hedefleriniz, yapmak istedikleriniz adına yarım kalmış konuları tamamlama olanağı bulabilirsiniz. Yeni olana değil, eskileri düzenlemeye odaklanın. Bu dönemi hırslanmadan ve öfkeden uzak geçirmeye çalışmalısınız. Sizden gizlenen bir durumu fark etmeniz veya duymanız da yine olası.

Başak Yükselen / Ay Burcu Başak

Aile büyükleriyle ilişkilerinizde bu süreci daha sakin ve akılcı yönetmeniz gerekebilir. Hedefleriniz ve yapmak istediklerinizle ilgili bu döngüde biraz daha araştırma ve anlamaya dönük olmalı acele etmeden adım atmalısınız. Arkadaşlar, dostlar, sosyal çevrenizle iletişimizde diyaloglarınıza dikkat etmek veya gelişmeleri daha sakin ele almak yerinde olur.

Terazi Yükselen / Ay Burcu Terazi

Kariyer ve iş alanlarınızda önceden aldığınız teklifler, işler yeniden önünüze gelebilir. Devam eden işlerinizde ise iş ilişkilerinizde iletişimde dikkatli olun. Esnek ve sakin olmanız gereken bir dönem geçireceksiniz. Eski konular revize olacağı için toparlama ve düzenleme açısından dönem sizin için uygun çalışacak. Yeni iş tekliflerinde görüşme yapabilirsiniz ama başlamak için Merkür gerilemesi sonrasını değerlendirmeniz daha doğru olabilir.

Akrep Yükselen / Ay Burcu Akrep

Uluslararası işleriniz varsa aniden temponuz hızlanabilir, eski işler konular, hukuki davalar yeniden gündeme gelebilir. Eski işleri ele almak için uygun olan koşullar yeni olana tedbirli yaklaşmanızı gerektiriyor. Eğitim, akademik çalışmalarla bağlantınız varsa bu alanları da iyi yönetmeniz gerekiyor. Babanızla ilgili gelişmeler yaşanabilir. Bu süreci düşünerek ve mantıktan ayrılmadan yönetmeye çalışın.

Yay Yükselen / Ay Burcu Yay

Değişim etkilerine açık olacaksınız. Duygusal ve zihinsel olarak gerginliklere veya yüklerinize odaklanmadan bu süreci yönetmeniz yerinde olur. Banka işleri, parasal konularda gelir gider dengelerinize ve parasal alanlara dikkat edin. Masraflarınızı dengede tutmaya çalışmalısınız. Söylemlerinize, çevrenizle iletişime bu dönemde özen göstermek sonradan pişman olacağınız durumların içine girmemek adına sizin için önemli olacak.

Oğlak Yükselen / Ay Burcu Oğlak

İlişkiler, ortaklı konular, iş projeleri adına sakin ve planlı olmanız gereken bir dönem söz konusu. Bu aralıkta eşiniz veya partnerinizle iletişime dikkat etmek gerekiyor. Yeni bir ilişki, ortaklık veya kontak için tedbirli olun, devam eden ilişkinizde ise eski konular fazlasıyla önünüze gelebilir.

Kova Yükselen / Ay Burcu Kova

Sağlığınıza bilhassa sindirim sistemi, omuz ve ellere dikkat etmekte fayda var. Bedeninize iyi bakmanız gereken bu gerileme döngüsünde mesleki konular, iş alanları ve iş arkadaşlarınızla ilişkilerinizi iyi yönetmeniz gerekmekte. Anne tarafından akrabalarla ilişkiniz adına da hassas bir dönem olabilir ki eski sorunlar durumlar yeniden önünüze gelebilir.

Balık Yükselen / Ay Burcu Balık

İlişkiler, duygusal alanlar adına hareketli bir Merkür gerilemesi olacak. Yeni bir ilişkiye başlamak, ilk adımı atmak adına bu süreç çok uygun değil. Devam eden birlikteliklerde ise görmeniz gereken ama kaçtığınız konularla yüzleşmeniz gerekebilir. Diğer yandan çocuğunuz varsa çocukla ilgili halletmeniz veya çözmeniz gereken bir durumu ele almak zorunda kalabilirsiniz. Aile, ebeveynlerinizle ilgili eski bir konu tekrar önünüze gelebilir. Benzer şekilde evle ilgili işlerde de dikkatli olun.

©Şebnem EKŞİB Yazının tüm hakları saklıdır. İzin almadan ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ve kopyalanamaz.

2 comments

  1. Alper 30 Temmuz, 2018 at 14:05 Cevapla

    Merhaba eskiyi ele almakta problem yok demissiniz. Eskiden birlikte olmak istediğim biriyle yeniden karşılaştım. 19 ağustosu mu beklemeliyim ?

Mesaj Bırak

Your email address will not be published. Required fields are marked *