Ritüeller

Merkür Gerilemesinin Şifacısı; Lavanta!

Ananelerin, babaannelerin çekmecelerinden eksik etmediği, çocukluğumuzun tozlu anılarında yer etmiş, çamaşırların, çarşafların arasına saklanan duygulu bakışlı, sırlı güzeldir lavanta. Sırrı kokusunda belki de, belki de duygulu renginde, ya da dokunuşunda. Bana hep güzel şeyleri hatırlatan bu küçük mor boncuklu çiçekçik, hiç vazgeçemediğim şahane bitkilerden biridir.

Baskın kokusuyla baharı getirir, bembeyaz çamaşırların arasına saklanmış mis gibi temizliği düşürür aklıma, çekmecelerin içinden nerden çıkacağı belli olmayan sırlı bir güzelliği çağrıştırır ruhumda. Salınarak yürüyen beyaz bir gelin gibidir, endamlıdır lavanta ve ondan beklenmeyecek kadar dirayetli, dayanıklıdır. Kokusu uzun kalır, bitkisi zor şartlara dayanır. Hemen pes etmez, boynunu bükmez.

Marifeti çoktur lavantanın, saymakla bitmez. Bu yüzden sırlı güzel derim ona. On parmağında on marifet, girdiği alanı temizler, kokutur, dinlendirir, neşelendirir. Kötüyü kaçırır, iyiyi çağırır. Bu yüzdendir belki de binlerce yıldır sevimli cadılar onu büyülerinin baş tacı etmişlerdir.

Lavanta (Lavan dula), astroloji de Merkür gezegeniyle temsil edilir. Elementi havadır. Merkür, sinir sistemimizi, zihnimizi, iletişimimizi, konuşmayı temsil eder. Sinir sistemine, zihin karışıklığına, sürekli dolu olan, bir türlü dinginleşemeyen ruhlara birebirdir. Doğa da ne taşlar, ne de bitkiler sadece takalım veya güzel koksunlar diye yaratılmışlardır. Evren, her şeyi kendi dengesi için de mükemmel bir disiplin içinde organize etmiş, her zorluğa bir çare, her derde bir deva vermiştir.

Merkür gezegeni yılda yaklaşık 3 kez, 3 hafta kadar geri hareket dediğimiz bir sürece girer. Bu dönemlerde özellikle dikkatsizlikler, karışıklıklar, unutkanlıklar ve bunların bedelleriyle uğraşır dururuz. İşte size küçük bir sır. Lavanta, bu dönemlerde sizin başyardımcınız olabilir. Bir küçük demet lavantanın marifetlerine kendiniz bile şaşarsanız. Yapacağınız en yakın aktara gidip bir avuç lavanta alıp, onu mor minik keselere koymak ve çalışma masanızın çekmecesine, çantanızın içine, odanızda başucunuza bırakıvermek. Gece yatmadan koklarsanız güzel ve huzurlu bir uyku bahşeder, çayını içerseniz, sizi dinginleştirir. Kararsızlık içinde ki zihninizi toparlamanıza yardım eder. Banyo suyunuza dökeceğiniz birkaç damla yağı sizi rahatlatıp gevşetecektir. Gergin anlarınızda çekinmeyin ondan medet umun, emin olun yardımınıza koşacaktır. Doğa ana bereketlidir, sizi geri çevirmez…

Bu unutulmuş sırlı güzeli tekrar çekmecelerinize, çarşaflarınızın arasına, hatta evinizde mavi cam kavanozların içine konuk edin. Hayat ve yeniçağ bizi doğadan uzaklaştırdı, eskilerin uyguladığı birçok güzel ritüeli unuturdu. Oysa doğa her derde kendi içinde bir çare bulur. Benden söylemesi, Merkür’ün başınıza çorap örmesini beklemek yerine, onu lavantaya havale edin. Emin olun hakkından gelecektir.

Sevgi ile kalın.

Astrolog Şebnem Ekşib

©Şebnem EKŞİB Yazının tüm hakları saklıdır. İzin almadan ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ve kopyalanamaz.

 

 

 

Mesaj Bırak

Your email address will not be published. Required fields are marked *