Aylık Astoloji Yorumlarım

MERKÜR GERİLEMESİYLE NELERE DİKKAT ETMELİYİZ

Merkür Gerilemesi Başlıyor!

Eylül ayı Güneş ve Ay tutulması öncesi başlayan Merkür Gerilemesine de eşlik edecek. Merkür, Astroloji de hızdan, genç enerjiden, düşünce biçimimizden, organizasyon yeteneğimizden, teknoloji ile ilişkimizden, yazmak, okumak gibi zihinsel faaliyet içeren her türlü aktiviteden sorumludur. Sağlıkta merkezi sinir sistemi, mental yani zihinsel düşünce biçimimiz, zekamız, eller ve omuzlarımızla bağlantısı yüksektir. Merkür tüm bunlar bir yana öncelikle bizim iletişim köprülerimizi kurar. Başkalarıyla nasıl bir iletişim içinde olacağımızı yönetir.

Hızdan sorumlu bir gezegen doğal olarak da hızlı hareket eder. Bu nedenle de diğer gezegenlere göre daha fazla duraksar ve geri hareket içinde olur. Bir çok kez anlattığım gibi gerçekte gezegenler elbette geri gidemezler. Evrende hiç bir şey geri gitmez zaten. Biz dünyadan baktığımızda gezegenler belli dönemlerde sanki geri gidermiş gibi bir görünüm sergilerler. Biz de buna gezegenlerin geri gitme veya retro döngüleri deriz.

Başak burcunda başlayacak gerileme, Hint Astrolojisine göre buradaki yolculuğunu 8 Eylül’e kadar devam ettirecek. 9 Eylül de geri hareket ile Aslan burcuna geçecek ve 23 Eylül de burada retrosunu tamamlayacak. Gerileme süreci yaklaşık 3 hafta da tamamlanacak. Bu dönemde en yoğun etkisini veya dikkat gerektiren diyelim;

8 Eylül

9 ve 10 Eylül

19 ile 23 Eylül arasında verecek ki bu tarihlere önemli bir başlangıcı, imzayı denk getirmemek doğru olacaktır.

Merkür gerilemesinin temelde aktarmaya çalıştığı bizi beklemeye ve yavaşlamaya davet etmesidir. Elimizdeki işleri bir süreliğine yavaşlatmak, bir olaya veya duruma birazda dışarıdan bakmaya çalışmak, dinlenmek ve rahatlamak anlamına gelen bu süreç, günümüz dünyasında her şeyin sürekli bir biri ile kavga eder gibi yarıştığı, hızın her şeyden önemli olduğu, teknolojinin yaşamın her alanına sızdığı bir döngü ile birleştiğinde bizi en fazla sinirlendiren gezegen hareketine dönüşmüştür. Her Merkür gerilemesi yazımda hiç şaşmayan yorum bu noktada gelir “Gene Mi???” Bu durum hoşumuza gitmese de bizim yavaşlamamız gereken bir süreçten başka bir şey değildir aslında.

Her Merkür gerilemesi döneminde dikkat edilmesi gereken ana hatlar bulunur. Bu hatlar, gerileme hangi burçta olursa olsun hepimizin özen göstermemiz gereken noktalardır. Nelermiş bir bakalım;

Teknolojik alet alımları sonradan arızalar, sıkıntılar yaşamamak için bu sürece denk gelmemeli. Almayacaksınız diye bir kural yok, ama sonradan sıkıntı yaşayacaksınız diye bir Merkür Gerilemesi kuralı var açıkcası.

Garip şekilde aletler bozulabilir, aldırmayın, mümkünse bekleyin değilse mecbur tamire gidecekler.

Konuşmalarınız, yazılı mesajlarınız yanlış anlaşılabilir, ağzınızdan çıkana, yazdığınız mail veya benzer bir dökümana, attığınız imzalara dikkat edin. Dikkat dağınıklığı en meşhur Merkür gerilemesi yan etkisidir.

Sır paylaşmak, önemli bir konuyu başkalarıyla konuşmak, paylaşmak için pek de doğru vakit olmaya bilir. 3 hafta dilinize hakim olun, bazı şeyleri kendinize saklamak yerinde olacaktır.

Taşınma, kiralama, satın alma özellikle gayrimenkullerde çok tavsiye edilmez. Nedeni dikkatinizden kaçan bir sürü unsur olabilir. Başlangıçlar önemlidir ve taşınma veya ev alma gibi durumlar uzun vadeli sonuçlar getirir. Doğru zamanda başlangıç yapmamış olursunuz. Araç alımları da buna dahil.

Merkür gerilemesinin direk evlilik ile bağlantısı yoktur. Zira eğer evlilik kararını birden bire tam da gerileme sırasında verip adım atmadıysanız, muhtemelen bu süreç önceden başlayan bir aralığın son noktası olacaktır. Bu nedenle evlilik tarihi hiç bir şekilde merkür gerilemesine denk gelmez diye bir kural yoktur.  Ama partnerinizin ailesi ile ilk kez tanışacaksanız veya tanıştıracaksınız pek de doğru zaman olmayabilir zira Merkür iletişim demiştik. İlk iletişimde başlangıç tatsız olabilir.

Biri ile tanışacaksanız o zaman da iş değişir. Zira, fikir değişikliği en sık görülen Merkür retrosu etkilerinden. Gerileme bitince sizin veya karşı tarafın fikri değişebilir. İlk tanışma, sizin o kişi ile ilişkinizin ilk başlangıcı demektir.

Eski sevgili, eski bir dost, eskiden gelen biri aniden tekrar karşınıza çıkabilir. Bu tip durumlarda duygularınızı veya düşüncelerinizi fazla abartmayın. Geldiği gibi gidebilir zira.

Kitap yazmaya başlamak bir Merkür konusu olduğu için retro sırasında ilk cümleye başlamak doğru olmaz. Ama daha önce başlanan her konu yeniden ele alınabilir.

Kısacası yeni başlangıç yapmayın. İnceleyin, düşünün, fikir üretin yani durumu, meseleyi veya konuyu masaya yatırın ama adım atmayın. İncelemek serbest, başlatmak tavsiye edilmiyor.

Eski bir iş görüşmesi, önceden başladığınız yarım kalmış bir konu veya anlaşma yeniden önünüze gelebilir, önceden başlayan her türlü konuyu ele almakta bir mahsur yoktur.

Merkür Gerilemesinin Kariyer ve İlişkiler Üzerinde Etkisi

Merkür gerilemesinde sevgilimden ayrıldım, tekrar barış mıyız? Sık sorulan bir sorudur. Buradaki mantık şu ki öncelikle partneriz, eşiniz veya sevdiğiniz kişiyle ilgili eskiden gelen bir sorun veya çözüm gerektiren bir durum varsa, bu konu gerileme döneminde birden su yüzüne çıkabilir. Merkür iletişimdir demiştim. İlişkinin önemli bir parçası da kuşkusuz iletişimdir. Bu nedenle bu döngüler içinde kopmaya meyilli ilişkilerde gerginlikler ve ayrılıklar sık yaşanır. Sonradan düzelir mi? Sizin ilişki potansiyelleriniz yani ilişki analizine bağlı. Ama unutmayın, gitmesi gereken gidecektir…

İş alanlarında da bu dönemde benzer sorunlar yaşanıyor. İşten çıkarılmalar  veya kişinin kendisinin ayrılması sık görülür. Eski konular hep öne çıkar demiştim. Bu nokta da eski bir pürüz daha fazla gündeme gelebilir. Merkür gerileme sürecinde yöneticinizle, iş arkadaşlarınızla iletişime, ele aldığınız işlerin düzeni vs gibi konulara biraz daha dikkat etmek doğru olacaktır. Bu dönemde bir iş teklifi aldıysanız, yani gerileme başladı sizi aniden iş görüşmesine çağırdılar. Görüşün elbette ama mümkün olduğunca işe kabul edilirseniz, başlangıcı gerileme bitişine denk getirmemeye çalışın.

Başak ve Aslan Burçlarında Gerçekleşecek Eylül Merkür Retrosu Ne etkiler verecek?

30 Ağustosta başlayacak ve 23 Eylül de bitecek bu sefer ki retro 8 Eylül dahil Başak burcunda ve 9 Eylülden itibaren Aslana geçiyor ve burada da tamamlanacak. Başak burcu günlük hayatı, detayları, eleştirel yaklaşımları, hizmet sektörünü, hizmet alanlarını, sağlıkla ilgili alanları temsil eder.

9 Eylüle kadar olan döngüde günlük hayatta Merkür’le inatlaşırsanız güncel sorunlar yaşanabilir. Aksilikleri gözünüzde büyütmeyin. Organizasyonlar ve planlamalar adına şartlar çok uygun değil. Turizm, otelcilik, hastaneler, ulaşım sektörü, lojistik ve taşımacılık konuları ile uğraşıyorsanız dikkat etmekte fayda var.

9 Eylül ile 23 Eylül arasında ülke yönetimi açısından hassas bir dönem olacak. Tutulma ile birleşecek olan Merkür Retro etkisi en yoğun sıkıntıları ülke adına 8 Eylül’le birlikte verebilir. Bireysel hayatlarınızda ise eğlence sektörü, çocuklarla ilgili konular, tanıtım ve reklam çalışmaları, piar çalışmaları düşünüyorsanız bu aralığa denk getirmeyin 23 eylülü bekleyin.

Burçlar Açısından Merkür Retrosu:

Başak ve Aslan burçları doğal olarak en yoğun etkilenecek olanlar. Bunun dışında Merkür ile yönetilen İkizler de yine bu süreçte dağınık bir ruh durumuna geçebilir.

Başak, İkizler, Aslan, Kova, Balık ve Yay burçları ilk elden etkilenebilirler. Yukarıda ayrıntılı yazdığım konulara dikkat etmekte fayda var.        

Koç burçları sağlık ve mesleki konularla gündelik işleri açısından detaylara dikkat etsinler.

Boğa burçları, eğitimle ilgili önemli bir adımı dikkatli planlayın. İlişkiler açısından bu süreçte eski konular fazla didiklenebilir.

Yengeç burçları, iletişim konuları, teknolojik aletler açısından hassas olacaksınız. Maddi konular, bankacılık alanları özelikle 10 ve 23 Eylül arasında dikkat etmeniz gereken alanlar arasında.

Terazi burçları, uzun vadeli konuları, hedefleri, planları bu aralıkta başlatırsanız sıkıntı olabilir. İlişkiler, arkadaşlarla diyaloglar, aile büyükleriyle ilgili konular sıklıkla gündeme gelebilir.

Akrep burçları, 10 eylülden itibaren kariyer ve iş konularında hassas bir dönem olacak. 23 Eylüle kadar bu aralığa dikkat edin.

Oğlak burçları, parasal konular, finansal alanlar, eğitim ve yurtdışı konularıyla ilgili eski konular çözülebilir ama yeni adımları mümkün olduğunca bekletin.

 

©Şebnem EKŞİB Yazının tüm hakları saklıdır. İzin almadan ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ve kopyalanamaz. 

Mesaj Bırak

Your email address will not be published. Required fields are marked *