Merkür Balık Burcunda Gerileyecek…

Vedik Astroloji de yılın ilk Merkür gerilemesi Balık burcunda Uttara Bhadra yıldızında başlıyor.  4 Mart da durağan seyrine geçecek olan gezegen, 5 Mart akşam saatlerinde Retro döngüsüne girmiş olacak. Merkür Retro’su 5 Derece Balıkta başlıyor ve 15 Martta kadar gerileme süreci Balık burcunda devam ediyor. 15 Mart ile Merkür artık Retro Kova’ya geçmiş olacak ve uzun sürede Kova da kalarak, 29 Martta Retro’dan çıkacak, 3 Nisan’a kadar durağan kalıp ve sonunda 4 Nisan ile ileri harekete geçmiş olacak.

Merkür hayatla ve hatta kendimizle olan iletişimi yöneten, hızlı, pratik, zeki genç bir enerjiyi temsil eder. Ay ile birlikte akıl yürütme yeteneklerimizi, zekamızı yönetirken, esasen aklımızı nasıl ortaya koyduğumuzu yani sahip olduğumuz idrak, zeka ve akıl pırıltılarını nasıl kullandığımızı gösterir.

Merkür Balık yolculuğu sırasında hayalci, duygusal, hassas ve yaratıcı bir alanda kalır ve genel olarak kendini ifade ederken veya akıl yürütürken çok da rahat edemez. Yani Merkür iletişime nasıl geçeceğini bilemediği bir alanda gerilerken, bir yandan da muazzam bir yaratıcılık enerjisi bahşedecek bize. Kendi yaratıcılığınıza şaşıracaksınız. İnanılmaz fikirler, daha önce niye düşünmedim diye hayıflandığınız şahane düşünceler zihninizde dans edecek. Sadece tüm bunları tasarlama, düşünme, yaratma konusundaki bonkörlüğü ile yardım alacağınız Merkür’ün kafanızı karışık tutacağını da unutmayın ve adım atmak, başlatmak için sakın acele etmeyin.

15 Mart 2019’a kadar dalgınlıklar, dağınıklık düşünceler, bir türlü kendinizi toparlayamıyor hissi baskın olabilir. Bu süreçte plan yapmak önemli bir organizasyonun içine dalmak, karışık ve karmaşık, arapsaçı gibi işleri çözmeye kalkmak için şartlar uygun olmayacak.

Eşyalarınıza sahip çıkın, anahtarlar, çantalar, unutulan alışveriş poşetleri, yaptığınız planlarda hesaplamadığınız sapmalarla uğraşmak olası… Dolandırıcılara, iletişim yoluyla size veya yakınlarınıza ulaşmaya çalışan art niyetli kişilere karşı dikkatli olmak gerekecek.

Anlaşma ve sözleşmeler ve uzun vadeli planları hayata geçirmek için bu dönem ekstra dikkat gerektiriyor. Kısacası yaratıcı alanlar, vizyonlar, sezgiler, hissedişler artarken dünyevi alanlarda özellikle dikkat isteyen karışık ve detaylı konularda temkinli olmak gerekecek. Alım satımlar, kira veya benzeri kontratların imzalanması, yeni anlaşmalar, yeni iş kuruluşları, teknolojik alet alımları gibi alanlarda her Merkür Retro da olduğu gibi bu sefer de gerilemenin bitmesini beklemek tavsiye edilir bir durumdur.

Mart ortası Merkür Kova Burcuna gerileyecek…

15 Mart 2019 ile Merkür Kova burcuna geçiyor… Retro seyrindeki gezegen geri geri giderken Kova burcunun sahasına girecek. 14-15 ve 16 Mart son derece gergin ve karışık bir takımyıldızda bulunurken geçeceği Kova da hayli huysuz ve dengesiz bir enerji açığa çıkaracak. Depremler açısından özellikle 15 civarı ile 22 Mart civarı tetiklemelere neden olabilir.

15 Mart İle Birlikte Retro Sürecinin Zorlu Dönemi Başlayacak!

Merkür Retro seyrini sürdüreceği 15 Mart ile 29 Mart arası bağlı olacağı Nakshatra yani takımyıldız hayli sert bir yıldız. Bu yıldız iki yüzlü enerjileri, etrafınızdakilerden beklenmedik tepkiler görmeye neden olabilir. Bu süreç bencilikten, sadece kendi bakış açımızla hareket etmekten uzaklaşmamız gerektiğine işaret ederken, karanlıkta olanın fark edileceği, görmemiz gerekeni aniden başka yüzleri ile daha net ayrımsayacağımıza da işaret etmekte.

Merkür Retro seyri 15 Mart ile 29 Mart arasındaki döngüsünü hayli sert ve gergin yürütecek. Bu aralıkta ruhsal dengeye önem verip, rutinleri devam ettirmek ve herhangi bir konuda başlangıç yapmamak gerekir.

Merkür’ün gerileme döngüsünde temas edeceği Porva Bahadra Pada yıldızı döneminde başlayan işlerin yıkım ve zorluk getireceğine inanılır ki gezegenin Retro da olmasıyla başlangıçlar adına çok dikkatli olmak gerektiğini vurgulanmakta. Yani 12 Marttan itibaren ve bilhassa 15 Mart ile birlikte yepyeni bir konuda adım atmayın, önemli ve uzun sürecek bir başlangıcı hayatınıza bu süreçte almayın.  Ve eğer mümkünse 14 Nisan’ı bekleyin. Değilse en azından gerileme etkisinin biteceği 3 Nisan’dan itibaren hareket etmeye gayret edin.

20 Mart Civarı Duygusal Karışıklıklar Yaşanabilir Ancak Sezgiler Çok Artacak!

Merkür Retro’su 20 Mart da Neptün ile hizalanmaya ve yakınlaşmaya başlarken gerçekleşecek 20 Mart dolunayı ile duygusal olarak hayli karışık bir dönem içine girebiliriz. 20 Mart civarında gökyüzü duygusal patlamalara, yüksek sezgisel bilişlere, ancak ele aldıklarımızı ve dünyevi konuları net görmekten, iyi değerlendirmekten uzaklaşmaya da neden olabilir. Bu nedenle 20 Mart civarı öncesi 3 gün ve sonrası 3 gün de dahil olmak üzere bu aralığın belirsizlik ve ne yöne gideceğini bilememe hali içinde geçebileceğini bilerek hareket edin. Mümkünse bu aralıkta bekleyin ve izleyin…

Merkür gerilemesi bir süredir zihnimizde biriken, dışarı atamadığımız fikirleri, yaratıcı düşünceleri, kreatif alanları destekleyecek. Bu noktaya odaklanarak, duygusal gerginliklere ve kafa karışıklıklarına fazla pirim vermeden hareket etmek, ne yapıyorsak onu yapmaya devam ederek ama başlangıçları Nisan ayına bırakarak ilerlemeyiz.  Özellikle Mart son 10 günlük dönemde Merkür gerilemesinin en hassas dönemini yaşayacağız.

Burçlar açısından baktığımızda Balık ve Kova burçları Merkür Retro dan ilk elden etkilenecekler. Balık burcundan başlayan Retro seyri zaten dağınık bir enerjisi olan bu burcu daha da dağılmış, zihin toplamakta zorlanan bir etkide tutabilir. Balık burçları özellikle 4 Mart ile 15 Mart arasında hayli dikkatli olsun. Ve ayrıca yine Balık burçları Merkür Retro’su sırasında ilerlemeyen sekteye uğrayan konularda 15 Nisan’dan  itibaren oldukça hızlı bir süreç yaşayacaksınız. Eğer yaratıcılık gerektiren bir iş yapıyorsanız, dekorasyon, sanat, kreatif konular ve benzeri alanlarda ilham perileriniz tam gaz sizinle…

Kova burçları ise 15 Martta kadar olan dönem maddi konular, parasal işler de dikkatli olsunlar. Yatırımlar, parasal her türlü konuda dikkat gerektiren bir dönem geçireceksiniz. 15 Marttan itibarense burcunuza geçecek olan Merkür ile önceden başlayan ve yarım kalmış bir çok konu yeniden önünüze gelecek. Sonuçlanmamış veya ilerlememiş işler, birden kesilmiş görüşmeler tekrar önünüze düşebilir.  Kova burçları 15 Mart ile 3 Nisan arası başlangıçlara, dikkat dağınıklarına, anlaşma ve sözleşmelere dikkat etsinler. Sosyal ilişkilerde hassasiyetler artabilir, arkadaşlıklarla ilgili sınavlardan geçebilirsiniz. Kalan sağlar sizindir…

Merkür Retro’sundan ilk elden etkilenecek Burçlar; Balık, Kova, Aslan ve Başak olacaklar.  Aslan ve Başak ikili ilişkileri, başkalarıyla olan iş veya aşk kontakları, eş veya partnerle bağlantılı konular, ortaklı işlerde deneyimler yaşayacaklar.

Merkür Gerilemesiyle ilgili Mart ayımda Burç yansımalarını daha detaylı aktaracağım… Merkür Retro sürecinin burcunuza etkisini merak ediyorsanız MERKÜR GERİLEMESİ VE BURÇLAR Yazımdan Burçlarla ilgili ayrıntılarınızı öğrenebilirsiniz.

Sevgilerimle.

Şebnem Ekşib

©Yazının tüm hakları saklıdır. İzin almadan ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz, kopyalanamaz. ®Vedik Akademi by Şebnem Ekşib (2019)

1 comment

Mesaj Bırak

Your email address will not be published. Required fields are marked *