YAZILARIM

MİSTİK DÜĞÜM; ATEŞLE SUYUN DANSI

Hint Astrolojisi çok ilginç analiz yöntemlerine sahiptir.  Bu astroloji türü içinde kader noktaları, sahip olduğunuz potansiyellerin çözümlenmesi, ilerlemeniz veya bırakmanız gereken özel noktalar gibi bir çok farklı unsur bulunması yanı sıra, belki de analiz etmesi benim adıma en ilginç noktalardan birisi de “Gandanta” olarak adlandırılan, mistik düğüm noktasıdır. “Gand” kelimesi sanskritçe düğüm, “anta” ise son demektir. Bu kelimenin çözümü son düğüm olarak ifade edilebilirken, Gandanta, mistik düğüm noktası olarak çevrilebilir.

Mistik Düğüm Nedir?

Hint astrolojisinin bir felsefesi vardır. Bu sistemi öğrenirken, sadece teknik taraflarını çözümlemeniz yetmez. Hint astrolojisi aslında bir öğretidir ve astroloji yönü bu öğretinin bir bölümüdür. Bu sistem, hayatı bir bütün olarak alırken, sizi  ruhunuz, bedeniniz, yaşam felsefeniz ve tüm bunlara giderken kullandığınız argümanları inceleyerek, yani hayat yolculuğunuz ve amaçlarınızı, bu yolculukta sizi nelerin beklediğini anlamaya ve yine size ışık tutmaya çalışır. Belki de bu yüzden Hindistan’da ki ismi  ciyotiş (Jyotish) yani ışık demektir.

İşte “Mistik Düğüm” yine bu aktardığım özel noktalardan birisidir. Herkese denk gelmez. Özel bir yerleşimdir. Eğer haritanızda Mistik Düğüm varsa, bu hayatta zorlanacağınız ve mutlaka çözmeniz gereken çok önemli ödevleriniz de var demektir. Mistik Düğüm, sadece belli takımyıldızlarda, bu yıldızların belli padalarında (bölümlerinde) ve belli burçlarda gerçekleşir. Denk gelmesi çok kolay bir unsur olmamakla birlikte, yıldız haritanızda olması demek, sizin bu hayatta atlatmanız gereken önemli büyük badireler olduğu anlamına gelmektedir. Öncelikle sadece su ve ateş elementlerinde ve bu elementlere bağlı burçlarda gerçekleşir. Ancak kişinin yıldız haritasında her su veya ateş elementi varlığı elbette mistik düğümü vardır demek değildir. Bu oluşumun gerekleşmesi için özel unsurlar ve hassas dereceler de devreye girmelidir. Diğer yandan bu etkinin sadece su ve ateş alanlarında gerçekleşmesine Su ile Ateşin dansı diyebiliriz.

Bir yıldız haritasında mistik düğümün var olması, sizin bu hayatta düğümün olduğu gezegenin veya yerleşimin konularıyla ilgili büyük badireler atlatacağınızı, yaşamınızda çözmeniz gereken sıkı düğümler olduğunu, engellerle uğraşmanız gerektiğini gösterebilirken, bir yandan da eğer bu düğümü çözerseniz, evrensel düzende büyük bir atlama yapabileceğinize ve hayatınızdaki önemli bir sınavı sabır göstererek vereceğinize, ruhsal ve dünyevi alanda büyüyüp gelişebileceğinize inanılır.

Mistik Düğüm, bir gezegen vasıtasıyla, yükselen burç vasıtasıyla veya tithi dediğimiz ay fazlarının vasıtasıyla hayatınızda aktif olabilir. En dikkat çekici olanı, Ay veya yükselen yerleşimi ile öne çıkarken, takımyıldızlar ile de yine devreye gireceği için belli takımyıldızlar bu noktayı daha da spesifik hale getirir. Kısacası her gördüğünüz sakallı dedeniz değildir. Varlığı bir kaç unsur ile teyit edilir.

Mistik Düğüm Hayatı Nasıl Etkiler?

Bu düğüme sahip insanlar, yaşamlarında karşılarına çıkan büyük zorluklarla gelen dengeleri kurmak durumundadırlar.

Düğümün bulunduğu alanda büyük bir efor ve mücadele gerekir.

Travmalarla büyürler ve gelişirler. Düğümün ne olduğu veya hayatta neyi öne çıkararak kişinin neyi çözmesi gerektiği tamamen mistik düğüme sahip gezegenin durumu veya niteliğiyle açıklanabilir.

Mistik Düğüm; kişinin ünlü, tanınmış, veya zengin olmasını engellemez. Ancak mutlu olmasını, sahip olduğu yetenek, güç veya benzeri donanımları doğru kullanamamasını etkiler.

Ama en önemlisi kişinin öğrenmesi gereken dersleri, yaşadıklarını çok iyi hazmetmesi, anlaması ve hayatı ve şartları, önüne çıkan engelleri inatla yıkmaya çalışmaması gerekir. Mistik Düğüme sahip olduğunuzda kabullenmek ve sabretmek, hırslarınıza esir olmamak en önemli püf noktadır.

Rıza Sarraf‘ı bilmeyeniniz yoktur. Sanatçı Ebru Gündeş‘in eşi ve İran asıllı Türkiye’nin popüler zengini. Rıza Sarraf, henüz 30’lu yaşlarının başında milyarlarca dolarlık serveti, ünlü eşi, politikacılar, ünlü kişilerle olan dostlulukları ile aniden gündeme oturmuşken, 2013 Aralıkta başlayan tutuklanma, serbest bırakılma ve aklanma süreçlerinin ardından 19 Mart 2016 da Amerika’da tekrar ve skandal şekilde tutuklanmıştı. Tam bir ironi örneği olarak şahsi uçağı ile gittiği Amerika’da, otobüslerle hapishaneler arası sevki yapılarak çıkarıldığı mahkeme de tutuklama kararı kesinleşmişti.

Yıldızı parlak, büyük bir servetin sahibi Sarraf ne oldu da birden alt üst olan hayatıyla bu kadar ani bir inişi yaşamak zorunda kaldı?   

Hint Astrolojisinde transit hesaplarında kullanılan “Sadesati” dediğimiz bir süreç vardır. Hayat yolculuğunda kişiye özel zamanlarda denk gelen sadesati süreci, yaşamda büyük büyüme dönemi olarak da aktarılabilir. Bu dönem kişinin büyük zorluklarla mücadele edeceği anlamına gelir. Kişinin sadesati dönemini nasıl yaşayacağı ise tamamen kendi döngüsü ve kader çizgisi ile bağlantılıdır. Sarraf 2013 sonu ve 2014 de ülkemizde, 2016 yılı Mart ayında ise Amerika’da ki tutuklanma sürecinde sadesati dönemini yaşamaktaydı. Diğer yandan Amerika’da tutuklandığı dönemde Transit Rahu ile natal Güneş’i tam kavuşumdaydı ki bu etki de yine kadersel bir döngü içinde karışık bir sürecin tetiklenmesi işaretidir.

Rıza Sarrafın haritasında “Mistik Düğüm” var. Venüs gezegeni, geri hareketli olarak yerleştiği Aslan burcu ve Maha takımyıldızında mistik düğüm derecesi içinde. Maha yıldızı ve Venüs ile bağlantılı mistik düğüm, kişinin hayatında maddiyat, güç isteği ve egosu bağlantılı gelecek önemli bir dönüşüm yaşayacağına ve bu alandaki düğümü nedeniyle büyük bir kaotik durum atlatacağına işaret eder. Rıza Sarraf, Hint astrolojisi tekniklerinden biri olan Daşa sistemine göre Ketu Daşa’dan geçmektedir. Bu daşa 2020 yılına kadar sürecek. 2013 başında başlamış olan Ketu Daşa, diğer unsurlarla birleştiği için Sarrafı uzun bir dönem sürecek önemli bir deneyim zamanı ile adeta sınamaktadır.

 

Mistik Düğümün çalışma ve aktif olma zamanları her zaman daşa ve transitlerle tetiklenir. Dolayısı ile örneğimizde olduğu gibi, diğer unsurlarda bir araya geldiğinde kişinin hayatında atlatması gereken çok önemli badirelerle baş başa bırakabilir. Ancak iyi tarafı, kişi gerekli dersleri alır ve düğümlerin ardındakini fark edebilirse, ruhsal ve maddesel alanlarda kendini toparlama ve yenilenme etkisine de sahiptir.

Mistik Düğüm ve benzer biçimde Hint Astrolojisine özel transit ve Daşa döngüleriyle bu sistemin kendine has yolculuğunda konakladığınızda, hangi badireleri hangi dönemde geçirebileceğinizi size aktarabilen gerçekten farklı  bir astroloji türüyle de yolunuz birleşmiş olur.

Başka bir konuda görüşme üzere.

Sevgi ve ışıkla kalın.

Sevgiler…

Şebnem Ekşib

Astrolog ve Eğitmen

©Şebnem EKŞİB Yazının tüm hakları saklıdır. İzin almadan ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ve kopyalanamaz. 

Mesaj Bırak

Your email address will not be published. Required fields are marked *