Genel

Nisan 2017 Dolunayı

Dolunay döngüleri astroloji açısından Ay ve Güneş’in tam karşıt etkileşime geçtiği anı gösteren süreçlere işaret ederken, bir yandan da Ay’ın ışığının en yüksek seviyeye ulaştığı zamanlardır. Bu döngü Vedik Astroloji açısından enerjinin arttığı, metabolizmamızın hızlandığı, duygusal ve ruhsal olarak kendimizi daha güçlü ve gergin hissettiğimiz özel döngülerdir. Her ay bir dolunay ve yeni ay etkileşimi yaşarız. Dolunay kapatmaya, bitirmeye doğru bizi iterken, yeni ay ise başlatmayı, tohum atmayı sembolize eder. Eski çağlardan bu yana insanoğlu tarafından takip edilen ve ölçümlenen dolunay döngüleri hayli ilginç bulunur. Nisan dolunayı, 10 Nisan Pazartesi günü saat 8.05 de başlıyor ve 11 Nisan Salı günü sabah 9 civarından en üst noktasına ulaşarak, bir anlamda tamamlanıyor. Ancak enerjisi tüm hafta boyunca etkin olacak.

Dolunay başlangıç an haritasında Atma Karaka yani kader noktası MARS…Bu etki dolunayın fevri çıkışları, ani olayları destekler nitelikte olacağına işaret etmekte. Ve dolunay haritası yerleşiminde MARS gizli işler, gizli örgütler ve alanlar üzerinde aktif. Dolunay sırasında etkin olacak AY, Vedik astrolojiye göre Başak burcunda ve Haşta takımyıldızında. Bu yıldız, detayları, ince işleri, eleştirel etkileri ve muhalefet etmeyi temsil eder. Dolunay oluşumu zaten ülke haritamızda 4.evde gerçekleşiyor ki bu alan hem iç alanlarımızı, hem de muhalefeti temsil eder. Dolayısı ile bu hafta etkin olacak dolunay hükümetle muhalefeti karşı karışa getirecek olayları tetiklerken, ibre muhalefetten yana olacak gibi duruyor. Dolunay başlangıcının atmakarakası Mars’ın gizli işlerle ilgili alanda bulunması gizli tutulan bir konunun durumun anide ortaya dökülmesine neden olabilir. İlginç ve spekülatif ayrıca gündemin yoğun olduğu bir hafta geçireceğiz gibi duruyor. Muhalefet için hareketli etkilerin, olayların olacağı bu süreçte, hükümet için de gergin etkiler söz konusu. Referandum öncesi ilginç ve beklenmedik gelişmeler yaşanabilir.

Dolunay sırasında Uranüs gandanta, düğüm noktasında ve ülke haritamızda halkı gösteren alanda, Uranüs Mars etkileşimi söz konusu. Bu etki, halkın çabuk galeyana gelmesi, tepkisel olması veya referandum sürecinin olaylı geçmesi anlamına da geliyor ki, sakin ve akılcı davranmak çok yerinde olur.

Bireysel haritalarımız açısından bakacak olursak, dolunay döngüsü Başak ve Balık burçlarını yoğun etkileyecek. Mart ayında başlayan bir konunun veya konuların tamamlanması söz konusu. Öte yandan dolunay sırasında etkin olacak takımyıldızlar, ilişkiler, sosyal alanlar ve özellikle duygusal konularda hayli gergin etkiler vermekte. Jüpiter ve Venüs’ün karşılıklı geri harekette olması ilişkiler açısından meselelerin bilhassa eski konuların yeniden gündeme gelerek üstelikte büyütülmesi, abartılmasını mümkün kılmakta. Duygusal olarak hassas olmamız bir yana, Venüs gerilemesinin de etkisiyle görmeniz, anlamanız gereken bir durumu ani biçimde fark ederek yüzleşmeye gidebilirsiniz. Bu döngüde bilinen veya popüler bir ilişkinin  aniden bittiğini duyabiliriz.  Etrafınızda da biten ilişkiler, ayrılan çiftlerle ilgili bir çok haber alabilirsiniz. İlişkiler açısından hayli sert etkiler barındıran bir dolunay olacak. Birlikteliklerde sorumluluklarınıza, yapmanız gerekenlere dönmek, ilgilenmek zorunda kalmanız bir yana, bu  durum size sert bir şekilde karşı tarafça hatırlatılabilir.

Dolunay sırasında duygular daha tutkulu ve sinirler daha gergin hissedilir. Başak dolunayı, ilişkilerde eleştirel boyutu arttırırken, kolay tatmin olmayacaksınız. Görünenin ardındakini fark etmek ve aydınlanmak açısından etkileri yüksek olan bu döngülerde bir yandan da görmeniz gerekenlerle yüzleşmek sık yaşanır. Bu dolunayda ise ilişkiler açısından gizlenen, perdelenen bir çok durum açığa çıkacak. Merkür, Jüpiter, Satürn ve Venüs’ün geri harekette olduğu bu döngüde geçmişten gelen konuların hayli yoğun yaşandığı bir dolunay sürecinden geçeceğiz. Fark etmek, tamamlamak, sonuçlandırmak daha çok eski konular üzerinden olacak.

Dolunayın diğer bir etkisi içsel olarak huzursuz ve sanki hayattan tat almakta zorlanıyormuşuz, hiç bir şey bize keyif almıyormuşuz duygusuyla haşır neşir olmamızı getirebilir. Bu duyguyla bir ilişkiyi, işi veya güncel hayatınızda rutinde yaptığımız konuları değiştirme, yönümüzü farklı bir yola çevirme isteği artabilir. 4 önemli gezegenin gerilediği bu süreçte, atacağınız adımlarda sonradan fikrinizin değişebileceğini unutmayın. Eski konuları çözmek halletmek yerinde olsa da yepyeni konulara temkinli yaklaşmak gerekiyor. Öte yandan hayattan haz alma duygusunun azaldığı bu hafta dikkatinizi duygularınıza, ilişkiye çevirmek ve beklentilerinizi sürekli zorlamak, karşı tarafın kendini yorgun hissetmesine neden olabilir. Eleştirel yaklaşımların dozunun da artabileceği bu aralıkta, beklentilerinizden, sorunlardan ziyade sizi geliştirmeye dönük iş ve konulara yönelmeye ve zihninizi oyalamaya bakın.

Burçlar açısından Nisan Dolunayı:

KOÇ YÜKSELEN VEYA KOÇ BURCU:

Sağlık konularında ihmal ettiğiniz alanlar öne çıkıyor. Sağlık taramaları, hastane işleri açısından yoğun bir hafta olabilir. Gündelik işleriniz, güncel konular açısından da hareketli bir süreç yaşanacak ancak aksiliklere karşı sakin ve sabırlı olmaya çalışın. Duygusal konularda ani kararlar verme, kıskançlık ve yanlış anlaşılmalar nedeniyle gereksiz tartışmalarla uğraşma potansiyeliniz var ki duygusal ilişkilerinizde pireyi deve yapmamaya bakın.

BOĞA YÜKSELEN VEYA BOĞA BURCU:

İlişkiler açısından yoğun bir döneme neden olabilir. Var olan ilişkinize bakış açınızın değiştiği etkilerden geçerken, hem ilişkiler hem de varsa çocuğunuz açısından eski bir konuyla yeniden uğraşmanız söz konusu. Yarım yamak giden bir ilişki veya konuyla ilgili duygusal olarak yön bulmanız söz konusu. Sağlam adımlar atma isteğiniz artıyor veya karşı tarafa karar vermesi, bir yol belirlemesi için ısrar edebilirsiniz.

İKİZLER YÜKSELEN VEYA İKİZLER BURCU:

Aile e ev konularıyla kariyer ve iş alanlarında bir süredir düşündüğünüz, atmak istediğiniz bir adımla ilgili gerekli şartları oluşturmanız söz konusu. Eski konular, eski görüşmeler yeniden gündeme geliyor. Belirsizlikler açısından daha net bir döngü var önünüzde. Ancak gerileyen gezegenler, eski konuları çözüp öyle ilerlemeniz ve yeni bir başlangıç için acele etmemeniz gerektiğini vurguluyor.

YENGEÇ YÜKSELEN VEYA YENGEÇ BURCU:

Yakın çevreniz, kardeşler ve yakın akrabalarla ilgili gelişmeler sizi de içine alarak, birden fazla konuyla uğraşmanızı gerektirebilir. Beklettiğiniz girişimler, atmak istediğiniz adımlar gelişmeler adına hareketli bir hafta olacak. Yeni bir konuyu başlatmaktansa daha çok eski işleri tamamlamaya yönelebilirsiniz. Duygusal olarak eleştirel ve detaycı olabilir veya daha önce fark etmediğiniz detaylara  yoğunlaşabilirsiniz. İç dengelerinize bu hafta dikkat edin.

ASLAN YÜKSELEN VEYA ASLAN BURCU:

Maddi konularda sizin için önemli bir konuyu çözme ve sonuçlandırma söz konusu olabilir. Eski bir alacak veya borcun hallolması, çözülmesi olası. Beklediğiniz bir finansla bağlantılı konu sonuçlanabilir. Aile ve yakın çevrenize de yoğunlaşmanız olası. Ancak bu dönemde sözlerinize ve ağzınızdan çıkana dikkat edin. Sonradan sizi bağlayabilecek veya pişman olacağınız konuşmalar yapabilirsiniz.

BAŞAK YÜKSELEN VEYA BAŞAK BURCU:

Duygusal olarak yoğun bir hafta geçirebilirsiniz. Duygu durumunuzda sık değişiklikler söz konusu olurken, tutkulu ve acele adımlar atmanız olası. Önemli bir işinizin hal olması, yoluna girmesi, sonuçlandırması size güzel bir sürpriz yaratabilir. Dolunay süreci şansınızın yüksek olduğu bir aralık geçirmenize, halletmeniz gerekenleri tamamlamanıza destek verecek. Yeni bir konuya başlamayın ama eski konuları yoluna koyabilirsiniz.

TERAZİ YÜKSELEN VEYA TERAZİ BURCU:

Duygusal olarak kendi alanlarınıza çekilme, düşünme, karar verme ve bir süredir yapmak istediklerinizi gözden geçirmek adına güzel bir zaman olacak. Ama sosyalleşmek, kalabalıklarda olmak, yoğun bir tempoda koşturmak için şartlar size çok destek vermiyor. Dolunay süreci daha çok iç muhasebeleriniz için uygunken, başlangıçları planlamayın.

AKREP YÜKSELEN VEYA AKREP BURCU:

Arkadaşlar, sosyal çevrenizle ilgili sürpriz gelişmeler, sizin için önemli birinin sorunlarına destek olmak durumu söz konusu olabilir. Hedefleriniz ve yapmak istediklerinizi yeniden belirlemek, düzenlemek için uygun zamanlardan geçiyorsunuz. Geri giden gezegenler ilerlemenizi zorlaştıracağı için radikal kararlar almak veya harekete geçmek için acele etmemek doğru olacak.

YAY YÜKSELEN VEYA YAY BURCU:

Kariyer ve iş alanlarınızda önceden yaptığınız bir görüşme tekrar gündeme gelebilir. Eski tekliflerin, görüşmelerin yeniden revize olacağı bir süreç yaşayabilirsiniz. İşinizde ani gelişmelere karşı sağ duyulu ve sakin olmaya bakın. Diğer yandan iş ortaklarınız, arkadaşlarınızla ilişkilerinizde fevri tartışmalardan uzak durmaya çalışmak yerinde olacaktır.

OĞLAK YÜKSELEN VEYA OĞLAK BURCU:

Yurtdışı bağlantıları, eğitim konuları, hukuki alanlarda sizin için önemli bir durumu tamamlama veya sonuca ulaşma söz konusu. İş ve kariyer konularında önceden başlayan ama tamamlanmayan girişimlerinizi düzenleme ve çözme şansınız söz konusu. Yeni bir başlangıcı aktive etmeden, bu haftayı daha çok planlamayla geçirmek yerinde olur. Duygusal konularda hassas bir aralıktan geçeceksiniz. Hayattan tat almakta zorlanma, keyifsizlik duygunuz artabilir ki dikkatinizi duygulardan ziyade işinize veya uğraşılarınıza odaklamaya çalışın.

KOVA YÜKSELEN VEYA KOVA BURCU:

Maddi konular, bankalarla ilgili işler, tamamlamanız gereken finansal işler açısından yoğun bir temponuz olacak. Vergi ve benzeri borçlarınızla ilgili beklemediğiniz gelişmeler yaşanabilir. Duygusal alanlarda ise yakın çevrenizden biri veya bir arkadaşınız vasıtasıyla hayatınıza gelecek biriyle ani bir ilişki veya flört yaşanabilir. Evli kovalar ilişkilerinde bu haftayı dikkatli yönetsinler.

BALIK YÜKSELEN VEYA BALIK BURCU:

İlişkiler, eşiniz, partnerinizle alakalı durumlar, konular gündeminizde olurken, burcunuzdaki Venüs ile Satürn’ün etkileşimi sizi ilişkiler açısından gergin ve huzursuz kılabilir. Karşı taraf sizdeki ani duygusal iniş çıkışları anlamakta zorlanabilir. Kendinizi huzursuz ve mutsuz hissetme eğiliminiz yüksek ki duygusal dalgalanmalara prim vermeden ve önemli kararları bu haftaya almadan hareket etmeye çalışın. İş ortaklıkları açısından da gelişmeler söz konusu, bu alanda da soğukkanlı ve akılcı olmanız yerinde olur.

©Şebnem EKŞİB Yazının tüm hakları saklıdır. İzin almadan ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ve kopyalanamaz.

Mesaj Bırak

Your email address will not be published. Required fields are marked *