Nisan ayı Yeni Ay döngüsü Vedik astrolojiye göre 25 Nisan Salı günü akşam 20.00 de başlıyor. Çarşamba günü öğleden sonra 16 civarında tamamlanacak Yeni AY döngüsü Koç burcunda ve Aşwini takımyıldızında gerçekleşecek. Etkisi bu hafta boyunca özellikle Salı, Çarşamba ve Perşembe günleri yoğun şekilde hissedilecek.

Yeni Ay süreçleri Güneş ve Ay’ın astrolojik olarak kavuşum etkisinde olduğu, kendi doğal döngülerinde ise AY’ın ışığının kaybolup görünmediği ve iç enerjilerimizin en alt seviyeye indiği zamanlardır. Metabolik olarak düşük, ruhsal olarak sıkıntılı oluruz. Koç Yeni Ay’ı öncü bir burçta ve sabırsız bir yıldızda gerçekleşirken, spontane ve ani hareket etmeye eğilimli bir ruh haline geçmemize neden olacak. Esasen Pazar gününden beri kendini belli eden ve huzursuz bir enerji veren Yeni Ay döngüsü bu hafta boyunca acele ile ilerleme ve hızlı sonuç alma dürtülerimizi attıracak. Ay ve Güneş; Retro Merkür ve Uranüs‘le kavuşum etkisindeyken, Rahu ve Ketu ile gerilimli etkiler içinde…  Bırakma, vazgeçme isteğini arttıran bu yeni ay, kadersel önemli değişimleri sert hamlelerle gerçekleştirmemize olanak sağlıyor. Kararsızlıklardan kurtulurken yapmak istediklerimiz, bırakmak istediklerimiz adına cesur, ancak biraz da düşünmeden hareket edebileceğiz. Bu hafta boyunca özellikle de Salı ve Çarşamba günleri boyunca ruh halinizin gelgitleri sizi yorabilir. Öfke nöbetleri, özellikle eril enerji ve erkekler üzerinde daha belirgin olacak. Eşiniz, oğlunuz veya erkek kardeşiniz, arkadaşınızın küçük tartışmaları büyütme, fevri davranma ve öfkeli tepkiler verme eğilimleri yükselirken, perşembeden itibaren duygusal karmaşalar düzelmeye ve sakinleşmeye başlayabilir.

Yeni Ay Merkür gerilemesiyle birleştiği için iletişim, sözlü ve yazılı konuşmalar, haberleşmeler adına dikkatli olun. Mail trafiklerindeki karışıklıklar, yanlış mesajlaşmalar veya iyi niyetle yazdığınız, söylediğiniz bir sözün, yazının başınıza iş açma, büyütülme, farklı anlaşılma etkisi söz konusu. Yeni Ay sırasında etkin olacak Aşwini yıldızı Merkür’le de irtibat halinde. Bu yıldız geçmiş konulardan ders almayı, bir tecrübeyi deneyime çevirmeyi zor kılan etkiler verir. Yani kişi bu yıldızın etkisindeyken yaşadıklarından ders çıkarmakta pek de becerikli değildir. Ay karanlık fazında ve Merkür’de geri harekette iken, eski konular, bir türlü öğrenemediğiniz dersler, bir çok kez deneyimlemenize rağmen fark etmeyi ret ettiğiniz konu ve alanlar tekrar önünüze gelebilir. Yeni Ay döngüsünün başlangıcı Terazi burcunda ilk adımını atıyor ki ilişkiler, evlilikler, duygusal konularda önümüzdeki hafta boyunca özellikle salı ve çarşamba günleri dikkatli olmakta fayda var.

Bu süreçte özellikle bu hafta boyunca sürekli tekrarlanan bumerang misali sorunlar pişip yeniden önünüze gelebilir. Hep aynı şeyleri yaşıyorum, yine mi oldu diye düşünmeyin, neyi öğrenememişim şeklinde bakmaya çalışın, zira enerjiler pişirip tekrar önümüze koymaya meraklı duruyor. Ev, aile, kariyer veya aşk hayatınızla ilgili öğrenmeniz anlamanız gerekenleri ilginç tesadüflerle tekrar yaşayabilir, geçemediğiniz sınavlara tekrar alınabilirsiniz.

Bu yeni ay gençler, ergenler ve genç kesimle de ilgili etkileri tetikliyor. Çocuklarınızla, özellikle de ergenlik çağındakilerle diyaloglara dikkat edin ve sizi bu hafta anlamaları, ne demek istediğinizi içselleştirmeleri unutmayın ki pek kolay olmaya bilir. Özellikle Koç, Boğa, Terazi, Aslan, Yay burçlarında çocuğunuz veya yakınınız, arkadaşınız varsa bu hafta Yeni ay sürecinde tartışmaları büyütmeden ve şartları zorlamadan onlarla iletişim kurmaya gayret etmek yerinde olacaktır. Sadece gençlerle ilişkimizde değil, iş yerinizde, birlikte çalıştığınız insanlar veya patronunuzla iletişimde hatlar çok akıcı değil. Diyalog kurmak, anlaşılmak kolay olmayacağı için restleşmek, fevri kararlarla hareket etmek doğru olmaz. Sonrasında pişman olacağınız veya sizi zorda bırakabilecek sonuçlarla uğraşabilirsiniz.

İlişkiler açısından dikkat etmeniz gereken, partnerinizin, eşinizin veya karşı tarafın ilişkiye katkısını fazlasıyla tartacağınız bir süreçten geçilecek. Birlikteliğinizde sorumlulukların sizi yorduğunu bu aralıkta fazla düşünebilir, beraberlikten eskisi kadar tat almadığınızı, bu ilişkinin sizi çok da mutlu etmediği fark ettiğinizi düşünebilirsiniz. Öncelikle Venüs ve Satürn arasındaki sert etkileşim keyifsizlik, tat alamama duygunuzu perçinliyor. Bu hafta iletişim gezegeni Merkür’ün bir de geri hareketteyken devrede olduğu  Yeni Ay ile duygusal hazlar ve iç mutlulukların tadı pek kolay çıkmayacak. En iyisi duygusal travmalarınıza veya beklentilerinize fazla odaklanmadan kişisel alanlarınızla veya günlük işlerinizle oyalanmaya çalışmaya bakın. Bir karar verip adım atacaksanız 28 Nisan Cuma günü etkisi artacak olan “Hilal” fazını bekleyin ve başlatmanız gereken önemli bir başlangıç varsa bu hafta 28 Nisan Cuma gününe denk getirmeye çalışın.

Yeni Ay sürecinde şifa ve benzeri alanlar adına güzel etkileşimler söz konusu. Diğer yandan liderlik etmek, bir durum adına ön ayak olmak, öne çıkmak gibi etkileri de destekleyen bu yeni ay eğer merkür gerilemesine denk gelmeseydi oldukça verimli sonuçlar verebilirdi. Ancak Merkür gerilemesinin devrede olmasıyla özellikle salı ve çarşamba günleri başlattığınız iş ve konuları yeniden ele almak zorunda kalabilirsiniz. Yeni Ay bitimi hilal fazına geçeceğimiz Cuma günü Vedik Astrolojiye göre oldukça kıymetli bir gün olarak görülen Akşaya Tritya günü gerekleşiyor. Akşaya günü yılda bir gün denk gelir ve Yeni Ay sonrası Hilal fazında oluşurken, Ay ve Güneşin enerjisinin yıl içinde en dengeli dağıldığı güne işaret eder ve o günün oldukça uğurlu olduğuna inanılır. Bu yakınlarda veya bu hafta başlatmanız gereken bir durum ve benzeri işler adına Cuma gününü değerlendirebilirsiniz. Konuyla ilgili ayrıntıları “Bu Özel Günü Kaçırmayın” yazımda bulabilirsiniz…

Burçlara göre Yeni Ay Etkisi

KOÇ YÜKSELEN VEYA KOÇ BURCU:

Hafta boyunca kendinizi gergin hissetmeniz söz konusu. Özellikle perşembeye kadar olan bölümde spor yapmak veya aktivite içinde olmak iyi gelebilir. Ev ve yuva alanlarınız, ev taşıma, yeni bir yere geçme veya ebeveynlerinizle ilgili konularla hafta boyunca ilgilenmeniz gerekebilir. Bu hafta aniden başlayan iş ve durumlar Mayıs ayı dolunay sürecinde yerine oturur. İletişime özelllikle partner veya eşinizle diyaloglarınıza dikkat edin.

BOĞA YÜKSELEN VEYA BOĞA BURCU:

Duygusal ve psikolojik olarak kendinizi gergin hissedebilirsiniz. Sizin için en önemli nokta, özellikle yakın çevrenizle ilgili konularda bir süredir biriktirdiğiniz, sustuğunuz konularda patlamalar yaşanabilir. Kendinizi kontrol etmekte zorlanabilirsiniz. Acele kararlar vermeyin ve iç dalgalanmalar veya huzursuzluklarla hareket etmeyin. Bu etki Cumaya doğru geçecektir. Kalabalıklar içinde olmak, yoğun bir tempoda koşturmak bu hafta sizin için çok uygun değil. Ruhsal ve fiziksel olarak kendinizi dinlendirmeye özen gösterin.

İKİZLER YÜKSELEN VEYA İKİZLER BURCU:

Hedefleriniz, beklettikleriniz adına hareketli bir hafta geçireceksiniz. Ani gelişmeler, planlamadığınız durumlar ele aldıklarınızı yeniden organize etmenizi gerektirebilir. Öte yandan aile büyükleri, büyük kardeşler veya arkadaş çevrenizle ilgili gelişmeler sizi yorabilir. Çevrenizdekilerle ilgili bir çok konuyu hatta angaryayı halletmek zorunda kalabilirsiniz. Gereksiz yükler almadan, planlı hareket etmeye çalışın. Burcunuz yöneticisi Merkür’ün geriliyor olması başlatacağınız konuları yeniden ele almanızı gerektirebilir. Duygusal konularda karşı taraf sizi hassas olmamakla, huzursuz davranmakla itham edebilir ki ilişkilerde küçük konuları büyütmemeye bakın.

YENGEÇ YÜKSELEN VEYA YENGEÇ BURCU:

Kariyer, iş veya mesleki konularda yeni gelişmeler içine girebilirsiniz. Bir süredir devam eden bir iş veya proje aniden yön değiştirebileceği gibi, yepyeni bir iş fırsatı da gelebilir. Ancak yeni olana merkür gerilemesi bitimine kadar dikkat etmekte ve tedbirli olmakta fayda var. Duygusal olarak huzursuz ve gergin olabilirsiniz, özellikle yakın çevreniz ve çocuklar, gençlerle ilgili konularda meseleleri büyütmeyin. Ani patlamalara açıksınız, sizi gerginleştiren ekstra iş ve konuları, yükleri bu hafta bir kenara koymakta fayda var.

ASLAN YÜKSELEN VEYA ASLAN BURCU:

Yurtdışı konuları, seyahatler, yolculuk planlarınızla ilgili yeni gelişmeler söz konusu olabilir. Karar vermek veya adım atmak için Cuma gününü veya merkür gerilemesinin bitimini bekleyin. Bu hafta gerginliğe neden olan etkiler perşembeye kadar aktif olacak. Çevrenize sizden beklemedikleri tepkiler vermeniz, küçük bir sorunu gözünüzde büyütmeniz veya fiziksel olarak yorgun hissetmeniz olası ki bedeninizi fazla yormadan, rahat olacağınız ortamlarda sevdiğiniz kişilerle vakit geçirmek bilhassa perşembeye kadar doğru olacaktır.

BAŞAK YÜKSELEN VEYA BAŞAK BURCU:

Başkalarından gelen kaynaklar,maddi konularla ilgili gelişmeler yaşanabilir. Veya ani bir biçimde bir konuda bitirme, uzamış bir mevzuyu sonuca ulaştırma kararı alabilirsiniz. Huzursuzluk duyacağınız kişi veya ortamlardan uzak durmaya bakın. Etkiler sizi gergin kılıyor ki ele aldıklarınızı iyi değerlendirmek, sonuç çıkarmak için şartlar pek rahat değil. Bu hafta ilişkileriniz, partner veya eşinizle diyaloglarınızda eleştirinin dozunu iyi ayarlamalısınız. Parasal konularda cesur adımlar atmadan önce iyi düşünmeniz gereken bir hafta geçireceksiniz. Özellikle kredilerle ilgili acele kararlar vermeyin.

TERAZİ YÜKSELEN VEYA TERAZİ BURCU:

İlişkiler, eşiniz, partneriniz veya ortaklıklarınızda ortaklarınızla olan ilişkilerinizi iyi yönetmeniz gereken bir hafta söz konusu. Her türlü ikili ilişkide agresif ve tepkisel çıkışlar yapmanız söz konusu ki özellikle ikili ilişkilerde sizi zorlayan, sıkan kişi veya durumlarla pek de iç içe olmamak doğru olur. Hedefleriniz, amaçlarınız adına yeni gelişmeler ummadığınız fırsatlar gelebilir. Ancak Merkür gerilemesi önünüze gelen konuları değerlendirmekte acele etmemenizi gerektiriyor.

AKREP YÜKSELEN VEYA AKREP BURCU:

Sağlığınıza dikkat etmeniz yerinde olacaktır. Bu hafta önemsemediğiniz görmezden geldiğiniz sağlık sorunları veya belirtileri dikkate almakta fayda olacaktır. Genel olarak hafta boyunca metabolizmanız yavaş seyredeceği için bedeninizi yormadan ve yeme düzeninize dikkat ederek hareket etmek gerekiyor. Kişisel konuları gözünüzde büyütmemeye çalışın. Gündelik işlerde aksilikler sizi normalden fazla sinirlendirebilir. Planlı ve çözüm odaklı olmanız doğru olacaktır. İş ve kariyer konularında birden fazla konuyla uğraşabilirsiniz ancak maddi beklentileriniz adına çıtayı yüksek tutmayın, rahatlamak için bu haftayı geçmek gerekebilir.

YAY YÜKSELEN VEYA YAY BURCU:

İlişkiler, aşk hayatınız adına bu hafta ilginç gelişmeler yaşanabilir. Biten bir ilişkiyle ilgili yeni durumları öğrenmeniz, fark etmediklerinizi daha net görmeniz söz konusu olurken, yeni bir beraberlik için düşünmeden adım atmayın ve görünenin ardındakini fark etmeye çalışın. Çocuklarla ilgili konularda sakin ve esnek yaklaşımlar sergilemeye gayret etmelisiniz. Bu hafta onlarla ilgili konularda köklü ve uzun vadeli çözümlere gitmek veya kati kararlar almak adına şartlar pek uygun değil. İlişkileriniz adına da diyaloglarınıza dikkat ederken, emin olmadığınız ve ispatı olmayan konuşmalara güvenip hareket etmeyin.

OĞLAK YÜKSELEN VEYA OĞLAK BURCU:

Ev ve yuva alanlarınızda hızlı gelişmeler söz konusu olacak. Beklettiğiniz bir çok konu sonuca ulaşabilir. Taşınma, ev değişikliği, satın alma vs gibi durumlarda hızlı gelişmeler olabileceği gibi merkür gerilemesi olduğunu unutmadan bu hafta adım atarken dikkatli olun. İlla alımlarla ilgili bir işinizi halletmeniz gerekiyorsa mümkünse cuma gününe denk getirmeye çalışın. İç huzursuzluklarınızın artacağı bir hafta yaşanabilir. Bu duruma istinaden radikal kararlar, ayrılık adımları atmayın. Haftanın etkilerini en azından cumaya kadar iyi yönetmek ve gözlemleyerek hareket etmek doğru olacak.

KOVA YÜKSELEN VEYA KOVA BURCU:

Yakın çevreniz, kardeşler, yakın arkadaşlarla ilgili sürpriz gelişmeler sizi şaşırtabilir. Bir yandan da ilginiz olmayan bir konuya gereksiz şekilde kendinizi müdahil bulabilirsiniz ki hafta boyunca kendi işlerinize dönmeniz, kişisel alanlarınızla ilgilenmeniz bu nedenle daha doğru olacaktır. Emin olmadığınız veya tam olarak bilemediğiniz konu veya alanlardan uzak durmak yerinde olacaktır. Esasını bilmediğiniz konularda fikrinizi söylerken dikkatli olun. Aşk ve ilişkilerde ummadığınız birinden ilgi görmeniz, sizi şaşırtan bir flörtün içinde olmanız olası. Ancak duygusal ve zihinsel olarak şartların hislerin değişime açık olduğu bir dönemden geçtiğimizi de unutmamaya bakın.

BALIK YÜKSELEN VEYA BALIK BURCU:

Burcunuzdan geçerken retrosu ile özellikle maddi konular ve duygusal ilişkiler açısından sizi bir süredir dar boğazdan geçiren Venüs, sonunda düzeldi ancak  maddi konularda rahatlamak için Merkür gerilemesinin de bitmesini beklemek yerinde olacak. Parasal konulara sizi yoğunlaştıran, daha çok maddi alanlarınızı öne çıkaran bir yeni ay döngüsü yaşayacaksınız. Öte yandan gelir gider dengeleriniz ve banka işleriniz açısından bu hafta hala temkinli olmak yerinde olacaktır. İlişkiler açısından bir süredir belirsizlik hissettiğiniz, emin olamadığınız bir konuda karar vermeniz, gidişatı daha net anlamanız söz konusu. Duygusal konularda bu hafta ne istediğinizi bildiğiniz ve hatta beklentilerinizi karşı tarafa daha net ilettiğiniz bir süreç söz konusu. İletişim alanlarındaki sorunlar ifadelerinize dikkat etmeniz gerektiğini de vurgulamakta.

©Şebnem EKŞİB Yazının tüm hakları saklıdır. İzin almadan ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ve kopyalanamaz.

1 comment

  1. Elif akgül 25 Nisan, 2017 at 20:03 Cevapla

    Şebnem hanım hayırlı akşamlar.Ben birtürlü vedicte burcumun ne olduğunu bulamıyorum.Evet birsürü program çıkıyor bu konuyla ilgili 9 TEMMUZ 1970 bursa saat09.50 dogum tarihim.Kimisinde ikizler çıkıyor,kimisinde aslan.nasıl bulabilirim bana yardımcı olurmusunuz.saygılar

Mesaj Bırak

Your email address will not be published. Required fields are marked *