Vedik Astrolojiye göre 15 Nisan Pazar günü sabah 06:15 de başlayacak olan Yeni Ay (Amavasya), 16 Nisan Pazartesi günü sabah 04:57 de tamamlanacak.

Öncü bir burç olan Koç burcunda gerçekleşecek bu Yeni Ay döngüsü Aşwini yıldızında oluşuyor ve Yeni Ay’ın tamamlanma etkisi sırasında ışıklar, yani Ay ve Güneş Vargottama… Dolayısı ile Güneş ve Ay’ın temsil ettikleri hayli vurgulu olurken, ışıklar hızlı ve şok edici tepkiler vermesi ile bilinen Aşwini yıldızı ile buluşacak Yeni Ay şok edici olaylar, çok ani gelişmeler, beklenmedik şekilde gelişen ve hızla ilerleyen durumlar verebilir.

Öncü burçlar başlatan olaylar anlamına gelirler. Adı üstünde onlar zodyağın öncü, liderlik yapan, başlatan etkilerinden sorumludurlar. Öncüler başlatmak için beklemeye, onay almaya, durmaya ihtiyaç duymazlar. Koç burcunda gerçekleşen Yeni ay döngüleri inisiyatif kullanma, tek başına hareket etme isteğini arttırır. Bu döngülerde daha hararetli ve girişken adımlar atma eğiliminde oluruz, daha önce cesaret edemediklerimizi aniden hayata geçirmek için adeta itici güç buluruz. Bu dönemlerin en büyük riskleri düşünmeden eyleme geçme potansiyeli ile olayları başlatma dürtüsü en üst oktavdadır ve başlattıklarınızın sonuçlarının nereye varacağını hesap etme gücü azdır. Koç burcu askeriye ve askeri operasyonlar, savaşlarla direk bağlantılı bir burçtur. Dolayısı ile sınırlarımızda halen devam eden gerginlikler aniden çok ilginç bir hal alabilir.

Ülkemiz haritasında 11. Evde yani parlamentoyu, meclisi, ülke müttefiklerini, diğer ülkelerle bağlantılı ticari kazanç ve anlaşmalarımızı temsil eder. Yeni Ay etkisi aniden ve kontrol edilemez olayları açığa çıkarma potansiyeli taşıyor demiştik. Bu alanlarda, ülkemizle ilgili bu sıraladığım konularda beklenmedik çok ani gelişmeler olurken, müttefiklerimiz olarak gördüklerimizle ilişkilerimizde veya onların kendi koşullarında ani değişiklikler olabilir. Meclisten beklenmeyen bir konuda onay veya yasa geçişi söz konusu olabilir.

Sadece ülkemiz açısından değil, dünya açısından da volümlü ve ilginç bir Yeni ay olacak. Liderlerin ağzından çıkanı kulakları duymayabilir. Liderler arası veya ülkeler arası siyasi arenalarda kutuplaşmalar, gergin atışmalar, alışık olunmayan iletişim tavırları gündemi meşgul edebileceği gibi iletişim kargaşası gergin bir hafta yaşanmasına neden olabilir. Yeni Ay etkisi hafta başı ile birlikte önümüzdeki tüm haftaya yayılacak. Bu hafta dünya siyasi gündemi her kafadan bir sesin çıktığı gürültü bir gündeme şahitlik edecek görünüyor.

Bireysel hayatlarımızda neler dikkat etmeliyiz;

  • Yeniliklere, yeni girişimlere, hayatımızda bir süredir beklettiğimiz, bir türlü cesaret edip başlatamadıklarımızı aniden etkin hale getirmeye meyilli olacağız.
  • Cesur adımlar, hatta fazlasıyla cesur girişimler söz konusu.
  • Mücadele gerektiren konularda meseleler savaşa çevrilebilir, esnek olmakta, yapıcı olmakta zorlanma söz konusu. Her şeyi daha sakin ve akıllıca ele almalıyız. Yeni Ay Aşwini yıldızında oldukça vurgulu biçimde gerçekleşiyor, yani Yeni Ay döngüsüne Vedik Astroloji’ye göre Aşwini yıldızı hakim olacak. Bu yıldız hatalarından ders alamayanları temsil ederken, özgür ruhlu bir enerjiyi de gösterir. Sizi kısıtlayan, kapatan, önünüzü kestiğini düşündüğünüz ilişkiler, duygusal yükler ve partnerlerden kurtulma zamanı. Eşiniz veya partnerinizle ilişkinizde kendinizi kısıtlanmış ve kapanmış hissediyorsanız, aniden kendinizi bile şaşırtan şekilde hayatınıza yeni bir sayfa açma, yeniden başlama ve yüklerden, sizi kısıtlayanlardan kurtulma arzunuz artabilir.
  • Benzer etkiler işiniz ve kariyeriniz içinde geçerli. Özellikle ateş elementi daha fazla etkilenecek ki yani Koç, Aslan veya Yay burçlarında önemli gezegenleri veya ay burçları, yükselenleri olanlar iş ve kariyerde daha dikkatli olmalılar zira sizi zorlayan, kısıtlayan kişi, yönetici veya kurumlardan kurtulma isteğiniz yükselebilir.
  • Sağlıkta baş ağırları, migren krizleri, panik atak krizlerinin artması, strese bağlı sorun ve problemler daha sık yaşanabilir, bu hafta bu konularda dikkat etmek faydalı olacaktır.

Burçlara Göre 16 Nisan Yeni Ay Döngüsü:

Koç Yükselen / Ay Burcu Koç    

Koç burcunda gerçekleşecek Yeni Ay sürecinde sakin ve esnek olmakta zorlandığınız bir hafta geçirebilirsiniz. Ele aldığınız hiçbir konuyu savaşa çevirmeden ilerlemeye çalışın. Duygusal konular, iş ve kariyer, aileniz ve eviniz, hatta ebeveynlerinizle ilgili ani ve beklenmedik gelişmeler yaşayabileceğiniz gibi, bir süredir sabrettiğiniz bir çok konuya da daha tavırlı ve tahammülsüz olabilirsiniz. İş ve ilişkilerde gelişmelere açık bir dönemin başlangıcı bu hafta Yeni Ay ile sizi yeni başlangıçlara itebilir. Diğer yandan hak ettiğiniz ama alamadığınızı düşündüğünüz bir durumu sonuca ulaştırmanız, nihai hedefinize kavuşmanız söz konusu.

Boğa Yükselen / Ay Burcu Boğa

Yeni Ay’ın olduğu hafta biraz sabırlı olmanız gerekiyor. Ele aldıklarınızı planlı olarak değerlendirin. Bu hafta boyunca düşmanlara, rakiplerinize dikkat etmeniz bir yana, size anlatılan, aktarılan her şeye inanmayın ve olaylara biraz şüphe ile veya detaylarını anlamaya çalışarak yaklaşımda bulunun. Yeni Ay’dan sonraki hafta Ay büyüme fazında ilerledikçe siz de rahatlayacak ve aksilik gibi gördüğünüz bir çok konunun hayatınızda aslında ilginç açılımlar yaptığını fark edeceksiniz.

İkizler Yükselen / Ay Burcu İkizler

Bir süredir kontrol etmeye çalıştığınız işler, olaylar, günlük hayatınızın yükleri ve aslında kontrol edemediğiniz durumların kısır döngüsünden çıkamıyor gibi bir duyguda kalmış olmanız olası. Yeni Ay işte sizi bir süredir devam eden bu kısır döngülerden kurtaracak. Adeta gözünüzün feri açılıyor. Ne istediğinizi, neden istediğinizi daha net hissederken, kendi kişisel alanlarınızı belirleme, sınırlarınızı çizme arzunuz da artacak. Sadece sakin ve akıllıca hareket edin ve kontrol etmeye çalışmadan ve savaşmadan bu haftayı akıllıca manevralarla geçirmeye özen gösterin. Sağılığınızda ciğerlere ve öksürük sorunlarına özellikle dikkat etmeli, boğaz bölgenize özen göstermelisiniz.

Yengeç Yükselen / Ay Burcu Yengeç

Evlilik ve ilişkinizle ilgili önemli kararların arifesinde olabilirsiniz. Partnerin veya eşin beklemediğini çıkışlar yapıp, karşı tarafı şok eden kararlar alma potansiyeliniz hayli yüksek. Kariyer, iş, her türlü statünüz açısından riskli adımlar atmaktan çekinmeyeceğiniz bir hafta geçirebilirsiniz. Öncelikle hem iş hem de özel hayatınızda uzun süredir idare ettiğiniz konularda tepkilerinizi saklamakta bu hafta çok zorlanabilirsiniz. Bu noktada sonradan pişman olacağınız konuşma ve yazışmalara girmemeye özen gösterin.

Aslan Yükselen / Ay Burcu Aslan

Hukuki işler, yasal konularda sonuç beklediğiniz bir dava veya girişiminiz adına aniden ilginç gelişmeler yaşanabilir. Öte yandan seyahatler, yolculuklar açısından Yeni Ay döngüsü hayatınızı hareketlendirme potansiyelinde. Yerinizde durmak istemeyeceksiniz. Gitmek, yeni yerler görmek veya uzun süredir yaptığınız rutin işlerden uzaklaşıp, farklı yerleri, konuları keşfetme dürtüsü içinde olacaksınız. Unutmayın bu dönem bize sağlam olmayı, kendi dayanıklılığımızı sınama olanağı vermekte. Bu hafta radikal kararlar almak için uygun değil, her ne kadar enerjiler bizi zorlasa da esnek ve sakin kalmamız gerekiyor. Eğitim ve akademik çalışmalarla ilgili işleriniz varsa veya yurtdışı bağlantılı haberler, gelişmeler bekliyorsanız, ilginç biçimde hızla ilerleyen durumlar içinde kendinizi bulabilirsiniz.

Başak Yükselen / Ay Burcu Başak

Bu haftayı dikkatli geçirmesi gereken burçlar arasındasınız. Öncelikle sinir sisteminiz, duygusal kontrolünüz açısından hassas bir Yeni Ay süreciniz var. Değişim ve dönüşüm alanlarınız oldukça aktif olacak. Finansal işler, bankacılık konuları, kira işleriniz, alacak ve verecekler, varsa halletmeniz gereken miras işleriniz, başkalarının kaynaklarından beklediğiniz iş veya alacaklarınız, komisyonlu veya aracılı işleriniz adına ani gelişmeler ve beklenmedik durumlar oluşabilir. Bu hafta dikkatli ve temkinli davranmanız, her şeye hemen atlamadan, önce tetkik etmeniz, olaylara büyük pencereden bakmanız hayli önemli. Dikkatiniz daha çok parasal işlerinize odaklanabilir.

Terazi Yükselen / Ay Burcu Terazi

Yeni Ay karşı burcunuzda gerçekleşirken, burası sizin için öncelikle ilişkiler demek oluyor. Her türlü ikili ilişkiniz, başkalarıyla kurduğunuz kontaklar, iletişim ve temaslarda hızlı gelişmeler yaşayacaksınız. Anlaşmalar, sözleşmeler adına da yoğun ve gelişmelere açık bir hafta geçireceksiniz. Öte yandan duygusal ilişkilerinizde evliliğiniz, eşinizle ilişkiniz, partnerinizle diyaloglarınız kendi adınıza mercek altına aldığınız bir alan olacak. Bir süredir bu konularda canınızı sıkan noktalarda patlamalar, tepkisel ve fevri ataklar yapabilirsiniz. İlişkilerinizde Yeni Ay döngüsünü biraz daha sakin atlatmaya çalışmak yerinde olacaktır. Bekarsanız, birden beklenmedik bir aşk yaşama, birinden hoşlandığınızı fark etme gibi gelgitli duygusal karmaşalara da açıksınız ki hem aşkta hem iş ilişkilerinizde kararlarınızı dikkatli verin ve acele etmeyin.

Akrep Yükselen / Ay Burcu Akrep

Öncelikle sağlığınıza, bedeninize dikkat etmeniz gereken, ağır işlerden ve yüklerden uzak durmanızın önemli olduğu bir süreç geçirmektesiniz. Sizin veya sevdiklerinizin sağlık sorunlarıyla yoğun şekilde uğraşmanız gerekebilir. Öte yandan iş ve mesleki konularda ani ve beklenmedik gelişmelere açık bir hafta geçireceksiniz. Üstleriniz, yöneticilerinizle ilişkilerinize dikkat edin ve olayları büyütmeyin, abartmayın. Size bağlı çalışanlar, birlikte iş yaptığınız arkadaşlarınızla ilişkiler adına da hassas bir dönem geçirebilirsiniz. Bu sürecin iyi tarafı etrafınızda gerçekten kimin dost, kimin düşman olduğunu net fark etmenizi sağlayacak. Ancak stratejik olmak sizin için hayli güç olabilir. Duygusal ilişkilerinizde günlük hayatınızdaki karmaşa ve yoğunluğu özel hayatınıza yansıtmadan bu alanı düzenlemeye çalışın. Dikkatiniz ilişkilerden çok iş ve kişisel alanlarınızda olacak.

Yay Yükselen / Ay Burcu Yay

Yeni Ay aşk ve ilişkiler alanınızı spontane durum ve olaylarla epey dalgalı bir hale getirebilir. Bilhassa bekar Yay burçları (yükselen veya Ay burçları Yay olanlar) adına hayli hareketli bir aşk trafiği yaşamaları, hayatınıza planlamadığınız bir aşk veya ilişkiyi almanız, beklemediğiniz birinden ilgi görmeniz veya sizin kendi duygularınızı kontrol etmekte zorlanmanız gibi plan dışı durumlar yaşayabilirsiniz. Evli iseniz veya süre gelen bir ilişkiniz varsa özgürleşme isteğiniz artacak. İlişkinizde sizi kısıtlayan, zorlayan alanlardan sıkılmanız bunu karşı tarafa net şekilde belli etmeniz olası. İlişkilerinizde iletişime, partnerinizle kurduğunuz diyaloglara bu hafta dikkat edin. Yeni Ay aşk alanı dışında çocuklar veya çocuğunuzla ilgili konulara da odaklanmanıza neden olacak. Eğer çocuğunuz varsa onunla ilgili ani gelişmeler söz konusu olabilir.

Oğlak Yükselen / Ay Burcu Oğlak

Ev ve aile alanınızda gerçekleşecek Yeni Ay süreci, ebeveynleriniz, anneniz, aile fertlerine odaklanmanıza, iç konulara, domestik alanlarınıza yönelmenize, kendinizi bu süreçte evinizde bildiğiniz yerlerde daha rahat hissetmenize neden olacak. Ebeveynlerinizle ilgili çözümlenmesi gereken bir durum, halledilmesi gereken bir olay varsa, bu hafta bu konulara yönelmek ve çözmek zorunda kalabilirsiniz. Bunun dışında taşınma, yeni bir eve geçme gibi planlarınızı çok hızlı şekilde hayata geçirebilirsiniz. Şartlar beklenmedik durumları önünüze koyarak, ev ve yuva alanlarınızda hızlı kararlar almanıza neden olabilir. Bu hafta kendinizle kalmak, biraz kafanızı dinlemek iyi gelebilir. Çalışmak durumunda iseniz iş dışında vaktinizi evinizde aile ortamında geçirmek size daha iyi gelebilir.

Kova Yükselen / Ay Burcu Kova

Yakın çevreniz ve kısa vadeli hedeflerinizle ilgili konularda ani gelişmeleri tetikleyecek bir yeni ay enerjisi yaşayacaksınız. Kardeşleriniz, yakın arkadaşlarınızla ilgili konular birden gündeminize oturabilir. Diğer yandan Yeni Ay etkisi iletişim trafiğinizi hızlandıracak, bekleyen görüşmeler, duran işler sanki her şey aynı haftayı beklemiş gibi sıraya girebilirler. Bu hafta planlı olmaya çalışın ve dikkatinizi toparlamaya gayret ederek işlerinizi yönetin.  Hayatınızda ki bir kadınla ilgili arkadaşınız, yakınınız vs olabilir, önemli bir kararı almanız ve hızlı biçimde uygulamaya geçirmeniz söz konusu. Beklettiğiniz bir girişim ve planınız da benzer biçimde ummadığınız anda yeniden gündeminize gelebilir.

Balık Yükselen / Ay Burcu Balık

Maddi konular, parasal işlere odaklandığınız bir hafta geçirebilirsiniz. Bir süredir ertelediğiniz bir konuşmayı da ayrıca yapmak zorunda kalabilirsiniz. Bu hafta planlı hareket etmeniz, olayları kontrol etmeniz kolay olmayacak. Bu nedenle durumlar karşısında çözüm odaklı olun ve koşulları zorlamayın ve akışa bırakın. Maddi konularda beklenmedik gelişmeler yaşayabilirsiniz. Yürümediğini düşündüğünüz bir işiniz son anda adeta mucizevi şekilde hallolabilir. Dolayısı ile planlarınızla veya gidişatla karşılaştıklarınızın farklı olacağı, her şeyin kontrolsüz gibi gelse de ilginç biçimde sonuçta size yarayacak şekilde hal olacağı bir hafta yaşayabilirsiniz. Duygusal konularda ise ilişkinizle ilgili partnerinizle yapmayı planladığınız bir konuşma varsa acele etmeyin, sözlü iletişimde ağızlardan çıkanı pek kulaklar duymayabilir.

©Şebnem EKŞİB Yazının tüm hakları saklıdır. İzin almadan ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ve kopyalanamaz.

Mesaj Bırak

Your email address will not be published. Required fields are marked *