Yeni yılın ilk ayını ilk hafta içinde gerçekleşecek iki gezegen gerilemesi ile karşılamaktayız. 5 Ocakta Merkür gerilerken, 8 Ocakta Jüpiter gerilemeye başlayacak. Astrolojik olarak Merkür gerileme sürecini yaklaşık olarak 21 günlük, Jüpiter ise 4 aylık bir süreçte tamamlar. Bu nedenle Jüpiter 8 Ocakta başlatacağı gerilemeyi daha uzun ve yavaş bir salınım ile vurgulasa da Merkür daha hızlı ve Ocak ayına etkin enerjiler verecektir.

Merkür gerilemesi ile başlarsak, 5 Ocakta Vedik Astrolojiye göre Oğlak burcunda saat 14.59 gerilemeye başlayacak gezegen, Uttara Shadra Pada takımyıldızının 4. padasında retro hareketine geçmiş oluyor. Gezegenin bulunduğu yıldız öncelikle Güneş tarafından yönetilir ve bu yıldız idari işler ve yönetim konuları ile bağlantılıdır. Yıldızın padası ise Jüpiter ile yönetilir ve bu aralık hayatımızdaki denge ihtiyacını vurgular. Dolayısı ile Merkür gerilemesi süreci bilhassa 5 Ocaktan itibaren 25 Ocağa kadar olan bölümde bizi dengede kalmaya, idari konular, yönetim işleri, her türlü yöneticilik alanında sürpriz gelişmelere açık olacağımızı vurgulamakta. Bu alanlarda başlatmanız, ilerletmeniz gereken işlerinizi 5 Ocak ile 25 Ocak arasına almamaya bakın.

Merkür Gerilemesi Neleri Aktive Edecek?

Öncelikle maddi alanlar önemli olacak. Piyasalar, gayrimenkul alanları, piyasa likit akışı ve para akışında bu süreç belirsizlik verecektir. Gerilemenin başladığı an haritasında Boğa burcu yükseliyor ve parasal konuların öne çıkacağını vurgulayan göstergeler yoğunlukta. Gerileme sırasında 14 Ocağa kadar olan bölümde Merkür Mars^’tan da görünüm alıyor ki bu etki bilhassa 5 Ocak ile 14 Ocak arasında iletişim kesintileri, kendimizi doğru ifade edememe, yanlış anlaşılma ve gergin bir düşünce biçimine sahip olmamıza neden olacaktır. Gelişmeler ani ve beklenmedik olurken, şartları oturtmak ve ilerlemek için acele etmemek önemli olacak.

İş kontratları, anlaşmaları, özellikle yönetim konuları, idari işler ve yasal konular ve kamu ile yapacağını anlaşmalara dikkat etmek ve mümkünse araştırma safhasında kalarak son noktayı bu aralığa almamak gerekmekte.

Pazarlama alanlarında faaliyet gösteriyorsanız Merkür gerilemesi boyunca yine dikkatli olmanız gerekmekte. Organizasyonlar açısından aksilikler sizi yorabilir. Planlarınızı sürekli değiştirmek, şartları bir türlü dengeleyememek yaşanabilir ki bilhassa 5 Ocak haftası ile 25 Ocak haftası bu etki daha yoğun hissedilebilir.

Merkür Gerilemesinden yoğun etkilenecek Burçlar:

Yükselen veya Ay burçları Oğlak, Yay, Terazi ve Yengeç burcu olanlar daha fazla etkilenecekler.

Maddi Alanlarda:

Akrep, Oğlak, Yay ve Kova burçları veya yükselen burcu bu alanlarda olanlar daha dikkatli olsunlar.

İlişkiler açısından :

Yükselen Başak, Yengeç, Aslan burçları başta olmak üzere Merkür gerilemesinden daha fazla etkilenecekler.

Ülkemiz açısından Merkür Gerilemesi

5 Ocakta Ülkemiz haritasında 8. evde başlayacak olan Merkür Gerilemesi, 14 Ocaktan itibaren 7. eve geçiyor. Ülkeler haritasında 8.ev Vedik astrolojiye göre, ulusal yöneticiler, ülkeyi yönetenler açısından ani gelişmeler ve kayıp veya sansasyonel olaylar, ülke yönetimine danışmanlık yapan kişilerle ilgili durum veya haberleri, sigorta şirketleri, aracılık yapan firmalar, ülke gündeminde ölüm veya kayıplar gibi vurgulu olaylar açısından risk teşkil etmekte. 14 Ocaktan itibaren ise, uluslararası ticaret konuları, uluslararası hukuk, genel istikrar açısından dengeleri bulmak zor olabilir. Merkür gerilemesi ülkemiz açısından skandal haberler, medya, basın ve gazetecilerle ilgili önemli haber ve bilgilerin gündeme düşmesi, uluslararası ticari konularla, her türlü uluslararası iletişim konularında gündemin karışık ve yoğun olacağına işaret etmekte.

10 Ocak da Yeni Ay var!

10 Ocakta Vedik astrolojiye göre Yay burcu ve Poorva Shadra Pada yıldızında Yeni Ay oluşuyor. Merkür gerilemesi, Merkür Mars görünümü, Jüpiter gerilemesi eşliğinde gerçekleşecek olan Yeni Ay, Vedik astrolojiye göre ayın en karanlık fazında durum ve olayların belirsizlik içereceğine, ele aldıklarımızı net görmekte zorlanabileceğimize işaret etmekte. 10 Ocak civarında spekülatif haberler açısından uyanık olmalıyız.

10 Ocak gece 03.31 de gerçekleşecek Yeni Ay, Yay ve Akrep burçları açısından daha vurgulu olacak. Yeni Ay sırasında Poorvashadra yıldızının 4. padası aktif olurken, Jüpiter ile yönetilen bu aralık, gizli kapaklı işlere eğilim yaşanmasına meydan verecek ki arkanızdan iş çevrilmesi veya ele aldıklarınızı üstü kapalı bir şekilde değerlendirmenize sebep olurken, hayat akışı içinde durumların net ve görülür olmasının çok da mümkün olmaması söz konusu. Yeni ay sırasında ilişkileriniz adına kararlar almayın veya uygulamayın. İlişkiler açısından meseleleri tam anlamadan veya gelişmeleri net görememekten kaynaklanan gerginlikler artabilir.

Bu ay, 5 Ocak, 8 Ocak ve 14 ocak ile yeni ayın gerçekleşeceği 10 Ocak civarına dikkat edin. Ayın ilk yarısının en hassas günleri olacaklar. Bu günlerde yeni başlangıçlar ve adımlar, sonradan koşulların değişmesi ile sizi sıkıntıya sokabilir.

Yeni Ayın faydalı yönü ise bir süredir devam eden anlaşmazlık ve küslükler açısından daha yapıcı etkiler barındırıyor olması. Küs olduğunuz kişiler bir şekilde kontak sağlamak, ilişkinizi yeniden gözden geçirmek, tamamlanma yaşamak, sorunları çözmek veya artık o kadar da önemli olmadığına karar vermek açısından hayatınızdaki düğümlü olan ilişkileri düzene sokabilir.

Yeni Ay sırasında taktik ve diplomasi ile işleri yürütmek ise yine zorlanabileceğimiz alanlar olacak ki, daha çok defansta kalmak, ince ve karmaşık iş ve konuları 10 Ocak civarına denk getirmemek faydalı olacaktır.

İlişkiler ve aşk hayatınız açısından 18 ile 19 Ocak tarihleri Venüs’ün arafta diyebileceğim arada kalacağı zor bir bölümden ilerlemesi ile dikkatli olmanız gereken bir döneme işaret etmekte. Bu ay evlilik, nişan, düğün, kına gibi evlilikle ilgili atmak istediğiniz adımlar varsa bu tarihlere denk getirmeyin.

Esasen 15 Ocaktan itibaren ay boyunca kadın erkek ilişkileriniz, eril ve dişil dengeleriniz açısından hassas bir dönem başlamış olacak. Mars ile Güneş’in yapacağı görünüm ay sonuna kadar aktif olurken, otorite sembolü kişilerle ilişkilerinize çok dikkat etmelisiniz. Bu insanlar, babanız, müdürünüz, eşiniz, yöneticiniz, patronunun olabilir ama her durumda sizden daha üst görevde olan kişilerle denge bulmak hayli zor olabilir. Özellikle Oğlak ve Terazi yükselen olanlar bu konuya çok daha fazla dikkat etsinler. Ay ortasından itibaren müdür ve yöneticiniz gibi sizin üzerinizde etkili olabilecek kişilerle ilişkilerinizi dengede tutmaya, mesafe koymaya, konuları  büyütmeden ele almaya bakın. Bu etki kadın haritaları veya kadınlar için daha da yoğun olacak. Kadınlar için özelikle iş hayatında erkeklerden gelebilecek sorunlarda artış olabilir. Ayrıca 15 Ocaktan itibaren eril enerjiler artarken, bedenimizde eril dişil dengesizlikte artabilir.

Mars ve Güneş arasındaki görünüm (Batı astrolojisi buna kare açı der) sadece otorite fügürleri açısında sıkıntı yaratmaz, aynı zamanda girişimlerinizde veya el aldıklarınızı her şeyi kişiselleştirerek, meseleleri savaş gibi görmenize, ilişkileri arenaya çevirmenize, daha saldırgan bir tutumun havaya hakim olmasına da neden olabilir.

Bu ay 15 Ocaktan itibaren sakin ve esnek olmak, ele aldıklarınızda durumları doğru ve akılcı şekilde değerlendirmek çok önemli olacak.

17 ve 18 Ocakta belirgin hale gelecek olan Ay ve Güneş sert etkisi ile Mars ve Güneşin gergin enerjileri denkleşince, 17 ve 18 Ocak tarihleri de yine hassas zamanlara işaret etmekte. Şiddet olaylarında artışlar, eşler arasında var olan şiddet veya anlaşmazlıkların artması, ülkemiz açısından diplomasi sıkıntılarının yükselmesi ve hatta savaş ve benzer bir durum için zeminin çok rahat olmasına neden olacak Mars ve Güneş sert görünümü bize sağ duyunun en kadar gerekli bir şey olduğunu tekrar hatırlatacak.

Havadaki gerginleşen enerjinin üzerine tuz, biber ekecek olan 24 Ocak Dolunay‘ı bir süredir biriken sert enerjileri aniden patlatabilir veya harekete geçmesine neden olabilir. 24 Ocak Cumartesi günü gece 3.45 de gerçekleşecek Dolunay, Ay, Güneş ve Mars arasında gerilimli enerjilerle oluşuyor. Bu süreç ayın ikinci yarısından en hassas günlerden birine işaret etmekte. Dolunay öncesi 22 Ocakta başlayacak bu enerjiler, 24 Ocaktan itibaren 30 Ocağa kadar hassasiyetleri arttırmaya devam edecek.

Yengeç, Terazi ve Oğlak burçları (ki hepsi de öncü burçlardır ) açısından daha fazla dikkatli olmayı gerektiren dolunay, olayların başlatılması, aniden patlaması açısından çok hassas olunacağına işaret etmekte.

Bu ay Dolunay dönemine dikkat etmek yerinde olacaktır. İşinizde patron veya üstlerinizle gerginliklere, evinizde eşinizle veya sevgilinizle yaşayacaklarınıza önem verin ve kontrol etmekten ziyade sakin olmaya, durumları büyütmeden ele almaya ve bakış açınızı büyük resimden yana tutmaya çalışın. Bu aralık piyasalar açısından da hassas olunacağına ve stabil kalmanın zor olabileceğine işaret vermekte. Doğal afetler açısından risk taşıyan bu dönemde 22 Ocak ile 30 Ocak arası risk yoğun olabilir.

Ocak ayında;

Ayın ikinci yarısından itibaren daha yoğun hissedilmeye başlayan stresli ve gergin etkilerle uğraşmak zorunda kalabiliriz. Ocak ayının ilk yarısı daha çok belirsizlik ve biriken ve ilerlemeyen durumlar, ikinci yarıda ani patlamalar ve olaylarla vuku bulabilir. Bu nedenle ay boyunca önemli iş ve başlangıçları iyi yönetmenizi tavsiye ederim.

Her şeyin gönlünüzce olacağı, aklınızın ve yüreğinizin dengesi ile  tüm zorlukları atlatacağınız bir ay dilerim.

Işık ve sevgi ile…

Şebnem Ekşib

Astrolog, Danışman ve Eğitimci

 

 

Mesaj Bırak

Your email address will not be published. Required fields are marked *