Burçlar ve Aşk

OĞLAK BURCUNUN AŞK HAYATI

Oğlak burcu ilişkilerini nasıl yaşar?

Oğlak, burçlar dünyasının azimli, çalışkan, statüye önem veren, sorumluluk sahibi ve hayatı ciddiye alan bakış açısı ile öncü ve iş odaklı enerjisini temsil eder. Bir oğlak ister bir kadın olarak ev kadını, ister erkek olarak genel müdür olsun, ne yaparsa yapsın durumunu ve ele aldıklarını ciddiye alır. Zira onun için hayat ciddi bir iştir. Yaşamda bir yere gelmek kolay değildir, her şeyin bir bedeli vardır. Gerekirse bu bedel ödenir ve neresi hedeflenmişse oraya azim ve çalışma ile gidilir. 

Oğlak insanı, hırslı ve çalışkan yapısıyla ilişkilerine, işine ve genel olarak hayata dürüst bir bakış açısına sahiptir. İnatçıdır. Evlilik için uygun insanlardır. Zira evliliği de ciddiye alırlar. Evlerine, ailelerine düşkün olurlar. Oğlak burcu insanı kariyere, maddi konulara, ailesini rahat ettirmeye, iyi yaşatmaya önem verir. Kişisel olarak başarı onun için güç kazanmak demektir ki gücü severler. Bu nedenle üst düzey yöneticilerin, yönetim kurulu başkanlarının, kısacası iş dünyasında önemli yerlere gelmiş birçok insanın yıldız haritalarında Oğlak burcu öne çıkmıştır. Hayatında bu kadar işi önde olan insanların doğal olarak birlikte olacakları kişilerin onları desteklemeleri, iş takıntılarını anlayışla karşılamaları ve hayatı bu kadar ciddiye almasını esneklikle karşılaması gerekir. Bir oğlaktan, kadın veya erkek olsun fark etmez, işin mi ben mi? Seçimini yapmasını istemeyin. Ondan romantik aşk oyunları beklemeyin. Ama sizi dürüst şekilde sever, sahip çıkar ve kıskanır. Dışardan bakıldığında mesafeli duruşu sizi yanıltmasın, içinde sevgi ve ilgiye derin bir özlem duyabilir. Ama hayatı bir oyun veya karışık bir bulmaca gibi algılamaz. Düz ve sağlam bir mantıkları vardır. Onlara göre bir şey elde edeceksen, çalışacaksın… 

Oğlak burcunun kalbini feth ederseniz, bilin ki arkadaş veya sevgili olarak burçlar aleminin en sağlam ve her daim yanınızda olacak, ömürlük ilişkisini bulmuş olacaksınız.  

Oğlak burcu ve Koç ilişkisi 

Oğlağın sağlam duruşu, güçlü yapısı, güç sahibi olmaktaki doğal yeteneği ve yönetme becerisi başlarda Koç için itici bir güçtür. Koç burcu da gücü ve dominant enerji, farklı duruşu sever. Ancak bir süre sonra bu iki iddialı duruş, köprü de karşılaşan inatçı keçiler misali ilişkiyi bir güç savaşına çevirebilirler. Koç, yapısı gereği fazla düşünmeden, olaylara direk dalan bir tabiattadır. Oğlak ise aklın sesi, mantığın hayatta bedenlenen hali gibidir. Dolayısı ile bu ilişki zıtlıkların birbirini çekmesi ve zaman içinde oturabilen dengeler ile ayakta kalabilir.  

Koç, Oğlak’ın gücüne, duruşuna ve hedeflerine gitmek için yorulmadan didinmesine saygı duyabilir. Yani başta, Oğlak’ ın saydam ve iddialı kişiliği her ne kadar onu cezbetse de, bu özgüven ve çalışma azmi onu zamanla bezdirebilir. Diğer yandan Koç’un aklına estiği gibi davranma içgüdüsü bir süre sonra Oğlak için ciddi bir gerginlik kaynağı olabilir. Aralarındaki önemli ayrımlardan birisi kuşkusuz Oğlak’ın işine, ilgilendiği her ne ise ona olan yüksek sorumluluk duygusu ve çalışma azmi olacaktır. Koç gibi sürekli birlikte olduğu kişinin hayatının merkezi olmayı seven biri için bu ikinci planda olduğunu düşünmesine neden olan itici bir histir. Dolayısı ile bu ilişki zor olmakla beraber her iki taraf da özveri gösterebilirse yürüyebilir. Temelde çok ideal bir çift olmamakla beraber ortak noktada birbirlerini tamamlamayı ve örtüşmeyi öğrenmeleri durumunda yürüyebilir de. Örneğin Koç’un savruk tarafını, Oğlak dizginleyebilir. Diğer yandan Oğlak’ın monoton ve çalışmaya dönük tarafını ise Koç renklendirebilir.  

Oğlak burcu ve Boğa ilişkisi 

Bu beraberlik biraz zamana ve iki tarafında birbirini iyi anlamasına bağlı olmakla birlikte uzun vadede güçlü bağlar içeren bir birliktelik olabilir. Öncelikle hayata bakışınızda iki tarafında toprak yönlerinin güçlü olması ilişkiyi besleyecektir.  Maddi konuları ele alış biçiminiz, parayı iyi değerlendirme sezgileriniz, tutumlu yanlarınız birbirinizle örtüşmenizi sağlarken, iki tarafında romantizmden uzak, hayatı gerçekçi biçimde ele alış tarzına gayet uygundur. Diğer yandan Oğlak’ın öncü tarafı, ilişkinin sınırlarını kendisinin çizmek istemesi, kontrol etmeyi sevmesi, ilişkiyle ilgili beklentilerinin yüksek olması zamanla Boğa’yı yorabilir. Ancak Boğa’nın bir ilişkide karşısındaki kişiyle hayatın güzel yönlerini yaşamayı sevmesi, gezmeye, görmeye, yemeye içmeye ve kaliteli yerlerde bulunmaya olan eğilimi, Oğlak için çok zevk alacağı alanlar olacaktır. Oğlağın hayatı fazla ciddiye alan bazen karamsar olabilen taraflarını Boğa esnetebilirse ilişki dengeye oturacaktır. Kısacası, bazı aksaklıkları çözmeniz durumunda ilişkiniz uzun vadeli yaşanabilir ve uyumlu bir çift olursunuz.  

Oğlak burcu ve İkizler ilişkisi 

Sorumluluk sahibi, ele aldığı her ne olursa düzgün yapmaya çalışan, ciddi ve biraz da çekingen olan Oğlak, hayatı kendine has ele alan, çabuk fikir değiştiren İkizler’e zor adapte olacaktır. Oğlak’ın kısıtlayan, sınırlar koyan ve ilişkinin sorumluluk yönlerine de önem veren hali, İkizler’i sıkabilir. İkizler için Oğlak, hayatı fazla ciddiye alan biridir. Diğer yandan Oğlak kıskanç bir mizaca sahiptir ve bu etki bir süre sonra İkizler’i boğabilir. İkizler huzursuz ve yerinde duramayan biri olarak daha sabit ve ciddi Oğlak için güven vermez biri olarak algılanabilir. Maddi hayata bakış açınız da oldukça farklıdır. Tutumlu ve parasal güveni seven Oğlak, parayı güzel yaşamak ve harcamak gerektiğine inanan İkizler ile dünyevi konularda da pek uyuşmaz ve özellikle evlilikte kendini sürekli kaygan bir zeminde gibi hisseder.Her ikinizin de romantik ve üç noktalarda duygusal beklentileri yoktur ancak Oğlak duygusal hayatında da ayakları yere basan biridir ve İkizler ise aklına estiği gibi davranmayı sever. Bu ilişki ancak iki tarafın da birbirini iyi tanıması ve Oğlak’ın İkizler tarafına güvenmesiyle yerine oturur. İlerlemesi zor bir ilişkidir.  

Oğlak burcu ve Yengeç ilişkisi 

Oğlak ve Yengeç burçlar kuşağında birbirine karşıt duran iki enerjiyi temsil eder. Ancak bu iki burç aynı zamanda güçlü bir çekim merkezi içindedirler. Her ikisinin de maddi güvenliğe önem vermesi, çalışkan olması, sorumluluk duygularının gelişmiş olması ortak paydada iki tarafı mutlu edebilir ve çatışmazsınız. Yani dünyevi konularda çok uyumlu bir ilişki olabilir. Oğlak ve Yengeç evlerine, ailelerine bağlıdır. Özellikle erkek Oğlak ve kadın Yengeç denk gelmesi durumunda evlilikle oldukça tamamlayıcı etkiler içinde olabilirler. Yengeç, duygusal olarak evine alanına, çocuklarına çok bağlı iken, Oğlak, ailesine karşı sorumluluklarını önemseyen ve onları iyi şekilde yaşatmaya çalışan taraf olacak ve bu anlamda uyumlu bir ilişki sergileyebileceklerdir.  Ancak duygularını kolay belli etmeyen ve romantizmden uzak Oğlak, hayata duygusal bakan ve isteklerini sözleriyle değil, davranışlarıyla belli eden Yengeç’i anlamakta zorluk çekebilir. Fakat ikisi de bir kez sevdi mi kolay vazgeçmeyen insanlardır. Sabırlı yönleri ilişki için emek ve zaman verme konusunda karşılıklı olarak uyum göstermelerine neden olacaktır. Bu ilişki uzun vadede taşların yerine oturduğu ama oturduktan sonra da emin adımlarla ilerleyen bir yolculuk olacaktır. 

Oğlak burcu ve Aslan ilişkisi 

Çok uyumlu veya gıpta edilen bir ilişkileri olması zordur. Ancak çok kuvvetli bağlar olursa veya birbirlerini çok iyi tamamlarlarsa rahat bir ilişki yürütebilirler.  Aslan, Oğlak’ ı donuk ve fazlasıyla hayatın yükünü omuzlarında taşıyan, günü yaşayamayan biri olarak algılayabilir. Sabırlı, sorumluluk sahibi ve işine, kariyerine düşkün Oğlak, Aslan’ ı çok yüzeysel veya fazla dışa dönük bulabilir. Maddi konularda beklentileri ve hayatı yaşama biçimleri de taban tabana zıttır. Aslan, gösterişi, yaşamı gösterişli biçimde yaşamayı sever. Oğlak ise hayatı daha sade ve sonuç odaklı algılar. Onun için gidilen yol ne kadar zor olursa olsun, sonuç almakta önemlidir. Oğlak güven insanıdır, Aslan ise hayatın insanı. Aslan ele aldığı her şeyi abartılı bir şekilde uygular ve sonuç nasıl olursa olsun, önemli olan bunun yaşamaya değmesi ve tutkulu yaşanmasıdır. Sonuçta, bir şekilde yolları birleşmiş bile olsa, uzun vadede devam ettirmesi zor bir ilişkidir diyebiliriz. 

Oğlak burcu ve Başak ilişkisi 

Her iki burç toprak elementinin temsilcisi olarak benzer özellikler sergilerler. İkisi de sorumluluklara, işlerine bakış açılarında benzerlik gösterir. Diğer yandan Oğlağın çekingen, sabırlı ve hareket etmeden önce düşünen yönü Başağın kılı kırk yaran, detaycı yönünüze karşı hem sabır göstermesini, hem de anlayışlı olmasını sağlayacaktır. Oğlak ve Başak burçları görev insanıdır. Dolayısı ile ilişkinin getirdiği sorumlulukları paylaşacak, dünyevi konularda benzer düşünceler içinde olabilirler. Bu iki burç birbilerinin ufkunu açarak, gelişimlerinde önemli mihenk taşları olabilirler. Oğlak işe ve kariyerine tutku ile bağlıdır. Başak ise zodyağın işçi arısıdır. İkisi de adeta çalışmak için yaratılmışlardır. Dolayısı ile Başak, Oğlağın iş hırsını ve çalışkanlığını sorun etmez ve destekler. Diğer yandan Başağın mükemmeliyetçi ve eleştirel tutumu sabırlı Oğlağı bile çileden çıkarabilir. Bu noktada Başağın kendisini kontrol etmesi önemlidir. Başak, Oğlağa fazla yüklenmeden, önemsiz konuları fazla büyütmeden ilişkinin duygusal rengini kaybetmeden ilerleyebilirse, ilişki uzun süreli ve uyumlu olabilir. 

Oğlak burcu ve Terazi ilişkisi

Oğlak mantık insanıdır. Romantizme çok yatkın değildir. Maddesel açıdan tutumlu ve her şeyin kararınca olmasını veya mütevazı bir bakış açısı taşıması gerektiğine inanır. Terazi ise aşkı önemser ve duygularla hareket etmeyi, anlık bakmayı sever. Eğlenceye düşkün ve sanat ve zarafete önem veren Terazi, Oğlak için çok yüzeysel gelebilir. Oğlak sonuç odaklıdır. TErazi ise sonuca giderken nasıl gidildiğiyle de ilgilenir ve güzelliğe, konfora, iyi yaşama önem verir. Çabuk yorulur, fazla hırpalanmaktan, sınırları zorlamaktan hoşlanmaz. İş ve kariyer odaklı Oğlak erkeği ile hayatın güzelliklerine düşkün Terazi kadını yaşama bakış açısı ve birbirlerine zaman ayırma beklentileri açısından ters düşerler. Tersi durumda ise, yani Oğlak kadını ile Terazi erkeğinde ise, bu erkek Oğlak için fazla hayalperest, romantik ve gerçeklerden uzak gelecek bu durum bir süre sonra sinirine dokunacaktır. Dolayısı ile genel olarak orta paydaları fazla olan bir ilişki olmayabilir ve zamanla çiftler arasında uzaklaşma yaşanabilir. 

Oğlak burcu ve Akrep ilişkisi

Oğlak mantık insanıdır. Ancak genel kanının aksine duygusuz değildir sadece duygusallığını fazla belli edemez. Akrep ise duygusal görüntüsü altında, sonuca aklıyla ulaşmak ister. Diğer su gruplarından farklı olarak tutkulu ama mantıklı hatta bazen sert olabilen yönleri vardır. Dolayısı ile Oğlak ve Akrep derin sularda yüzmeyi sever ve duygularını her ikisi de kolay belli etmezler. Bu bakış açısı birbirinizi anlamınızı sağlarken, ikinizin de hayata karşı sade ve net duruşu, dürüstlüğü, sabırlı tavırları uyuşacak ve beraberliğin içindeki pürüzleri daha rahat atlatmanızı sağlayacaktır. Oğlak ve Akrep hayata güven duyarak bakmayı severler. Güven duygusu ikisi içinde önemlidir. Bu bağlamda ilişkilerinde sağlam temeller atabilirler. Ancak bu ilişki de en önemli nokta beraberliği renklendirmek ve durağanlığa sokmadan devam edebilmek olmalıdır.  Aksi halde özellikle Akrep tarafı renksiz bir ilişkiye uzun süre katlanamayabilir. Akrepte hayatı ciddiye alır ama bu durum bir yere kadardır. Bu nedenle Oğlak tarafı, ilişkideki tutku ve heyecanın yerini gündelik kaygılar ve iş sorunlarının almasına izin vermemeli ve ilişkiyi duygusal olarak beslemelidir.  

Oğlak burcu ve Yay ilişkisi 

Zoru seven Oğlak, kendisi gibi iddialı olan Yay’a kapılabilir. Ama sorumluluk duygusu Oğlak’tan çok farklı olan Yay, savurganlığı, hayata önce eğlence sonra iş olarak bakması ve yaşamın çokta ciddiye alınmaması gerektiğine inanması nedeniyle Oğlak’la zıt bir karaktere sahiptir. Diğer yandan azimli ve zeki Oğlak, ele avuca sığmayan Yay enerjisinden etkilenebilir. Yay’ı dizginlemek ve hatta kontrol altına almak adına ciddi gayret harcayabilir. Fakat zamanla Yay’ın uç noktalarda yaşama eğilimi Oğlak’ı gerginleştirebilir. Her şeyden önce bu iki insanın yaşama bakışı çok farklıdır. Ciddi ve sorumluluk sahibi Oğlak, Yay burcu için bir süre sonra sıkıcı ve fazla sabit kalabilir. Bu ilişki iki tarafın sabırlı ve anlayışlı olmaları, birbirlerini anlamak ve ilişkiyi yürütmek adına çaba sarf etmesi durumunda uzun yıllar devam edebilir. Aksi halde özellikle Yay, tarafı sıkılıp kendi yoluna çabuk geçebilir. 

Oğlak burcu ve Oğlak ilişkisi 

Hemen herkes, bir köprüde karşılaşmış iki inatçı keçinin birbirlerine yol vermemeleri yüzünden birlikte suya düşmelerinin hikayesini bilir. İşte o keçilerin ikisi de Oğlak burcuymuş… aynı burçlar sanıldığının aksine birlikte bir güç oluşturmazlar. Aksine birbirlerine benzeyen enerjilerin çarpışması gibi, yaşam akışında zor ilişkilere sahne olabilirler. Çünkü ortamda birbirine benzeyen ve her an kıvılcım çıkarmaya eğilimli enerjiler vardır. Dolayısı ile Oğlak, Oğlak birlikteliği de çok kolay olmaz. Zira birbirlerine kolay taviz vermeyebilirler, inatçıdırlar. İkisi de gerektiği noktada alttan alıp yol vermeye razı gelmeyecekleri için ortam her an arenaya çıkmaya hazırlanan iki gladyatörün kıyasıya savaşına dönebilir. Maddi konularda iki tarafta çok tutumlu olabildiği için, yaşamsal alanlarda kısıtlı veya kendilerini kısıtlayan etkiler içinde olabilir ve ilişkiye hoş süprizler vermekte kısır davranabilirler. Sonuçta, iki oğlağın uzun yıllara dayanan mükemmel uyumu çok ekstrem örnekler dışında pek mümkün olmaz. 

Oğlak burcu ve Kova ilişkisi 

Değişimin burcu Kova ile, toprağın maddiyatın burcu Oğlak uzun vadede dengeli bir ilişki sürdürmekte zorlanabilirler. İlişkilerini ve hayatı güven üzerine kuran Oğlağın, sürekli değişim arayan, yeniliklerden ve yeni olandan korkmayan Kova ile kendini duygusal olarak iyi hissetmesi çok kolay değildir. Biri kuralların uyulmak ve düzen için getirildiğine inanırken, diğeri kuralların yıkmak için var olduğuna ve değişim olmadan ilerlemenin de olmayacağını savunacaktır. İlişki hayata bambaşka bakan iki insanın birbirine uyumu adına yorucu bir alanı deneyimlemeye çalışmalarına benzeyebilir. Sosyal çevresi ve hayata dönük yüzü, maddiyattan ziyade toplumsal ideallerin öne çıktığı Kova, Oğlak burcunu fazla sıkıcı veya anlaşılmaz bulabilir. Daha da önemlisi Kova, Oğlağı zamanla kendi alanlarını ve ruhunu kısıtlayan biri olarak görebilir. Sözün özü, bu ilişki zamanla çiftlerin birbirini anlaması ile bazen sürebilse de genellikle çözülme daha sık görülür.  

Oğlak burcu ve Balık ilişkisi 

Oğlak burcu, realist yapısı ile duygusal Balık burcunun duygusal iniş çıkışlarını anlamayacaktır ve Balığın aşırı hassas alanlarında kaybolabilir. Balık burcu ise duygusal yönünü, Oğlak burcu gibi gerçekçi yaklaşımın maksimum düzeyde öne çıktığı biri ile tatmin etmesi oldukça zordur. İlişkinin aşk ve duygusallığı paylaşması karışık etkiler içerecektir. Oğlak duygularını belli etmez, güvenmez zira kırılmaktan korkar. Duygusallığı bir yana Balık son derece değişkendir. Bu noktada Balık, Oğlak tarafına güven vermekte zorlanacaktır. Her iki taraf için gardını almak zorunda kalacakları, birbirlerini anlamakta zorlanacakları bir ilişki olabilir. İki tarafta birbirini yanlış anlayarak, iletim kurarken sıkıntılar yaşayabilecekleri gergin bir ilişkinin içinde kendilerini bulabilirler. Bu ilişkinin iyi gidebilmesi ancak iki tarafında yıldız haritalarında özel yerleşimlerle alakalı olabilir. 

 

Hint Astrolojisi Uzmanı Şebnem Ekşib 

www.sebnemeksib.com.tr                                               

 

©Şebnem EKŞİB  Yazının tüm hakları saklıdır. İzin almadan ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ve kopyalanamaz.

1 comment

  1. bir terazi kadini 8 Haziran, 2017 at 12:54 Cevapla

    herseye ragmen iliskimiz cok iyi gidiyor. iste bende bunu anlamiyorum boyle ciddi soguk bir burc nasil boyle samimi. biryerde bir yanlislik mi var acaba

Mesaj Bırak

Your email address will not be published. Required fields are marked *