Renkler

Renklerin Hayatımıza Yansımaları

Renklerin dili ile doğaya uyum sağlamak

Doğa bir bütündür ve inanılmaz bir denge ile çalışır. Bu dengeyi altüst edip, hayatlarımızı huzursuz ve mutsuz kılan bizleriz. Evrensel düzeyde her şey yerli yerinde ve işleyen bir plan içinde yürür. Çevrenize bakın, yaratılmış hiçbir şey sebepsiz değildir ve öylesine bir gelişim için oluşturulmamıştır. Doğa da denge vardır. Bize düşen bu denge ve uyumu hayatımıza doğru şekilde adapte etmek ve dengeyi bulmak için doğayı zorlamak, sürekli kendimize göre biçimlendirmeye çalışmak yerine, onunla paralel bir düzende yürümeye gayret etmek olmalı.

Taşlar, bitkiler, hatta sesler kadar renklerinde yaşamımızda uyumu yakalamak adına bize gösterdikleri yollar vardır. Renkler yaşamımızın önemli bir parçasıdır. Hayatımıza ışık tutan ve güzellik veren bu enerjiden, daha bilinçli şekilde yararlanarak, zihnimizden, gündelik yaşamımıza kadar birçok alanda işlerimizi kolaylaştırarak, enerjimizi doğru şekilde kullanmamıza yardımcı olabilecek şekilde faydalanabiliriz.

Renklerin şifalı dili

Renkler, bir enerjinin, canlının veya organizmanın büyümesini, gelişmesini teşvik edebilen, hatta engelleyebilen bir anlamda yardımcı güç niteliği taşıyan, farklı dalga boyundaki görsel enerjilerdir.

Eski dönemlerde şifacılar, taşlar ve bitkiler kadar renklerden de faydalanır, onların yardımı ile insan bedeni tedavi etmeye çalışırlardı. Renklerin genel olarak ruhsal etkileri daha yoğun bilinir. Yani psikolojimiz üzerindeki etkileri daha öne çıkmıştır. Oysa fiziksel bazı sorunlara veya şifalara yarayabilmeleri gibi özellikleri de bulunur.

Örneğin, Kırmızı sıcak bir renktir. Aktivitesi azalmış, uyuşukluk veya depresyon içindeki kişilere, yaşlılara ihtiyaç duydukları enerjiyi sağlayabilir. Diyet uygularken veya metabolizmanın hızlanmasını istediğiniz durumlarda iyi bir yardımcı olarak size destek çıkar. Kabızlığa karşı etken bir enerji içerir. Pitta’yı yani ateş etkisini temsil eder. Bu nedenle sindirim ateşini arttırdığına inanılır. Kırmızı, kısa vadeli işleri halletmek, cesaret gerektiren konulara yönelmek, bir konuda cesur adım atmak ve dünyevi konularda özellikle de para kazanmak için iyidir. Astroloji de Mars ile bağdaştırılır. Ancak fazla kullanılması veya mekânlarınızda, giysilerinizde gereğinden fazla öne çıkarılması kibir, öfke ve gereksiz cesarete neden olabilir. Dolayısı ile 3 günlük kürlerden fazla uygulanmamalı ara verilip, devam edilmelidir.

Susam yağı veya saf zeytinyağını kırmızı bir şişede bekletip ( 3 veya 7 gün ) vücudunuza veya eklem yerlerinize bu yağ ile masaj yaptırmak veya yapmak, yukarda bahsettiğim etkilerini harekete geçirmeniz adına hızlı sonuç alabileceğiniz bir yoldur. Kırmızının ev dekorasyonunda ağırlıklı renk olarak kullanılması, mekânda yaşayan kişilerin bir süre sonra kendilerini gergin, aceleci hissetmeleri adına doğru olmaz. Örneğin duvarların veya bir duvarın bir bölümünün bile bu renge boyanması oldukça riskli ve uzun vadede rahatsız edici bir durumdur.

Turuncu ile devam edersek, sıcak bir renktir. Sindirim sistemini uyarır. Bedende birikmiş enerjiyi tıkanıklarını alır, vücut enerjisinin dengeli dağılımına yardımcı olur. Neşe ve yaşam enerjisi verir. Kariyer ile bağlantılıdır. Astrolojik olarak Güneş gezegeni ile bağdaştırılır. Etkisi kırmızı kadar net ve çabuk olmaz, bu nedenle biraz daha uzun süreli kullanılması gerekebilir. Özellikle dikkat dağınıklığı olan çocuklarda, işinizde zihninizin yorgun olduğu dönemlerde veya kariyerinize odaklanmak istediğinizde, masanızın üstüne turuncu bir obje koymak rahatlatıcı olacaktır. Fiziksel olarak, böbrekler, dalak, bronşlar, tırnaklar ve zihinsel aktivitelerle ilişkilidir. Böbrek ve bronşlarla ilgili bir sorununuz varsa turuncu şişede bekletilmiş susam yağı ile bu bölgelere masaj yapabilirsiniz.

Sarı ile turuncunun etkileri birbirine yakındır. Sarı, turuncudan farklı olarak zihinsel sıkıntılara, karaciğere ve cilt sorunlarına daha iyi gelir. Genel olarak sinir sistemi, kan değerleri, karaciğer ve safra ile bağlantılıdır. Hayata bakışı dengeleyip, zihni faal tutar. Ayrıca yağ eritme etkisi vardır. Bu nedenle diyet dönemlerinizde 3 ile 7 gün arası sarı bir şişede (güneş ışığı alan bir yerde) bekletilmiş susam veya zeytinyağı ile bölgesel yağlanmanın olduğu kısımlar, örneğin basen veya karın bölgesi ovulur, masaj yapılırsa bu bölgelerdeki yağlardan kurtulmak için yardımcı bir etkisi vardır. Ancak sarı yatak odasında ana tema olarak kullanılmaz. Zira uyarıcı etkisi yüksek olduğu için uykusuzluk sorununa neden olabilir.

Yeşil, doğanın ruhunun içine girip saklandığı yer… Sakinleştirici, ferahlatıcı etkisini sıcak sarı ile soğuk mavinin karışımından alır. Bu nedenle ne ısıtır, ne soğutur. Yaratıcı enerjiyi yükseltir, doğada üreme ile eşleşmiştir. Dolayısı ile üremeyi artırır. Duygusal sorunların çözümlenmesi, rahatlama ve dengelenme için birebirdir. Fiziksel olarak kolit, kulak sorunları ve duygusal kaynaklı depresyonlarda oldukça faydalı olduğu bilinir. Yeşil renkli bir şişede bekletilmiş yağ ile yapacağınız masaj, günün stres ve sıkıntılarından, duygusal dalgalanmalardan çıkmanız için faydalı alternatif bir yardımcıdır. Yeşil, genel olarak uyanışı, yaratıcılığı destekler ancak bunu agresif bir şekilde yapmaz. Özellikle yaratıcı olmaya ihtiyaç duyduğunuz dönemlerde ondan faydalanabilirsiniz.

Mavi, özellikle de koyu mavi, astroloji de Satürn ile özdeşleşir. Sakinliği, dengeyi, dinginliği ve içe dönüşü temsil eder. Bu nedenle en iyi yatak odası rengidir. Mavi soğuk bir renktir. Dolayısı ile metabolizmanın ısısını düşürür ve sindirim sistemini yavaşlatır. Tüm çocuklukları boyunca mavi giydirilen, mavi odalarda uyutulan çocukların büyüdüklerinde sindirim sorunu çekmeleri, kabızlıkla boğuşmaları olasıdır. Mavi ve gri aktivasyonu değil yavaşlamayı temsil eden, dinginleşme ihtiyacı duyulduğunda başvurulması gereken bir renktir. Ara dinlenme dönemleri için çok uygundur ama sürekli kullanımı devamlı bir içe dönme ve fazla dinginleşmeye, hareketten uzaklaşmaya neden olabilir. Fazla heyecanlı, sıkıntılı veya telaşlı iseniz mavi şişede beklemiş yağ ile masaj yapabilirsiniz. Uzun süre değil de ara ara kendinizi dengelemek için başvurun.

Yakın bir zamanda yeni bir yazıda buluşmak üzere…

Sevgilerimle.

Astrolog Şebnem Ekşib

©Şebnem EKŞİB

Yazının tüm hakları saklıdır. İzin almadan ve kaynak gösterilmeden tamamı veya bir bölümü yayınlanamaz.

 

 

 

 

 

 

Mesaj Bırak

Your email address will not be published. Required fields are marked *