2018 Sade Sati Yaşayacak Burçlar

Vedik (Hint) Astrolojisi içinde en önemli döngülerden biri olarak aktrabileceğimiz  “Sade Sati” dönemleri kuşkusuz herkes için önemli ve zorlu geçen büyük büyüme dönemleridir. Sade Sati Ay burcunuza göre hesaplanır. Vedik Astroloji de AY burcunuzun bulunduğu yerden bir önceki burca Satürn‘ün teması ile başlar, Satürn’ün Ay’ınızın üzerine geçmesiyle devam eder ve gezegenin Ay’dan bir sonraki evden çıkışıyla da biter.

Ay, Vedik Astroloji sisteminin adeta kalbidir. Sadesati dönemi bir anlamda kalbinizden rahatsızlandığınız zamanlar gibidir. Hayatın tadı değişirken, yüzleşmeniz gerekenlerle bir araya gelir, kaçtıklarınızla buluşursunuz. Büyük laflarınızın sıraya girip önünüze çıktığı, eksik yaptıklarınızın size hatırlatıldığı, anlamak istemediklerinizi anlamak zorunda kaldığınız, işinizin, kariyerinizin, evliliğinizin değişimlerden geçebildiği, en önemlisi de sizin değiştiğiniz hayatınızın belki de en önemli döngülerinden birini yaşarsınız. Uzun bir süreçtir. Yedi buçuk yıl sürer. Her dönemi aynı olmaz, ilk 2,5 yıllık süreci biraz daha kendi içinize döndüğünüz, iç hesaplaşmaların arttığı zamanlardır. İkinci dönemi yine iki buçuk yıl sürerken, bu sefer hayatla daha net ve güçlü biçimde yüzleşmek veya mücadele içine girmek gerekir. Son döngü ise maddi alanlar, aile, kendi iç dengeleriniz adına yapılanma ve oluşumlar içinde geçer.

“Sade Sati” dönemleri öğrendiğimiz, fark etmediklerimizi daha net görmek zorunda olduğumuz, hayatın bizi bir anlamda sınayarak büyüttüğü yaşam içindeki önemli kesitlerden biridir.  Hayatımızı yapılandırmak, yeniden başlamak, olgunlaşmak ve deneyimleri anlamlandırmak üzerine her birimizin farklı hikayeler ile hayat yolculuğumuzun renklerini özümsediğimiz bir döngüdür. Herkes ve istinasız herkes farklı zamanlar olsa da Sade Sati dönemini yaşar. Dolayısı ile öncesinde öğrenmediğiniz ne varsa mecburen öğreneceğiniz bu zamanların tecrübelerini, hayatın size ısrarla fısıldadıklarını, kendinizde değiştirmek, yenilemek zorunda olduklarınızı idrak ederseniz süreç eziyet yerine büyük gelişmelerin ve büyümenin yaşandığı önemli bir aralığa da dönüşebilir.

*** Sadesati dönemleri teknik olarak durma, bekleme, radikal kararlardan uzak olma, hayatınızda büyük değişimler yapmama zamanlarıdır. Pratikte ise bu dönemde genellikle işten ayrılır, kişisel gelişim yapmaya karar verir, ülkeden veya şehirden ayrılıp başka yerlere taşınır, boşanır, evliliğinizde yürümeyen ne varsa bunlarla yüzleşir ve hayatınız boyunca alabileceğiniz tüm radikal kararları nerdeyse bu yedi buçuk yıl içinde alır ve kendinizi başka bir hayata adapte edersiniz. Bu durum Sade Sati dönemleri adına ilginç bir durumdur. Çünkü bu döngü sizi değiştirmeye, kapattıklarınızı açmaya ve sizi büyütmeye, bunu yaparken de hayatı büyük deneyimlerle yeniden yapılandırma eğilimindedir. Hiç birimiz 7,5 yıllık süreçte bir fanusa girip saklanamayacağımıza göre bu süreçte öncelikle bilmemiz gereken hayatınızın en önemli deneyimlerini yaşarken dünyevi olarak büyük getiriler olmayacak ama içsel olarak olgunlaşacak, işinizde pişecek, bilgileneceksiniz. Eğer eksiklerinizi bu süreçte kapatır, kendinizi geliştirmeye dönük olursanız, dönem bittiğinde hızlanan enerjilerle birlikte toplayacak bir hasatınız var demektir…  (Vedik Astroloji Kitabımdan Alıntıdır)

Kısacası Sade Sati süreçleri hangi yaşta olursanız olun, büyümenin anlamanın ve idrak etmenin sınırının olmadığını fark etmenin en çetin yollarından biridir.

Kişisel haritalarda Sade Sati dönemlerinin nasıl işlediğini gösteren bir çok unsur bulunur. Bu nedenle her sadesati yaşayan illa dibe inecek diye bir kural kesinlikle yoktur. Bu dönem de hayatında çok önemli başarılar alan kişilerde gördüm, çok zorlananlarda ama Sade Sati dönemi gelen başarılar, birincisi ciddi uğraşlarla ve çaba ile gelirken, kişinin kendine ve ruhsal gelişimine önemli katkıları yani gelişim çabaları ile olur. Yani HAYAT GELİŞMİŞLERİ SEVER…

2018 Yılı Sade Sati Hangi Burçlara Önemli Deneyimler Kazandıracak?

Vedik Astroloji’ye göre Ay Burçları :Yay, Oğlak ve Akrep olanlar 2018 yılında Sade Sati döngüsünden geçmeye devam edecekler.

 • Ay burcu Akrep olanlar Sade Sati’nin son aralığından geçiyorlar. 2012 yılından beri devam eden Sade Sati döngülerinin son iki buçukluk dönemine adım attılar. Maddi konular ve ailevi alanlarda oturması gereken durumlar açısından 2019 sonuna kadar hareketli zamanlar geçirebilirler. Hayata bakışınızın yeniden şekilleneceği bu süreçte, kişisel gelişim, eğitim alanlarında önemli gelişmeler ve yeni bir döngüyü deneyimleyebilirsiniz. Ebeveynler, aile büyükleri açısından ilginç gelişmelere açık olabilirsiniz. Krediler, borçlar, alacak verecek işleri, vergi borçları ve benzer giderler açısından dikkatli olunması gereken bir döngü yaşamaktasınız. Bu yıl gelir gider dengelerinize önem vermeniz süreci maddi olarak daha rahat geçirmeniz adına faydalı olacaktır.
 • Ay burcu Yay olanlar, Sade Sati döngüsünün ikinci bölümünü deneyimliyorsunuz. İç huzurunuz, iç mutluluklarınız adına zorlandığınız ve elinizi attığınız her şeyin sizi zorladığını düşündüğünüz bir dönem olabilir. Özelikle duygusal, içsel alanlarda, ebeveynlerle ilgili konularda zorlayıcı bir dönem yaşanabilir. Ancak öğrenmeniz ve anlamanız gerekenlere odaklanmanız durumda bu süreçi bir çok deneyim çıkararak atlatmanız da olası. Ay burcu Yay olanlar daha pozitif ve iyimser bir bakış açısında hayata bakarken bu iyimser halleriniz, her şeyin pozitif tarafını görme iç güdünüz birden değişerek daha depresif bir ruh haline geçmenize neden olabilir. Sanki hiç bir şeyin tadı yokmuş duygusunda olabilirsiniz. Bu süreçte depresyon veya ruhsal sıkıntılara odaklanmak yerine kendinizi geliştirme ve dengede olmaya çalışarak süreci geçirmek daha doğru olacaktır. Sorumluklarınızın ve yüklerinizin arttığı bir dönem deneyimliyor olabilirsiniz, sorumlulukların veya artan iş yüklerinizin altında ezilmektense öğrendiklerinize odaklanmaya gayret edin. Sonuç almak için belki de sürecin ilerlemesi veya bitmesi gerekecek ama her durumda bu sene iş veya günlük hayatta, yakınlarınızla olan iletişiminizde yeniden yapılanma döngüsünden geçmektesiniz.
 • Ay burcu Oğlak olanlar, 2017 sonu Kasım ayı ile başlayan Sade Sati döngünüzün ilk çeyreğinde içe dönme ve rutinde yaptıklarınızdan ayrılma, kendi alanlarınıza dönme ve yalnızlaşma arzularınız artabilir. Yurtdışı konularında uğraşılarınız varsa zorluklar gelebilir. Sadesati’nin ilk bölümünü yaşayacağınız bu süreç 2019 sonuna kadar dış dünyadan uzaklaşma, çevrenizi değiştirme veya biraz daha izole olma arzusu duyma, yalnızlaşma eğilimlerini yüksek tutacaktır. Giderlerinize, gelir gider dengelerinize önem vermeniz yerinde olacaktır. İlişkiler, ortaklı iş ve ikili ilişkiler, anlaşma ve sözleşmeler açısından sorumlulukların artacağı, size gerçekte yük olan bir çok insanın hayatınızdan ayrılacağı, seçimlerin, kopmaların yoğun olacağı bir sene geçirebilirsiniz. Bu süreci olduğu kabul edip, şartları zorlamadan ilerlemek en doğrusu olacaktır.
 • Kandaka Sati Dönemi

Kandaka Sati aynı Sade Sati gibi Ay üzerinden hesaplanan sadece Vedik Astroloji’de kullanılan bir transit etkisidir. Sade Sati‘den tek farkı daha kısa sürer ve toplamda 2,5 yıllık bir dönemde etkin olur. Kariyer ve iş alanlarınız açısından hassas ve yeniden yapılanmaya dönük etkiler veren bir süreçtir.

2018 yılında Ay burcu BALIK ve BAŞAK olanlar, Kandaka Sati dönemini yaşayacaklar.  Bu yıl Ay burçları Balık veya Başak olanlar iş, kariyer ve aile hayatları açısından riskler almamalı ve daha çok sahip olduklarını korumaya yönelmeliler. Esasında Kandaka Sati sadece kariyer değil, statü ve toplum önündeki karmamız, duruşumuzla da ilgili olduğu için Ay burçları Balık olanların evliliklerinde atlatmaları gereken bazı sınavlar veya süreçler olabilir. Kandaka Sati dönemlerinde emin sularda ilerlemek ve bilmediğiniz, deneyimsiz olduğunuz alanlara girmeden, hayatı ve kariyer yaşamınızı yönetmek tavsiye edilir bir durumdur. Ay burcu Başak olanlar ise aile, ev ve ebeveynlerle ilgili alanlarda daha dikkatli olmak zorundalar. Riskli gayrimenkul yatırımları için iyi zamanlar değil. Ay burcu Başak olanlar ani taşınmalar, ülke değişiklikleri gibi durumlar açısından dikkatli olmalılar. Sağlık, iç mutluluk, çocuklar ve aile hayatınız adına dalgalı bir dönem geçirebilirsiniz. Kandaka Sati dönemleri iş, kariyer ve aile hayatınız, akrabalar açısından önemli deneyimler edineceğiniz, daha önce gerçek yüzlerini fark etmediğiniz yakın çevrenizde bulunan bir çok insanın gölgelerini fark edeceğiniz, öğrenmeye dönük bir dönemdir. Bu arada Kandaka Sati sürecini sadece AY burcu Balık veya Başak olanlar yaşayacaklar.

 • Ay Burcu BOĞA olanlar 2018 boyunca Ashtama Sati Dönemi Yaşayacak

Ay burcu Boğa olanlar bu yıl başlayan yeni bir döngüyü deneyimleyecekler bu süreç 2019 sonuna kadar devam ederken, maddi alanlar başta olmak üzere riskten uzak hareket etmek gerekmekte. Bu dönem Ay burcu Boğa olanlar için ağır kredilere girmek, borçlanmak, duygusal veya maddi olarak yükler almak adına doğru değildir. Hukuki konular, aracılık işleriniz, mahkeme işleri açısından şartların sizi zorlayabileceği bir dönem yaşanabilir. Sağlığa dikkat etmek gerekir. Duygusal ve fiziksel olarak kişinin kendini ve şartları zorlamaması gereken bir dönemdir.

Vedik Astroloji de özel döngüler olarak adlandırılan bu süreçler:

 • AY burçları ; Akrep, Yay ve Oğlak olanlar için Sade Sati
 • Ay burçları; Başak ve Balık olanlar için Kandaka Sati
 • Ay burçları; Boğa olanlar içinse Aşthama Sati yani dönüşüm zamanları devrede olacak.

Diğer burçlar bu döngülerden geçmeyecekler. 2018 yılının burç etkilerini yakında web sitemde aktaracağım. Şimdiden iyi seneler dilerim. Sevgilerimle…

Şebnem Ekşib

Astrolog, Yazar ve Eğitmen

©Şebnem EKŞİB Yazının tüm hakları saklıdır. İzin almadan ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ve kopyalanamaz.

4 comments

 1. Leyla 24 Kasım, 2017 at 08:23 Cevapla

  12/4 Kars’ta dünyaya geldim sabaha saat5/6arası doğmuşum ay burcunu merak ediyorum koç burçuyum riija etsem ay nurumu söylermisiniz sevgiler

 2. Hulya tastan 25 Kasım, 2017 at 09:56 Cevapla

  Vedik astroloji de ay burcu nasil hesaplaniyor.
  Gunes burcu bildigimiz sekilde mi gecen bi yazinizda bir one kayarak hesaplanir demistiniz gunes burcu icin.
  Ornegin ben ikizler burcuyum 23 mayis ama vedik astrolojide boga miyim.
  Sevgiler

Mesaj Bırak

Your email address will not be published. Required fields are marked *