SIKÇA SORULAN SORULAR

SIK SORULAN SORULARINIZ VE CEVAPLARIM

Bu bölümde Hint Astrolojisi hakkında sizlerden bana sıklıkla ulaşan soruları derledim ve elimden geldiğince cevaplamaya çalıştım. 

HİNT  ASTROLOJİ NEDİR?

Hint Astrolojisi, diğer ismi ile Vedik Astroloji veya Jyotish, geçmişi binlerce yıl öncesine dayanan ve ülkemizde bilinirliği yeni  fark edilen, gizemin kadim bir öğretiyle iç içe geçtiği, hayatımıza ışık tuttuğuna inanılan, kendine has teknikleri ve öğretisi ile önemli bir astroloji türü veya kehanet sanatıdır.

Hint Astrolojisi, Batı Astrolojinin bir kolu ya da dalı değildir. Başlı başına bir astroloji sistemidir ve kendi içinde kuralları, uygulama yöntemleri, farklı bakış açısı bulunur. Temeli Veda’lar denilen mistik Hint ilmine dayanan bu astroloji türü, bize hayatı başka bir pencereden görme fırsatı sağlayan çok özel bir öğretidir. Bu sistem,ruhumuzun evrensel yolculuğu sırasında konakladığımız dünyamızda gelişimimiz adına bize ışık tutan deniz feneri gibidir. Hint Astrolojisi, bu ışığın yolunda kişisel gelişimimizi hızlandırırken, ruhumuzun olgunlaşıp büyüme yolculuğunda hangi yollardan geçtiğini ve buna bağlı olarak fiziksel dünyamızda gelecekte bizi nelerin beklediğini fark etme ayrıcalığına sahip olmamızı sağlayan özel bir öğretidir.

Hint Astrolojisi günlük enerjilerin bizlerin üzerinde verdiği etkileri net ve ayrıntılı bir biçimde anlamamızı sağlar. Kullandığı teknikler ile kısa, orta ve uzun vadede hayat yolculuğumuzdaki önemli dönemleri rahatlıkla tespit edebilmemize ışık tutar. Sağlık, evlilik, ilişkiler, maddi alanlar, kariyer, çocuk sahibi olma gibi yaşam içinde gündelik hayatımızın önemli taşları olan alanlarda bize yol gösterir ve aydınlatır.

HİNT ASTROLOJİSİ İLE BATI ASTROLOJİSİ ARASINDAKİ FARK NEDİR?

Her ikisi de Astroloji yoluyla insanı ve insanın kendi yolculuğunu anlamaya çalışan ilimlerdir. Batı astrolojisi kişinin seçimler yapabileceği mantığı üzerinden bir haritayı çözmeye çalışırken, Hint astrolojisi kaderimiz olduğunu ve bu kaderin bizi getirdiği yolda seçimlerimizin sonuçlarını nasıl yaşayacağımızı aktarmaya çalışır.

Her iki sistem sonuçta aynı kapıya çıkan ama o kapıya farklı yollardan giden iki yolcu gibidir. Batı astrolojisi kendini anlamadan, kişiliğinin labirentlerini çözmeden hayatı çözemeyeceğini var sayarken, Hint astrolojisi kaderi anlamadan bu hayata ne için geldiğini fark etmeden ve potansiyellerini bilmeden hayat yolunda ilerlemenin daha zor olacağına inanır. Batı daha kuramsal, Doğu ise daha öznel ve içseldir. Doğu ve Batı kültürlerinin hayata bakış farklılığı elbette kullandıkları astroloji türüne de yansımıştır. Dolayısı ile Doğu astroloji türü olan Hint Astrolojisi kader, karma ve hayat yolu üzerinden analizlerini yapmaya çalışır ve bizim insan olarak bir tekamül sürecinden geçerek bu hayatta ilerlediğimizi var sayar.

Kullandıkları teknikler farklıdır. Astroloji her şeyden önce matematiktir. Analitik bakış açısıdır ve analiz yapma sanatıdır. Buna göre de iki sistem farklı matematiksel ve astronomik değerler kullanır.

HİNT ASTROLOJİSİNDE BURCUM NEDEN FARKLI ÇIKABİLİR?

Bu soru en fazla karşılaştığım sorular içinde ilk sırada gelmektedir. Evet, Hint astrolojisine göre açılan bir yıldız haritasında burçların ve gezegenlerin yeri farklı çıkabilir. Bunun nedeni iki sistemin birbirinden farklı matematik hesapları ve astronomik olarak farklı referans noktaları kullanmalarından kaynaklanır. Ancak Hint astrolojisi Batı’dan farklı olarak takımyıldız değerleri de kullandığı için esasen kişilik analizinde burçlardan ziyade etkin olan takımyıldızlardır. Ayrıca Hint astrolojisinin kullandığı astronomik değerler aslında reel olan değerlerdir ve gerçek burçlarınızı Hint astrolojisi yansıtır.

HANGİ ASTROLOJİ SİSTEMİ DAHA ÜSTÜNDÜR?

Bu astrolojiye yapılacak en yavan yorumdur. Zira her iki sistemde kendi içinde oldukça kıymetli değerler taşır. Hangisini seçeceğiniz ise tamamen sizin kişisel yolculuğunuz ve tercihlerinizle ilgilidir. Biri diğerinden üstündür demek, genellikle astrolojiyi bilmeyenlerin veya anlamayanların bakış açısıdır. Batı Astrolojisi Klasik Batı ve Modern Batı Astroloji olarak ikiye ayrılır. Klasik Batı Astrolojisi, Hint Astrolojisi ile benzerlik taşır ama modern batı astrolojisi tamamen farklıdır. Bunun nedeni Batı astrolojisinin zamanla değişime uğraması ve farklı bakış açısı kazanması olarak aktarılabilir. Vedik veya genel bilinirliği ile Hint astrolojisi ise herhangi bir deformasyona uğramamış ve halen binlerce yıl önceki halini korumayı başarmış belki de tek astroloji türüdür. Kaderinizi öğrenmek istiyorsanız Hint Astrolojisini, kendinizi anlamak istiyorsanız Batı Astrolojisini tercih edebilirsiniz.

HİNT ASTROLOJİSİNİ ASTROLOJİ BİLMEYEN BİRİ ÖĞRENEBİLİR Mİ?

Elbette öğrenebilir. Astroloji temel bilginiz varsa, yani gezegenleri, burçları ve evleri biliyorsanız daha rahat ederseniz ama bunun dışında Hint astrolojisinde kullanılan yöntemlerin tamamı farklı olduğu için üzerinde bir bilginin zararı olmamakla birlikte, gerekli değildir. İster Batı astrolojisi giriş veya ileri tekniklerini bilin, ister hiç astroloji bilmeyin, Hint Astrolojisi öğrenebilirsiniz. Bu noktada bilmeniz gereken hangi astroloji türünü öğrenecekseniz öğrenin buna zaman, emek ve kaynak ayırmanız gerekliliğidir. Bu bileşenleri ayırmaya hazırsanız, hangisini isterseniz öğrenebilirsiniz.

HİNT ASTROLOJİSİNİ ÖĞRENMEK YETENEK MİDİR?

Sanat dışında herkes her şeyi öğrenebilir. Yeter ki isteyin ve zaman ayırın.

HİNT ASTROLOJİSİNİ NASIL ve NEREDE ÖĞRENEBİLİRİM?

Bu konuda her yıl yeni sınıflar açmakta ve giriş dersleri ile başlangıç dersleri yapmaktayım. Konuyla ilgili ayrıntıyı eğitimlerim sayfamda bulabilirsiniz. Derslerimi İstanbul da bulunan Astroloji Okulunda vermekteyim.

MANTRALAR NEDİR NASIL KULLANABİLİRİM?

Mantra Hint astrolojisinin tedavi yöntemlerinden biridir. Hint Astrolojisi kişinin doğuştan gelen bazı etkilerini mantralar, yantralar veya taşlar vasıtası ile düzeltebileceğine inanır. Bu noktada dikkat etmeniz gereken Mantra ve Yantraların bilinçsiz kullanılmaması gerekliliğidir. Mantralar,  özel şifrelere sahip kelimelerdir. Bizim inancımızdaki esmalara çok benzer ama farklıdır. Bütün öğretiler ve özel titreşimi olan bilgiler gibi bilinç kullanımı fayda kadar zararda verir. Bu nedenle siz siz olun, internetten yayılan bilgi kirliliği ile her önünüze geleni araştırmadan uygulamaya kalkmayın. Mantralar uzman kişiler tarafından sizin için okunur ama tercihen siz okumamalısınız. Başta da belirttiğim gibi, kuvvetli titreşimleri olan sözcüklerdir ve bilinçsiz kullanımı zararlı etkiler verebilir. Bunun yerine taşları daha fazla önermekteyim. Taş kullanımı ayrıca bizim kültürümüze daha yakındır.

TAŞLARIN ŞİFA VEYA DÜZELTİCİ ETKİLERİ VAR MIDIR?

Hint astrolojisinde taşların ve değerli taş kullanımının özel bir yeri vardır. Yıldız haritası seansı alanlara kendisine özel taş terapisi vermekteyim. Bu noktada dikkat etmeniz gereken taşların kişiye özel olduğunu unutmamanız olmalıdır. Burca göre taş kullanımı tavsiye ettiğim bir durum değildir. Taşlar sizin titreşim alanlarınıza etki etme gücünde nesnelerdir. Hangi alandaki titreşim enerjinizin dengesinin bozulduğunu bilmeden, rast gele kullanmamanız çok önemlidir.

HİNT ASTROLOJİSİNDE İLİŞKİ ANALİZİ NASIL OLUR?

Danışmanlık bölümünde bu konuda bilgi bulabilirsiniz ama tekrar genel olarak bahsetmek gerekirse, Hint astrolojisi analizlerinde iki kişinin uyum etkileri kendine has ve o birliktelikte çiftlerin kader bağlarını esas alan bir bakış açısı ile incelenir. Bu bağlamda, iki kişi ruhsal bağları güçlü (karmik eş) veya daha zayıf olabilir. Her durumda ilişkiler ve evlilikler önemli kadersel deneyimlerimizdir. Hint astrolojisi partneriniz ile uyumunuzu incelerken, astrolojik genel analizleri yapması yanı sıra sizin karşı taraf ile ruhsal bağlarınızı da araştırır. İlişki analizleri Vedik astrolojide karmaşık teknikler içerir ve kesinlikle uzman ve deneyimli bir kişi tarafından yapılmalıdır.

HİNT ASTROLOJİSİNDE MARS BASKISI (MANGALİK MARS) NEDİR?

Mars baskısı olarak bilinen bu etkinin orijinal ismi Mangalik Mars’tır. Uyum analizlerinde kullanılan bu yöntem ülkemizde Hindistan’da uygulanan sanki vazgeçilmez bir gelenekmiş gibi lanse edilse de gerçekte uyum analizin bir uzantısıdır ve tek başına bir ilişkinin geleceğini belirlemez. İlişkinin kalitesini etkiler ama tek başına bir ilişkinin bitmesine veya devam etmesine etki edemez. Bir çok unsur ile birlikte çalışan ilişkinin kalitesini belirlediğimiz yöntemlerden birisidir.

SADESATİ DÖNEMLERİ NEDİR?

Hint astrolojisinde adeta fenomen gibi görülen Satürn etkisinde ki özel bir dönemdir. Konuyla ilgili ayrıntıyı slider da bulabileceğiniz makalemden okuyabilirsiniz. Sadesati 30 yılda bir gelen ve yedi buçuk yıl süren özel bir büyüme süreci olarak aktarılabilir. 

Mesaj Bırak

Your email address will not be published. Required fields are marked *