2017 yılının tutulma sezonunu Şubat ayı ile açıyoruz. Şubat gezegen hareketleri açısından da aktif bir aya işaret ederken, Hint Astrolojisine göre Mars ve Venüs’ün ülkemiz haritasında hükümeti ve yönetimi gösteren alanlara yerleşmesiyle, siyasi ve ekonomik olarak hayli hareketli geçecek etkilere şahitlik edebiliriz.

Öncelikle Şubat’ın ilk haftası gezegenlerin yer değiştirirken geçeceği sıkıntılı aralıklar, genel bir karışıklık ve sonuç almakta zorlanma etkilerini tetikliyor. Ayın ilk haftasını iletişim, hükümet veya kamuyla ilgili işler, bina ve benzeri gayrimenkul konularında dikkatli planlamak gerekecek. Mars, Şubat ayı boyunca Balık burcunda ilerlerken, ülke yönetimi açısından hareketli bir döngüye  işaret etmekte. Ama asıl hassasiyet Ay ve Güneş tutulması etkilerinin belirgin olacağı 11 Şubat ve 26 Şubat tarihlerine dikkat çekmekte.

Bu ay Mars’ın Balık burcunda ilerleyeceği döngüde, gezegen Uranüs ile kavuşum yaparken, ani ve şok edici siyasi ve toplumsal olayların gelişmesine neden olacak. Venüs’ün de Balık burcunda olacağı Şubat ayı boyunca Balık burçları başta olmak üzere, su grupları Yengeç, Balık ve Akrepler ilişkiler, parasal konularda hareketleniyorlar.

Merkür, 2 ve 3 Şubat boyunca burç değiştirerek Oğlak alanına geçerken, sıkıntılı bir derecede ilerleyecek ve sadece iletişim, teknolojik konular açısından değil, ülke güvenliğimiz ve gençlerle ilgili konularda hassasiyetlere neden olacak. Şubat ayı ilk haftası teknolojik aletlerin bozulması, ani çıkan arızalara dikkat etmek yerinde olur. Özellikle Başak ve İkizler burçları iletişim ve teknoloji konularda Şubat ilk haftası dikkatli olsunlar.

6 Şubat’a kadar 0 derecede ilerleyecek olan Satürn, gandanta yani düğüm noktasının en dip alanında uluslararası alanlar, sözleşme ve anlaşmalar adına gergin bir aralıkta seyir ediyor ve ülkemizin diğer ülkelerle ilişkileri başta olmak üzere, yönetimsel sorunlarına işaret etmekte. Kişisel alanlarınızda özellikle uluslararası ticari konularda yine dikkatli olmak, anlaşma ve sözleşmelerle ilgili detaylı düşünmek doğru olacaktır.

Diğer yandan 6 Şubatta geri harekete başlayacak olan Jüpiter, yine ülke topraklarını ve iç alanlarımızı, güvenlik konularını ve sınırlarımızı gösteren alanlarda önceden başlayan ve halledilmeyen konularda bir çok durumun yeniden ele alınmasına neden olacak. Özellikle 6 Şubat civarında önemli hukuki bir konuda adım atmanız gerekiyorsa bunu en erken 8 Şubattan itibaren başlatmak gerekiyor.

Şubat, ekonomik olarak zor bir aya, daha doğrusu önümüzdeki zor ayların en önemli virajlarından birine geçtiğimizi haber vermekte. 11 Şubat ve 26 Şubat tutulması ile tetiklenecek bu alanlar, gerek iç istikrar, gerekse ekonomik istikrar açısından ince bir hatta olduğumuzu bize fısıldar nitelikte. Ülkemiz haritasında uluslararası alana geçen Satürn, global pazarlar ve ilişkiler, kredi notlarımız, ülke likit akışı ve yine uluslararası kredilendirme kuruluşlarının değerlendirmeleri açısından riskli bir sürece işaret etmekte. Bunun ana nedenlerinden birisi Satürn’ün Yay burcuna geçmesiyle (Hint Astrolojisinde) ülke natal haritamızda bulunan Ay ile başlattığı karşıtlıkla, hem toplumsal hareketlenme ve huzursuzluklar, hem de finansal alanlarda sıkışık bir döneminde başladığı işaretlerini vermesiyle bağlantılı. Ay ülke haritamızda bankacılık sektörü, piyasalar ve nakit akışını yönetmekte. Satürn’den almaya başladığı görünüm, Jüpiter’in iç dengelerimizi gösteren alanda ki geri hareketi ve Mars’ın yönetim alanlarındaki yolculuğu derken, eğilimler özellikle finans piyasaları açısından uzun sürecek bir gerginliğe ve sıkıntılı bir döneme işaret etmekte. Bu noktada Şubat ayı enerjileri tetiklemeleri başlatması açısından hayli etkili görünmekte. Özelikle Şubatın son haftaları itibariyle ekonomik alanlardaki gerginlikler artabilir.

Ayın hemen başında gerçekleşecek, 11 Şubat Ay tutulması aslında yarı gölgeli bir tutulma ve etkisi çok yoğun değil. Ancak  ay sonuna denk gelen 26 Şubat Güneş tutulması tabiri caizse sağlam bir tutulma olacak. İlk tutulma Hint Astrolojisine göre Yengeç burcunda ve Aşleşha yıldızında. Toplumsal sıkıntıları körükleyen, gergin bir yıldızdır. Yengeç alanı ülkemiz haritasında finans ve para konularını ve bankacılık sektörünü yönetmekte. Aşleşha yıldızı ise saklanan, gizlenen, açığa çıkmasını istenmeyen durumları anlatır ki özellikle finans alanlarında gizlenmek istenen konu veya durumları 11 Şubat Ay tutulması ortaya dökebilir. Bu etki Şubat’ın ilk yarısının ağırlıklı finans alanlarını harekete geçireceğine işaret etmekte. Bu yıldız bir yandan da toplumsal gerginlikler ve kaoslarla da anılır. Sözün özü Ay tutulması finans alanları başta olmak üzere dalgalı bir seyri tetiklemekte.

13 Şubatta Hint Astrolojisine göre burç değiştirecek Güneş, Mart ayı ortasına kadar KOVA burcundan geçerken, Ketu ile kavuşuma başlayacak ki yönetim konuları, ülke yönetimi, komşu ülkelerle olan ilişkiler ve basın ve televizyon, medya alanlarıyla ilgili kadersel etkileri tetiklemekte. Satürn’den de görünüm almaya başlayacak olan Güneş, ülke yönetimi açısından karışık bir süreci Mart ortasına kadar belirgin tutacak. Gizli yürütülen işler, haberler, üstü kapalı yürütülen işlerin aniden ortaya çıkması gibi kritik noktaları aktive edecek kavuşum, Satürn’ün görünümü ile zorlanacak ve üniversiteler, eğitim kurumları, ulaşım sistemleri, havacılık ve havaalanları, medya yöneticileri, dış işler, göçmenler, turizm ve turistik alanlar, dini yerler, dini konular ve inanç merkezleri açısından büyük risk vermekte. Bu döngüde bilhassa 11,12,13,14 Şubat bahsettiğim alanlarda kritik günler.

Şubat ayı boyunca güzeller güzeli Venüs Balık burcunda…

Venüs Balık burcunda yücelir. Astroloji de bu terim en iyi noktasına ulaşır manasına gelir. Dolayısı ile bu ayın belki de en rahat çalışacak gezegeni Venüs olarak öne çıkmakta. Yıldız haritasında Venüs’ü güçlü olanlar, Akrep, Balık, Yengeç de yükselenleri veya Ay burçları bulunanlar açısından bereketli bir ay olacak. Özellikle Balık ve Akrep burçları (Yükselen ve Ay burçları burada olanlar ağırlıklı olmak üzere) ilişkiler ve aşk hayatları açısından hareketli bir süreç geçirebilirler. Bu ay Venüs’ün sihirli dokunuşundan su grupları, Balık, Yengeç ve Akrep ile Venüs ile yönetilen Boğa ve Terazi yoğun etkilenecekler. Diğer yandan Venüs’ün yine ay boyunca Mars ile yapacağı kavuşumu nedeniyle ilişkilerde tutku ve gerginlikler artabilir ama en önemlisi bizim ilişkilerimize yüklediğimiz anlamlar veya beklentiler yükselecek.Bu noktada en büyük tehlike vasat bir ilişkileri olduğuna inanan Balık, Akrep, Yengeç, Terazi ve Boğa burçlarının ilişkilerini fazlasıyla didiklemeleri olası.

Yılın En Önemli Tutulmalarından Birisi Şubatta Gerçekleşiyor…

26 Şubat Güneş tutulması Hint Astrolojisine göre Kova burcunda ve Stabişha takımyıldızında gerçekleşiyor. Rahu tarafından yönetilen bu yıldız kadersel etkileri tetiklerken, tutulmanın etkileri 2017 yılının ilk altı aylık sürecine yansıyacak titreşimlere sahip. Öncelikle 26 Şubat Güneş tutulması hava olayları, özellikle su kaynaklı doğa olaylarını başlatma gücüne sahip. Tutulma sırasında aktif olacak yıldız sularla bağlantılıdır ve su kaynaklı doğa olaylarını etkiler. Kuzey Afrika ve Kuzey Amerika ile Pasifik Okyanusunu görecek olan tutulma, bilhassa okyanuslar açısından anormal doğa olayları, depremler ve tsunami risklerini tetikleyebilir.

Ülkemizde ise Mart ve Nisan aylarında tuhaf ve anormal yağışlara, değişken hava şartları, denizler açısından riskli fırtınalar, deniz ulaşımı sorunları ve tarım alanları açısından riskli yağışları ve tarım alanlarında sıkıntıları tetikleyebilir.

Tutulmanın en kritik noktası huzursuz ve gergin bir yıldız olan Stabişha’da olması ve ülkemiz haritasında hükümeti ve yönetimi gösteren alanda Mars ve Uranüs’ün partil yani tam kavuşum etkisindeyken gerçekleşmesi. Çok ani bir biçimde gelişen olayları özellikle de hükümet ve toplum açısından başlatabilir. Mars ve Uranüs’ün partil kavuşum yaptığı tutulmalar eski dönemlerde krallar ve ülke ileri gelenleri için uğursuz işaretlerden biri olarak kabul edilirdi. Bu etki en iyi ihtimalle birden gelişen kargaşalara, ama riskli yönleriyle savaşa veya şok edici gelişmelere de zemin hazırlayabilir. Dolayısı ile 26 Şubat tutulması ki etkisi 23 Şubatla birlikte başlayacak, sadece Şubat ayına değil, ülkemiz ve dünya açısından önemli olaylara Temmuza kadar ev sahipliği yapacak.

26 Şubat Güneş tutulması Kova burçlarını ilk elden etkileyecek. 2017 yılının ilk yarısı Kova ve Aslan burçları adına önemli değişimler, kişisel alanları ve kariyer hayatlarından değişimler yaşama potansiyelleri yüksek. Bu etki sadece olumsuz anlaşılmasın. Bir yandan da bir süredir devam eden sıkıntıların veya sonuçlanması gereken ama ilerlemeyen konularında sonuca ulaşacağına işaret etmekte. 26 Şubat tutulması bireysel hayatlarımızda ve ülkemiz adına da önemli bir dönemin kapanması ve yeni bir sürecin başlaması açısından yoğun etkiler vermekte. Buradaki en büyük sorunsa Uranüs ve Mars’ın tutulma sırasında yapmış olduğu kavuşum ki bu kavuşum bir yandan da ülke natal (doğum) haritasında ki Mars ile karşıt görünümü oluşturmakta. 4. ev ülkeler (mundane) astroloji de muhalefeti, domestik yani iç alanlarımızı, topraklarımızı ve vatanseverliği temsil eder ki Mars’ın tüm bu alan ve konularda iç karışıklıklara neden olma potansiyeli hayli yüksek. Diğer yandan Mars, natal Ay’ımıza da görünüm yapıyor ki halkı ilgilendiren konularda önemli sıkıntılar söz konusu. Kadınlar için de Güneş tutulması süreci hassas etkiler verecek. Şubat ayı sonundan Mart ayı sonuna kadar olan süreçte kalp hastalarının dikkatli olmasında fayda var. Güneş tutulmaları genel olarak kalp ve damar rahatsızlıkları için hassasiyetler verirken. 26 Şubat Güneş tutulması Kova aksında olacağı için bu ihtimal biraz daha öne çıkıyor. Damar ve kalp sorunları olanlar 20 Şubattan itibaren ve Mart sonuna kadar tedbirli olsunlar.

Şubat ayı tutulmalarına Şubat 2017 Ay ve Güneş tutulmaları başlıklı yazımdan daha ayrıntılı şekilde ulaşabilirsiniz…

Mars 28 Şubatta Gandanta noktasına ulaşacak…

Mars, Balık yolculuğunu Şubat ayının sonunda bitirirken belli takımyıldızlarda gerçekleşen “Gandanta” yani mistik düğüm etkisine Revati yıldızında 28 Şubatta ulaşmış olacak. Gandanta, aşmamız gereken düğümlerin olduğu alandır ve bu süreçlerde hayat çok da akıcı olmaz. Dolayısı ile Şubat’ın son günü ve Mart’ın ilk haftası  başlattığınız işler, genel hayat kaliteniz adına biraz daha temkinli olmakta fayda var. Sular kaynaklı sıkıntılar, tuhaf yağmurlar ve Koç burcuna geçiş söz konusu olduğu için kazalara dikkat etmek gerekecek. Koç burçları, Balık burçları, Başak ve Akrepler özellikle dikkat etsinler.

Genel Olarak Şubat Ayında Burçların Dikkat Edeceği Noktalar…

Bu ay parasal işlerde Kova, Balık, Oğlak, Boğa ve İkizler burçları Şubat ayını hareketli ve inişli çıkışlı yaşayabilirsiniz. Ay’ın genel etkileri finansal alanlarda dalgalı etkiler vereceği için riskli parasal hamlelerde dikkatli olmakta fayda var.

Duygusal konular ve aşk adına; Balık, Terazi, Boğa, Akrep, Başak burçları daha şanslı etkiler içinde. Ancak daha önce de aktardığım gibi, Mars Venüs kavuşumu da devrede olduğu için aşırı duygusal tepkiler vermekten ve ilişkiler de duygusal kararlar almaktan kaçınmak doğru olacaktır. İlişkiler adına bu ay koç burçları aşırı hassasiyetler gösterebilirler. Birini gözünüzde büyütme veya platonik bir ilişki yaşama, duygularınızı belli edememe söz konusu.

Kariyer ve iş alanlarında İkizler, Kova, Oğlak, Terazi burçları ile Aslan ve Başaklar hareketli günler yaşayacaklar. Özellikle İkizler ve Kova burçları çok koşturmak durumunda kalabilirler. Aslan ve Başak bilhassa yükselenler ise ortaklı işleriniz, proje çalışmalarınız adına gündeminiz yoğun olabilir. Oğlak ve Kova burçları tutulmalar nedeniyle ilginç döngüleri, birden gelişen durumları iş hayatlarınızda deneyimleyebilirsiniz.

Sağlık açısından Şubat ayı genel olarak dolaşım sistemi, kalp, kan değerleri ve uyku sorunlarına açık etkiler vermekte. Aslan, Kova, Balık, Koç, Terazi, Yengeç, Yay burçları sağlıklarına dikkat etmekte fayda var. Özellikle 12 Şubattan itibaren bağışıklık sistemlerinize özen gösterin. Bu tarihle birlikte Güneş Kova burcuna geçtiğinde dolaşım sorunları ve bağışıklık zayıflaması gibi hassasiyetler verebilir.

Şubat ayının burçlara göre etkisini tutulmalar yazımda aktardım. Sevgilerimle…

Astrolog Şebnem Ekşib

©Şebnem EKŞİB Yazının tüm hakları saklıdır. İzin almadan ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ve kopyalanamaz.

2 comments

  1. Şilan 5 Şubat, 2017 at 19:52 Cevapla

    Selamlar. Bir Türkçe öğretmeni olarak ricam, ilgi eki olan “ki” ekini bitişik yazmanız gerekiyor. Baglac olan “ki gibi ayrı yazıyorsunuz yanlışlıkla. ..

Mesaj Bırak

Your email address will not be published. Required fields are marked *