DEĞERLİ TAŞLAR

TAŞLARIN BURÇLARLA İLİŞKİSİ

Şifalı Taşların Burçlarla İlişkisi ve Düzeltici Enerjileri

Doğduğumuz andan itibaren evrensel enerjilere maruz kalırız. Ana rahminden ilk çıktığımız anda bizi çevreleyen bu enerji yumağı içinde hayatımıza devam ederiz. Gözle göremediğimiz, elle tutağımız bu dalgalar bedenimizden, hayata bakışımıza kadar birçok alanı etkiler. Diğer yandan doğada hiçbir şey çöp değildir. Her şey yerli yerindedir ve bir nedenle yaratılmıştır. İşte taşlar da her şeyin yerli yerinde kullanılması kuralı çerçevesinde binlerce yıllık oluşumlarını yavaş ama kuvvetli bir gelişimle tamamlanırlar.

Taşlar içinde en güçlü etkiye Kuvars olarak bilinen kristaller sahiptir. Kristaller tıpkı bitkiler diyarındaki adaçayı gibi mistik etkisi güçlü olması bir yana, hızlı ve etkili enerjiler verirler. Ancak kristaller çabuk ve etkili enerjileri nedeniyle uzman kişilerin yönlendirmesi ile takılmalıdır. Özellikle hiçbir temizleme ve uyumlama işlemi yapılmadan takılan veya evde kullanılan kristaller sizin enerjinizi büyüterek yansıtacağı için istenmeyen sonuçlar da verebilirler. Bu nedenle enerjisi kuvvetli her şey gibi taşları da araştırarak ve gerekirse sizin için hangisinin uygun olacağına yardımcı olabilecek bir uzman yönlendirmesi ile kullanmak en idealidir. 

Taşların Genel Etkileri

Hint astrolojisinde taşların oldukça önemli bir yeri bulunur. Yıldız haritasına bağlı olarak kişinin zayıf alanlarını, sorunlu transitlerini, zor dönemlerinde bedensel ve ruhsal etkilerini düzelttiğine veya sahip olduğu enerjileri dengeleye bildiklerine inanılır.

Bu noktada önemli olan ilk etapta yıldız haritanızdaki dengesiz alanların belirlenerek taşların düzeltici etkilerinden yardım almanızın sağlanmasıdır.

Diğer bir önemli unsur da belirlenen taşı uzun süreli takmanız, mümkün olduğu kadar çıkarmamanız gerekliliğidir.

Taşın tene temas etmesi ve öncelikle yüzük olarak takılması, eğer yüzük olarak kullanamıyorsanız kolye olarak takılması tavsiye edilir.

Diğer yandan yıldız haritanıza göre belirlenmiş her taşın belli bir takılma günü ve takılmadan önce uygulanması gereken ritüelleri vardır. Burada ki amaç, taşın sahip olduğu enerjiyi size yönlendirmek, bir anlamda size uyumlanmasının sağlanmasıdır diyebiliriz.

Taşların Gezegenler ve Burçlarla Olan İlişkisi

Doğduğumuz anda kozmozun etkilerine ve enerji yumağına maruz kalırız. Diğer yandan biz doğduğumuz anda ufukta bir burç yükselir ve buna “Yükselen Burç” denir. Böylelikle yıldız haritamız denilen bu hayattaki yol haritamız, yani bizi ve yolumuzu belirleyen astrolojik izdüşümümüz oluşur. Yıldız haritamızda gezegenler bizim itici güçlerimizdir. Evler bizim yaşam alanlarımızı, Burçlar ise bu alanları nasıl karşıladığımızı ve nasıl biçimlendiğimizi yansıtırlar.

Yıldız haritası dediğimiz bu labirent içinde taşlar bizim kendi yolumuzu bulmamızda fener görevi üstlenirler. Haritamızda iyi çalışmayan bir gezegenin söndüğü yerde tamamlayıcı olarak meşaleyi devralabilir veya fazla öne çıkan bir burcun dengesini bulmasına yardımcı olurlar. Yani taşların bir astrolojik haritada en önemli görevi dengeyi bulmaya yardımcı olmasıdır.

Ancak nasıl ki bazı gezegenler kendi aralarında dost ilişkisi içinde iken, bazıları da birbirlerinden pek haz etmezse, her taş, bir diğeri ile birlikte iyi çalışmaz veya yan yana gelmemesi gereken taşlar vardır.

Dolayısı ile bir taşı, takı olmaktan çıkarıp, şifacı olarak kullanmak niyetindeyseniz bir uzmandan fikir almanız oldukça önemlidir.

Burçlara ve Gezegenlere Göre Taşların Etkileri

KOÇ BURCU VE MARS

Kırmızı Mercan, Koç Burcu ve Mars gezegeni ile eşleşmiştir.

Kişisel haritalarında Mars ve Koç Burcu ile ilgili sıkıntıları olanlara şifa veren bu taş, aynı zamanda Mars tarafından yönetilen Akrep ile de alakalıdır.

Mars, cesaretin, ileri atılmanın, gücün ve savaşma dürtümüzün temsilcisidir.

Kırmızı Mercan, kararlılığı güçlendirir, korkularımızı yenmemize yardımcı olur. Her türlü başlangıç için, tereddütlerimizin bulunduğu hallerde çok iyi bir yüreklendiricidir. Hakkımızda negatif düşünüldüğünü ya da düşünüleceğini hissettiğimiz ortamlara gireceğimiz zaman Kırmızı Mercan’dan güç alabiliriz.

Ruhsal olarak zorlandığımız anlarda, bize denge verir. Duygularımız yerine aklımızın ve zekâmızın kullanımını teşvik eder.

Özellikle gerginlik yaşadığımız bir ilişki veya ortaklıkta kırmızı mercan iyi bir ara bulucu olabilir.

Kırmızı Mercan ile ilgili daha ayrıntılı bilgi ve ürünlereTakı Taş sitesinden ulaşabilirsiniz.

BOĞA BURCU VE VENÜS

Boğa BurcuVenüs ile yönetilir. Venüs bolluk, bereket, ilişkiler, güzellik ve estetik olanla eşleşmiş bir gezegendir. Venüs’ün astrolojideki taşları ise öncelikle Pırlanta ve Elmas’tır. Pırlanta ve Elmasın ulaşılamadığı durumlarda ise Şeffaf Zirkon, Kuvars ve Turkuaz en önemli alternatifi olarak Venüs için bayrağı devralmışlardır.

Çağlar boyunca Pırlanta ve Elmas değerli taşlar sınıflandırmasında kadınların gerdanlarını, parmaklarını süsledi. Oysa Elmas ve pırlanta şifa yönleriyle de değerli olan taşlar skalasında en başlardaki yerleri alırlar. Fakat öncelikle oldukça pahalı olmaları nedeniyle şifacı olarak kullanılmaları biraz daha arka planda kalmaktadır. Eğer bütçenizde pırlanta veya elmas için yer ayıramıyorsanız alternatif olarak Kuvars, Turkuaz ve Zirkon kullanabilirsiniz.

Zirkon yıldız haritanızda ilişkiler, bolluk ve bereket etkilerinizin tamamlayıcısı olarak Venüs’ün iyi çalışmadığı alanlarda alternatif olarak size destek verir. Yaşam arzusunun canlanmasını, ilişkilerinizle ilgili sorunlarınızın giderilmesini, maddi olarak daha akıcı etkilere sahip olmak istediğinizde takabileceğiniz oldukça zarif ve etkili bir taştır.

Kuvars’ın pembe, saydam, sarımsı renkleri en fazla bilinen olmakla birlikte bu taş ilişkilerinde sorun yaşayan çiftler için çok faydalıdır. İletişimlerini doğru şekilde yeniden yapılandırabilmek için özellikle yatak odalarına 2 veya 3 tane Kuvars koyabilirler. Kuvars’ın kazanılan paranın tasarruf edilmesi konusunda da insanı teşvik ettiği söylenmektedir. Takı, dekoratif aksesuar veya ham hali ile kullanılması mümkündür.

Turkuaz, insanlarla empati kurmamıza olanak verir. Arkadaşlık, sevgi, iletişim Turkuaz’ ın güçlendirdiği konulardır. Çiftler arasında uyumu ve düzeni teşvik ettiğine inanılmaktadır.

Turkuaz genel anlamda negatif enerjiyi emen bir taştır. Topluluk önünde yapılacak konuşmalardan önceki gece, kolye olarak takılan Turkuaz’ın kişiye ertesi gün güçlü bir hitabet yeteneği vereceğine inanılır.

Kuvars, Zirkon ve Turkuaz ile ilgili daha ayrıntılı bilgi ve ürünlereTakı Taş sitesinden ulaşabilirsiniz.

İKİZLER BURCU VE MERKÜR

Zümrüt yeşilin en güzel halidir. O, binlerce yıldır sarayların, hanedanların, kraliçelerin ve haremin gözdelerinin ellerinde, boyunlarında salınmış, zarif ve etkileyici bir taştır. Merkür ile temsil edilir. Alternatifi Yeşim taşıdır.

Aklın, iletişimin, pratik olmanın, ticari becerilerin temsilcisi Merkür, Yeşim veya Zümrüt ile daha iyi gösterir kendini.

İletişimde sorunlarınız varsa, fazla gergin veya utangaçsanız, kendinizi iyi ifade edemiyorsanız, daha belirgin bir çizginiz, ifade şekliniz olsun diyorsanız Yeşim özellikle toplumda göz önünde olanlara veya olmak isteyenlere iyi gelir. Öte yandan ticari adımlarda, ticari beklentilerde, zihinsel karışıklıklarda, alerji sorunlarında Yeşim üzerine bir taş yoktur.

Sinir sistemi sorunları, ruhsal gerginlikler, unutkanlıklar, Merkür gerilemesi dönemlerinden fazla etkilenenler, haritasında Merkür gerilemesi olanlar üzerinde de oldukça etkilidir.

Zümrüt ise Yeşim’e göre daha pahalı ama etkisi yüksek bir taştır. Eğitimci, gazeteci, analiz uzmanı, bilişim sektörü uzmanı, bilgisayarcı, satış veya pazarlama uzmanı iseniz, Zümrüt birçok alanda sizi rahatlatır.

İletişim sorunlarınız varsa, ticari konularda iniş çıkışlar yaşıyorsanız, unutkanlık, hafıza sorunları, sinir sistemi gerginlikleri, el ve cilt sorunları yaşıyorsanız Zümrüt ve Yeşim taşlarına alternatif olarak Turmalin veya Zirkon da size iyi gelebilir.

Turmalin tazelik, canlılık hislerini tetiklemekte, depresif ve atıl kalma etkilerini uzaklaştırmaktadır. Dolaşım sistemini hızlandırması Turmalin’ in karaciğer dostu olduğuna da bir işarettir. Ayrıca zehirlenme durumlarında da toksinlerin vücuttan daha hızlı atılabilmesi için yardımcı olarak kullanılabilir. Turmalin, metabolizmayı hızlandırdığı gibi zayıflamaya da yardımcı olur. Turmalin kabızlık veya yavaş çalışan metabolik sorunları olanlara da binlerce yıldır şifa dağıtmaktadır.

Zümrüt, Yeşim ve Turmalin ile ilgili daha ayrıntılı bilgi ve ürünlereTakı Taş sitesinden ulaşabilirsiniz.

YENGEÇ BURCU VE AY

Hint astrolojisindeAY önemlidir. Zihnimizi, duygusal tepkilerimizi, içsel mutluluğumuzu belirleyen bu gezegen Yengeç Burcu ile temsil edilirken, Ay Taşı ve İnci ile eşleşir.

Ay Taşı ve İnci, Yengeç Burcu ile özdeşleşirken, yıldız haritasında Ay ile ilgili sorunları olanlara tavsiye edilir.

İnci, düşünüldüğünün aksine bulunması kolay bir taş değildir. Piyasada bulunanların çoğu kültür incisi olarak bilinirler ve takı olarak güzel olsa da şifa vermesi için istiridye incisi yani gerçek inci olmalıdır ki; gerçek inci çok zor bulunur. Eğer gerçek İnci bulma veya alma şansınız yoksa yerine gezegenin alternatif taşı olan Ay Taşını kullanabilirsiniz.

Ay Taşı genel olarak, aşk ile ilintili duygular üzerinde etkisi olduğuna inanılan yarı değerli taşlardan biridir. Özellikle kısmeti açtığına, insanları Ay Taşı takan kişiye karşı mıknatıs gibi çektiğine inanılır. Şans getirmesi, yeni başlangıçları teşvik etmesi, duygusal ve çekici bir aura oluşturması aşk enerjisini çağırmasını tetiklemektedir. Hali hazırda birlikte olan çiftlerin de aralarındaki bağı Ay Taşının kuvvetlendirdiğine inanılmaktadır.

Ay Taşı, spritüel konularla uğraşanlar için de ruhsal enerjiyi arttırdığı için uygundur. Kalp gözünün açılmasında, sezgilerimizin keskinleşmesinde hızlandırıcıdır. Meditasyon ile uğraşan kişilerin sıklıkla Ay Taşı kullanmaları tavsiye edilmektedir. Ay Taşı, tevekkül duymayı kolaylaştırır ve duygularımız ile mantığımız arasındaki dengenin sağlanmasına yardımcı olur.

Ay Taşı ile ilgili daha ayrıntılı bilgi ve ürünlereTakı Taş sitesinden ulaşabilirsiniz.

ASLAN BURCU VE GÜNEŞ

Güneş evrenin kalbi olduğu kadar yıldız haritasının da kalbidir. Zira Güneş özgüvenin, egonun, hayat enerjimizin, bağışıklık sistemimizin, iş hayatımızın en önemli temsilcidir. (Güneş’le ilgili daha ayrıntılı bilgiye, gezegenler bölümünden ulaşabilirsiniz.)

Güneş ve Aslan Burcu, taş dünyasında Yakut ile eşleşmiştir. Yakut kırmızı rengi ile kendine has ve sevilen bir taştır.

Yakut şifalı olduğuna inanılan değerli taşlar arasında kuvvetli etkilere sahip olanlardan bir tanesidir. Bu nedenle kişisel yıldız haritalarına göre analizin iyi yapılması ve Yakut kullanacak olanların özellikle haritalarında Güneş’in konumunu dikkatlice belirlemiş olması gerekmektedir.

Astrolojide Yakut, gezegenlerden Güneş ile temsil edilir. Yıldız Haritasında güçsüz bir pozisyonda bulunan Güneş’in kuvvetlendirilmesi, cesaret, öz güven ve disiplin vermesi, fiziksel yapının güçlendirilmesi için Yakut kullanılabilir.

Yakut, zorluklara karşı mücadele azmi verir, içimizdeki sınırlamaları kaldırır, toplum baskısını hafifletir, cesaret arttırır, ego’yu dengeli bir hale sokar, nazara karşı kalkan görevi görür, liderlik etmeyi kolaylaştırır, özgüveni tazeler, dinçleştirir, kalbi aşka açar, mutluluk duygusunu arttırır, sezgileri keskinleştirir, ruhsal ve fiziksel uyuşuklukları uzaklaştırır. 

Yakut ile ilgili daha ayrıntılı bilgi ve ürünlereTakı Taş sitesinden ulaşabilirsiniz.

Başak Burcu ve Merkür

Merkür tarafından yönetilen Başak Burcu’nun, diğer bir Merkür burcu olan İkizler gibi Yeşim ve Zümrüt ile arası iyidir.

Yeşim ve Zümrüt’ü İkizlerde aktardığım içim Başak için diğer alternatif taşlardan bahsetmek istiyorum.

Başak Burcu, organizasyon becerileri yüksek bir burçtur. Kozmozun işçi arısı olarak, çok çalışkan ve hatta septik noktada düzenli olabilir.

Eğer organizasyon ve planlama konusunda sorunlarınız varsa, fazla takıntılı olduğunuzu düşünüyorsanız, dikkat dağınıklığınız varsa Yeşil Turmalin veya Peridot tam size göredir.

Peridot (Zebercet olarak da bilinir) strese karşı iyi bir koruyucudur. Uykusuzluk problemi çekenlerin, depresif ruh halinden sıyrılmak isteyenlerin başvurabileceği bir taş olduğu söylenmektedir. Kıskançlık, öfke gibi ruh halimizi negatif yönlendiren duygulardan sıyrılmamıza yardımcı olur. Kaygı ve endişeyi kontrol altına almaya yarar. Safra kesesi ve karaciğer için de alternatif bir iyileştiricidir.

Yeşil Turmalin ise, kişinin ruhsal durumunu pozitif etkileyen bir taştır. Bu sebeple depresif ruh halini dağıtmakta, öz güveni arttırmaktadır. Ortamlardaki stres enerjisini emen, yaratıcılığı harekete geçiren, belleği kuvvetlendiren ve zihnin çalışmasını arttıran tarafı Turmalin’in pek çok yazar, eğitimci ve öğrenci tarafından kullanılmasını sağlamaktadır.

Taşın fiziksel bedenimiz üzerindeki etkisi sebebiyle pek çok sporcu tarafından da Turmalin tercih edilmektedir.

Radyasyon etkilerini azaltması, bilgisayar başında çalışanlar için de Turmalin’in uygun olduğunu göstermektedir. Turmalin düzenli takıldığında metobolizmayı hızlandırır.

Başak Burçları için diğer bir rahatlatıcı taş da Zirkon’dur.

Başak Burcu Taşları ile ilgili daha ayrıntılı bilgi ve ürünlereTakı Taş sitesinden ulaşabilirsiniz.

TERAZİ BURCU VE VENÜS

Dengenin ve zarafetin burcu Terazi, Venüs ile temsil edilir. Venüs ise daha önce Boğa Burcunda da aktardığım gibi Elmas, Pırlanta ve Zirkon taşları ile daha yoğun güç kazanır.

Terazi için diğer bir alternatif de Saydam Safir, Turkuaz ve Kuvars’tır.

Saydam Safir, güzel ahlak, keskin zekâ için uğurludur. Her türlü güzelliğin bizi bulması için kullanımı yaygındır. Özellikle aşk, sevgi ve dostluk ile alakadar konularda Saydam Safir ile yapılmış takıların sahiplerine yaşayabilecekleri her türlü sıkıntılı durum için çözüm getiren bir uğuru olduğuna inanılmaktadır.

Turkuaz ise kişinin kendini anlamasına, istek ve arzularının ne olduğuna net bir şekilde karar vermesine son derece yardımcı olan bir taştır. Özellikle doğru karar vermek için iç sesimizi dinlememize aracılık eder. Kendimizle yüzleşmemize olanak verir. Turkuaz sadece kendimizi anlamamıza değil, insanlarla empati kurmamıza da olanak verir. Arkadaşlık, sevgi, iletişim Turkuaz’ ın güçlendirdiği konulardır. Çiftler arasında uyumu ve düzeni teşvik ettiğine inanılmaktadır.

Turkuaz genel anlamda negatif enerjiyi emen bir taştır. Topluluk önünde yapılacak konuşmalardan önceki gece, kolye olarak takılan Turkuaz’ın kişiye ertesi gün güçlü bir hitabet yeteneği vereceğine inanılır.

Turkuaz’ ın onu taşıyan kişiyi özellikle ani kazalardan koruduğuna inanılmaktadır. Bu nedenle bazı kültürlerde pilotların Turkuaz taşıdıklarına rastlanmaktadır.

Kuvars’ın birkaç rengi bulunur, bunlar içinde en bilinenleri, saydam, pembe ve sarımsı olanıdır. Terazi burçları için iyi gelen Kuvars, özellikle pembe kuvars başta olmak üzere son derece iyi ve destekleyici bir taştır. İlişkilere, birlikteliklere önem veren Terazi’ler için ilişkilerde dengeleyici ve ortam düzeltici bir taş olan Kuvars rahatlatıcı bir alternatiftir.

Terazi Burcu Taşları ile ilgili daha ayrıntılı bilgi ve ürünlereTakı Taş sitesinden ulaşabilirsiniz.

Akrep Burcu ve Mars

Akrep Burcu Mars ile yönetilir. Mars yüksek enerjisini ateşin rengi kırmızıdan almıştır. Bu nedenle astrolojide de daha fazla Kırmızı Mercan ile özdeşleşmiştir. Ancak Mars ve Akrep enerjilerini düzenleyen diğer bir taş, en az onun kadar etkili olan Akik taşıdır.

Akik, kalp gözünü açan, öfkeyi dizginleyen, ihtiyatlı olmamız için bizi teşvik eden bir taştır. Serinkanlılıkla hareket etmeyi, olayların her yönünü değerlendirebilmemizi sağladığı için, önemli kararlar arifesinde, bir müddet Akik taşı ile dolaşarak meselelerin ele alınması tavsiye edilmektedir. Kariyer hayatında başarılı olmak için gereken nitelikleri sunduğuna inanılması sebebiyle taşın genel etkisinin farkında olan pek çok tüccarın ve üst düzey yöneticilik yapanların Akik taşı kullandığı bilinmektedir. Özellikle finansal konular ile uğraşanların Akik’ ten faydalanmaları tavsiye edilmektedir.

Biraz geri çekilip, sakinleşmeye ihtiyacı olan, gergin giden ilişkilerin sükûneti bulması için de Akik faydalı olabilecek bir taştır.

Akik’in diğer önemli ve fazla bilinmeyen etkilerinden birisi de Hiperaktif sorunu olan çocuklarda fazla gelen enerjiyi dengelemesi, yatıştırması için nazarlık türünde kullanılabileceğidir.

Ayrıca Akik’in fazla yeme alışkanlığını dizginlediği, iştah kontrolünde sıkıntı çekenlere yardımcı olduğu bilinmektedir. Akik midevi bir taştır. Kendi bünyesinde sahip olduğu her türlü asidik etkiye karşı direnci, onun mide ile ilgili hazım güçlüğü çekenlere önerilmesine sebep olmaktadır.

Akik ve Akrep burcu taşlarıyla ilgili daha ayrıntılı bilgi ve ürünlereTakı Taş sitesinden ulaşabilirsiniz.

Yay Burcu ve Jüpiter

Yay Burcu, Jüpiter ile yönetilir. Jüpiter, hayatımıza şans ve bolluk getiren, büyüten, genişleten etkisi ile kozmozun bolluk ve bereket temsilcisidir. Fazla kaçması kilo ve tembellik sorunlarına neden olabileceği gibi, az olması hayatta şansızlıklara, zorluklara ve maddi sıkıntılara neden olabilir.

Jüpiter, Hint astrolojisinde kadınlar için eş temsilcisi olarak evlilik sorunlarına, eşin zor hayatına veya eş ile ilgili sorunlara işaret edebilir. Ayrıca, çocuk sahibi olabilme konusunda da Jüpiter’in önemli bir yeri vardır.

Yıldız haritalarının ve yaşamın önemli taşlarından biri olan gezegen, Yay ve Balık burçlarının yöneticisi olarak, bu burçta doğanların da hayatlarında önemli bir yer tutar. Jüpiter’in Hint astrolojisinde ana taşı Sarı Safir’dir.

Sarı Safir kişiye mutlak bir başarı, başarı ile birlikte saadet, zenginlikle birlikte bolluk, yaptığı işte tanınma sağlamayı vaat eder.

Sarı Safir’in takan kişiyi toplum içinde fark edilir bir insan yaptığı da bilinmektedir. Eşle ilgili ilişkileri de güçlendirip, birlik ve beraberliği arttırması da alternatif faydalarındandır.

Genel olarak güçlü bir düzelmeyi hayatın her önemli alanında vaat eden Sarı Safir’in Hint Astrolojisindeki ve toplumundaki ayrıcalıklı yerine şaşırmamak gerekir.

Ancak Sarı Safir bulunması oldukça meşakkatli bir taştır. Piyasada veya kuyumcularda satılan Sarı Safirlerin çoğunluğunun sarı safirle pek bir alakası maalesef yoktur. Bu nedenle temin ederken dikkatli olunması gereken değerli taşlardan biridir.

Yay Burçları için alternatif diğer bir taşlar ise Sitrin, Sarı Topaz ve Kuvars olarak aktarılabilir.

Bunlar içinde Sitrin, yaratıcılık konusunda özellikle yazarlar için güçlü bir esin kaynağıdır. Dekoratif amaçlı olarak yaratıcılık gerektiren işlerde çalışan kimseler tarafından ofisler ve evlerde sıkça kullanılabilir.

Sarı Topaz’ ın ise, kişisel olgunluğu geliştirdiği, muhakeme yeteneğini arttırdığı bilinmektedir. Altıncı hislerin daha kolay açığa çıkmasına sebep olduğu da Topaz ile ilgili pek çok kaynakta not edilmiştir. Kâinat enerjisinin içimize dolmasını, evrenle bütünleşmemizi kolaylaştırır.

Yay Burcu Taşları ile ilgili daha ayrıntılı bilgi ve ürünlereTakı Taş sitesinden ulaşabilirsiniz.

Oğlak Burcu ve Satürn

Ciddiyetin, sorumluluk duygusunun, kariyerin, çalışmanın burcu Oğlak, en az kendisi kadar hayatı ciddiye alan Satürn tarafından yönetilir.

Oğlak Burcu ve Satürn Hint Astrolojisinde Mavi Safir ile temsil edilir.

Oğlak ve Satürn enerjisinin alternatif taşı ise LapusLazuli ve Ametist olarak aktarılabilir.

Mavi Safir’in korku, endişe, şüphe gibi kişinin ruhunu ele geçirip, onu zayıf kılan düşüncelere teslim olmasına engel teşkil ettiğine inanılmaktadır. Olumsuz duyguları bertaraf etmesi sonucu hoşgörüyü arttırarak, takan kişinin iletişim gücünü keskinleştirmektedir.

Mavi Safir’in en önemli uğuru ise taşıyan kişiye zenginlik, sağlık, sükûnet, iyi bir şöhret ve evlat bahşetmesidir. Bunun yanında Mavi Safir’in kaza ve doğal afetlere karşı da koruyucu olduğuna inanılmaktadır. Finansal anlamda sahibini refaha çıkarttığına inanılan bu taşın, kariyer hayatında başarıyı getirdiği için de özellikle bayanlar tarafından tercih edildiğine rastlanmaktadır. Ruhani işler ile ilgilenenlerin de kalp gözünü keskinleştirdiğine inanılan bu taşı kullanmaları tavsiye edilir. Zira Mavi Safir’in papalık sembolü olarak kullanılmasının sebebi de budur.

LapusLazuli, akıl ve zeka keskinliği vermesi, olaylara daha net ve mantıklı bakmamıza yardımcı olması, cesaretli ve açık yürekli olmaya teşvik etmesi açısından özellikle iş ve kariyer açısından destekleyici bir taştır.

Ametist ise hem takı, hem de ham hali ile evlerde aksesuar ve enerji düzenleyici olarak tercih edilebilecek, etkisi oldukça güçlü bir taştır.

Oğlak Burcu Taşları ile ilgili daha ayrıntılı bilgi ve ürünlereTakı Taş sitesinden ulaşabilirsiniz.

Kova Burcu ve Satürn

Hint astrolojisine Satürn, Kova ve Oğlak’ın astrolojik yöneticisidir ve Satürn Kova tarafında taşlardan Mavi Safir ile birlikte Lapuzlazuli ve Lal tarafından da desteklenir.

LapisLazuli, kişinin kendisini açıkça ifade etmesinin önünde duran engelleri kaldıran, bu anlamda kişiye iletişim cesareti veren, açık yürekli olmaya teşvik eden bir taştır. Özellikle ikili ilişkilerde iletişim eksikliğini gidermesi, onu uyumu arttıran taş olarak tanımlanmaktadır. Melankolik ve depresif bakış açılarına mani olan LapisLazuli, kullanan kişiye olaylara daha geniş bir perspektiften yaklaşması için destek olur. Akıl ve zeka keskinliği vererek olayları daha net şekilde ele almamızda iyi bir enerji düzenleyicidir. Aklımızın kabul edip, kalbimizin red ettiği olaylarda arabulucu olur ve iç barışımızı tekrar kazanmamıza yardım eder.

LapisLazuli özellikle çocuk dostu bir taş olarak anılmakta, kemikleri güçlendirdiği, büyümeyi desteklediği, özgüven aşıladığı, çocukları kazadan beladan koruduğu kabul edilmektedir. Yetişkinler içinse LapisLazuli gecenin taşı olduğundan uyku için güzel bir yardımcıdır. Kaygı duygusunu azaltır. Duyu organları ile ilgili rahatsızlıklara iyi geldiği, özellikle gece yükselen ateşin düşürülmesine, az çalışan tiroit bezinin uyarılmasına, sindirim sistemi zehirlenmelerine iyi geldiği belirtilmektedir. Cilt dostu olduğu eski çağlardan beri kabul edilen LapisLazuli’ nin alerjilere iyi geldiği hala düşünülmektedir. Migren ağrılarında da teskin edici şifalı değerli taş olarak kullanılmaktadır.

Lal’e gelince…

Hayatımızda iniş çıkışları dengeleyen, teskin eden, ani ve fevri kararlar alırken sağduyumuzu da harekete geçiren bu taş, Satürn ve Rahu gibi Hint Astrolojisinde oldukça dengesiz çalışabilen gezegenlerin sorun çıkardıkları yerde adeta bir jeneratör gibi devreye girer.

Kova Burcu Taşları ile ilgili daha ayrıntılı bilgi ve ürünlereTakı Taş sitesinden ulaşabilirsiniz.

Balık Burcu ve Jüpiter

Balık hassasiyetlerin, duygusal bakış açısının, özverinin, kendini adamanın burcu olarak duygusal hassasiyetini zorlandığı alanları taşlar dünyasında Sarı topaz, Sitrin ve Kuvars ile rahatlatır.

Yukarda bahsettiklerime ek olarak, Balık burcunun taşlar dünyasında en verimli taşı Akuamarinolarak aktarılabilir. Eski çağlardan beri denizcilik ve su ile uğraşanların tercih ettiği bu taşın, depresyon ve anksiyete etkilerini dağıttığı kabul gören faydaları arasındadır. Alkol ve sigara tiryakiliklerini zayıflattığı da, taşın yine denizciler ile ilgili inanışlarının günümüze kalan yansımalarından bir tanesidir.

Akuamarinsakinleştirici, neşeli ve iyimser bir taştır. Negatif duyguların titreşimini azaltır. Utangaçlık, çekingenlik enerjisini kişinin içinde minimum seviyeye indirir. Özgüveni, cesareti, pozitif algılamayı yükseltir. Akuamarin karşılıklı yapılan konuşmalarda kelimeleri, ifadeleri yumuşatır. Bu nedenle özellikle bir konu üzerinde anlaşmazlık yaşayıp da karşılıklı konuşacak olan çiftlerin, bu görüşme esnasında Akuamarin’den yapılmış bir takı kullanmaları tavsiye edilmektedir. Ayrıca bekarların sevgi enerjisine kalplerini ve kulaklarını açabilmeleri için de Akuamarin taşı tavsiye edilmektedir. Özellikle kadınların Akuamarin’ den yapılmış küpeler takmaları onları sevgi enerjisine daha açık hale getirecektir.

Akuamarin özellikle Balık enerjisinin gölge taraflarını dağıtması açısından evrenin insana verdiği bir hediye gibidir.

Balık Burcu Taşları ve Akumarin ile ilgili daha ayrıntılı bilgi ve ürünlereTakı Taş sitesinden ulaşabilirsiniz.

Sevgilerimle.

Astrolog Şebnem EKŞİB

www.sebnemeksib.com.tr                                                

 

©Şebnem EKŞİB  Yazının tüm hakları saklıdır. İzin almadan ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ve kopyalanamaz.

2 comments

  1. Derya 26 Mart, 2017 at 13:04 Cevapla

    Merhabalar şebnem hanım. Taşlar konusuyla ilgili bisiy öğrenmek istemiştim. Tüm gezegenlerin renklerine uygun taşlar onerilirken (or. Mars kırmızı renk ve taslari kırmızı gibi) neden jupiter rengi mavi dendiği halde sarı taşlar öneriliyor. Ve sadece jupiter de durum böyle. Oysa mavi bir taş kullanılması gerekmez mi. Şimdiden teşekkürler.

Mesaj Bırak

Your email address will not be published. Required fields are marked *