Temmuz Dolunayı; Guru Purnima

Vedik Astroloji de “Dolunay” önemli bir döngünün tamamlanması, nihai noktaya ulaşmak anlamına gelir. Purnima olarak bilinen bu döngüler, tohumların büyüyüp çiçek açtığı, önceden attığımız adımların sonucunun alındığı özel zamanlardır.

Dolunayın Vedik astrolojisinde başlama noktası Ay ve Güneş’in karşılıklı burçlarda ve aralarındaki derecenin belli bir etkiye geçmesiyle başlar ve aynı dereceye geldiklerinde hizalandıklarında biter. 8 Temmuz  sabah 05:02 de (İstanbul’a göre) Purnima/Dolunay başlayacak ve 9 Temmuz 07.05 de Güneş ve Ay’ın hizalanmasıyla sona erecek.

Dolunay Vedik astrolojiye göre Ay Yay burcunda ve Moola yıldızından geçerken başlıyor. Bu esnada Güneş İkizler burcunda ve Punarvaşu yıldızında ilerliyor olacak. Dolayısı ile dolunay süreci YAY ve İkizler burçları arasında gerçekleşiyor. Dolunayın tamamlanma fazı ise Ay Poorva Aşadra yıldızındayken bitiyor. Şimdi bu yıldızlara ve dolunay etkilerine göz atalım;

Öncelikle 9 Temmuz Dolunayı Vedik astroloji de oldukça önemli bir yer tutmakta. Bu dolunaya yılda bir kere gerçekleşen GURU PURNİMA denir. Guru üstat anlamındadır. Purnima ise dolunay demektir. Guru Purnima ise üstatların, hocaların dolunayıdır. Bilge Dolunay! İnanışa göre bu dolunaylarda size yol gösteren, üstatlık yapan hocalarınıza ve büyüklerinize saygınızı belirtmek önemlidir. Sahip olduklarınıza şükretmek gerekir. Dolunay dönemlerinde Güneşin ışığını alan Ay parlar. Guru Purnima döngülerinde sene de bir kere Ay gibi parlama, içimizdeki ışığımızı büyütme, iyiliği ve saflığı içselleştirme ama en önemlisi farkına varma, farkındalık geliştirme zamanlarıdır.  Guru Purnima dönemleri arınmanın, temizlenmenin, yeni bir sayfa açarak hayatı tekrar düzenlemenin fırsatlarını sunar. Dualar, dilekler için oldukça kıymetli olması bir yana Guru Purnima günlerinde şükretmek, minnet duymak ve size yol gösteren, faydası dokunan hocalarınızın, hayat yolculuğunuzda size meşale tutan kişilerin anılması, yad edilmesi tavsiye edilir. Ölmüşlerinize dua okumak, hocalarınıza iyi dileklerde bulunmak hayli kıymetlidir. Saygı duymayı ve edebi içselleştirme zamanlarıdır.

Guru Purnima sadece Ay Yay burcundan ve Poorva Aşadra Pada yıldızından ilerlerken gerçekleşir. Burada özel bir anlam vardır. Poorva Aşadra yıldızı VENÜS tarafından yönetilen özel bir yıldızdır. Kutsal sular ile yönetilen bu yıldız, güç kazanmak, canlanmak, yeniden yapılanmak ve içimizdeki gücü, kozmik enerjiyi keşfetmeyi temsil eder. 3 tesirin gücünü simgeler. Kuvveti canlanmak, güçlenmektir. Yukarıdaki tesiri dayanıklılık, aşağıdaki tesiri bağlantı ve birleşmektir. Bu yıldız suda yıkanmak gibi bizi yeniden yapılanmaya ve arınmaya davet eder. İçsel arınmayı temsil eder. Yılda bir kere gerçekleşen yılın en kıymetli dolunayının bizi şarj etme, yüklerimizden kurtulma ve özgürleşme etkileri vermesi yıldızının gücünden dolayıdır.

8 Temmuz öğlen 11:40 den itibaren Ay Poorva Aşadra yıldızına geçiyor ve 9 Temmuz 14.40 ‘a kadar yılda bir kez gerçekleşen bu özel enerjiden faydalanma fırsatınız olacak.

Bu süreci dua ederek, şükrederek, içsel dönüşümünüzün farkına vararak geçirmeniz hayli önemli. Kıymetli bir zamandır. Evinizi, bedeninizi temizlemek, detoks yapmak, oruç tutmak, sadaka vermek, bilgelikte, ilimde kalmak yine tavsiye edilenler arasında. Bu süreci boş işlerle değil, bilgeliğe, bilgiye ve sahip olduklarınıza şükrederek geçirmek kıymetli bulunur. Hayatınızda size yol gösteren, yardımı olan kişilere, hocalarınıza, yol göstericilerinize saygı göstermek, yad etmek gerekir.

Gelelim temmuz dolunayının daha dünyevi yüzüne;

Vedik astrolojiye göre Ay Yay burcunda ve Pluto ile tam kavuşumdayken gerçekleşecek dolunay sağlam sert etkiler getiriyor. Ancak unutmamak lazım ki Pluto büyük dönüşümleri, form değiştirmeyi, dönüştüğümüz halimizin de kalıcı olmasını temsil eder. Başka bir açıdan bakacak olursak, dolunayın başlangıç yıldızı Moola da hayli sert ve ani gelen büyük dönüşüm etkileri ile aynı Pluto gibi çalışan bir yıldızdır. Dolayısıyla dönüşmeye, alıştığınız bildiğiniz durumlardan ayrılmaya, yeni bir sürecin başlamasına hazırlıklı olun. Fakat değişmeden, dönüşmeden hiç bir şeyi yenileyemeyiz. Psişik etkilerin çok yükseldiği zamanlardan geçiyoruz. Sezgiler, rüyalar size bir şeyler anlatmaya çalışıyor olabilir. Cumadan itibaren etkisini daha net hissetmeye başlayacağınız bu süreç, kendi iradenizle büyük bir savaş içine girmenize neden olabilir. Özellikle Cuma ile Pazartesi arası yani 7 ile 10 temmuz arası öfke ve gerginlik duygunuz artabilir. İçinizde biriktirdikleriniz aniden su yüzen çıkma eğiliminde olacaktır. Bu süreçte çocuklara da dikkat etmek gerekecek zira Satürn ülkemiz haritasında Jüpiter’in üzerinde ve Jüpiter çocukları temsil eder. Çocuklar sahip oldukları saf enerjiyle bu tip güçlü enerji dalgalanmalarından daha fazla etkilenirler. Öfkeye yenilmeden bu döngüyü hem ülke olarak, hem de bireysel hayatlarımızda yönetmek önemli. Başta da anlattığım gibi aslında hayli önemli bir dolunay. Eğer kendi iç enerjimizi iyi kontrol edebilirsek, kabuklarımızdan sıyrılıp yenilenmeyi başarabiliriz.

Ay’ın karşısında duran Güneş’e dolunay sürecinde Mars da eşlik edecek ve astrolojik tablo Pluto Mars, Ay Mars karşıtlığını yaşayacak. Pluto ve Mars karşıtlığı 5 Temmuzdan itibaren derecesel olarak hassaslaşacak ve Dolunay sırasında etki devam ediyor olacak. Bu durum büyük öfke patlamalarına, ani gelen büyük kavgalara, hatta savaşlara, iç mücadeleye, ele aldıklarımızı savaşa çevirmeye işaret eder. Ay Mars karşıtlığı ise direk mücadele ve hırs anlamına gelir ki unutmayın ki göz kararır ve sonra da yüz kızarır. Özellikle Yay ve İkizler yükselenler, Oğlak ve Yengeç burçları, Mars ile yönetilen Koç ve Akrep’ler, Güneş ve Ay’ın burçları Aslan ve Yengeç‘ler bu süreçte daha dikkatli olsunlar.

Ay Pluto kavuşumları ebeveynleri, aile üyelerimizi de temsil eder. Ebeveynlerimizle ilişkilerimize, otorite sembolü kişilerle ilişkilerimize, anne ve babamızla ilişkili durumlara dikkat etmeliyiz ve bu süreci ailemiz adına da iyi yönetmeliyiz. Aile büyüklerinin sağlıkları, ebeveynlerinizin sağlıkları açısından sıkıntılar yaşanabilir. Sağlık problemleri olan ebeveynlerinize bu dönemde biraz daha dikkat etmek yerinde olur. Dolunay sırasında Mars Güneş’e fazla yaklaşması nedeniyle yanık pozisyonda olacak. Bu etki ekstra sinirlilik hali ve öfke verebilir. Esnek olmakta zorlanma, sakin başladığınız bir konuşmada, tartışmada aniden iplerin kopması hali yaşanabilir. Bilmek, değiştirme gücünüz de olacağını gösterir. Gelen etkilerin büyük bir dalga gibi öfkeyi ve gerginlikleri büyüttüğünü bu satırları okuduğunuza göre artık biliyorsunuz. Cuma Pazartesi arasını bu nedenle iyi yönetmeniz ve ne olursa olsun esnek olmaya çalışmanız faydanıza olacaktır. Kas sorunlarına, yaralanmalara, yangınlara, omuz, boyun bölgenize, kollara sağlıkta dikkat edin. Evinizde yangın ve benzeri ateşle ilgili sıkıntılara karşı tedbirli olun.

Dolunay 9 temmuz Pazar günü Güneş Punarvaşu yıldızından geçerken tamamlanacak. Punarvaşu “Işığın Geri Dönüşü” demektir. Yani dolunay bir taraftan da size kendi öz değerlerinizi, kaybettiğiniz ışığınızı, ümidinizi vermeyi vaat ediyor. Punarvaşu’ya kulak verin. Bu yıldız değişken havanın (İkizlerin) suya, öncü bir burca Yengeç’e dönüşmesini temsil eder. İpler sizin elinizde olsun isteyeceksiniz. Canlanmayı, dirilmeyi temsil eden yıldız. Ses çıkarmadıklarınıza, tepki vermediklerinize yanıt vermenize neden olacak. Sustuklarınızı, sabrettiklerinizi deli bir öfkeyle söylerken bulabilirsiniz kendinizi. Dolunay zamanları gerçeğin ortaya çıkma zamanlarıdır. Gizlenen bir gerçek, bilinmeyen bir durum aniden ortaya çıkabilir. Punarvaşu bağlantılı dolunaylar aşırı yağmurlara ve taşkınlara da neden olabilir. Dikkatli olmakta fayda var.

Kısacası ruhsal olarak değişimin, yeniden yapılanmanın, kendi gücünüzü fark etmenin vurgulanacağı bir dolunay geliyor. Fiziksel olarak ise öfke ve gerginlik, büyük olaylar ve beklenmedik durumlar yaşanabilir. Yönetebilirseniz bu dolunayın fısıltısı; Öldürmeyen güçlendirir olacak! Unutmayın, kendi sınırlarınızı belirlemek önemlidir. Biz izin verdiğimiz kadarı ihlal edilir. Sınırlarınızı belirlemek, kendinizle kalmak adına verimli bir süreç olabilir. Öfkeye yenilmeden dua da, iyilikte ve temiz kalmakta durmak adına sınavlarınız olabilir. Her birimizin kendi sınavlarımızı en iyi şekilde vermesini dilerim…

Burçlara göre baktığımızda;

İkizler, Yay, Yengeç, Koç, Akrep, Oğlak ve Aslan burçları bu alanda yükselen veya Ay’ları olanlar ilk elden etkilenebilirler. Bu burçlar yukarıda yazdıklarıma dikkat etsinler.

Boğa, Başak sağlık açısından hassas olabilirsiniz. Özellikle iç dengelerinize önem verin.

Kova, Terazi ve Balık burçları ise sosyal alanlar, yakın çevreleri, hedefleri ve arzuları, arkadaş ilişkileri, aile büyükleri açısından hareketli bir dolunay süreci yaşayabilirsiniz.

©Şebnem EKŞİB Yazının tüm hakları saklıdır. İzin almadan ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ve kopyalanamaz.

2 comments

  1. Füsun Güzelmeriç 5 Temmuz, 2017 at 20:58 Cevapla

    Merhaba Şebnem Hanım,
    Acaba yorumlarınızı okurken verdik astrolojiye göre mi yoksa batı astrolojisine göre mi yorumlamanız gerek? Çünkü burçlarımız verdik astrolojiye göre değişik olabiliyor.
    Teşekkürler.

  2. Gülseren 11 Temmuz, 2017 at 13:36 Cevapla

    Sevgili şebnem hanım,2017 9 temmuz dolunayı yazdıklarınız aynen yaşadık emeklerini zeytinyağı teşekkür ederiz ,sevgiler

Mesaj Bırak

Your email address will not be published. Required fields are marked *