23 – 30 Ekim Haftası Vedik Astroloji Yorumlarım

Bu hafta Satürn burç değiştiriyor ve yaklaşık iki buçuk yıllık bir yolculuk yaptığı Akrep ile vedalaşarak, YAY burcuna geçiyor. 26 Ekim Perşembe günü Satürn Yay burcuna tamamen geçmiş olacak. Burç geçişi sırasında derecesel olarak zayıf bir aralıkta bir süre daha kalmaya devam etse de, Akrep burçları için Satürn‘ün burç değiştirirken yaşattığı (özellikle son iki haftadır daha da artan) daraltan etkiler hafiflemeye başlıyor. En azından yaklaşık 2,5 yıldır devam eden Satürn baskısından kurtulmuş olacaklar. Yay burçları, yükselen Yay veya Ay burçları Yay olanlar ise Vedik Astroloji de “Sadesati” dediğimiz önemli bir döngünün ana bölümünü hayatlarında hissetmeye başlayacaklar.

Haftanın etkilerine dönecek olursak, ağır hareket eden gezegenlerin burç değiştirme aralıkları her zaman dikkatli olmayı ve şartları zorlamamayı gerektirir. Dolayısı ile genel olarak hayat akışınızda karmanın efendisi olarak bilinen nam-ı değer Satürn‘ün yavaşlattığı, ilerlemekte zorluklar çıkardığı bir çok konuda inatlaşmadan ve şartları zorlamadan hareket etmek, bu hafta dikkat etmemiz gerekenler arasında. Bu hafta yine ilginç biçimde Satürn burç değiştirirken Ay ile neredeyse haftanın tamamında sürekli kontak halinde olacak.

Pazartesi ve Salı günleri boyunca,  Akrep burcunda konaklayacak Ay ve Satürn birlikte hizalanıyorlar.

Çarşamba günü Akrep burcundan ayrılıp, Yay burcuna geçecek olan Ay’a, Perşembe günü tekrar Satürn eşlik etmeye başlayacak zira Perşembe Satürn de Yay burcuna geçiyor ve Cuma günü Ay, Oğlak burcuna transfer oluyor. Velhasıl, Çarşamba ve Cuma günleri hariç, hafta sonuna kadar Ay ve Satürn sürekli kontak halinde ki bu etki duygusal gerginlikler, depresyonlar, ele aldıklarınızı neşesiz ve gergin olarak yürütmek söz konusu.

Ay Satürn kontakları Vedik Astroloji adına günlük etkiler de tercih etmediğimiz bir durumdur. Bu enerjinin denk geldiği günler zihinsel sıkıntılar, gerginlikler, depresyon eğilimleri, panik atak ve benzeri rahatsızlıklar, aşırı takıntılar artabilir. Bu hafta özellikle Cuma’ya kadar olan aralıkta iç dengelerinize önem verip, karamsar bakış açısına kendinizi kaptırmamak gerekmekte. Sorumluluklarınızın arttığını, ruhsal olarak yüklerinizi taşımak istemediğinizi düşünüp, takıldığınız konularda fazla asılı kalmaya eğilimli olabilirsiniz. Diğer yandan Satürn bu hafta boyunca Atma Karaka yani Vedik Astroloji‘ye göre kral gezegen pozisyonunda olacak. Bu etki hayatınızda yaşça büyük kişiler, ebeveynlerinizle alakalı deneyimlerinizi artırabilir. Aile büyüklerinizle ilgili sorumluluklarınız artabilir veya onlarla ilgili ilişkileriniz de dönüşüm etkilerinizin kuvvetli olduğu bir hafta geçirebilirsiniz. En genel hali ile bu hafta boyunca karmanın efendisi Satürn’ün etkisi yüksek ki hayat veya zaman sanki yavaşlıyor veya zor akıyor, sürekli engellerle uğraşıyor hissinde kalmanız olası. Yavaşladığını düşündüğünüz şeyler veya konularla ilgili sakin olmak ve inatlaşmamak yerinde olacaktır. Bu aralıkta sorumluluklardan kaçmamak ve kalıcı olmasını istediğiniz konu veya durumlar için plan yapmak, toparlanmak adına daha desteklisiniz.

Bir adım atacaksanız ve bu adımın uzun vadeli olmasını istiyorsanız genel olarak Satürn’ün derecesel etkisinin düzelmesini beklemek gerekmekle birlikte, en azından haftanın etkileri açısından Cuma’dan önce net kararlar almak, uygulamak veya başlatmak için acele etmeyin. Aslında bu hafta hiç bir şey için acele etmeyin. Cuma’dan itibaren Satürn, Mars’tan görünüm almaya başlayacak ve bu etki Kasım sonuna kadar etkin olacak ki eylemlerinizin sorumluluğunu almadan ilerleyemezsiniz. Bu nedenle inisiyatif kullanarak bir konuda liderlik etmek, kabul görme isteğiniz varsa bilin ki bunun bir diyeti, ödemeniz gereken bir karşılığı da olacaktır. Detayda kaybolmadan ve meseleleri büyütmeden büyük resimden hayatı görmeye, yorumlamaya çalışmak gerekmekte.

Cuma günü Ay Oğlak burcuna geçtiğinde, daha planlı, düzenli ve stratejik olabilme şansımızı da arttırmakta. Özellikle toprak elementi burçları, Başak, Oğlak ve Boğa olanlar için dünyevi konularda beklenen işler Cuma’dan itibaren daha akıcı veya sonuca dönük olabilir.

Ateş elementleri olan Koç, Yay ve Aslan burçları idare ettikleri, öncülük yaptıkları konularda hararetle ve düşünmeden hareket etmeyin. Zira Satürn sizi yeni düzenlemeler yapmaya, yeniden ele almaya ve bakış açınızı değiştirip, büyük resmi görmeye çağırmakta.

Hava elementi iletişim, yakın çevre, aile ve yakın temasta olduğunuz kişilerle ilgili bu Kova, Terazi ve İkizler burçları hafta acele etmeden ve sabırla hareket etmelisiniz.

Su elementi Balık, Yengeç ve Akrep’ler içinde Balık burçları her türlü ikili  ilişkileri ve kariyer, iş, toplumsal konularda sakin ve yapıcı olmanız gereken bir hafta söz konusu. Akrep burçları değerleriniz, değer verdiklerinizle ilgili maddi veya manevi bakış açınız değişirken, bir süredir devam eden Satürn etkisi nihayet bitiyor. Yengeç burçları sağlık, iş alanları ve mesleki konularda dikkatli olmak, iş konularında acele kararlar vermemek, anne tarafından akrabalarla ilişkilere dikkat etmeniz gereken bir hafta olabilir.

İlişkiler, duygusal konular veya aşk hayatınız adına bu hafta romantik beklentileriniz, duygusal tepkileriniz karşı tarafça pek rağbet görmeyecektir. Satürn Ay kavuşumunun etkin olacağı hafta boyunca ilişkinin sorumlulukları, yükleri, geleceği daha fazla odaklanacağınız bölümler olabilir. Bu sorumlulukları, partnerinizden beklentilerinizi sakin ve yapıcı şekilde ele almanız doğru olacaktır.  Veya ilişkinizin sizi mutlu etmediğini düşünme, huzursuz bir ruh halinde kalma eğilimi başta da anlattığım gibi ağır basabileceğinden, keskin kararlar almak için şartlar uygun değil. Hafta boyunca dengede kalmaya önem verip, stratejik ve akılcı davranabilmek, Satürn’ün önemli bir transitine eşlik edecek bu döngüyü rahat atlatmanızı sağlar.

Sevgilerimle.

Şebnem Ekşib

Vedik Astrolog, Eğitimci ve Yazar

©Şebnem EKŞİB Yazının tüm hakları saklıdır. İzin almadan ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ve kopyalanamaz.

4 comments

  1. Meryem Güner 23 Ekim, 2017 at 05:19 Cevapla

    Günaydın,Sebnem hanım,ben Meryem 16.01.1972 doğumluyum,tam saatini bilmiyorum,annen akşam üstü hava kararmaya başlamısti diyor…Bulgaristan Kolartsi’de(КОЛАРЦИ) doğdum.46 yaşına geldim ama hayatta daha hiç bi şey başarmadım,iyi yönde bi şey değişmiyor.Ne düzgün bir aile kurabildim,ne ev alabildim,ne iş hayatında başarı yakaladım,ne maddi sıkıntımı aşabildim,ne mutlu olabildim…ot gibi yaşayıp gidiyorum.Bu gidişatım değişmesini istiyorum,bu saydıklarımın hepsıne sahip olmak istiyorum ama ne yapmam ve nasıl yapmam gerektiğini bilmiyorum.Bana yol gösterirmisiniz.ÇORLU/TEKİRDAĞ/TÜRKİYE’DE yaşıyorum.
    Sevgilerimle:Meryem GÜNER

  2. Fatma 28 Ekim, 2017 at 19:36 Cevapla

    Yazdiklarinizin cogunu yasiyorum. Sanirim su hayatta en onemli olan sey hep dengede kalip gonlumuzu sevgi ve iyilikte tutmak.

Mesaj Bırak

Your email address will not be published. Required fields are marked *