Mayıs ayına Mars ve Ketu kavuşumu imza atıyor!

Bu ayın hemen başında Vedik Astroloji’ye göre Oğlak burcuna geçen Mars, burayı daha önce mesken tutmuş Ketu ile pek de hayırlı olmayan bir izdivaç yapmak durumunda kaldı. İşin ironik yanı ise bu izdivaç 7 Kasım 2018 e kadar devam edecek. Mars Oğlak burcunda Haziran sonunda geri harekete başlayacağı için bu burçtaki yolculuğunu uzun sürdürecek. Normalde Mars’ın rahat ettiği neredeyse tek alan Oğlak burcudur. Oğlak burcunda Mars yücelir, öfkesini ve savaşçı tarafını törpüleyerek daha stratejik ve disiplinli bir hale dönüşür. Gel gör ki Eylül 2017’den bu yana Oğlakta konaklayan Ketu, Mars’ın iyi bir alanda olmasının getirdiği coşkuyu kursağımızda bırakmaya kararlı.

Önce iyi haberden başlayalım😊 16 Mayıs’a kadar Venüs Boğa burcunda… Bu etki bilhassa yükselen burcu Boğa olanlar için fiziksel olarak güçlendikleri bir etkiye işaret ederken, ilişkilerde ayaklarımız yere basıyor ve hayatın tadını çıkarmaya yönelik olacağız. 16 Mayıstan itibaren Venüs İkizler burcuna geçiyor ve Türkiye haritasında Ay ile buluşuyor ve Türkiye’nin yükselen burcu üzerinde seyahat ediyor. İkizler yükselen, Ay İkizler, Yay yükselen ve Ay burcu Yay olanlar için ilişkiler, fiziksel olarak dikkat çekme potansiyelleri artacak. Ancak 26 Mayıs’la birlikte Mayıs son haftasına Satürn Venüs karşıtlığı ile giriyoruz ve kadınlarla ilgili sorunların öne çıkması, kadın figürlerinin vurgulu olması söz konusu. İlişkiler açısından genel olarak Mayıs son hafta dikkat gerektiriyor ki ilişkilerde yalnızlaşma isteği, kimseye tahammül edememe hali etkili olacak. Dolayısı ile Mayıs son haftaya kadar esasen Venüs transitleri ilişkilerde genel olarak destekli etkiler verme potansiyelinde ama Mayıs son haftadan itibaren kişisel alanlarınızda ve duygusal konularda dikkatli olmakta fayda var.

Mayıs 2018’in en önemli vurgusu Mars Ketu kavuşumu olacak demiştim. Bunu bir açalım;

Ketu hayatımızdaki ve kader planımızdaki gerçekleri ve aydınlanmayı nasıl ve ne yollarla aradığımızı gösteren yıldız haritamızın en girdaplı bölümüdür. Vazgeçemediğimiz ama ısrarla gitmememiz gereken kara noktamız gibidir. Fazla dalarsak içinde kayboluruz. Hint mitolojisinde Ketu bedensizdir. Felsefi olarak Ketu bedenden vazgeçerek ruhu serbest bırakmamızı anlatır. Yani, bildiğimiz ve alıştığımız ne varsa tüm bunlardan uzaklaşarak ruhumuzu aydınlatmamızı temsil eder. Göstergesi sert bir enerjidir zira dönüşüm vaat eden bu sisli puslu enerji, hiçbir dönüşümün yumuşacık olmayacağını idrak etmemizi de sağlar. Kısacası bizi dönüştürmeye bunu da karmamız ve kader çizgimiz üzerinden yürütmeye zorlayan Ketu ile sert ve inatçı Mars aynı tavada pek de hamdım, oldum, piştim havasına giremeyecekler. Mars Ketu kavuşumunda dürtüsel hareket etme eğilimleri, aniden ve hiç ummadığınız biçimde açığa çıkabilir. Mars bu kavuşum ile manipülasyonlara eğilim gösterirken, ayarları bozulmuş bir saate dönüşme potansiyelinde. Yani bize doğru zamanda doğru adımı attırmaktan hayli uzak.  Mars Ketu kavuşumunda dikkat edilmesi gereken en hassas nokta, öfkenin artarak, acımasızlıkları körüklemesi, duyguların ve gerginliğin içe dönmesi, manipülatik bir hal alması, sinsi bir savaşa meydan vermesidir. Bu tehlikeli ruh hallerinde toplum olarak gelgitler yaşarken, Mars ve Ketu kavuşumu ülkemiz haritasında 8.evde bulunacak ki bu ev astroloji haritalarında oldukça hassas bir alana işaret eder.

8.ev Mundane (Ülkeler Astrolojisi) de neyi temsil etmektedir?

Bir haritada sekizinci ev öncelikle değişim ve dönüşümü temsil eden, dönüşerek ve değişerek ilerlememizi temsil eder. Diğer yandan yer altı hareketleri yani depremler, ülke finans alanları (vergiler başta olmak üzere, borsa, dış borç, ülke olarak aldığımız krediler ve borçlar, hisse senetleri, devlet tahvilleri) dolaylı şekilde bankacılık sektörü, cumhurbaşkanı veya başbakana yakın danışmanları, müsteşarları anlatır. Bu alanda konaklayan Ketu dağınıklık ve tüm bu konularda ani ve ön görülemez değişimleri, kontrol edemeyeceğimiz gelişmeleri vurgulu hale getirirken, Mars ise kolluk güçleri, askeri konuları, ani gelen karışıklıkları, terör olaylarını işaretlemekte. 16 Mayıs’a kadar güneşi görünümde tutan Mars, öfke kontrolünü de zorlaştıracak.

Bu noktada belirtmeliyim ki maalesef depremlere, mevsim normallerine uymayan fırtına ve benzeri hava olaylarına yani afetlere eğilim söz konusu. Ve daha öncede aktardığım gibi bu süreç Kasım ayına kadar devam ederken, Mars oldukça uzun bir süre Ketu ile aynı alanda dans etmeye devam edecek. Bu sürecin ülke haritamızda 8.ev gibi hayli kritik bir nokta da olması hem deprem ve benzeri afetler adına tetikleyici rol oynamakta, hem de ekonomik ve sosyolojik olarak karışık ve iniş çıkışlı bir dönem yaşamamıza olanak vermekte.

Öncelikle 16 Mayıs’a kadar güneş Vedik Astroloji’ye göre Koç burcunda ilerleyecek ki bu durum Mars, Güneş, Rahu ve Jüpiter arasında kare görünüm dediğimiz zor olayları getiren bir enerjiyi açığa çıkarıyor. Diğer yandan gezegenlerin kare görünümde olması deprem ve benzeri yer hareketlerini vurgulu hale de getirebilme potansiyelinde ne yazık ki. Esasen bu yıl depremler açısından ülkemiz ve dünya da hayli etkili enerjiler var ama ülke haritamızda 4.evimizin yöneticisi Merkür’ün de zor bir aralıktan geçeceği özellikle Mayıs ilk haftası riskler artmakta.

9 ve 10 Mayıs günleri Merkür burç değiştiriyor ve Vedik Astroloji’de Gandanta dediğimiz hassas bir yolda ilerliyor. Bu etki depremler, deprem niteliğinde konuşmalar, iletişimde bozukluklar, düşünmeden yapılan söylemler açısından riskli günlerin işareti. Mayıs’ın girişinde 9 ve 10 Mayıs ülke gündemi ve iç dengelerimiz ve depremler açısından hassas olacak.

Merkür 11 Mayıs’la birlikte artık Koç burcunda ve 27 Mayıs’a kadar da bu nokta da kalacak. Uranüs ile kavuşuma gideceği bu aralıkta, beklenmedik gelişmeler olabileceği gibi psişik alanlar, sezgiler, hissedişleri yani ruhsal alan ve konuları etkili hale getirecek. Merkür ülke haritamızda yükselen ve 4.ev yöneticisi, dolayısıyla gezegenin sorumlu olduğu alanlar direk iç dengelerimiz, ülke toprakları, halk ve ülke gündemini temsil ediyor. Uranüs’ün de bu alana müdahil olmasıyla beklenmedik, şok edici olaylar ve gelişmeler yaşanabilir.

Merkür 27 Mayıs’a kadar hızlı ve çabuk hareket etmeyi, sabırsız olmayı tetiklerken söylem ve konuşmalarda dilin kemiğinin olmamasına sebep olabilir. Seçim öncesi konuşma ve söylemler çok sertleşecek görünüyor.

Mayıs ayı içinde 14, 15 ve 16 Mayıs olarak dikkat çekmekte. Bilhassa 14 Mayıs da Ay çok sert bir fazda (tithi Chaturdaşi) güneş 29 derecede kritik bir noktada ve Merkür de Uranüs ile kavuşumda olacak. Ani ve beklenmedik bir açıklama, karar, olay ülke gündemini meşgul edebilir. Olaylar, saldırılar, tartışmalar, umulmadık açıklamalar gelebilir. Bireysel hayatınızda da 14 Mayıs’ı dikkatli yönetmeniz gerekiyor.

15 Mayıs ile Güneş 0 derecede Boğa burcunda ve Venüs 0 derece ile İkizler burcunda, Ay 29 derecede Koç da her üç gezegende ülke haritamızda önemli noktalarda seyrederken, zayıf derecelerde olacaklar. Kadın figürleri ve kadınlarla ilgili konular öne çıkıyor. 14 ve 15 Mayıs de iç karışıklıkları ve kadınlara saldırıları vurgulu hale getiren karışık enerjiler var. Bu dönemden itibaren zaten Mayıs ayı kızgın bir tavada kaynayan su misali gökyüzü hayli gergin pozisyonlar almakta.

16 Mayıs’ta 0 derece Boğa burcunda bir Yeni ay döngüsü var ki ülke haritamızın düşmanlıklar ve gizli ilerleyen olaylar evinde oluşuyor. Bu etki gizli bir planı, düşmanlığı, kritik olayları işaret etmekte. Gerek siyasi gündem, gerekse iç dengeler açısından 16 Mayıs Yeni ay döngüsü ve öncesinde 14 – 15 Mayıs süreci hayli gergin. Diğer yandan Boğa Yeni Ay’ı Vedik Astroloji de Krittika yıldızında gerçekleşiyor. Bu yıldız hak ve adalet arayışı ve bireylerin kendi doğrularına göre hareket etmesi, gerçeğin ve doğrunun aranmasını temsil eder. Başlangıçta haksızlık gibi duran bir konu sert etkiler ile doğru bir yöne doğru savrulabilir. Öte yandan Yeni ay yeni oluşumları, oluşmaya başlayan durumları aktarır. Yeni ay döngüsü atılan adımların beklenmedik şekilde sonuçlanmasına neden olabilecek potansiyelde. Öncelikle görüneni değil, arkasına bakmak gerekecek ve başlattıklarınız veya bu döngüde başlayanlar beklenmedik sonuçlar üretebilir.

Kısacası önümüzdeki günler 14 Mayıstan itibaren suların hareketlendiği, olayların ve beklenmedik şok edici gelişmelerin yaşanabileceği ilginç durumlar getirebilir. Mayıs ortası özellikle bu üç günle başlayan döngü iyi yönetilmezse güncel hayatınızda sonradan toparlamanızın güç olan durumları tetikleyebilir, hem de ülke gündeminde suların kolay durulmayacağı zor bir aralığa bizi itebilir.

Mayıs ayında dikkatli yönetilmesi gereken diğer bir tarih 20 ve 21 Mayıs olarak öne çıkmakta. Gökyüzünde tekrar kare bir etkinin aktif olacağı bu süreçte özellikle 21 Mayıs’ta Ay Aşleşha yıldızında konaklayacak ve bu yıldız toplumsal olaylar ve gerginlikler açısından risk taşır.

Ay sonunda gerçekleşecek Dolunay 28 Mayısta başlıyor ve 29 Mayısta tamamlanıyor. Akrep burcunda gerçekleşecek Dolunay, 14 ve 15 Mayıs’ta başlayan olayları, etkileri tamamlama enerjisi taşımakta. Dolunay Anuradha yıldızında tamamlanıyor. Bu yıldız eyleme geçmeyi, beklettiklerinizden sonuç almayı gösterir ki Mayıs ortasında ısınmaya başlayanlar sonuçlanmak üzere harekete geçecek.

Kısacası Mayıs ayı ortasından itibaren her hangi bir konuda adım atarken veya planlarken şartların değişebileceğini bilmekte fayda var. Uzun süredir olmadığı kadar etkili Yeni ay ve Dolunay süreci yaşayacağız. Gündem hareketli olabilir ama en önemlisi istikrar ve denge açısından dağınık etkiler var. Uranüs’ün Merkür ile yapacağı kontaklar, Mars ve Ketu kavuşumu ve tüm bu etkilerin Yeni Ay ile temasta olması politik ve sosyolojik olarak gündemi çok hareketli tutması bir yana depremler ve doğal afetler açısından da dikkatli olmamız gerektiğini vurguluyor.

Mayıs 2018 Vedik Astroloji Burç yorumlarım için, Mayıs Burç Yorumlarım Yazıma bu linkten ulaşabilirsiniz.

©Şebnem EKŞİB Yazının tüm hakları saklıdır. İzin almadan ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ve kopyalanamaz.

Mesaj Bırak

Your email address will not be published. Required fields are marked *