GÜNCEL YAZILARIMYAZILARIM

Venüs Gerilemesi Türkiye Etkileri

Venüs gerilemesi 4 Marttan itibaren başlarken, ülkemiz haritasında Venüs zaten Şubattan beri Balık burcunda yani 10.ev alanında ilerlemekte. Ülkeler Astrolojisinde bu alan, ünlü kişiler, üst düzey yöneticiler, hükümet, ülke başkanı, güvenliğimiz, ülkeyi etkileyen karar ve yasalar, yasaklar, emeklilerle ilgili yasa ve kararlar, iflaslar ve ulusal saygınlığımızın göstergeleri arasındadır. Dolayısı ile Venüs gerilemesi direk olarak ülke gündemi açısından çok hareketli bir döngüye işaret etmekte.

Venüs gerilemesi ülkemiz adına sadece gerçekleştiği yer açısından önem arz etmiyor, Hint Vedik Astroloji de etkin kullandığımız “Daşa” sistemine göre Türkiye Venüs Ana döngüsünün son bölümünden geçmekte (son üç yıllık döngüdeyiz) ve Venüs yine ülke haritamızda 12. ve 5. evimizi yönetmekte. Doğal olarak Venüs gerilemesi bulunduğu burç ve ev kadar, yönettiği alanlar açısından da etkin olacak. 12. ev ülkeler astrolojisinde gizli düşmanlar, gizli yürütülen işler, casuslar, suçlular, hapishaneler, gizli tarikatlar veya gizli ortaya çıkmayan kişi veya alanlar, salgınlar ve toplumla ilgili sahtekarlıkları gösterir. 5.ev ise televizyon, sinema gibi eğlence dünyası, medya, gençler, çocuklar, eğitim kurumları ki özellikle lise, borsa ve spekülatif yatırım alanlarından sorumludur.

Bu durumda şu yorumu yapabiliriz;

Gerileme ülkemiz adına başta finans alanlar, lüks tüketim konuları ve borsa üzerinde etkin olacak. Finans piyasaları açısından zorlu bir döngü olabilir. 12. ev ile ülkemiz haritasında bağlantılı olan Venüs, gizli düşmanlıklar kadar enflasyon gibi ülke çıktısıyla bağlantılı alanları zorlayabilir. Her durumda Mart ayı ve Nisan 15 kadar olan döngü ekonomik göstergeler açısında çok ani ve önceden belirlenmesi zor olan iniş çıkışlara işaret etmekte. Bu noktada ülke refahını zorlayacak olan nokta sadece Venüs gerilemesiyle bağlantılı değil, Venüs’ün Uranüs ile yapacağı iş birliği söz konusu ki Uranüs 7 yıldan sonra tam da Venüs gerilemesinde ve Venüs ile kavuşum etkisindeyken burç değiştirmeye, üstelikte gantanta dediğimiz Vedik Astroloji de çok önemli bir noktadan geçiş yaparken bu süreçte aktif olmasıyla ilgili.  Venüs gerilemesi döngüsü en hassas etkisini 20 Mart ile 10 Nisan arası veriyor ki, bu aralık ekonomik, politik, ülke yönetimi ve güvenliği, hükümet ve yönetimle ilgili her alanda oldukça gergin bir sürece işaret etmekte.

Venüs gerilemesi bilinen ünlü kişilerin aşk skandalları, gizli tuttukları konuların açığa çıkması, önemli ve bilinen bir çiftin boşanma veya ayrılık haberleri, gizli ilişkilerin açığa çıkması üzerinde yine ülke gündeminde güncel haberlere neden olacak. Her durumda beklenmedik gelişmeler getireceği aşikar zira Uranüs de devrede.

Gençler, eğitim sistemi ve medya ve televizyonlar açısından da gerileme süreci zorlayıcı geçebilir. İstifalar, medya dünyasında şok haberler veya medya baskıları yine gündemi meşgul edecek görünmekte.

Venüs gerilemesi ülkemiz adına en sıkıntılı tetiklemeyi, gizli düşmanlar ve güvenliğimizle ilgili hareketler, terör veya gizli örgütlerin atağa geçmesi şekilde kendini gösterebilir. Venüs kadınlarla ilgili önemli göstergelerden biridir ki gerileme sürecinde yapacağı kontaklar (başta Uranüs olmak üzere) kadınlara yönelik şiddet olaylarının gündeme gelebileceğini, sanat camiasında bilhassa kadınlarla ilgili konularda ani gelişmeler yaşanabileceğini, çevrenizden beklemediğiniz çiftlerin boşanma kararlarını duyabileceğinize işaret ediyor.

Gezegen gerileme boyunca retroda ki Jüpiter’le de etkileşim içinde ve bu görünüm olayların ve durumların büyümesine, uluslararası ilişkiler adına ani durumların yaşanmasına, hükümetten kadınlarla ilgili garip tuhaf veya tepki ile karşılanan açıklamalar gelmesine, çocuklar ilgili (ne yazık ki) cinsel istismar veya benzer sansasyonel haberlerin ortaya dökülmesine, hayır kurumları, bağışlar, vakıflarla ilgili gizlenen bazı oların gündeme düşmesine neden olabilir.

Venüs’ün Balık burcundaki uzun yolculuğu ve 4Mart ile 15 Nisan arası yapacağı gerileme sırasında Uranüs, Jüpiter ve Mart sonuna doğru da Güneşle olan kontağı özellikle, su grubunda gerilerken Jüpiter’den alacağı görünüm ile sular, denizler ama bilhassa anormal yağışlar, okyanuslar kaynaklı tsunami ihtimalini gündeme getiriyor. Tarım alanları açısından anormal yağışlar kaynaklı sıkıntılara yine dikkat etmekte fayda var.

Venüs Gerilemesinin Genel etkileri ve Burçlarla ilgili ayrıntılara ilgili yazımlarından ayrıca ulaşabilirsiniz.

Sevgilerimle.

Astrolog Şebnem Ekşib

©Şebnem EKŞİB Yazının tüm hakları saklıdır. İzin almadan ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ve kopyalanamaz.

Mesaj Bırak

Your email address will not be published. Required fields are marked *