2016 YAY BURCU veya YAY YÜKSELENLER

GENEL ETKİLER

2016 yılı sevgili Yay burcu ve yükselen Yaylar açısından hareketli, yoğun ve kararlar alacakları, kendilerini yenileme, farklı yeteneklerini anlama, kariyer ve iş alanlarında atlamalar veya değişimler yaşayabilecekleri etkiler barındırmakta. Yay burçları bu sene sorumlulukları açısından kendilerini yorgun ve yükleri artmış hissedecekler. Daha önce ilgilenmediğiniz alanlar bu sene çözmeniz veya içinde olmanız gereken durumlara dönüşebilir.

Aile, ev, anne veya ebeveynlerle ilgili sorumluluklar artarken, dışa dönük olmaktan ziyade dikkatiniz ve aktiviteler iç alanlarda, evde, yaşam alanlarınızda yoğunlaşabilir. Bu konu istek dışında biraz da mecburiyetten olabileceği gibi yapınıza ters düşen sabit olma, hareketten uzaklaşmak duygusal olarak sizi zorlayabilir. Yılın ilk yarısı zihinsel gerginliklerin artabileceği gibi kendinizi kısıtlanmış hissedebilir, gelişmeler hep sizin dışınızda oluyor gibi algılayabilirsiniz. Bu yıl durum, sorun ya da sorumluluklarınızla kaçmadan yüzleşmeniz, ele alacaklarınızı bir düzen içinde yürütmeniz önemli olacak. Zira siz kaçtıkça yapılması gerekenler sizi adeta kovalayacaklardır. Bu sene kaçmak veya görmemeye çalışmak, kendi açınızdan ele almak ilerlemenizi veya sonuç almanızı net şekilde engelleyecektir.

Gerek aşk hayatınızda gerekse güncel yaşamınız ve ailevi ilişkilerinizde objektif olmalı, abartmadan ve olduğu gibi kabul ederek hayatınıza devam etmeye gayret etmelisiniz. Şartları zorlamak, ilişkilerde gerginliklere kendinizi kaptırmak, sorun çıkarmak veya sorunları görmezden gelmek yüklerinizi arttırmaktan başka bir işe yaramayacaktır. 2016 yılının sizin adınıza en önemli teması objektif olmak, sorumlulukları kabul etmek ve deneyimlerinizi içselleştirmektir.

Yılın ilk yarısı kişisel gelişim, eğitimler, akademik çalışmalar, kurs ve seminerler, hayata bakışınızı hatta inançlarınızı tekrar düzenlemek ve ufkunuzu genişletmek adına fırsatlar sunacak. Yılın ikinci yarısı ise kariyerinize odaklanmak, çalışmıyorsanız bile statünüzü, bilinirliğinizi arttırmak, bir projenin, ekibin önemli bir parçası olmak söz konusu. İş alanlarınızda terfi, yükselme veya önemli bilgiler edinme, kendinizi geliştirme adına Eylülden itibaren oldukça şanslı olacaksınız. Maddi açıdan birikime yönelmek, kendinizi güvende hissetmek, gereksiz harcamalarınızın farkına varıp gelir gider dengeleriniz açısından düzene girmeye sizi yatkın tutacak enerjiler, kazançlar ve birikimler açısından yılın ikinci yarısında sizi şanlı kılacak.

Duygusal alanlarda ise öncelikle kendi dengelerinizi bulmak önemli olacak. 2016 yılında başkalarıyla ne yaşadığınız kadar, ilişkiden ne beklediğiniz, aldığınız deneyimler, ilişkileri ele alış biçiminize de odaklanacaksınız. Bu yıl sizin için farkına varma, idrakınızı büyütme ve geliştirme senesi olabilir. Bu nedenle hayatın her alanında, beklentileriniz, arzularınız, kendinizde dönüştürmek istediklerinizi yeniden yapılandırma fırsatları söz konusu. Kişisel gelişim açısından oldukça faydalı bir yıl geçirirken, bu alanda kendinize yapacağınız yatırım özellikle yılın ikinci yarısı başarılarınızı daha kalıcı ve uzun vadeli hale getirmenizi sağlayabilir.

YAY BURCU 2016 YILI AŞK HAYATI:

2016 yılının girişi Ocak ayında Merkür ve Jüpiter gerilemeleri vurgulu olacak. Bu iki gezegenin enerjilerini içe çevirmeleri ile kişisel alanlarınız ve aşk konularında eski ilişkiler, eski aşklar, unuttuğunuz veya uzun süredir görmediğiniz kişilerle karşılaşmalar, yarım kalmış konu ve kişilerin aniden önünüze çıkması söz konusu olabilir. Unutmayın ki geçmişten gelen tüm bu haberler, karşılaşmalar veya tesadüfler Merkür gerilemesinin biteceği 25 Ocaktan sonra bakışınızın veya hislerinizin değişmesi ile başlangıçtaki önemini yitirecektir. Dolayısı ile Ocak ayının duygusal hayatınızda etkili olacak puslu ve belirsizlik veren enerjilerini olumlu ya da olumsuz açıdan abartmadan ve büyük bir anlam da yüklemeden ele almalısınız. Bu süreç her alanda kesin ve net kararlar için uygun değil.

Yılın hemen başında 25 Ocak ile 20 Şubat’a kadar olan döngüde öncesinde duran ve ilerlemeyen iletişim, çevrenizle olan kontaklar Merkür’ün düzelmesi ile hız kazanarak, daha aktif ve ilişkilerde net karar ve adımlar içine girmenizi sağlayacaktır.

20 Şubattan itibaren Mars’ın neredeyse yılın ortasına kadar konaklayacağı alana geçip, burç değiştirmesi ile süre gelen ilişkiler, sizin ilişkileri algılama ve ele alma biçiminiz daha gergin ve iç öfkelere yönelik olurken, bu yılın ilk yarısı aşk ve ilişkiler açısından sert kararlar alabilir, şartları zorlama eğilimine geçebilirsiniz. Özellikle 20 Şubat ile 17 Nisan arasında sizi yoran, sürmesini çok da anlamlı kılmayan veya uzun vadede zaten devam etmeyeceğine inandığınız bir ilişkinizi aniden kesme, ayrılma potansiyeliniz söz konusu. Şubat ile birlikte beraberliklerinizde özgürleşme, gereksiz yük ve sorumluluklardan uzaklaşma, size faydası olmayanlarla yollarınızı ayırma etkileriniz başlıyor ve bu bakış açısı aşk ve ilişkiler açısında yılın ana temasını oluşturuyor. Bu etki sadece aşka hayatınızda değil, sosyal alanlarınız ve arkadaşlık ilişkileriniz açısından da vurgu yapacaktır.

Her durumda 2016 yılında kalender olmak, öylesine bir ilişkiyi sürdürmek size göre olmayacak. Beraberliklerinizde yön belirleyici ve dominant tarafınız bir anlamda ortaya çıkacak. Bu durum özellikle 20 Şubatla birlikte Temmuz ayına kadar aktif olacak. Bu nedenle yıl boyunca üstün körü bir ilişki yaşamak size göre olmayacaktır. Gerek ailevi konularda, gerekse iş ve mesleki alanlarda artan sorumluluk ve iş yükleriniz beraberliklerinizde beklentilerinizi yüksek ve ne istediğinizi bilir ölçüde tutacaktır sizi

Bu sene Nisan ayında etkin olacak 4 gezegenin aynı süreçte gerilemesi ve öncesinde Mart ayındaki tutulmalar, karar verirken veya adım atarken Mart ve Nisan aylarında özellikle 17 Nisan’dan itibaren şartları zorlamadan ve ilişkilerde durumları sakin ve esnek ele almak gerekliliğini vurgulamakta. Mayıs ayında Venüs’ün etkileri aşk ve ilişkiler alanınızda hareketli zamanlara işaret etmekte. Ancak etkiler bir yandan da etkileşimlerin yüzeysel olabileceğini gösteriyor ki beraberlik yaşama söz konusu olsa, duygularınız daha sonra değişebilir.

Bu sene bekar Yay’lar için Mayıs, Haziran ve özellikle Ağustos ayları hareketli zamanlara işaret etmekte. Ağustos ayında eğitim, kişisel gelişim programı veya yolculuk, bir tatil vasıtasıyla tanışacağınız biri sizi etkileyebilir. Ağustos ayı boyunca ilginç ve farklı bir beraberlik yaşamak, yabancı kültürden birinden etkilenmek veya farklı inanç veya bakış açısına sahip birine karşı ani gelişen bir duygu hissetmeniz olası. Öte yandan kadın yay burcu için çocuk sahibi olma düşünceniz varsa, 2016 yılında Nisan ve Haziran aylarında bebek bekleme, hamilelik potansiyeli yüksek olacak.

20 Eylülden itibaren burcunuza geçmiş olacak Mars enerjisi sizi aktif, sosyal kılarken, yılın ilk yarısından beri üzerinizde hakim olan içe dönük enerjilerden çıkarıyor. Özellikle erkek Yay burçları karşı cins ile etkileşimlerinin arttığı bir sürece 2016 sonbahar ile geçmiş olacaklar. Devam eden birliktelik ve evlilik adına ise Eylül ikinci yarısından itibaren Kasım ayına kadar olan dönemde monotonluktan uzak ve hareketli bir ilişki arzunuz artacak. Eşiniz veya partneriniz ile sıra dışı programlar yapmanız söz konusu. Flörte ve ilişkileriniz de sıra dışı deneyimler yaşamaya dönük olduğunuz sonbaharla birlikte bu bakış açısına uymayan, eşiniz, partneriz veya sevgilinize karşı kendi isteklerinizi diretmek söz konusu ki özellikle uzun süreli ilişkiler yaşayan Yay’lar için bu durum çevreniz tarafında şaşkınlıkla izlenen kopmalara neden olabilir. Bu yıl bekar Yay’lar için evlilik veya ilişki alanlarının vurgulanmasından ziyade kendi iç dengelerini, beklentileriniz oturtma zamanı. Eğer bir yay ile beraberseniz 2016 da onu her hangi bir adıma veya duruma zorlamamanız akıllıca olur.

YAY BURCU 2016 YILI KARİYER PARASAL ETKİLERİNİZ

Ocak ayında özellikle maddi konular, parasal işler ve dengeler, gelir gider planlaması açısından dikkatli olmak gerekmekte. Bu yıl 5 Ocak ile 25 Ocak arasında gerileyecek Merkür, gerilemesine 5 Ocakta para alanınızdan başlayacak ve 14 Ocakta burcunuza geçecek. Aynı dönemde 8 Ocakta gerilemeye başlayacak diğer bir gezegende Jüpiter ki her ikisi de ticaret, bolluk ve şans enerjilerinizle bağlantılı bulunuyor. Bu nedenle parasal konularda şansınız Ocak ayı boyunca zorlamadan, temkinli olmak doğru olur. Bu süreçte Eğitim, kişisel gelişim, yurtdışı kurs veya bağlantıları, yabancı okullarla kontaklar, ödemeler, internet üzerinden yürüttüğünüz iş ve parasal aktarımlarda dikkatli olmak gerekmekte. Aldatılmak, kandırılmak olası bu nedenle bu alanlarda 5 Ocak ile 25 Ocak arası temkinli olmakta fayda var.

25 Ocaktan itibaren hızlanacak olan Merkür, Şubat ayında Venüs’ün desteğini de alarak parasal konularda Şubat boyunca sizi güzel gelişmelerle rahatlatabilir. Bankacılık işleri, krediler veya alacaklarınızı tahsil etmek adına yılın ilk çeyreği içinde ,  hatta yılın ilk yarısında Şubat ayı oldukça destekli ve güzel enerjiler verecektir. Bu süreci iş ve kariyer alanlarınızda özellikle satış, pazarlama, tanıtım, yaratıcı çalışmalar, iş bağlantılarınızı paraya çevirme için iyi değerlendirmelisiniz. Zira akabinde gelecek olan Mart ayı enerjileri ile birlikte Temmuz ayına kadar parasal konularda tedbirli ve daha çok kendinizi koruma veya risk almadan adım atma etkisinde olacaksınız.

Mart ayında gerçekleşecek iki önemli tutulma var. 9 Mart güneş tutulması, yakın çevreniz, kardeşler ve iş girişimlerinizle ilgili alanlarda sizi gelişmelere açık tutacak. Bu tutulma beklediğiniz ve sonuç istediğiniz bir konuda sizi nihai hedefinize ulaştırabilir. Mart ayının ikinci tutulması olan 23 Mart Ay tutulması ise kariyeriniz, iş alanlarınız, maddi hedefleriniz arkadaş çevreniz ile aile büyükleriniz adına hassas bir döneme işaret etmekte. Mart ayındaki Ay tutulması rakip ve düşmanlarınıza, gizli işlere, aleyhinize iş ve söylem üretebilecek kişilerle olan bağlantılarınıza dikkat etmenizi ve 23 Martı takip eden 15-20 günlük dönemde iş ve kariyer alanlarınızda, arkadaş  ilişkilerinizde gardınızı alarak, herkese güvenmeden temkinli ve defansta olmanız gereken zamanlara işaret etmekte.

Nisan ve Mayıs aylarında ise 17 Nisan da başlayacak Mars gerilemesi aile büyüklerinizin sağlına dikkat etmeleri gerektiğini vurgularken, aile büyükleriniz, ebeveynlerinizle alakalı ani gelişmeler yaşanmasına neden olabilir. Öte yandan iş konularında da bu süreçte sakin ve sabırlı olmalı, önemli adım ve başlangıçları, riskli yatırımları 17 Nisan ile 29 Haziran arasına denk getirmemelisiniz. Bu süreç başlangıç yapmak, önemli bir adım atmak, işe başlamak, iş değiştirmek veya şartları zorlamak adına destekli değil. Ayrıca yine mars gerilemesi döneminde üstlerinizle olan ilişkilerinize ve iletişiminize dikkat edin. Bilhassa Mars gerilemesi ile Merkür gerilemesinin çakışacağı 28 Nisan ile 22 Mayıs arasında iş ve kariyer konularında çok dikkatli ve akılcı olmalı, meseleleri büyütmemeli, ele aldığınız işlerde dikkatinizi yoğunlaştırmalı ve hata riskine karşı kontrol ederek işleri teslim etmelisiniz. Bu yılın sizin adınıza en hassas dönemi 17 Nisandan itibaren 22 Mayıs arasında olacak diyebilirim.

Bu yıl dikkat etmeniz gereken diğer bir unsurda hukuk alanları ve mahkemelerle olan davalarınız ve benzer durumlar olacak. Öncelikle Jüpiter’in retro etkisinde olacağı 8 Ocak ile 9 Mayıs arası, sizin için önemli bir dava veya mahkeme işinizi eğer mümkünse bekletin. Alacaklarınızla ilgili çek, senet veya benzer bir hukuki işlem için de yine bu aralık çok destekli değil. Bunun dışında yurtdışı veya yabancı bir okula başvurmak, bir eğitim veya kurs almak gibi bir planınız varsa, veya yurtdışında başlayacağınız iş konularında 8 Ocaktan itibaren Ocak ayının tamamı, Şubat ayının ilk haftası ve Aralık ayı başlangıç yapmayın. Genel olarak da bu alanlarda eğer bekleme şansınız varsa, 9 Mayıstan itibaren adım atın veya başlangıç yapın.

Kariyer ve mesleki konularda sonbaharla birlikte önemli gelişmeler yaşamanız, terfi, yükselme, statü yükselmesi, sizin için önemli fırsatları yakalamak, iş alanlarınızda büyüme ve genişleme yaşamak, çevrenizden bu konularda destek almak ve yurtdışı bağlantıları, yabancılarla yürütmeniz gereken işler açısından yine fırsatlara yönelik olmak söz konusu. Kısacası kariyer ve iş alanlarınızda bu yıl sonbaharla birlikte çok daha şanslı ve gelişmelere açık olacaksınız.

Hizmet sektörü, mağazacılık, nakliye ve lojistik, eğitim, hukuk alanları, yurtdışı bağlantılı işler, ithalat, ihracat, turizm, medya ve basın, yayıncılık konularında çalışmalarınız varsa bu sene yılın ikinci yarısı ama ağırlıklı olarak sonbaharla birlikte temponuz ve sonuç alma potansiyeliniz, başarı etkileriniz artıyor.

YAY BURCU 2016 SAĞLIK ETKİLERİNİZ

2016 boyunca sizin veya aile büyüklerinizin, aile fertlerinizin sağlık durumları nedeniyle hastane konularında deneyimlere açık olacaksınız. Öncelikle sağlığınız açısından iyi haber bu sene beslenme düzeni oturtmaya, sağlıklı beslenmeye ve kilo sorununuz varsa kilo vermeye eğilimli bir yıl söz konusu. Doğru program ve spor ile bu sene vermek istediğiniz kilolar açısından disiplinli olabilmeniz söz konusu.

Öte yandan Bu yıl sağlıkta hassas olacağınız alanlar, başta üreme organları, böbrek ve idrar yolları, hemoroit eğilimi, bağırsaklar olarak sıralanabilir. Bilhassa üreme organları enfeksiyonları konusunda hayli hassas olacaksınız. Hatta bu alanlarda önceden başlayan kist, ödem ve benzeri durumları bu sene cerrahi müdahale ile çözme gerekliliği de yaşanabilir. Cerrahi müdahaleler açısından yılın ilk yarısı özellikle bahar aylarında riskleriniz yüksek.

Yaz aylarında cilt enfeksiyonlarına, mikrobik göz enfeksiyon veya nezlesine karşı tedbirli olun ve yıl boyunca böbrek ve idrar yolları iltihap riskine karşılık bol su tüketin ve hijyeninize dikkat edin.

Sevgili Yay burcu sağlıkla gönlünüzce güzel bir sene geçirmenizi dilerim. Sevgiyle kalın.

Şebnem Ekşib 

Astrolog ve Eğitimci

Mesaj Bırak

Your email address will not be published. Required fields are marked *