Yılın son Yeni Ay döngüsü 17 Aralık Pazar akşamı başlıyor ve 18 Aralık Pazartesi günü sabah 8.30 da tamamlanıyor. Vedik Astroloji‘ye göre Yay burcunda gerçekleşen Yeni Ay, Mula yıldızında ve Ketu ve Jüpiter etkisinde oluşuyor.

Yeni Ay sırasında Satürn devrede ki karmik etkiler, kadersel başlangıçlar tetiklenecek. Yay burcunun Mula bölümü kökler, derinlerde olanlarla bağlantılıdır. Yeni Ay’ın gerçekleştiği yıldızın önemli özelliklerinden birisi kişinin hatalarını zor görmesi, uzun zaman anlamaması veya inandığı bir konuda aşırı sabit fikirli davranması ve bunun sonucunda da büyük sıkıntılar çekmesiyle ilgilidir. Vedik Astroloji de oldukça sert bir yıldız olarak kabul edilen Mula, Yeni AY sırasında Güneş, Ay ve Satürn’ün içinden geçtiği Nakshatra olacak. Dolayısıyla Yeni Ay etkisi Mula yıldızının gölgesinde gerçekleşecek denilebilir.

Yeni Ay tamamen karmik çalışırken, yüzleşmediklerinizle yüzleşmenizi, görmek istemediklerinizi görmenizi ve hayattan, olaylardan kaçmadan fırtınanın gözüne bakabilme cesaretimizi göstermemizi talep etmekte. Kaçtıklarınızla sizi buluşturabilir ve görmezden geldiklerinizi önünüze koyabilir. Sorunların arttığı ve her şeyin aniden farklı bir biçimde geliştiği bir dönem gibi algılayabilirsiniz bu süreci ancak esasen inat etmeden, burnunuzun dikine gitmeden esneklikle baktığınız yürüttüğünüz hiç bir şey bu dönemde ayağınıza dolanmaz. Kendi bakış açısından başkasını görmeyenler için sıkıntılı bir süreçken, esnemeyi bilip, idrak etmeye çalışanlar için rahat ve açılımların yüksek olduğu zamanlar var önlerinde.

Görmezden gelmeden, önümüzdeki ne ise bununla yüzleşerek bu dönemi geçirmemiz gerekmekte. Yeni Ay sırasında Satürn’ün bu denli etkin olması, sorumluluklarımıza bizi iterken, sorumluluk almaktan, elimizi taşın altına koymaktan çekinmeden hareket etmemiz gerektiğine işaret etmekte. Yay Satürn yolculuğu halen devam etmekte (Vedik Astrolojiye göre) dolayısı ile Ocak ilk haftasına kadar olan dönemde sorumluluklarınızla ilgili  kendinizi yükler altında hissetmeniz, mutsuzlukla beslenmeniz, hayatın tadı ve neşesi kaçmış gibi duyumsamanız olası. Bunun altında ezilmeden hareket etmek ve eskilerden ders alıp, inisiyatif kullanmaktan, sorumluluk almaktan kaçmadan  hayatla yüzleşerek bu yılı kapatmak gerektiğini etkiler bize fısıldıyor.

Aslında tam da bir seneyi kapatıp, yeni bir yılı karşılamaya hazırlanırken, Yay burcunda ve Satürn gölgesindeki bu YENİ AY bizi köklerimize, hatalarımızla cesaretle yüzleşmeye davet etmekte. Bu sene neler yaşadım, neyi öğrendim, bu yıl bana ne anlattı, tam da şimdi bu Yeni Ay döngüsünde sorgulamak, fark etmek için ideal bir zaman. Hatta elinize bir kağıt kalem alıp biten yılın size ne getirdiğini, umutlarınızı ve bulduklarınızı yazın ve 2018 beklentilerinizi, bir önceki seneden eksik kaldıklarınızı, tamamlamak istediklerinizi, öğrendiklerinizi açık ve kendinize dürüst olarak dile getirin. Ocak dolunayı yeni senede şimdi attığınız önemli adımları size olgunlaştırıp, pişirip sonuçlandıracak…

Herkesin aynı yolda gitmesi, herkesin doğru yolda olduğunu göstermez. Geçmişten gelen, artık yolunu düzelt işaretlerinde anlaşılmayan noktalar şimdi daha sert şekilde idrak edilmek durumunda kalacak. O yüzden biran önce fark etmeniz ve anlamanız gerekeni görerek, eski ve kalıplaşmış düğümlerinizi çözerek ilerlemek gerekiyor. Hak edilmeden kazanılan her durum, kazanç, mevki veya şöhretin elekten ve sınavdan geçeceği zamanlarda ilerliyoruz.

Yeni Ay Mula yıldızının 1.padasında Koç etkisinde oluşuyor. Yani, Yeni Ay ateş enerjisini aktive ederken dünya ölçeğinde ani olaylar, birden ve hızlı gelişen durumlar söz konusu. Ülkemiz açısından ise uluslar arası kontaklar, diğer ülkelerle ilişkilerimiz, uluslararası hukuk göstergelerinde sert bir yıldızda aktive oluyor ve Yeni Ay uzun süredir devam eden davalar, soruşturmalar adına sonuçlar çıkacağına ve şok edici gelişmeler olabileceğine işaret etmekte.

Mula yıldızının 1.padasında gerçekleşen döngüler için kaynaklar ülke veya hükümet için refahı bozan, zarar veren gelişmeler olabileceğine işaret eder. Hafta başı Pazartesi gerçekleşecek Yeni Ay tüm hafta boyunca para piyasalarında dalgalanmalara ve beklenmedik gelişmelere bu hafta boyunca ev sahipliği yapacak. Yeni Ay sırasında Mula yıldızının bu denli vurgulu olması, hafta boyunca hatta Ocak’ın ilk haftasına kadar para piyasaları açısından dikkatli olmak gerektiğini, döviz ve spekülatif parasal yatırımlar, işlemler adına risklere girmeden öngörülü ve tedbirli davranmak gerektiğine işaret etmekte.

Burçlara Göre Yeni AY

KOÇ YÜKSELEN VEYA AY BURCU KOÇ:

Hayata bakışınız, idealleriniz ve inançlarınız adına zihninizin karıştığı, neyin doğru neyin yanlış olduğuna dair inandıklarınızın değişim gösterdiği bir dönem geçiriyorsunuz. Çevrenizden ziyade kendinizle olan hesaplaşmalarınız öne çıkarken, biraz daha muhakeme yapmaya, sorumluluklarınızdan kaçmadan yüzleşmelere gitmeniz gereken bir dönem geçiriyorsunuz. Eğitim, yurtdışı konularında işler yapıyorsanız ani gelişmeler olabilecek. Ebeveynleriniz özellikle babanızla ilgili yeni durumlar söz konusu olabilir. Aşk ve ilişkilerde üzerinize gelen veya siz yük gibi algıladığınız alanları hafifletmelisiniz. Biraz daha özgür ve kendiniz olacağınız bir ilişki beklentinizin arttığı günlerden geçiyorsunuz.

BOĞA YÜKSELEN VEYA AY BURCU BOĞA:

Bir süredir değiştirmek istediğiniz, hayatınızda açmak istediğiniz yeni sayfalar için önünüze beklenmedik fırsatlar gelebilir. Sorumlulukların, yüklerinde artacağı bu dönemde tercih ettiklerinizin hayatınıza katacağı yeni durumları da görmek ve idrak etmek şartıyla,  önemli gelişmelerin ve değişim sürecinin içinden geçiyorsunuz. Duygusal olarak hassasiyetleriniz özellikle Yeni Ay döngüsü ile artabilir. Karşı taraftan, partnerinizden beklentilerinizin arttığı bir dönem geçirirken, ilişkinizin zayıf yönlerinin üzerine gitme potansiyeliniz artacak. Parasal konularda ani ve beklenmedik gelişmeler yaşanabilir. Bu gelişmeler, hesaplamadığınız bir giderle bütçenizi yeniden revize ettirirken, aynı zamanda aniden gelen sizi sevindirecek bir geliri de içine alıyor.

İKİZLER YÜKSELEN VEYA AY BURCU İKİZLER:

İlişkiler, ortaklı alanlarınız, eşiniz, partnerinizle ilgili konularda gelişmelere ve ani durumlara odaklanacağınız bir Yeni Ay süreci yaşayacaksınız. Eşiniz veya partneriniz hayatında sorumluluklarını, geçmişten gelen ve yüzleşmesi gereken konuları çözmesi gereken bir dönem geçiyor. Eşin veya partnerin ailesiyle ilgili olay ve gelişmeler sizi de etkileyebilir. Tüm bu süreç hayatınızdaki ortaklık yaptığınız kişilerle ilgili görmeniz gerekenleri fark etmeniz adına sizin de kendi gelişiminizi etkilerken, birlikteliklerinizde yeni sorumluluklar almadan, kendinizle ilgili olmayan konularda daha çok izlemede ve idrak etmekte kalmanız gerektiğini vurgulamakta. İkili ilişkilerinizde mesafeleri iyi ayarlamanız gerektiğini bu süreçte öğreniyorsunuz. Gerek arkadaşlarınız, gerekse sevdiğinizle ilgili her türlü yakın ilişkinizde mesafe koymayı ve kendi hatlarınızı iyi çekmeyi, anlamadan ve derini görmeden işin ucunu tutarak hiç bir şeye dalmamanız gerektiğini fark ediyorsunuz.

YENGEÇ YÜKSELEN VEYA AY BURCU YENGEÇ:

Günlük işlerin, hayatınızdaki rutin sorumlulukların sizi sıktığı, değişiklikler istediğiniz, iç huzursuzluklarınızın arttığı bir dönem geçirebilirsiniz. Yeni Ay size hayatın getirdiklerini  hep iş veya sorumluluklardan ibaretmiş gibi sıkıcı ve neşesiz hissettirmesine neden olabilir ki kendinize alan yaratmanız, mutlu olacağınız konular bulmanız, sevdikleriniz en önemlisi de sizin sevdiğiniz iş ve mevzuları öne çıkararak, rutinde kaybolmadan bu dönemi geçirmeniz gerektiğine işaret etmekte. Sağlığınızda bağışıklık sisteminize, ayaklara, lenflere ve genel olarak metabolizmanıza önem vermelisiniz. İlişkilerinizde karşı tarafa, karamsar ve umursamaz olduğunuzla ilgili bir duygu verebilirsiniz. Bu aralıkta rutinden çıkın ve kendinize mutlaka sevdiğiniz alanlar yaratın.

ASLAN YÜKSELEN VEYA AY BURCU ASLAN:

İlişkiler, aşk ve çocuklarla ilgili konular Yeni Ay döneminde odağınızın yöneleceği alanlar olacak. Öncelikle aşk ve ilişkilerde özellikle bekar Aslan yükselenler veya Ay Burcu Aslan olanlar hassas bir dönem geçirebilirsiniz. İlişkiler adına ani kararlar alabilirsiniz. Değerlilik duygunuzun, sevilme ihtiyacınızın arttığı bir dönem geçiriyorsunuz. Sevildiğinizi ve ne kadar değerli olduğunuzu bilmek, bunu karşı taraf size aktarsın, belli etsin istiyorsunuz. Bu beklentilerinizin fark edilmemesi durumunda ilişki de sorun çıkarma ve mutsuz olduğunuzu belli etme potansiyeliniz hayli yüksek. Değerli bulunma veya sevilme ihtiyacınızı bir ilişkiye ve bir kişiye yüklemek yerine, kendinizi mutlu etmeye ve kendi değerinizi arttıracak alanları yaratmaya yönelmeniz gerekiyor. Evli Aslan yükselen veya Ay burcu Aslan olanlar ise bu dönemde çocuklarlarla ilgili sorumluluklar ve yapması gerekenlerle yüzleşebilirsiniz. Dikkatinizi çocuklarınıza bu dönemde kaydırmak gerekebilir.

BAŞAK YÜKSELEN VEYA AY BURCU BAŞAK:

Yeni Ay dönemi aile, eviniz ve yaşam alanlarınızla ilgili konulara odaklanmanıza ve hayatınızda bu bölümü fazlasıyla tartmanıza neden olacak. Ebeveynler, anneniz veya aile üyeleriniz, özellikle de yaşça sizden büyük kişiler veya yaşlı aile üyelerinden gelebilecek sorunlara açık bir dönem geçirmektesiniz. Ebeveynlerin sorumlulukları, yükleri açısından hassas bir dönem. Diğer yandan sorumluluktan kaçmadan bu dönemi yaşamanız gerekmekte. Yapmanız gerekenler, belki de uzun süredir fark etmeniz gerekenler yakın çevreniz ve yakın alanlarınızda her durumda önünüze yeniden düşebilir. Başlangıçların ve yeni bir sayfa açmanın döngüsünden geçiyorsunuz. Ev değişimleri, yer değişimleri açısından bu dönem sizin yol ayrımlarınızda olabileceğinize de işaret etmekte. Merkür gerilemesi olduğunu unutmadan ve önemli bir adımı 23 Aralıktan sonraya denk getirerek planlamak doğru olabilir. Aşk ve ilişkilerde ise partnerinizle aileniz arasında kalmak, iki durum arasındaki sorumluluklarınızı dengelemek gerekebilir.

TERAZİ YÜKSELEN VEYA AY BURCU TERAZİ:

Girişimleriniz, yapmak istedikleriniz ve hedeflerinizle ilgili Yeni ay gelişmeleri, ani ve beklenmedik açılacak kapıları size sunacak. Ancak alacaklarınızı, yeni başlayacaklarınızı sorumluluklarıyla birlikte kabul etmeniz gerekecek. Yakın çevrenizle ilgili konular Yeni ay döneminde yani 18 Aralıkla Ocak ilk haftası arası hareketlenecek. Dikkatinizi kardeşler, kardeş gibi gördüğünüz  yakın bir arkadaşa, bir dostunuza, hatta iyi görüştüğünüz bir komşunuza vermeniz gerekebilecek. Yakın çevrenizin, arkadaşlarınızın kendi hayat akışlarındaki yaşadıklarına siz de müdahil olabilirsiniz ama dikkat etmeniz gereken yakın çevre bile olsa bu dönemde sorumluluğunu aldığınız kişilerle ilgili bu yükler veya ek işler uzun süre sizinle kalabilir. Bu nedenle bu dönemde özellikle 2017’yi kapatırken sürekli yaptığınız işlerin ne kadarını seviyorsunuz, size faydası olan veya olmayan alanlar nelerdir, neleri hayatınızdan çıkarmanız esasen daha iyi olur düşünmeniz ve adım atmanız hafiflemenize destek olacaktır.

AKREP YÜKSELEN VEYA AY BURCU AKREP:

Maddi alanlar, parasal konular, finansal işleriniz adına hareketli bir dönemden geçeceksiniz. Parasal işlerinizde yeni ve hızlı gelişmeler olurken, yakın çevreniz, ailenizin maddi sorumluluklarını almanız bu dönemde olası. Parasal konularda verdiğiniz sözlere, vaatlerinize, imzaladığınız finansal evraklara dikkat etmeniz yerinde olacaktır. Düşünmeden veya kıramadığınız için başkalarına, yakınlarınıza yardım için giriştiğiniz maddi destekler uzun süre devam eden yüklerinize dönüşebilir. Diğer yandan aile içi veya yakın çevrenizde sustuğunuz, içinizde tuttuğunuz sözcükler bu dönemde ifade bulabilir ve biriktirdiklerinizi söylerken kendinizi bulabilirsiniz. İlişkilerinizde dikkat çektiğiniz bir dönem geçirmektesiniz. Partneriniz, eşiniz, sevdiğinizle diyaloglarınızda biraz daha esnek olmak şartıyla bu süreci güzel bir dönem olarak geçirmeniz olası.

YAY YÜKSELEN VEYA AY BURCU YAY:

Vedik Astroloji de burcunuzda gerçekleşen Yeni Ay, sizi yeni başlangıçlara hazırlamakta. İş ve maddi sorumluluklarınızın arttığı bu dönemde yeni proje, iş veya konunun içinde bulabilirsiniz kendinizi. Yapacağınız her türlü başlangıçta sorumluluklarınız ve yükümlülüklerinizde artarken, ele aldıklarınızdan zevk almanız da önemli olacak. Çocuklar, çocuklarla ilgili konular bilhassa evli Yay yükselenler için dikkatlerini verecekleri önemseyecekleri alanlardan birini oluşturacak. Çocuklarınızın veya sevdiklerinizin ihtiyaçları ile kendi arzularınız, yapmak istedikleriniz arasında tercihler yapmanız olası. Bu dönemde sorumluluktan kaçmadan, yüzleşmeniz gerekenlerle yüzleşerek devam etmelisiniz. İlişkiler ve aşk alanlarında biraz daha dikkatli olmak bu dönemde özelikle aralık sonuna kadar sizin için önemli. İlişkilerinizde kendinizi ifade etmekte sorunlar yaşanabilir, birlikteliklerle ilgili taşlar yerine aralık sonundan itibaren oturacaktır.

OĞLAK YÜKSELEN VEYA AY BURCU OĞLAK:

Kendi içinize çekilme, fark etmeniz gerekenleri algılama, daha iyi görme, bir anlamda bir yılın muhasebesini yapmak adına etkin bir dönemde geçiyorsunuz. Bu hafta girişimler ve yeni başlangıçlar için acele etmeden, daha çok izlemede kalmalısınız. Düşmanlarınızı, rakiplerinizi, size dost görünüp arkanızdan iş çevirenleri görmeye başlayacağınız bu dönemde, fark ettiklerinize dikkat edin. Ocak başında gerçekleşecek Dolunay döneminde iş ve maddi alanlarda veya ilişkiyle ilgili bir konuda sizden gizlenen bir durumu öğrenebilirsiniz. Duygusal olarak kendinizi daha ağır ve mutsuz hissedebilirsiniz bu duygularda kaybolmadan Ocak başına kadar kalabalıklardan uzak durup, huzurlu ortamları ve kendi alanlarınız da olmayı tercih edin.

KOVA YÜKSELEN VEYA AY BURCU KOVA:

Hedefler, amaçlarınız, uzun vadede planlarınızı gösteren alanda gerçekleşen Yeni Ay döngüsü, projelerin ve uzun süredir yeşertmeye çalıştığınız bir hedefinizin hareketlenmeye başladığı, bir hayalinizi gerçeğe dönüştürmek adına şartların değişmeye başlayacağını size işaret etmekte. Gelen her şey, hayal ettiğiniz bir durumun gerçekleşmesi için şartların değişmesi de dahil ne gelirse unutmayın ki sorumluluklarıyla gelecek ve gideceğiniz yere çok çalışarak ve emekle sizi kabul edecek. Şartları değiştirmek isterken, yeni sorumlulukları ve almanız gereken inisiyatifleri de olduğu gibi kabul ederseniz bu dönemi başarılı ve umduklarınızı bularak geçirmeniz olası. Sosyal çevre ve arkadaş alanlarınızda hayli  hareketli günler söz konusu. İçerde değil daha çok dışarda ve hayatın içinde olmaya etkiler sizi yönlendirirken, yakın arkadaşlar, dostlar, sizin için önemli kişiler veya aile büyüklerinizle ilgili koşturmalarınız, yüklerinizde artabilir. Özellikle arkadaşlarınızla ilgili iyi niyetle başladığınız bir yardım veya destek ciddi bir işe veya size ek bir yüke dönüşebilir, dikkat edin. Duygusal hayatınızda ise sosyal alanların aksine daha domestik ve eve dönük olmanız, ilişkilerde huzur ve bağlılık, güven duygusunu bu dönemde çok daha fazla önemsemeniz öne çıkıyor. Bu nedenle yüzeysel flörtler değil, derinliği olan ilişkiler ve aşk beklentileriniz var.

BALIK YÜKSELEN VEYA AY BURCU BALIK:

Kariyer, iş ve mesleki konularda yoğun bir tempo sizi bekliyor. İş ve kariyer sorumluluklarınızın arttığı, koşturmalarınızın hayli aktif olduğu bir dönemden geçerken, iş alanlarınızda yeni konular, projeler hızlı bir biçimde aktive olabilir. Ummadığınız yerlerden maddi destekler ve fırsatlar alabilirsiniz. Bu noktada dikkat etmeniz gereken, hayalleriniz, gerçekler ve fırsatlar arasında doğru kombinasyonu kurmanız gerekmekte. Sorumluluklardan kaçmadan, yapmanız gerekeni iyi değerlendirip, yüzleşerek ve önünüze gelecek fırsatların sorunlar da içerebileceğini kabul ederek ilerlemeniz gerekiyor. Duygusal olarak kaçışlara meyil ettiğiniz bir dönem geçiriyorsunuz ve enerjiler sizi özellikle iş ve kariyer alanlarında yüzleşmelere doğru adeta itmekte. İlişkiler ve aşk hayatınızda devam eden ilişkilerinizde daha esnek olup,  beklentinizi yüksek tutmazsanız  bu dönem rahat etmeniz söz konusu. Yeni bir ilişki için 23 Aralıktan sonrası destekleyici etkilerden geçeceksiniz.

©Şebnem EKŞİB Yazının tüm hakları saklıdır. İzin almadan ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ve kopyalanamaz.

1 comment

Mesaj Bırak

Your email address will not be published. Required fields are marked *