Burçlar ve Aşk

YENGEÇ BURCUNUN AŞK HAYATI

Yengeç Burcu ilişkilerini nasıl yaşar?

Yengeç, duygusal, hassas etkileri ile burçlar aleminde koruyucu kimliği ile yer etmiş, aile kavramına düşkün, ebeveynlerine bağlı, köklerine dönük yapıda bir karakter sergiler. Güvenlik ihtiyacı yüksek biridir. Çabuk kaygılanır ve panikler. Ay tarafından yönetilmesi onu duygularına dönük biri yaparken, ruhsal gelgitleri yoğun biridir. Sezgileri güçlüdür. İçsel dürtülerle karar verebilir. Hem erkeği, hem kadını kısacası Yengeç insanı evcimen ve evine, yaşam alanlarına bağlıdır. Özellikle erkeklerde anneye aşırı bağımlılık veya evleneceği kadında hep annesini arama içgüdüsü çok yaygındır. Taktiksel yaklaşımları vardır. Öncü bir burç olmasına rağmen hemen düşünmeden öne atılmaz, bekler ve strateji belirleyebilir ve karar verince de ondan ummadığınız bir kararlılık ve savaşma eğilimi gösterir. Kadınlarında annelik içgüdüsü çok gelişmiştir. Kendini çocuklarına adamış, ailesine yaşadığı sürece sahip çıkmaya çalışan insanların yıldız haritalarında hep kuvvetli “Yengeç” enerjisi görürsünüz. Gelişmiş annelik dürtüsü, koruma, besleme içgüdüsü bazen ilişkilerinde ayarın kaçmasına ve sevgiliden bir anneye dönüşmesine, sevdiği insana karşı da sürekli ebeveyni gibi davranmasına neden olur. Bu durum zamanla ilişkideki romantizmi yok edebilir. İlişkilerinde hassas yapısı onu kırılmaya açık, aileci tutumu ise güvenilir biri yapar. Besleyen, büyüten, koruyan bu burç insanı, evliliğe ve köklü ilişkilere dönük yapısı ile bir daldan öbürüne geçen uçarı enerjilerden uzak biridir. Ancak özellikle Yengeç kadını birini severse kolay bırakmaz. Kıskaçlarının içine hapseder ve vazgeçmesi çok zor olabilir.  

Yengeç burcu ve Koç ilişkisi:

Tek kelime ile zor bir ilişkidir. Koç, Yengeç’in hassas ve ailesine aşırı düşkün haline genellikle bir anlam veremez. Öte yandan Koç burcunun kendine dönük enerjileri ile bu etki zaten taban tabana zıttır. İlişki ilerledikçe, Koç’un ani patlamaları, düşünmeden hareket etmesi Yengeç’in taktiksel yapısına oldukça ters gelecektir. Düşünmeden hareket eden Koç ile her şeyi yavaş yavaş sindiren Yengeç, ateş ile suyun birbirini söndürmesi gibi zamanla tıkanıkları açılmayan ve birbirini anlamayan bir çift haline dönüşebilirler. Bu beraberlikte her iki tarafında kendini geliştirmesi, değişmeye zorlanması gerekecektir ki Koç, kolay kolay bu tip bir fedakarlığa girmek istemez veya ret eder. Dışa dönük Koç, Yengecin domestik tarafını benimsemekte zorlanabilir. Sürekli kendine ve ilişkiye bağımlı birinden rahatsız olacaktır. Kısacası yürütmesi oldukça zor bir ilişkidir. İlişkinin cinsel yönü duygusal beklentileri yüksek Yengeç ile bu beklentileri pek anlayamayan Koç arasında uyuşmazlık yaratabilir.

Yengeç burcu ve Boğa ilişkisi:

Bu ilişki iki tarafın da kendilerini güven içinde hissedebilecekleri, duygusal konularda tatmin yaşadıkları, birbirlerinin hassasiyetlerini anlayabildikleri bir ilişkidir. Eğer taraflardan biri ters etkiler almadıysa normal koşullarda sorunların çözüme ulaşabildiği ve akıcı bir ilişki olabilir. Benzer yönleriniz, ortak zevkleriniz ilişkiyi besleyebilir. Örneğin, iki taraf da mutfağa, sofralara, dostlarla geçirilen zamanlara meraklıdır. Yengeç, evini ailesini koruma içgüdüsünde iken, Boğa ise maddi olarak rahat ettirme ve parasal konularda akılcı davranma eğilimindedir. Dolayısı ile çift birbirini tamamlayan ve uzlaşan enerjiler içinde olacaktır. Bu noktada Yengeç tarafı, Boğa’ya karşı fazla müdahaleci ve kısıtlayıcı olursa, Boğa’nın meşhur inadı ile karşılaşabilir.

Yengeç burcu ve İkizler ilişkisi:

Hassas ve romantik Yengeç ile yerinde tutulması zor olan İkizler dengesiz bir ilişkiye yelken açabilir. Bu beraberlik özellikle Yengeç açısından oldukça yorucu olabilir. Öncelikle güven isteği tatmin olmaz, sürekli endişe ve belirsizlik içinde kalabilir. Dışa dönük ve kendi alanlarını seven İkizlerin çabuk değişen tabiatı onu gerginleştirebilir. İkizler ise ilk başta çekim duyduğu ve rüzgarlı ruhunun dinleneceği bir liman gibi gördüğü Yengeç’ten bir süre sonra sıkılabilir. Diğer yandan beraberlik ters kutupların birbirini çekmesi gibi sürekli gelgitleri ile taraflar açısından çekici bulunabilir. Eğer karşılıklı sabır ve anlayış gösterilirse ve Yengeç, İkizleri kontrol etmekten vazgeçebilirse zamanla bir yol alınabilir. Ama beraberlik hassas Yengeç için zorlayıcı olabilir.

Yengeç burcu ve Yengeç ilişkisi:

Sevdiği zaman her şeyi göze alabilen, zorlukları sabırla yenmeye çalışan ve bağlandığı zaman da kolay vazgeçmeyen bu iki insan birbirini anlayacak ve destekleyecektir. Aile kavramına olan düşkünlüğünüz ve geleneksel olana özen gösterme eğiliminiz ikinizi de sahip olduğunuz yuvaya dönük ideal bir çift yapabilir. Ancak ilişki zamanla duygusal tarafını yitirip, monoton veya mesafeli süregelen bir hale geçebilir. Çocuklar, tarafların aileleri, evlilik sorumlulukları ilişkide tarafların önceliklerini kendileri dışına taşıyabilir ki; bu da duygusal anlamda zedelenmelere neden olabilir. Bu çiftin özellikle evlilikle devam eden bir ilişkisi varsa ailelerle iyi anlaşması gerekir. Zira çift kendileri dışındaki dış etkenlerle de çok ilgilidirler. İki taraf da çabuk depresif olmaya eğilimli ruh hallerini fazla uzun sürdürmez ve ilişki de önceliklerini duygusallıktan fazla uzaklaştırmazsa güzel ve uzun süren bir beraberlik yaşayabilirler.

Yengeç burcu ve Aslan ilişkisi:

Korumacı, eğlenceli, sevecen Aslan, partnerine önem veren ve onu en iyi şartlarda yaşatmayı seven yapısı ile kısa zamanda Yengeç’in kalbini fethedebilir. Aslan sizi çok yönlü bulabilir. Normalde Ateş- Su etkisi diğer burçlarda bu kadar uyumlu çalışmaz. Sizin annelik içgüdünüzü (erkek Yengeçlerde aileci ve korumacı olarak ortaya çıkar), duygusal yönlerinizin yüksek olması hallerini, ilişkinizi odak noktanız yapma eğiliminizi çok sevip bunlarla beslenebilir. Aslan ilgiyi sever. Sizde de bu fazlasıyla vardır. Siz beraber olduğunuz insanı koruyan, kollayan ve sevdiğiniz zaman onu her şeyin üstünde tutan bir yaradılışta olduğunuz için Aslan, Yengeç ile ilişkisinde tatmin olacak ve kendini iyi hissedecek, önem verildiğinden şüphe duymayacaktır. Bu ilişki cinsel yönden ciddi bir sorun yoksa, Yengeç’in duygularını sözden ziyade davranışlarıyla aktarmasını eğer Aslan kavrayabilirse güzel bir yolda yelken açabilir.  

Yengeç burcu ve Başak ilişkisi:

Duygusal ve hassas yönleriniz, hayata kesin çizgilerle bakan, mantığın ağır bastığı, gerçekçi Başak’ta tatmin olmaz. İlişkide hep bir şeyler eksik duygusu yer edebilir. Her iki taraf da olayları fazla incelemeye eğilimlidir. Başak bunu direk ve net biçimde yaparken, Yengeç hemen ifade etmeden aktarır. Ancak bir beraberliği bu kadar irdelemek zamanla yıpratıcı olabilir. En önemli sorun tarafların hayata duygusal bakışında ciddi farklar olmasıdır. Başak zaten kendi içinde zor insanlar yaratır. İlişki sosyal açıdan uyumlu olabilir. Dışa dönük yüzünde bir sorun yoktur ama içerde tarafların rahatsız olduğu ve çabuk gerginleşebildikleri alanlar fazladır. Uzun süre devam ettirmesi zor olan veya devam ettiği durumlarda yıpratıcı olabilen etkiler barındırır. Yüreğinin sesini dinleyen Yengeç ile aklıyla hareket etmeyi seven Başak çok çaba sarf ederek bir arada durabilirler.

Yengeç burcu ve Terazi ilişkisi:

Bu ilişki de Terazinin ince zevkleri, rafine kişiliği ile uyuşmanız kolay değildir. Her iki tarafın da sosyal bir yapıda olması, etrafınıza karşı duyarlı duruşunuz, ilişkiyi önemseme eğiliminiz ilk zamanlar Terazi’nin hoşuna gidecektir. Ancak zamanla ilginizi kısıtlanma, romantik ve duygusal yaklaşımlarınızı gereksiz veya hayalperestlik olarak algılayabilir. Aslında hava grubu içinde en duygusal burç yine de Terazi’dir fakat bu noktada duygusal izdüşümleri bu iki burcun birbirini tutmaz. Zira Terazi tüm hava etkileri yüksek burçlar gibi daha yüzeyseldir ve Yengeç’in derin suları onu korkutabilir veya boğulur. Ancak yine de ilişki bazı sorunlar yaşansa da eğer iki tarafta çok gayret ederse zamanla bir dengeye oturabilir. Ama çok uyumludurlar demek zordur.

Yengeç burcu ve Akrep ilişkisi:

Her ikisi de Su grubu içinde ve birbirini tamamlayan enerjileri ile güzel bir beraberlik yaşayabilirler. Aranızda güçlü bir çekim vardır. İkiniz de sezgileri kuvvetli, hayata derin bakan ve yüzeysel olmaktan uzak insanlarsınız. Yengeç duygusal, Akrep tutkuludur. Akrep’in kendine güvenli duruşu, Yengeç’i cezbeder. Aranızdaki tutkulu bir çekim vardır. İlişki yüzeysellikten uzak, cinsel ve fiziksel olarak çiftlerin birbirine bağlandıkları etkiler verebilir. Bu ilişkide iki burç birbirini çabuk anlar ve sözlü veya sözsüz isteklerini, beklentilerini adeta hissederler. Yengeç ve Akrep ilişkide birbirlerinin alanlarına fazla müdahil olabilirler. Yengeç tarafı fazla korumacı, Akrep tarafı ise kontrolcüdür ve her ikisi de kıskançtır. Dolayısı ile ikisinin de esneklik göstermesi ve ilişkiyi boğmamaları koşulu ile güzel ve uzun süren tutkulu bir beraberlik kurabilirler.

Yengeç burcu ve Yay ilişkisi:

Sizin gizemli ve derin tarafınızdan Yay etkilenir. Ancak siz onun aşırı bağımsızlığına düşkün, hareketli ve çocuksu tarafını yorucu, hatta bir süre sonra sıkıcı bulabilirsiniz. Hayatı coşkulu yaşamayı seven Yay, ayakları yere salam basan Yengeç ile kısıtlanmış hissedebilir. Bu ilişkide çiftler birbirine zor uyum sağlar. Evcimen, domestik Yengeç, gezmeyi, dışarda vakit geçirmeyi seven Yay’a uyum sağlayamaz. Biri ne kadar evine bağlıysa, diğeri de o kadar dışarıyı ve hayatı gezerek, tanıyarak yaşamayı sever. Maddi konularda da aranızda ciddi uçurumlar vardır. Yay hayatı sevdiği için zevkleri için para harcamaktan çekinmez. Oysa Yengeç korumacı tutumunu parası için de gösterir ve Yay’ı çok savruk ve düşüncesiz bulabilir. Bu noktada Yay sizden kazançlarını kullanmayı, doğru ve planlı harcamayı öğrenebilirse, siz de onun neşeli, hayatın keyfini çıkaran yönlerine adapte olabilirseniz ilişki devam edebilir. Yay iyimserdir, Yengeç ise çabuk karamsarlaşır ve depresyona meyillidir. Yengeç de Yay’ın hayat enerjisini sorumsuzluk olarak almadan ve onu sürekli ebeveyni gibi yönlendirmeye çalışmadan ilişki de bir orta noktayı bulabilirlerse beraberlik yürüyebilir.

Yengeç burcu ve Oğlak ilişkisi:

Zodyakta birbirine karşıt duran bu iki burç aynı zamanda güçlü bir çekim merkezi içindedirler. Her ikinizin de maddi güvenliğe önem vermesi, çalışkan olması, sorumluluk duygunuzun gelişmiş olması ortak paydada sizi mutlu eder ve çatışmazsınız. Yani dünyevi konularda çok uyumlu bir ilişki olabilir. Ancak duygularını kolay belli etmeyen ve romantizmden uzak Oğlak, hayata duygusal bakan ve isteklerini sözleriyle değil, davranışlarıyla belli eden Yengeç’i anlamakta zorluk çekebilir. Fakat ikinizin de bir kez sevdi mi kolay vazgeçmeyen, sabırlı yönleri ilişki için emek ve zaman verme konusunda karşılıklı olarak uyum göstermenize neden olacaktır. Bu ilişki uzun vadede taşların yerine oturduğu ama oturduktan sonra da emin adımlarla ilerleyen bir yolculuk olacaktır.

Yengeç burcu Kova ilişkisi:

Hayatı algılama biçiminiz, duygularınızı gösterme şekliniz, ilişkiyi yaşama şekliniz tamamen zıttır. Kova özgür ruhunu sizinle kapana kısılmış bir aslan gibi hissedecektir. Yengeç, sevdiğinin üzerine titrer. Sorgulayan, ebeveynlik taslayan bir bakış açısı vardır. Bu Kova’yı çok gerebilir.Ailenize, köklerinize, geçmişinize bağlılığınız zamanla ciddi sorun çıkarabilir. Zira Kova’nın böyle dertleri yoktur. Yengeç geçmiş ilişkilerinizi, geniş arkadaş çevrenizi, her iki cinsten olan güçlü dostluklarınızı bir süre sonra sindiremeyebilir. Kıskançlık bu ilişkiyi karartan önemli sebeplerden biri olacaktır. Diğer yandan Kova’nın değişken, bağlanmakta zorlanan yönleri Yengeç’in ilişkiye güven duymasını zorlaştırabilir. Kova ise Yengeç’in yüreğinin sesiyle hareket etmesinden rahatsız olabilir. Kısacası bu iki ilişkinin beraberliği istisnalar olsa da çok uyumlu yürümesi zor bir karışımdır.

Yengeç burcu ve Balık ilişkisi:

Her ikisi de derin sulara alışık, duygusal ve hassasiyetleri olan insanlardır. Sempatik, hassas ve duygusal Balık, Yengeç tarafında kendini iyi ifade edebilecek ve mutlu olabilecektir. Her ikisi de ortak paydada hem duygusal, hem de hayata bakış biçimi olarak uyumlu yaşarlar. Bu ilişkide en önemli nokta iki tarafın da fazla hassas ve duygusal olması, hayal ettiklerinin veya ideallerinin gerçekleşmemesi durumunda depresif olabilmeleridir. Bu durum denge unsurunu bozacağı için ikisi de çözüm üretmek yerine meselelerin içinde kaybolabilir. Yengeç, Balığa göre daha kararlı ve inatçıdır. Bu nedenle ilişkide toparlayan ve tekrar ayağa kaldıran tarafın Yengeç olması büyük ihtimaldir. Yengeç bu noktada ilişkinin sorumluluklarını tamamen üstlenmemeye, iki taraf arasında eşit dağıtmaya özen göstermelidir. Aksi taktirde yükün çoğu Yengeçin omuzlarında kalabilir.

 

Sevgilerimle.  

Astrolog Şebnem Ekşib 

www.sebnemeksib.com.tr                                                

 

 

©Şebnem EKŞİB  Yazının tüm hakları saklıdır. İzin almadan ve kaynak gösterilmeden tamamı veya bir bölümü yayınlanamaz.

Mesaj Bırak

Your email address will not be published. Required fields are marked *