Yeni AY; Dönüşüm ve Yüzleşme İstiyor…

8 Şubat Pazartesi akşam üstü 17 civarında gerçekleşecek yeni ay döngüsü, Hint Astrolojisine göre ufukta Yengeç burcu yükselirken Ay ve Güneş Oğlak burcunda bulunacak.  Doğal olarak yeni ay Oğlak ve Yengeç burçları için daha vurgulu enerjileri öne çıkaracak. Sert bir Yeni Ay olacak zira Mars devrede ve yeni ayın tam oluşum anında Aşleşha ve Danişta yıldızları aktifler. 

Aşleşha yıldızı Merkür ile ve Danişta Mars ile yönetilir. Merkür ve Mars yeni ay sırasında gökyüzünde Ay ve Güneş‘ten sonra oldukça vurgulu enerjiler verecekler. Ayrıca 8 Ocak pazartesi günü Merkür Atmakaraka ve zorlayıcı bir dereceden ilerliyor olacak. Öncelikle iletişim konuları, başkaları ile konuşarak veya iletişimle çözmeniz gereken sorunlar, teknolojik işler ve alımlarda pazartesi ve salı günleri dikkat etmek yerinde olacaktır. Hayatınızda başkaları ile çözmeniz gereken konu ve işler adına hassas olacak etkiler nedeniyle tedbirli olmaya çalışın.

Gökyüzü Kala Sarpa etkisinde dolayısı ile kadersel alanlar Yeni Ay ile aktive olacaktır. Daha mücadeleci ve sağlam adımlar atmaya da eğilim verecek enerjiler, Oğlak, Yengeç, Koç, Terazi, Akrep, Kova, Aslan burçları bu hafta belirsiz konuları sonuçlandırmak için cesur adımlar atma eğiliminde olacaksınız.

Öncelikle bilmelisiniz ki bu hafta kendinizi ruhen ve fiziki olarak yormamaya çalışın. Enerjiler zaten fazlasıyla yorucu ve zorlayıcı potansiyeller vaat etmekte. Bu nedenle ekstradan kendinizi ve koşulları zorlamamaya çalışın. Ele aldığınız işleri kişiselleştirme, mücadeleye çevirme eğiliminiz yüksek. Çatışmaya ve fazla sorgulamaya yönelmeyin. Şartlar sizi zorlayabilir, rekabet ettiğiniz kişilere dikkat edin ama akılcı bakış açısından ayrılmadan, fevri davranmadan hareket etmek  hafta boyunca bilhassa Pazartesi ve Salı günü baş düsturunuz olmalı. Aksi halde haklı olduğunuz bir konuda haksız duruma düşerek gereksiz gösterdiğiniz bir tepki yüzünden zor durumda kalabilirsiniz.

Yeni Ay, tutkuları açığa çıkarıyor. İlişkilerde harekete geçmek, sizin için sorun teşkil eden konuları kurcalamak ve üzerine gitme söz konusu. Bu durum beraberliğinde belirsizlik olduğunu düşünenler için karşı tarafı daha fevri şekilde kışkırtmaya eğilim verecektir. Gelişmeler ani şekilde ilerleyebilir ki sağduyulu olmaya ısrarcı olmadan esneklik göstererek durumları ele almaya özen gösterin.

Yeni Ay oluşumunda iki aktör vardır. Güneş ve Ay. Yeni Ay dediğimiz durum, bir haritada Güneş ve Ay’ın tam kavuşum derecesinde birleşmesi ile gerçekleşir. Bu etki Hint astrolojisinde Ay’ın ışığının en soluk olduğu fazda gerçekleşir. Ay bu sistemde bilinci ve zihni, akıl yürütme dürtümüzü temsil eder. Karanlık fazındaki ay, duygular ve zihin açısından netlikten uzak veya olaylara net bakamayacağımız anlamına gelir. 8 Şubat Yeni Ay’ın da Satürn ve Mars Hint astrolojisine göre Güneş ve Ay’ı görünümde tutarken, ışıkları etki altında alacak. Sorumluluklarımız vurgulanırken, ruhsal olarak daha gergin ve depresif hissedebiliriz kendimizi. Kısacası 8 Şubat ile 18 Şubat arasında vurgulu olacak tüm bu etkiler yapıcı olmayı, esnek olmayı hayli zorlayabilir. Kontrol elinizde olsun istersiniz. Ama gökyüzünde etkin olan Kala Sarpa kontrol etmeyi çok da mümkün kılmayacak. Bu süreç akışta kalmayı ve karmaşık konu ve işleri bekleterek, önce düşünüp sonra adım atmayı gerektirmekte.

Kaçtıklarımızla yüzleşmek zorunda kalabiliriz. Bunu yaparken, her şeyi olduğu gibi kabul ederek, zorlamadan ve anlayışla çözümsel bakmaya çalışmalıyız. Unutmayın ki geçmişte ne olduysa oldu. Affetmek gerekenleri affederek, vazgeçmek zorunda olduklarımızdan bir anlamda kurtularak, yüklerimizden hafiflemek adına oldukça kıymetli zamanlar. Bu hafta bırakmanız gereken bir ilişkiler bitebilir, rahatınız bozulmasın diye uzun süredir zoraki gittiğiniz bir işinizle yolunuz ayrılabilir. Sizi zorlayan veya gereksiz bir arkadaşlıkla iletişiminiz kopabilir. Yani hayatınızda yol ayrılıkları olabilir. Tüm bu karmaşık gibi duran olaylar belki de çok önceden hayatınızda olması gereken bir döngünün, sadece sizin ısrarınızla ilerlemesinin artık son bölümü ile yüzleşmenizden başka bir şey değildir. Kendi yoluna gitmesi gerekenleri özgür bırakma zamanı olacak, hepsi bu…

Burçlara göre Yeni Ay Döngüsü:

Koç burcu veya Koç yükselen: Genel tablo sizi zorlayacak gibi dursa da aslında beklettiklerinizle yüzleşme haftası yaşayabilirsiniz. İş ve benzeri konularda sorumluluklar artarken ruhen yorgun hissedebilirsiniz. İş alanlarında fevri olmadan, sorumluluklardan kaçmadan, yapmanız gerekenlerle yüzleşerek, yol ayrımlarından geçebilirsiniz. Gerek iş, gerekse duygusal alanlarda her neyi ele alırsanız alın, merkezinizden bakmayın, genel planı görmeye çalışın.

Boğa burcu veya yükselen Boğa: Otorite sembolü kişiler, üstü düzey görüşmeler veya patron, yöneticinizle olan iletişimde eleştirilere maruz kalabilir, sanki kimseye yaranamıyor ve anlaşılmıyor duygusunu sıklıkla hissedebilirsiniz. Ne yaparsanız veya hangi adımı atarsanız atın sorumluluk sizde olacaktır. İnisiyatif kullanmak tercihler getirir. Bir adım atıyor veya tercih yapıyorsanız başka bir şeyden vazgeçmeniz gerekebilir. Daha mütevazı bakmak, durumları çok da büyütmemek gerekmekte. Sosyal ilişkilerinizde, arkadaş diyaloglarınızda yapıcı olmaya gayret edin ama hayatınızdan çıkması gerekenleri de artık olduğu gibi kabul etmeye gayret edin.

İkizler burcu veya yükselen ikizler: Vazgeçmeyi deneyimlemeniz gerekebilecek. Bir ilişki, bir arkadaşlık veya sizin için önemli bir duygu bile olabilir. Ama bu ayın yeni ayı size değişim vaat etmekte. Siz ret ettikçe, hayat sizi kabul etmediklerinizle yüzleştirebilir ki şartları, kendinizi yani hiç bir durumu zorlamayın. Akışta kalmak kelimesi bu hafta en fazla içselleştirmek durumunda kalacağınız cümle olabilir. Aslında değişim ve vazgeçmek dürtüsü doğal olarak yapınızda mevcuttur. Ancak bir süredir rahatınızı bozmamak veya yüzleşmemek adına üzerinde durmadıklarınızla baş başa kalabilirsiniz. Bu dönem değişimler ve yenilikler sizin için kapıda bekliyor. Yapmanız gereken kapıyı açıp yenileri hayatınıza buyur ederken, eskileri geri de bırakmak.

Yengeç Burcu veya Yengeç Yükselen: Sizin için önemli biri, hocanız, fikirlerine önem verdiğiniz bir kişi veya danıştığınız biri sizi zorlayan, görmediklerinizle yüzleştiren bir tutum içinde, sert eleştiriler veya söylemler sarf edebilir. Bu süreç öğrenmeyi ret ettiklerinizle sizi bir araya getirmeye eğilimli olacak. İlişkileriniz adına partneriniz beklemediğiniz eleştirilerle sizi zorlayabilir. Bu yaklaşımları kişiselleştirmeden ve aslında enerjilerin size ne anlatmaya çalıştığını içselleştirmeye gayret ederseniz, iletişimde kopukluklar yaşamadan döngüyü çok daha rahat atlatabilirsiniz. Olaylara derinden, görünenin ardındakini fark etmeye çabalayarak bakmaya çalışın.

Aslan Burcu veya Aslan Yükselen: Gündelik hayatınızda yaşam sizi zorluyor gibi hissedebilirsiniz. Meslektaşlarınızdan tuhaf tepkiler alabilir, müşterilerinizin en anlaşılması zor olanı veya problemli olanları ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Hepsi beni mi buluyor duygusunda kalmadan, daha akılcı bakmaya gayret etmeye özen gösterin. Egonuzu bir kenara bırakın ve mesajları doğru algılamaya özen gösterin. İş alanlarınızda karışıklıklar olabilir, yanlış anlaşılmalar, üst üste gelen aksilikler veya tam da bitirdiğinizi sandığınız bir görüşme veya projenin iptali, sürekli sil baştan alıyorsunuz duygusunu getirebilir. Ele aldıklarınızda çözüm odaklı olmak ve iletişim kurduğunuz kişilere biraz daha sabırlı yaklaşmak doğru olur.

Başak Burcu veya Başak Yükselen: İlişkilerde yüzleşmekten kaçındığınız ne varsa bu hafta hepsi sıraya girmiş gibi sizi zorlayabilir. Aşk adına ilginç gelişmeler yaşanabilir. Zamanı dolmuş ama uzatmalarda olan bir beraberlikle yol ayrımını yaşarken, hayatınızın bir çok cephesinde sanki savaşıyormuş duygusunu yaşayabilirsiniz. Çocuklar, çocuklarınızla ilgili halletmeniz gereken konular, kişisel işlerinizde tamamladığınızı düşündüğünüz bir durumun yeniden aktive olması bir çok konuyla uğraşmak söz konusu. Sanki hayatla baş edemiyor duygusunda kalabilirsiniz aman dikkat 🙂 Planlı olmak bu hafta fayda etmeyebilir. En iyisi zorlamadan ve tutmaya çalışmadan durumları olduğu gibi kabul etmek olacaktır.

Terazi Burcu veya Yükselen Terazi: Yeni Ay etkisi sizi güvende kalmak, güvendiğiniz ve bildiğiniz alanlarda kendinizi daha rahat ve huzurlu hissetmeye yöneltebilir. Evinizden çıkmak istemeyebilir, bilmediğiniz alan veya konularda kendinizi ıssız bir yerde gibi hissedebilirsiniz. Ancak şartlar sizi daha mücadeleci olmaya yöneltecek. Tüm bu gelgitler içinde yılgın hissetmek veya fazlasıyla defansta olmanız söz konusu.  Öncelikle ev aile alanlarınızda ebeveynleriniz, aile büyükleri veya birlikte yaşadığınız, hayatı paylaştığınız kişilerle ilgili bekleyen konular öne çıkacaktır. Durumları ele alırken sakin ve acele etmeden bakmaya, sinirlerinize hakim olmaya çalışın. Ani patlamalar yaşanabilir ki dengede tutmanız gereken aslında iç dengeleriniz olmalı. Bu dönemde karşılaşacağınız pürüzler belki de çok önceden beri süregelen ve ötelediklerinizden başkası değildir.

Akrep Burcu veya Yükselen Akrep: İletişim ve çevrenizle ilişkiler adına ilginç deneyimlere açık bir dönemden geçeceksiniz. Kardeşler, yakın çevreniz, arkadaşlarınızla ilgili konularda hal olmayan ne varsa bu hafta yüzleşme zamanı adeta. Yeni Ay bizi olay ve durumlarla sürekli yüzleşmeye davet edeceği için, görmezden gelmek veya kaçmak fayda etmez. Ama iletişim üzerinden deneyimler de yaşayabileceğiniz için belki de yaklaşım biçimlerinizi, kendinizi ifade etme şeklinizi yeniden ele alma ve yapılandırma zamanından geçiyor olabilirsiniz. Sözlerinize dikkat etmek yerinde olacaktır. Sorumluluk alırken ayarı tutturmaya gayret edin ve gerçekten ne istediğinizi iyi belirleyerek yol tutmaya gayret edin.

Yay Burcu veya Yay Yükselen: Yeni Ay döngüsü size “Hayır” demeyi öğretebilir. Kırmamak veya hayır diyemediğiniz için kabul ettiğiniz bir durum, söz veya iş şimdi yeniden ele almak durumunda bıkabilir sizi. Öncelikle bu süreçte gerçekten istediklerinizle, sorumlu hissettikleriniz arasında ipleri koparmanıza neden olabilir. Biriken duygusal öfkeler, yorun hissetmeniz  veya uzun süredir mecburen yaptığınız bir çok konu ani patlamalar ile tepkisel davranmanızı tetikleme eğiliminde. Bu dönem net ve kararlı olarak sonuç alınabileceği için iş olsun diye yaptıklarınızdan bir anlamda kurtulmanız, yol ayrımına gelmeniz söz konusu. Dünyevi alanlarda ise maddi konular, parasal dengeler zihninizi meşgul etmeye devam ediyor. Maddi alanlarda daha gerçekçi adımlar atma zamanı ile tanışacaksınız.

Oğlak Burcu veya Yükselen Oğlak: Hint astrolojisine göre burcunuzda gerçekleşecek Yeni Ay sizi özgürleşme deneyimi ile buluşturacak. Kaçtıklarınızla yüzleşirken, bir çok konu ve alanı yeniden ele almak, değişimi kabul etmek ve şartları yeniden belirlemek zorunda kalabilirsiniz. Kaçtıklarınızla barışın ve hayatınızdan çıkarmanız gerekenlerden kurtulun. Bu süreci en yoğun hissedecek burçlar arasındasınız. Kendi istekleriniz bir süredir yapmak zorunda olduklarınızın önüne geçebilir. Farkında olduğunuz ama yüzleşmediğiniz yan giden ne varsa düzetme ve tekrar ayarlama zamanını öğreniyorsunuz. Kendinizi fazla dinlemeden ve şartları gözünüzde büyütmeden adım atmalısınız. Zira bu süreçte kabul etseniz de etmesiniz de değiştirmek zorunda olduklarınız sizi bulacaktır. Karşı koymak yerine çözümsel yaklaşmayı denemeniz gerekmekte.

Kova Burcu veya Kova Yükselen: Pazartesiden itibaren hafta boyunca uyku sorunları, ani beliren huzursuz bir ruh hali sizi yorabilir. Nedenini çok da anlamadığınız içe dönme isteği belirebilir. Ruhsal ve fiziksel olarak kendinizi bu hafta hiç bir konuda zorlamayın. Kaygıya teslim olmayın. Maddi alanlar, kişisel konular, iş meseleleri sanki hepsi bir birine karışmış bir ağ gibi üzerinize geliyor duygusu belirgin olabilir. Kaygı ve endişe ile hareket etmek fiziksel ve ruhsal dengelerinizi bozabilir ki bu dönemde en fazla ihtiyacınız olan şey belki de denge kalmak olacak. Panik yapmadan ve mağduru oynamadan çözüm odaklı yaklaşımlarla planlı hareket edin. En son ihtiyacınız olan şey belki de paniklemek. Dolayısı ile şartlar değişse de siz nereden bakacağınızı bilirseniz, çözüm bulmak da o kadar rahat olacaktır. Değişmesi gerekenler bu süreçte değişecektir. Bir şeyi olsun veya olmasın diye zorlamak onu elde edeceğiniz anlamına gelmez. İzleyin ve sezgilerinize güvenin.

Balık Burcu veya Balık yükselen: Beklentilerinize ve arzularınıza yöneldiğiniz, hedeflerinizi yeniden düzenlemek zorunda olabileceğiniz bir dönem söz konusu. Şartları siz belirlemek isteyecek, kontrol etmeye çalışacaksınız ama bir yandan da boğuşmak zorunda kaldığınız endişeler ve kaygılar sizi ilerlemekten alıkoyabilir. Ama veya keşkelere takılmadan, hayata karşı daha net ve kararlı olmaya yöneltecek sizi Yeni Ay enerjileri. Beklentilerinizi gerçekçi bir zemine oturtmalı, elde etmek istiyorsanız çaba gereken bir dönem olduğunu unutmamalısınız. Maddi konularda bu hafta dikkatli olun. Size her vaat edilene inanmamalı veya çok parlak gibi duran tekliflere biraz daha kuşku ile ve iyi araştırarak, girişmelisiniz.

 

©Şebnem EKŞİB Yazının tüm hakları saklıdır. İzin almadan ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ve kopyalanamaz. 

Mesaj Bırak

Your email address will not be published. Required fields are marked *