Ritüeller

Yeni Ay İle Bereket Ritüeli

Evrende her şeyin bir ruhu ve ahengi vardır. Bitkiler, çiçekler, taşlar hatta renkler  doğanın merkezindeki tüm bu enerjiler hayatın kendi düzenine ve ahengine hizmet ederken, frekansımızı ve iç dengelerimizi yeniden kurmaya ve düzenlemeye de yardım ederler.  Gelişen ve bir o kadar da karmaşıklaşan hayatlarımız içine teknolojiyi ve modern yaşamı kattıkça, sürekli bir durumdan öbürüne koşturmaya dayalı hızlı tempomuzu arttırdıkça kendi iç dengelerimizden ve doğal olandan da uzaklaşmaya başladık. Doğa ana ile aramıza mesafe koydukça mutsuzluklarımız da arttıkça arttı. Oysa atalarımız ve kadim geleneklerimiz kendi hayatlarını doğa ana ile örtüştürerek ve ondan çok da uzaklaşmadan yaşamayı becerebiliyordu. Biz ise özümüzden, eski bilgilerden, kadim öğretilerden uzaklaştıkça ruhsal ve bedensel dengelerimizi de yitirmeye başladık.

Kadim bilgiler binlerce yıldır ağacın önemini ve bitkilerin güçlü titreşim seviyelerini bilir ve kullanırlardı. Doğa da her canlının bir yeri, düzeni ve görevi vardır. Kendimi bildim bileli çok sevdiğim ve verdiği yüksek titreşime hayran olduğum ağaçlardan biri de Çam’dır. Çam, tüm eski geleneklerde özel algılanır ve bereket ve bollukla içselleştirilir. Bunun önemli nedenlerinden birisi de dört mevsim boyunca yeşilin en güzel tonlarını üzerinden hiç eksik etmemesinden kaynaklanıyor. Kışın en karanlık günlerinde, karın beyaz örtüsünü tüm doğaya dağıttığı zamanlarda bile o inadına yeşil bir vakurlukla doğaya kafa tutan orman dünyasının dik başlı askeri gibidir. Yaz sıcağının kavurucu havası da ona işlemez. Mevsimlere kafa tutan bu Mars enerjisi yemyeşil duruşuyla doğanın bereketli yegane enerjilerinden birisidir.

Belki de bu yüzden bir çok kültürde yılbaşı, yani yeni bir seneye giriş ritüellerinde önemli bir yer tutar ve onu evlerimizde baş köşeye oturtur, süsler ve yeni bir yılın bolluk enerjisiyle içselleştiririz. Çam ağacının sağlığa, oksijen dengemize bir çok faydası olması yanı sıra bereket ve bolluk enerjisini hayatımıza akıtmasıyla da bağlantısı vardır. Çam ağacının kozalağı ise en az onun kadar değerli ve enerjisi yüksek parçalarından biridir. Çam kozalağını çok severim ve yıllardır biriktirir, zaman zaman suda kaynatır, evimin enerjisini onunla dengelemeye çalışır ve bir çok yeni ay döngüsünde ondan faydalanırım.

Mart ayı bildiğiniz gibi kıştan uyanışın, yeni bir mevsimin gelişinin ve kışın o kasvetli ve karanlık günlerinin bitişinin ve baharın usulca hayatımıza sokulmaya başladığı zamanların habercisidir. Mart ayı YENİ AY döngüleri işte tam da bu nedenle önemlidir. Zira kıştan üzerimize yapışıp kalmış ağır enerjiyi üzerimizden atmaya başladığımız Mart ayı YENİ AY süreci, bir taraftan da bizi ağır ve ağdalı enerjilerimizden silkelenip yeni başlangıçlara hazırlamak için güzel kapılar açabilir.

Mart Yeni Ay’ı başka bir deyişle baharın ilk Yeni Ay’ı 27 Mart 2017 Pazartesi günü sabah 8.30 da başlayacak. 28 Mart Salı günü sabahın ilk saatlerinde 05.50 civarında tamamlanacak. Bu iki gün Yeni Ay döngüsünün en yoğun olduğu aralık olacak. Yeni Ay etkisi 27 Marttan itibaren 3 Nisan’a kadar devam edecek olsa da birazdan aktaracağım ritüeli mümkünse tam yeni ay zamanı olan Pazartesi 8.30 ile Salı günü sabah 5.50 arasında size uygun bir zamanda uygulamanız daha yerinde olacaktır.

Öncelikle doğadan ki her yerde bulabilirsiniz, çam ağacı kozalağı toplayın. En az üç tane temin etmeniz doğru olur. Tavsiye olarak yedi veya dokuz adet kozalak toplayın.  27 Mart Pazartesi günü 8.30 dan itibaren evinizi sirkeli suyla temizleyin. Temizlik işleminden sonra evinizin odalarında yarım saat kadar mum yakın ( herhangi bir renk olabilir) mumlar en az yarım saat yanmalıdır. Ardından adaçayı tütsüsü ile yine odalarınızı gezin ve evinizin enerjisini dengeleyin. Daha sonra sizin için uygun geniş bir kap içine topladığınız çam kozalaklarını yerleştirin. Kabınızın ortasına da 7 adet çubuk tarçın yerleştirin. Kozalak ve tarçın çubuklarınızın bulunduğu kabı evinizin yaşam alanına tercihen oturma odanıza koyun ve yanında 3 adet mum yakın. Yine kabın yanına küçük bir kaseye bir miktar çam fıstığı yerleştirin. İnancınıza göre bildiğiniz dualarınızı okuyun ve yeni ay döngüsünün evinize huzur, bereket ve bolluk getirmesini baharın sizi yenilemesini, evinizin enerjisinin temizlik ve bolluk içinde olmasını dileyin. Mumlar kendiliğinden sönsünler ve yeni ay döngüsü bitene kadar mumları söndükçe gece yattığınız süreç hariç yenileyin. Yani Pazartesi ve Salı günleri mumlar yansın. Yeni Ay bitiminde çam fıstıklarıyla irmik helvası yaparak aile üyelerinizle yiyebilirsiniz. Yine yeni ay bitiminde (Salı öğleden sonra veya akşam)  çam kozalaklarınızı tarçın çubuklarıyla birlikte derin bir tencerede yarım saat kadar kaynatıp kokunun evinize yayılmasını sağlayın ve kaynama sırasında evinizin bolluk ve bereketi için dua okuyun. Kaynattığınız su soğuduktan sonra evinizdeki çiçeklerin veya ağaçların dibine dökebilirsiniz. Bu ritüel evinizde temizlenme, bahara hazırlık, arınma sağlayacağı gibi yenilediğiniz mekan enerjinize bolluk ve bereketi çağırmanıza ve bu vesile ile evinizde dua okuyarak güzel niyetlerle iç dengelerinizi rahatlatmanızı da sağlayacaktır. Son olarak küçük bir sadaka vermeyi veya evinizin önüne hayvanlar için su ve yiyecek bırakmayı unutmayın.

Baharın sizi, evinizi bolluk ve bereket içinde karşılamasını dilerim. Sevgilerimle.

Şebnem Ekşib

©Şebnem EKŞİB Yazının tüm hakları saklıdır. İzin almadan ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ve kopyalanamaz.

1 comment

  1. Gülseren 25 Mart, 2017 at 03:57 Cevapla

    Şebnem hanım kitabınızı ve yazılarınızı zevkle okuyorum ,başarılarınızın devamını dilerim ,sevgiler…

Mesaj Bırak

Your email address will not be published. Required fields are marked *