Ocak ayının Yeni Ay’ı  27 Ocak 2017 Cuma günü sabah 02.40 da başlıyor ve 28 Ocak 2017 Cumartesi günü yine sabaha karşı gece 3 civarında doruk noktasına ulaşıyor. Perşembe gününden itibaren hissetmeye başlayacağımız yeni ay enerjisi tam etkisini Cuma ve Cumartesi vermekle birlikte yeni ay döngüsü önümüzdeki hafta boyunca cuma gününe kadar devam edecek.

Yeni Ay döngüleri Vedik astrolojide karanlık faz, yani duygusal ve zihinsel olarak daha çok içe dönme dürtüsüne işaret eder. Bu süreçler ayırım yapmak, derinde olanı incelemek ve ayrıştırmak adına iyi olmakla birlikte, Vedik literatürlerinde çok da hayırlı bulunmazlar. Işığı ve enerjisiyle bizi yoğun etkileyen AY’ın enerjisinin en düşük seviyeye ulaştığı bu döngüler, duygusal olarak hassas ve kırılgan olduğumuz, iç gerginliklerimizin ve hesaplaşmalarımızın arttığı zamanlardır.

Bedenimizde Ay’ın ışığının azaldığı bu fazından hayli etkilenir. Öncelikle metabolizmamız düşer, yavaşlar ve sindirim sistemimiz daha sakin ve ağır çalışır. Aslında Yeni Ay döngüleri yavaş sindirme, yani anlama, idrak etme ve başlangıçları planlama, düşünme zamanlarıdır. Dolunay döngüleri ise harekete geçme zamanları olarak daha faydalıdır. Fiziksel olarak Yeni ay döngülerinde hassaslaşırız. Bağışıklık sistemimiz zayıflar. Bu nedenle önümüzdeki günler 26 Ocak Perşembe ve özellikle 27 Ocak Cuma ve 28 Ocak Cumartesi günleri başta olmak üzere yediklerinize dikkat edin. Her şeyden önce ağır ve yoğun beslenmekten kaçının, karbonhidrat alımını, şeker tüketimini en aza indirmeye bakın. Zira beden sindirmekte zorlanacak ve metabolizmamız daha ağır çalışacak. Beden ısınızı düşürmemek, soğuk havaya karşı direncinizin düşük olması nedeniyle önemli olacaktır.

27 Ocak erken saatlerde başlayacak olan YENİ AY döngüsünde gökyüzünden gelen mesaj, ilişkilere dikkat etmemiz gerektiği yönünde. Yeni AY günleri boyunca Atma Karaka görevi yüklenen VENÜS, kadersel etkileri yönetme potansiyeline sahipken, sıkıntılı bir derecede ilerliyor ve üzerine zararlı gezegenlerle kıstırılmış pozisyonda ve oldukça sert bir takımyıldız ile iş birliği içinde. Meali ise; Venüs, Venüs olalı böyle eziyet görmedi kıvamında. Özellikle Kova, Aslan, Oğlak, Yengeç, Boğa ve Terazi burçları, bu burçlarda yükselenleri olanlar her türlü ikili ilişkide oldukça kritik etkilerden geçecekleri bir yeni ay sürecini deneyimleyecekler. Bu etki hepimiz için geçerli. Bu burçlarla ilişkisi olmayanlar kurtarmış değiller. İlişkilerde neye dikkat etmemiz gerekiyor;

  • Öncelikle Venüs ile Ketu’nun iş birliği halen devam ederken, geçmişten gelen konularla bağlantılı sınavlardan geçebilir veya sürekli aklımızın eski konularla meşgul olmasına şahitlik edebiliriz.
  • Venüs, ilişkiler kadar bolluk, refah, konfor etkilerimizden de sorumludur. Hal böyle olunca, lüks alımlar, arabalar başta olmak üzere, dekorasyonla ilgili konular, parasal işlerde 30 Ocak Pazartesi gününe kadar acele kararlar vermeyin ve mümkün olduğunca beklemeye çalışın.
  • İlişkilerde yüzleşmeniz gereken ne varsa veya farkına varmadıklarınızla karşılaşma, anlamak, görmek zorunda kalmak söz konusu. Ancak ele aldıklarınızı, durumları ve partneriz, eşinizle diyaloglarınızı kavgadan uzak çözümsel bakış açısı ile değerlendirmeniz önemli. Yine ilişkiler adına karşılaştığınız sürpriz durumları gözünüzde büyütmeyin ve karar vermek, adım atmak, yeni bir ilişkiye başlamak adına Cuma, Cumartesi günlerinin hassas etkiler barındırdığını aklınızda tutmaya çalışın.

Yeni Ay sırasında Ay’ın hangi yıldızdan geçeceği Vedik sisteminde önemlidir. Ay, Cuma günü UttaraAşadra dediğimiz bir alanda olacak ve Cuma akşam saatlerinde Şaravana’ya geçecek ve Yeni Ay döngüsünü Şaravana yıldızında tamamlayacak. Cuma günü akşam saatlerine kadar Güneş enerjisi evrene hakim olurken, özellikle iş konuları, erkeklerle ilgili alanlar daha fazla irdelenecek. Cuma akşamdan itibarense Yeni Ay döngüsü tamamlana kadar Şaravana süreci yönetiyor ve bu yıldızın hakimi olan Ay, duygusal alanlar ve ilişkilerle ilgili konuları gündeme getirecek. Duygusal hassasiyetler ve ilişkilerle ilgili gerginlikler adına daha çok Cuma 19.00 dan itibaren biraz daha dikkatli olmak gerekiyor ve bu döngü Cumartesi bitene kadar devam edecek.

Yeni Ay Uttara Aşhadra yıldızında ilerlerken, Perşembe ve Cuma günleri ortaklıklar, her hangi bir konuda ittifak kurmak, bir grup veya kişilerle bir şeyleri başlatmak yani ekiple güç birliği oluşturmak, başkalarıyla birlikte güçlerimizi birleştirerek yapacağımız işler adına organize olmak, planlamak, görüşme yapmak adına etkiler çok destekli olacak. Bu süreçte yepyeni bir şeyi başlatmak önerdiğim bir durum değil ama bu tip ittifaklar için organize olmak, görüşme yapmak yani tohumları etmeye başlamak destekli. Harekete geçmek için Pazartesiyi kullanmanız daha akıllıca. Özellikle işle ilgili konularda Hilal fazı olan 31 Ocak Salı gününden itibaren aktif etkiler var. 27-28 ve 29 Ocakta planlama ve hareket etmek içinse 31 Ocaktan itibaren adım atma çok daha destekli diyebilirim.

Cuma akşam 19 dan itibarense enerjilerin dengeleri değişiyor ve Şaravana ile Ay ortaklığı başlarken, yeni ay döngüsü demlenmiş haline ulaşıyor. Bu süreçle birlikte dinlemek, gözlemlemek, fark etmek vurgulanacak. Şaravana dinlemekle ve gözlemlemekle bağlantılıdır. Dinlemediğiniz, duymak istemedikleriniz önünüze gelirken, Yeni Ay enerjileri, bağlantıda olmayı vurgulayan bir yıldızla buluşmuş olacak. Eğer spritüel bir konuyla uğraşıyorsanız, Cuma akşam 19.00 dan itibaren evrenle bağlantıya geçmek, sezgilerinizin farklılaşması, evrenle, yaratıcıyla bir olmak adına çok uygun etkiler var. Cuma akşam 19 dan Cumartesi 20.00 ye kadar sürecek bu döngü sırasında dilekler, dualar, inancınıza göre uygulayacağınız ritüellerle her türlü şifa çalışmasıyla bu süreci geçirmek çok faydalı olacaktır. Yeni Ay, evet içsel olarak ve duygusal konularda huzursuz etkiler verebilir ama bir yandan da özellikle Cuma 19.00 dan itibaren başlatacağı etkilerle sizi ruhsallık açısından yüksek bir seviyeye taşıma potansiyelinde. Bu aralığı; başkalarının söyledikleri, yaptıkları, eskiden gelen konularla zihninizi meşgule ederek kaybetmeyin ve kendi iç enerjisini temizleme, resetleme fırsatını iyi kullanmaya bakın. Bu aralıkta yapabileceğiniz ritüellerle ilgili “Yeni Ay Ritüelli” yazımdan ulaşabilirsiniz.

Ülkemiz adına Yeni ay döngüsüne göz atacak olursak;

Hint astrolojisine göre ülke haritamızın 8.evinde gerçekleşecek olan Yeni Ay karışıklıklar ve huzursuzluklar açısından ortamın gergin ilerleyeceğine, olaylar açısından da tehlikeli bir aralıkta olduğumuza işaret etmekte. Ülke güvenliği açısından da riskli etkiler devam etmekte. Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri başta olmak üzere Yeni Ay’ın etkileri şu alanlarda hassasiyetler vermekte;

Başta dini yerler olmak üzere, her türlü ibadet yerleri, eğitim alanları, üniversite kampüsleri ve eğitim kurumlarıyla bağlantılı binalar, özel kulüpler, seçkin yerler, sporla bağlantılı yerler açısından riskli bir süreç geçireceğiz. Bu alanlarda güvenliğe dikkat etmek gerekmekte.

Genel olarak da Cuma ve Cumartesi günleri telefonla bağlantılı konular, haberleşme trafiği, internet ve telefon ve gsm hatlarıyla ilgili hassasiyetler söz konusu.

Burçlara göre Yeni Ay döngüsü;

KOÇ YÜKSELEN VEYA KOÇ BURCU:

İş ve kariyer alanları açısından 26 Ocak Perşembeden itibaren hareketli bir hafta geçireceksiniz. Grup çalışmaları, ekip işleri, başkalarıyla birlikte yönetmeniz gereken alanlar açısından verimli bir süreç var. Cuma ve Cumartesiyi organize olarak geçirin ve adım atmak için salıdan itibaren plan yapın. İlişkilerde bilhassa sosyal alanlar ve arkadaşlarınızla ilgili beklenmedik gelişmeler olabilir.

BOĞA YÜKSELEN VEYA BOĞA BURCU:

Bu süreçte yolculuklara dikkat etmek yerinde olacaktır. İnançlar, hayata bakış açınızda kendinizi huzursuz hissedebilirsiniz. İlişkiler açısından bu döngüyü iyi yönetmeniz gerekmekte. Maddi konularda Salı gününden itibaren daha şanslı bir döngünüz başlıyor ama öncesinde risk almayın.

İKİZLER YÜKSELEN VEYA İKİZLER BURCU:

Değişim etkilerinden geçiyorsunuz. Sağlığınıza dikkat etmek yerinde olacaktır. Fiziksel olarak kendinizi yormadan işlerinizi halletmeye çalışmalısınız. İç huzursuzluklarınız artarken, günlük hayatınızda rekabet ettiğini kişilere dikkat edin. Duyduklarınıza değil, gördüklerinize prim vermelisiniz. Şubatın ilk haftası duygusal konularda gelişmelere açıksınız.

YENGEÇ YÜKSELEN VEYA YENGEÇ BURCU:

İkili ilişkileriniz adına bu haftayı ve Şubatın ilk haftasını iyi yönetmeniz gerekiyor. Ani kopmalar yaşanabilir. Tartışma ortamlarından uzak durmaya çalışın. Sezgisel olarak yüksek olacaksınız ancak acele kararlar vermeyin. Salı dan itibaren eyleme geçmek yerinde olacaktır. Eşiniz veya partnerinizle diyaloglara hafta sonu boyunca özen göstermek gerekiyor.

ASLAN YÜKSELEN VEYA ASLAN BURCU:

Sağlık alanlarında hassas olacaksınız. Bağışıklık sisteminize dikkat etmek yerinde olacaktır. Gündelik işler açısından programlı olursanız bu süreci kendi hayrınıza çevirebilirsiniz. Dinlenerek ve düşünerek adım atmaya gayret edin ve ikili ilişkilerde şartları zorlamamaya çalışın.

BAŞAK YÜKSELEN VEYA BAŞAK BURCU:

İlişkiler, aşk alanları, duygusal konularda hassas bir döngünüz söz konusu. Karar almak veya sonlandırmak adına bu dönem özellikle Salı gününe kadar şartları iyi ayarlamak gerekiyor. Keskin kararlar almadan, daha çok izlemeye dönük hareket etmelisiniz. Önümüzdeki hafta Salı gününden itibaren ilişkilerle ilgili şartlar daha rahat olmaya başlayacak adım atmak için öncesinde acele etmeyin.

TERAZİ YÜKSELEN VEYA TERAZİ BURCU:

Ev ve yuva alanlarınızla ilgili yeni durumlar söz konusu olabilir. Bu hafta evle veya ailenizle ilgili konular odak noktanız olabilir. Ev içi gerginliklere bilhassa ilişkilerinize dikkat etmeniz yerinde olacaktır. Duygusal konularda Salı gününe kadar hassas bir döngüden geçeceksiniz, radikal kararları önümüzdeki 3 günlük süreçte hayata geçirmeyin.

AKREP YÜKSELEN VEYA AKREP BURCU:

Yakın çevreniz ve aile, ebeveynlerle ilgili konular yeni ay döngüsünde dikkatinizin yoğunlaştığı alanlar olacak. Kardeşler, yakın arkadaşlarla ilgili konularda keskin bir duruş sergilemek doğru olmayacaktır. Bu hafta sonunu sakin ortamlarda  ve kişisel alanlarınıza dönük geçirmek doğru olur.

YAY YÜKSELEN VEYA YAY BURCU:

Maddi konular, ailevi alanlar, duygusal gelgitleriniz yeni ay sürecinde daha fazla gündeminizde olacak. Maddi konuları bu hafta boyunca iyi yönetmek ve riskli adımlar atmadan ilerlemek gerekmekte. Konuşmalarınıza, diyaloglarınıza özen gösterin, yanlış anlaşılmaya açık olacaksınız.

OĞLAK YÜKSELEN VEYA OĞLAK BURCU:

Cumadan itibaren burcunuzda gerçekleşecek Yeni Ay döngüsü, sizi yeni durumlar ve gelişmelerle iç içe tutarken, farklı bakış açısına geçmek zorunda kalmaya itebilir. Kişisel alanlarınıza yönelmek, başkalarından ziyade fiziksel ve ruhsal olarak kendinizle ilgilenmek daha doğru olacaktır. Salı gününe kadar önemli bir adımı planlayın ama hareket etmemeye bakın. Salı gününden itibaren hızlı gelişmeler yaşanabilir.

KOVA YÜKSELEN VEYA KOVA BURCU:

Duygusal olarak hassas bir süreç Cumadan itibaren önümüzdeki hafta boyunca sizi etkileyebilir. ilginç rüyalar, yükselen sezgiler, daha önce fark etmediklerinizi anlama ve görme eğilimleriniz yüksek. Kalabalıklarda olmak bu yeni ayda size iyi gelemeyecektir. Kendi iç dengelerinize odaklanmaya çalışın. Düşmanlara veya rekabet ettiğiniz kişilere dikkat etmek gerekebilir ve daha çok yakın çevrenizden gelebilecek hassasiyetler söz konusu. Hayatın içinde değil, kendi içinizde olmak hafta sonu boyunca daha rahat olacağınız bir alan olacak.

BALIK YÜKSELEN VEYA BALIK BURCU:

Duygusal konularda adım atmak için Salı gününden itibaren acele etmeyin ve bekleyin. İç dengeleriniz açısından karışık bir ruh halinde olabilirsiniz, pazartesiden itibaren rahatlamaya başlayacaksınız ancak öncesinde fiziksel ve ruhsal olarak kendinizi yormayın. Cumadan itibaren şifa ve benzeri çalışmalar adına sizin için uygun etkiler söz konusu. Sezgileriniz artarken, daha önce fark etmediklerinizi hissetme eğiliminiz var.

©Şebnem EKŞİB Yazının tüm hakları saklıdır. İzin almadan ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ve kopyalanamaz.

2 comments

Mesaj Bırak

Your email address will not be published. Required fields are marked *