25 Mayıs Perşembe günü sabah erken saatlerde Mayıs Ayı yeni ayı başlıyor. Yeni Ay, ayın en karanlık fazına ulaştığı döngüyü anlatır. Eski kadim doğu gelenekleri Yeni Ay enerjisini dolunaydan daha sıkıntılı ve gergin bulurlar. Ayın ışığının doruk noktasına ulaştığı, duygusal ve metabolik olarak yoğun süreçlere işaret eden dolunay, daha gergin ve adrenalin yüklü zamanlarımız olsa da, her şeyi açığa çıkaran ve gizli saklı pek de bir şey bırakmayan zamanları anlatır. Beden ve ruh bırakma, biriktirdiklerinden kurtulma eğilimi içindedir. Bu nedenle Dolunay süreçleri yüklerden kurtulma ve bir anlamda arınma zamanlarıdır. Duygusal tutkular arttığı için bazen bu arınma ve kurtulmalar ani ve sert bir biçimde gerçekleşebilir ama sonuçta dolunay döngüleri aslında hafiflemek ve bırakmamız gerekenlerle yüzleşmelerimizdir ve her dolunayda tamamla, nihai sonuca ulaşma etkisi yaşanır.

Yeni Ay ise ayın en karanlık fazında kendi derinliklerimizde, öfkelerimizde kaldığımız, çıkış yolunu rahat bulamadığımız ve zihnimizin ve aklımızın karışık ve karamsar olduğu vakitlerdeyizdir. İç huzursuzlukların arttığı bu döngülerde eski kaynaklar kötücül enerjilerin geceleri ayın ışığının olmamasından faydalanarak, iç dengelerimize daha fazla saldırdığını anlatır. Yeni Ay etkisi siyahtır. Yin enerjisi ile çalışır. Gecenin koyu karanlığını, dişil enerjiyi ve durağan hızlı akmayan etkileri temsil eder. Tohumun toprağın altında beklemesi, büyümeyi öğrenmesi gibi, yeni ay süreçleri de karanlık ve kasvetli taraflarımızı besler ve enerjimizi düşürür. Yeni Ay döngüsünde başlayan tohumlanma, dolunay ile olgunluğa erişir. Ve bu süreçle başlattıklarımızı, filizlendirdiklerimizi dolunay zamanlarında olgunlaştırıp tamamlarız.

Kadim bilgiler ayın fazları içinde başlatmayı hilal dönemine denk getirmemizi, yeni ay da korunmada kalmamızı, dolunayda ise sakin ve esnek olmamız gerektiğini anlatırlar.

Eski Türk geleneklerinden bu güne aktarılan bir çok ritüel içinde ayın döngülerinin takibi ve bu süreçlerde uygulanan yöntemler zamanla geleneksel ritüelleri oluşturmuşlar. Esasında binlerce yıldır insanoğlu bize en yakın gezegen olan AY’ın üzerimizdeki yoğun etkisini fark ederek, metabolizmamıza, duygularımıza, ruhsal enerjimize verdiği enerjinin bilincinde olarak bu etkileri bertaraf etmek adına çeşitli yöntemler kullanmışlar. Ritüeller içinde genel bilgi Yeni Ay döngüsünde korunma ve benzeri yöntemlere, dualara ve inancınıza göre uygulayabileceğiniz etkinliklere daha fazla yer vermeniz yönündedir. Yeni Ay süreçleri karanlık bir fazda gelişen durumları temsil eder ve yine kadim bilgilere göre spritüel çalışmalar  genellikle yeni ay döngüsünde yoğunlaşır.

Her yeni ay farklı bir etki içinde gerçekleşir. Evrende ve gökyüzünde benzer gelişmeler olmakla birlikte hiç bir şey aynı kalmaz ve tekrarlanmaz. Her ay gerçekleşen Yeni Ay süreçleri kendi içinde farklı devinimler içerir. Mayıs ayında Vedik astrolojiye göre Boğa burcunda Mars etkisinde bir yeni ay süreci yaşayacağız. Boğa burcu dünyevi konular, finansal alanlarla bağlantılıdır. Hem duygusal ve zihinsel olarak gergin ve bizi içe çeken, huzursuz etkiler barındırmakta, hem de sözler ve konuşmalar anlamında dikkatli olunması, Yeni Ay yazımda aktardığım gibi her söylenilene inanmamak gereken, sözlü tahriklerin artabileceği etkiler barındırmakta. Mayıs yeni ay döngüsü iç dengelerimizin, barış ve huzur duygularımızın, maddi iniş çıkışların dengelerini oturtmakta zorlanabileceğimiz enerjiler taşımakta.

Bu nedenle evinizde veya yaşam alanınızda öncelikle dengede kalmaya, huzur ve sükunet duygusunu yerinde tutmaya özen göstermeliyiz. Konuşmalar ve ifadeyle ilgilide sıkıntı verebilecek bu süreçte boğaz çakrası oldukça hassaslaşacak. Boğaz çakrasının rengi MAVİ’dir. Çarşamba’dan itibaren özellikle, Perşembe ve Cuma günleri Mavi renge dönük olun. Üzerinizde mavi bulunsun. Mümkünse mavi mumlar edinin, değilse beyaz mum tercih edin ve evinizde bilhassa Perşembe-Pazar arası mavi veya beyaz mum yakmaya çalışın. Her türlü niyet, dilek veya benzeri çalışmada NİYET önemlidir. Niyet etmeden başladığınız her şey evrende dağınık şekilde yayılır. Bu nedenle mum bile yakacak olsanız;

Evimin, bedenimin, yaşam alanımın huzur ve dengede olmasına niyet ediyorum” deminiz önemlidir. Niyet etmezseniz, evinizde mum yakmış olursunuz. Niyet ile dengeyi ve huzuru o mum vasıtasıyla yaratıcıdan talep etmiş oluyorsunuz.

Yeni Ay Perşembe günü sabah 06.00 da başlıyor (Türkiye saatine göre) Perşembe akşam 22.45 de bitiyor. Etkisi 1 Hazirana kadar sürecek. Ancak 29 Mayıs Pazartesi günü AY Hilal fazına geçecek. Mayıs Yeni Ay ritüelinizi Perşembe günü saat sabah 6 ile gece 22.45 arasında uygulamanız yerinde olur. Kullandığınız malzemeleri ise Pazartesi gününe kadar saklayabilirsiniz.

Her yeni ay etkisi farklıdır demiştik. Mayıs Yeni Ay’ı Mars enerjisinin gerginlikleri arttırdığı, bolluk ve berekete ihtiyaç duyduğumuz, huzur  ve denge ihtiyacımız kadar, esnek olmayı, sakin kalmayı ve ne yöne gideceğimizi bilmekte zorlanmayı çelişkili hale getirdiği etkiler barındırmakta.

(Mayıs Yeni AY Yazıma ulaşmak için linki kullanabilirsiniz)

Ritüellerde bitkileri kullanmak eski bir gelenektir. Esasında şifalı taşları da eklemek çok yerinde olur ancak herkes günlük yaşamında taşlara sahip olmadığı için genellikle bitkiler, renkler ve mumlar kullanabileceğiniz ritüeller aktarmaktayım. Mayıs yeni ayında Jüpiter’in bolluğuna, Satürn’ün bizi sakinleştirmesine, Mars’ın aceleci enerjisine karşı koyup akılla ve sükunetle ilerlemeye ihtiyacımız var. Satürn ve Jüpiter enerjisini taşıyan en sevdiğim bitkilerden biri KARANFİL‘dir. Karanfil hikayeye göre Meryem ananın oğlu Hz. İsa için döktüğü gözyaşlarıyla temsil edilir ve onda acı çeken bir ananın oğlu için döktüğü gözyaşlarının temiz ve metanetli enerjisi bulunur. Bolluk ve bereket çağrıştırması kadar kökten ve kuvvetli temizleme etkisine sahiptir ki bu yönü Satürn’den gelir. Yeniden yapılandıran, dönüştüren karanfil, Jüpiter ile iyileştiren ve bize ilerleme ve yeniden başlama gücünü veren özel bir titreşime sahiptir. İslam literatüründe Hz. Ali’nin bitkisi ve kokusu olarak adlandırılır.

Öncelikle Perşembe mümkünse sabah saatlerinde evinizde bir tencere su içinde atacağınız 9-10 tane karanfili kaynatın ve kokunun evin içine dağılmasını sağlayın. Bu arada evinizde beyaz veya mavi renkte mumlar yakmanız ve evinizin enerjisinin dengelenmesine niyet etmeniz yerinde olur.

Karanfilleri kaynatırken,

“Evimin ve yuvamın bolluk ve bereket içinde olmasını, dengelenmesini, üzerimizde ve mekanımızda bulunan yararsız enerjinin burayı terk etmesini niyet ediyorum” diyebilirsiniz. Ve Yeni Ay’ın size ve ailenize bolluk ve huzur getirmesini, yüklerinizden kurtulup temiz bir başlangıç yapmanızı talep edebilirsiniz. Kaynattığınız su soğuduktan sonra karanfilleri sarı bir keseye veya kese haline getirdiğiniz küçük bir torbaya koyup mutfağınıza asabilirsiniz veya çantanızda taşıyabilirsiniz. Çantanıza kesenizi koyarken bolluk ve bereketin benimle olmasını niyet ediyorum diyorsunuz. Kaynattığınız su ile işiniz bitince bir miktarını temizlik suyunuza karıştırıp evinizi bununla temizleyebilir kalanını bahçenizde ağaç dibine bir köşeye dökebilirsiniz. Bahçeniz bulunmuyorsa mecburen lavaboya dökebilirsiniz.

Yeni Ay’ın size ve sevdiklerinize hayırlı oluşumlar yaratmasını, dilek ve arzularınıza kavuşmanızı dilerim. Sevgilerimle.

Şebnem Ekşib

Astrolog ve Eğitmen

©Şebnem EKŞİB Yazının tüm hakları saklıdır. İzin almadan ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ve kopyalanamaz.

1 comment

Mesaj Bırak

Your email address will not be published. Required fields are marked *