Evrensel enerjiler açısından önemli kurallardan biri  niyet, dilek ve isteklerinize nitelik kazandırmak, bir yöne aktarmaktır. Kişisel gelişimdeki en önemli kurallardan biri yine benzer biçimde bir arzunuzu, talebinizi dile getirirken ona bir anlam ve netlik yüklemeniz üzerinedir. Evrensel enerjiler belirsiz, ucu açık etkileri sevmezler. Bu nedenle de özellikle bizim dinimizde namaz, abdest veya oruç gibi en temel ibadetlerde bile mutlaka niyet vardır ve niyetle başlamayan bir ibadet neredeyse yoktur.  Aslında ritüeller de bizim yaratıcıya olan dilek ve taleplerimizi bir düzen içinde aktarma içgüdümüzden gelir. Her kültürde ve inanç sisteminde insanlık tarihi kadar eski çok sayıda ritüel bulunur.

Yeni ay döngüleri bilindiğinin aksine ritüel ve dualar için Dolunaydan daha güçlü etkilere sahiptir. Yeni ay başlatan, tohumlayan, bir düşüncenin, arzunun, olacak olanın büyüyüp olgunlaşmadan (dolunay) önceki tohumun karanlıkta toprağın altında filizlenmesi sürecine denk bir zamandır. Karanlıkta (ayın karanlık fazı) oluşmaya bırakılan yani ekilen tohum, toprağın altında yine karanlıkta olgunlaşmaya başlar ve dolunayla birlikte ortaya yani toprağın üstüne çıkar. Bu nedenle oluşma dönemleri yeni ay ise, olgunlaşma süreçleri de dolunaydır. Yeni Ay, ayın en küçük hali ve fazı iken, Ay ışığını dolunaya kadar büyütür ve güçlenir. Zayıfça başlayan enerjiler, gittikçe güçlenerek doruk noktasına dolunayda ulaşırlar. Bu döngüleri çok önemseyen Hint Astrolojisi işte bu nedenle de ritüeller ve benzeri etkiler için ağırlıklı yeni ay sürecini önerir ve kullanır. Buradaki püf noktası, evrenin ve doğanın başlama ve başlatma sürecinden geçiyor olmasından kaynaklanmakta. Bu döngüler her seferinde aynı olmuyorlar. Kendi içinde verdikleri vurgular değişim gösterebiliyor ki biz astroloji ile bu döngülerin yani ayın evrelerinin iç dengelerini hesaplamaya ve anlamaya çalışıyoruz. Bazı döngülerde ilişkiler, bazılarında ise ruhsal etkiler, kimindeyse maddi alanlar biraz daha öne çıkabiliyor. Her şey bir değişim ve gelişim içinde ilerlerken, biz de kendi enerjilerimizle bu döngülere uyum sağlamaya çalışıyoruz. Ritüelleri aktarırken özellikle Yeni Ay döngülerine vurgu yapmamın nedeni de budur. Bu süreçler hem yeni ay, hem de dolunay zamanları olarak aldığımız enerjisel etkilerin arttığı veya yoğunlaştığı vakitlere işaret eder. Bu döngüler bizim için sadece gezegenlerin geçişlerini anlamaktan ibaret olmamalı, onlardan faydalanmamız sağlarken, efektif olarak dönüştürebileceğimiz süreçlere de işaret edebilmelidir.

27 Ocak Cuma günü başlayacak Yeni Ay’da Uygulayabileceğimiz Ritüeller:

Ocak ayı Yeni Ay’ı ilişkilerle direk bağlantılı şeklinde Yeni Ay yazımda aktarmıştım.

Hint Astrolojisine göre Oğlak burcunda gerçekleşecek olan Yeni Ay, genel etkileriyle duygusal ve fiziksel olarak sert enerjilere sahip. Yeni Ay yazımda aktardığım gibi özellikle ilişkiler adına huzursuz bir enerji açığa çıkarken, keskin kararlar alma eğilimleri de arttırabilir.

Yeni Ay sürecinde (27 Ocak Cuma günü ile 3 Şubat Cuma arası etkin olacak) esnek ve yapıcı olmaya dikkat etmek, sizi gerginleştiren, huzursuz eden kişi ve ortamlardan uzak durmaya çalışmak en doğrusu olacaktır. Bu süreçte kendi bildiğinizi okuma, özgürleşme arzunuzun artması, bağlarınızı ve sizi tutan, engelleyenlerden kurtulma isteği artabilir. Duygusal iniş çıkışlara daha fazla yol veren ay fazlarının bu döngüleri keskin kararları uygulama değil, kendi içimizde muhasebesini yapma zamanlarıdır. Bu nedenle düşünmeden hareket etmemek önümüzdeki bir kaç gün önemli olacak.

Bunun yanı sıra ilgili yazımda da aktardığım gibi, 27 Ocak Cuma günü saat 19.00 dan itibaren başlayan ve Cumartesi 20.00 ye kadar devam eden süreçte ruhsal çalışmalar yapmak, evrenle bütün olmak, bağlantı kurmak adına destekli bir zaman diliminden geçeceğiz. Bu süreci dedikodu, geçmişe takılı kalmak, küçük durumları büyütmek gibi boş işlerle geçirmeden yönetmek bu kıymetli döngüyü iyi değerlendirmek adına çok faydalı olacaktır. İnancınıza göre dua okuyabilirsiniz. Bu aralıkta yoga veya meditasyon yapmakta yine çok faydalı olacaktır. Ruhsal açılımların arttığı, rüyaların hareketlendiği, his ve sezgilerinizin, farkındalıklarınızın yükseldiği bir aralık yaşanabilir. Bu yükselen enerjiyi doğru ve iyiye yönlendirmek, dedikodu ve öfke ile harcamamak önemli. Yeni ay döngülerinde biraz içe dönmek iyi gelir. Dilekleriniz ve benzer arzularınız için evren size kanallar açacak, değerlendirmeye bakın.

Ocak Yeni Ay’ı ilişki ve aşk vurgulu olacak demiştim. Bu nedenle hem evinizin bereketine bolluğuna, hem de sevgi ve uyumuna iyi gelecek bir öneri veya ritüel aktarayım. Öncelikle Yeni Ay’ın başladığı Cuma gününün sayısal değeri 2 bu da turuncu renge denk gelmekte. “2” aynı zamanda ilişkileri temsil ederken, severek ve eğlenerek yürüttüğümüz işleri de temsil eder. Bu nedenle Cuma’dan itibaren başlatmak, yapmak veya ele almak istediklerinizde severek yaptıklarınıza öncelik verin. Zoraki, görev için yürüttüğünüz, sırf sorumluluk duygusuyla yaptıklarınızı bir kenara koyun. Turuncuyu hayatınızda kullanmaya çalışın.

Yeni Ay ritüelli için size tavsiye edeceğim bitki, karanfil ve defne olacak. Her ikisi de keskin ve hızlı titreşimlere sahip, Venüs ve Mars ile yönetilen hem duygusal alanlar, hem de dünyevi konular için destekleyici bitkilerdir. Bu iki bitkiyi geçen sefer ki ritüelde olduğu gibi yine kaynatacağız. Küçük bir tencere veya kap içine bir kaç bardak su koyup içine 9 tane kuru karanfil ve 7 tane de  yine kuru defne yaprağı koyun. Suyu ve bitkileri kaynatırken, hayatınıza aşk, sevgi, uyum ve denge ile bolluk ve bereketi davet edin. İnancınıza göre bildiğiniz duaları okuyabilirsiniz. Bir iki dakika kaynattıktan sonra altını kapatın ve kokunun evinize dağılmasına izin verin. Su soğuduktan sonra karanfilleri ve defne yapraklarını kırmızı mumların olduğu bir köşeye mumların yanına yerleştirin. Ritüelinizi ilişki için yapıyorsanız 2 tane kırmızı mum, bereket için yapıyorsanız 3 tane kırmızı mum kullanın ve mumları yakın. Dilerseniz mumların ve bitkilerinizin yanına küçük bir demet taze çiçekte koyabilirsiniz. (Bulabilirseniz taze karanfil çiçeği koymak çok iyi gelecektir) Mumlarınız kendileri sönene kadar yansınlar bu nedenle küçük mumlar tercih edin. Bu köşe evinizde bir cumadan diğer cumaya kadar kalsın. Mumlarınızı değiştirin ve tazeleyin. Kaldığı sürece mümkün olduğunca mumlarınız yansın. Daha sonra karanfil ve defne yapraklarınızı dilerseniz deniz suyuna atabilir veya bir çiçeğin altına gömebilirsiniz.

Sevgi, bolluk ve bereket içinde bir ay döngüsü geçirmeniz dileklerimle…

Şebnem Ekşib

©Şebnem EKŞİB Yazının tüm hakları saklıdır. İzin almadan ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ve kopyalanamaz.

Mesaj Bırak

Your email address will not be published. Required fields are marked *