Vedik İle Haftalık Yorumlarım

Bu haftaya Vedik Astroloji de Akrep burcunda gerçekleşecek Yeni AY hakim olacak. 6 Aralık Perşembe sabah saatleri başlayacak olan YENİ AY, 7 Aralık Cuma günü yine sabah 9 civarı tamamlanacak.

Yeni Ay etkisi Çarşamba gününden itibaren hissedilmeye başlıyor ve ardından Cuma günü Yeni Ay tamamlanırken bir süredir geri giden Merkür de Retro’dan çıkmış olacak. Dolayısı ile Yeni Ay enerjisi ile Merkür’ün normal seyrine geçmeye başlaması birleşerek önümüzdeki günlerde çok hızlı gelişmeleri, ani şekilde beklenmedik olanı yaşamayı önümüze koyacak görünmekte.

Yeni Ay duygusal ve zihinsel olarak üzerimizde etkin olan AY’ın enerjisinin karanlık fazdan geçtiği zamanları anlatır. Eski bilgeler bu fazların aydınlıkla karanlığın savaşı olduğunu aktarırlar ve özellikle Akrep Burcu ile bağlantılı gerçekleşen bu tip etkileşimler, önemli dönüşümleri, gelişmeleri aniden önümüze koyar. Aniden kısmının yöneticisi Mars’tır. Ve Mars Yeni Ay fazı ile etkileşim içinde bu süreci baskın biçimde biçimlendirecek görünmekte.

Yeni Ay sırasında Mars Stabişha yıldızında yani kozmik suların yöneticisiyle ele ele ilerlemekte ve büyük içsel dönüşümler, farkındalıklar, çok ilginç vizyonlar ve sezgiler, rüyalar ile iç içe geçebilirsiniz. Daha dünyevi boyutta ise su ile bağlantılı durumların, yoğun yağmurların, hatta dikkat edilmezse sellerin, su baskınlarının habercisi olan bu etki bilhassa güney, güney batı ve güney doğu bölgelerimiz adına dikkat gerektirmekte.

Duygusal kararlar alabilir, ani gelişmeler yaşayabiliriz. Bu süreç Akrep ve Kova burcunu direk etkilerken; Yay, Koç ve Aslan enerjisi haritalarında aktif olan kişilerde yine benzer biçimde bu dönemi hızlı gelişmeler içinde geçirebilirler.

Vedik Astrolojisine göre 14 Şubat ile 14 Mart arasında doğanlar Kova burcu sayılıyorlar ve yine Vedik Astrolojisine göre 14 Kasım ile 14 Aralık arasında doğanlar da Akrep burcu sayılıyor ki bu tarih aralıklarında doğum gününe sahipseniz Yeni Ay ve Mars transitinden “Güneş” yani öz enerjiniz daha fazla etkilenecek demek oluyor. Verdiğim bu burçlar daha yoğun olmak üzere genel olarak herkes için mistik alanlar, farkındalıklar ve sert kararlarla gelen yeni başlangıçlar aktif olacak.

Hint Astrolojisinde Burçlar yazımdan Vedik Burçlarınızla ilgili daha fazla bilgi okuyabilirsiniz.

Yeni Ay sırasında Güneş  Atma Karaka yani Güneş’in baskın olacağı etkiler öne çıkmakta. Eril enerji, erkeklerle ilgili konular, hayatınızdaki otorite figürleri, yönetimdeki kişilerle ilgili konular, babanız, erkek kardeşler veya eşinizle ilgili alanlar daha vurgulu olabilir.

Bu hafta gökyüzünde Mars’ın kurtulan gezegen olarak dikkat çektiği Kala Sarpa Yoga’da mevcut ki akıldan ayrılmadan biraz daha mücadeleye dönük olmak durumunda kalabiliriz. Elimizi taşın altına koymamız gerekir. Gökyüzünde sabit etkiler öne çıkıyor bu da Yeni Ay süreci ile başlayacak olanların uzun vadeye yayılacak köklü değişiklikler getirebileceğine işaret etmekte.

6 ve 7 Aralıkta etkin olacak Amavasya yani Yeni Ay, Anuradha yıldızında başlayacak ve Jyeşta yıldızında tamamlanacak. Bu yıldızlar Satürn ve Merkür tarafından yönetilirler ve biri iletişimin diğer ise olgunlaşmanın, karmanın ve sorumlulukların lordu olarak karmanızla kendi kaderinizle yüzleşme zamanlarından geçeceğimize işaret etmekteler.

Yeni Ay bize şunu fısıldıyor; Esnemezsen, kırılırsın…

Bu hafta esnemek, esnek olmak, hayatla, karşınızdaki ile inatlaşmadan, sadece kendi doğrunuza inanmadan, daha sakin ilerlemek son derece önemli. Kendi iç sesinize güvenin. Hissettikleriniz sizi yarı yolda bırakmaz, kendi ışığınıza ve kendinize inanarak yol almak gerekecek.

Anuradha yıldızı görünenin ardındakini fark etmeyi temsil eder, bilinçlerimiz bu yıldız etkisindeyken illüzyon yaratanı, gerçek olmayanı çok kolay ayırt ederken, yıldız aynı zamanda grupları, gruplarla bir arada olmayı, ele ele vermeyi ve destek olmayı da simgeler. Ancak eski düşünce biçimlerine, eski olana baş kaldırmayı ve tepkisel olmayı da güçlendirir ki bilhassa Fransa da başlayan olaylar açısından bu yıldız ile başlayan Yeni Ay süreci Çarşamba’dan itibaren olayların ve halk hareketinin artmasına neden olabilir. Hatta olaylar sadece Fransa değil, diğer Avrupa ülke veya kentlerine de yayılabilir.

Yeni Ay Jyeştha yıldızında tamamlanırken, Cuma gününden itibaren etkin olacak bu enerji ile yozlaşmış konular, inatlaşmalar, kendi bildiğini okuma, toplumda bilinen kişilerle ilgili haberler öne çıkabilir.

Günlük Hayatımızda Yeni Ay Haftasında Nelere Dikkat Etmemiz Gerekmekte;

Öncelikle daha esnek ve inatlaşmadan konuları ele almamız gerekmekte…

  • Patronunuz, yöneticiniz, birlikte çalıştığınız kişilerle iletişiminize, konuşmanıza dikkat etmekte fayda var. Üstlerinizle görüşmelerinizde üslubunuza önem verin, Merkür Retro etkisi altındaki Yeni Ay, Mars ve ışıklar arasında hayli gergin bir hat çizmekte ki bu da birlikte çalıştığınız ve yaşadığınız kişilerle tartışmaların büyüme, tarafların birbirini yanlış anlamaları işareti vermekte.

 

  • İlişkilerde kopmaların, huzursuzlukların iç gerilimlerin arttığı bir hafta olacak. Bilhassa Perşembe ve Cuma günleri birlikte olduğunuz kişiler, eşiniz, partnerinizle iletişiminizde meselelerin üzerine gitmeyin.

 

  • Sezgileriniz artarken, ne hissettiğinize dikkat edin. Derinden görme eğiliminiz artarken, mistik enerjiler de bu hafta devrede olacak.

 

  • Daha kuşkucu ve güvensiz olmanız olası. Bu nedenle ilişkilerinizde gereksiz kıskançlıklar ile kendinizi ve karşı tarafı yormayın.

 

  • Perşembe gününün tamamı ve Cuma günü saat 10’a kadar önemli bir işinizi başlatmamanız, yepyeni bir konuda adım atmamanız yerinde olacaktır. Bu hafta başlatmak istediğiniz konuları ele almak için en ideal gün Cuma öğleden sonra ama acil bir durum varsa Perşembe gününe mümkünse denk getirmeyin.

Yeni Ay dönemleri beslenme ve sağlık içinde önemlidir. Ay bu döngüde küçülür ve ışıksız kalır. Beden ve zihnimiz bu etkinin enerjisi ile daha az ışık ve güç potansiyelindedir. Dolayısı ile bedenen yorulmadan, kendimizi fiziksel ve ruhsal olarak zorlamadan az bir şarj ile ilerliyormuş gibi hayatla dövüşmeden döngüyü geçirmek gerekir. Fazla yemek, aşırı tatlı veya karbonhidrat alımları metabolizmayı da çok zorlar. Çarşamba’dan itibaren hafif ve sulu yemekler, hafif gıdalar tercih edin. Uyku düzeninize önem verin ve günlük rutinlerinizde aşırı yorulmadan planlama yapmaya çalışın. Kafein ve alkol almayın veya minimum düzeye indirip haftayı geçirmeye bakın.

  • Bu hafta beden sağlıkları açısından Akrep, Balık, Yengeç ve İkizler burçları biraz daha dikkatli olsun.
  • İlişkilerde Aslan, Terazi, Yay, Boğa ve Yengeç burçları veya partnerleri bu burçlarda olanlar aşk ve duygusal konularda karışık bir hafta geçirebilirler.
  • Parasal alanlarda Koç, Kova ve Terazi burçları yoğun ve mücadeleli bir hafta ve yeni ay döngüsü geçirebilirler…
  • Kariyer ve iş alanlarında ise: Başak, Kova, Akrep, Oğlak ve Balık burçları aktif ekiler içindesiniz.

Burçlara Göre Yeni Ay ve Bu Hafta

Koç Yükselen / Ay Burcu Koç    

Ortaklı işler ve konular, sözleşmeler ve bir süredir peşinde olduğunuz anlaşma türü kontrat ve konular adına haftaya hareketli başlayabilirsiniz. İlişkiler adına da özellikle Çarşamba gününe kadar olan dönemde aktif bir hafta geçireceksiniz. Partner veya eşinizle ilgili konular odak noktanız olabilir. Duygusal ilişkilerde partner ile iletişiminize dikkat edin. Perşembe’den itibarense maddi konular ve finansal alanlarda ki işlerinize dönük olacak, bir süredir bu alanlarda halletmeniz gereken konuları toparlamaya yöneleceksiniz.

Boğa Yükselen / Ay Burcu Boğa

Hafta başı sağlığınıza dikkat ederek, bağışıklık sisteminize önem vermeniz gerekiyor. Yeme ve uyku düzeniniz bu hafta önemsemeniz gereken alanların başında geliyor. Doğru ve düzenli beslenmeye önem verin. Sağlıkla ilgili kontroller içinde çarşambaya kadar olan dönem hayli uygun olacak. Çarşamba’dan itibaren duygusal ilişkiler, eşinizle bağlantılı konular öne çıkıyor. Yeni ay ikili ilişkilerinizde hareket getirecek. Eşiniz veya ilişkinizle ilgili önemli bir karar alma, bir durumun farkına varmanız söz konusu. Ortaklı işleriniz, iş ortaklıklarınız varsa bu dönemle birlikte yeni kararlar alınabilir, koşullar ay sonunda netlik kazanacak.

İkizler Yükselen / Ay Burcu İkizler

İş ve mesleki konularda gelişmelere açık bir hafta olacak. Hafta ilk yarısı sunumlar, açılışlar, bir konuda öne çıkma, vurgulu olurken,duygusal alanlarda ise perşembeye kadar olan dönem ilişkilerle ilgili kararlar almanız, yeni bir birliktelik için adımların atılması veya içinde bulunduğunuz koşulların yeniden gözden geçirilmesi olası. Yeni Ay dönemi olan Perşembe ile Cumartesi arasında sağlığınıza ve metabolik dengenize önem verin. Öte yandan düşmanlıklara, yanlış anlaşılmalara açık olacaksınız. İş ve günlük hayatınızda yakınınızda olan kişilere karşı biraz daha tedbirli olmanız gereken bir hafta söz konusu.

Yengeç Yükselen / Ay Burcu Yengeç

Hafta başı ailevi konular, ebeveynler, ev alanlarınız, yuva alanlarınız öne çıkmakta. Bu konulardaki işleriniz ve yoğunluklarınız artarken, ev içi veya günlük rutinde kendinize önem verip, kişisel konularınızı aksatmadan ve ele aldıklarınızı sakince düzenlemeniz önemli olacak. Hafta ortasından itibaren yeni ay döngüsü ile kişisel ilişkiler, aşk alanları, sevdiğinizle ilgili konular daha çarpıcı şekilde öne çıkabilir. Ayrıca çocuklar, çocuklarla ilgili konulara bu haftanın ikinci bölümünde daha fazla eğilmeniz gerekebilir.

Aslan Yükselen / Ay Burcu Aslan

İlişkiler, ortaklı konular, birlikte iş yürüttüğünüz kişilerle olan diyaloglarınızı gösteren alanda bir süredir seyirde olan Mars, Yeni ay ile kontakta olacak ki ikili her türlü ilişkinize dikkat etmeniz gereken bir haftadan geçmektesiniz. Otorite sembolleri, yöneticileriniz, üst veya alt ilişkide olduğunuz kişilerle diyaloglarınız açısından daha sakin ve sade bir dil kullanmanız yerinde olur. Yazılı ve sözlü diyaloglarınıza dikkat edin ve unutmayın ki öfke ile kalkan zararla oturur. Eşiniz veya partnerinizle olan iletişiminizde de duygusal davranmamak ve mantıkla hareket etmek gerekecek. Diğer yandan mücadele ve uğraşı gereken konularda önemli adımlar atmanız söz konusu. Bu haftayı yönetirken beden ve ruh sağlığınıza dikkat etmekte fayda var.

Başak Yükselen / Ay Burcu Başak

Hafta başı parasal konular, maddi alanlarda biriken işlerin hızlanacağı, toparlamanız gereken konuları daha rahat organize edebileceğiniz etkilerden geçeceksiniz. Haftanın ikinci yarısı ise yeni ay süreci ile birlikte yakın çevreniz, kardeşler, yakın arkadaşlar adına ilişkilerinize dikkat etmek gerekiyor. Bu hafta şartları zorlamayın. Atmak istediğiniz adımlar, başlatmak istedikleriniz veya artık sabretmekten yorulduğunuz konularda sabırsız davranabilirsiniz. Sakin ve esnek olmak gerektiğini özellikle bu haftanın etkilerinde fark ederek hareket etmeniz daha doğru sonuç almanıza destek olacaktır.

Terazi Yükselen / Ay Burcu Terazi

Hafta ortasına kadar burcunuzda ilerleyecek olan Ay ile duygusal olarak biraz daha hassas bir süreç geçirebilirsiniz. İç değerlendirmelerinizin arttığı, kendi içinizde yoğun şekilde analiz yaptığınız bir hafta yaşayacaksınız. Maddi konular, ailevi alanlar, eş veya ilişkiniz, partnerinizle alakalı durumlar açısından yeni ay döngüsü hareketli bir dönemden geçmenize neden olabilir. Yeni Ay süreci kendinizi ifade edemediğiniz, tuttuğunuz konularda yeni kararlar almanıza, harekete geçip sizi durduran noktaları hayatınızdan çıkarmak adına iç alanlarınızda fazlasıyla değerlendirme yapmanıza neden olabilir. Daha sakin ve özgüvenli ilerlemek, harekete geçmek için bu haftanın enerjilerinin gözden geçirmeye daha uygun olduğunu unutmamak yerinde olacaktır. Değerlendirin, ama adım atmak için önümüzdeki haftadan yararlanmaya çalışın.

Akrep Yükselen / Ay Burcu Akrep

İçsel olarak haftaya huzursuz ama sezgisel olarak yüksek bir frekansta başlayabilirsiniz. Rüyalar, hissedişler açısından renkli ve ilginç bir hafta geçireceksiniz. Çarşamba gününden itibaren duygusal ihtiyaçlarınız artarken, iç huzursuzluklarınızı iyi dengelemeniz gereken bir dönem geçireceksiniz. Önemli bir işinizi veya başlatmak istediğiniz bir durumu bu hafta Pazartesi ve Salı günleri veya Cumadan itibaren ele almak daha doğru olabilir. Perşembe gününü mümkün olduğunca dinlenerek ve kendi alanlarınızda kalarak geçirmeye çalışın. Çalışıyorsanız da kendinizi yormadan Çarşamba ve Perşembe günlerini organize etmeye bakın. Öte yandan ilginç haberler alabilirsiniz, sizin için önemli bir konu beklemediğiniz şekilde önünüze düşebilir. Ele aldıklarınız da sakin ve esnek olmanız son derece faydanıza olacaktır.

Yay Yükselen / Ay Burcu Yay

Haftanın ilk yarısı koşturmalarınızın, bitirmek ve organize etmeniz gerekenleri toparlamanız açısından güzel fırsatlar söz konusu. Çarşamba öğleden sonrasından itibaren işlerinizi hafifletmek, kendinize vakit ayırmak ve fazla sosyalleşmeden daha çok kendinizle kalmanız zihinsel olarak rahat etmenizi sağlayacaktır. Seyahatler ve beklenmedik ani gelişen bir yolculukla ilgili hızlı karar vermeyin. Bu hafta genel olarak herhangi bir durum için hızlı karar almak ve uygulamaya geçmek için şartlarınız uygun değil. Daha çok izleme ve analiz etme tarafında olmalısınız.

Oğlak Yükselen / Ay Burcu Oğlak

Hedeflediğiniz sizin için önemli bir konuda son toparlamaları yapmak, işleri gözden geçirmek adına güzel bir hafta geçireceksiniz. Ama değişen koşullara hızlı adapte olmanız da gerekebilir. Arkadaşlar, sosyal alanlarda yoğun günlerden geçeceksiniz. Beklemediğiniz birinden son anda gelen bir destek sizi şaşırtabilir. Kariyer ve iş alanlarınız hafta başı odak noktanız olacak. Haftanın ikinci yarısı yeni ay döngüsü arkadaşlar, aile büyükleri, sosyal konulara daha fazla odaklanmanız gerekebilir.

Kova Yükselen / Ay Burcu Kova

Koşulları iyi gözden geçirmeli ve dikkatli adımlar atmalısınız. Bu haftanın sizin için en önemli noktası düşünmeden hareket etmemek ve fevri kararlar almamak yönünde olmalı. Halletmeniz gereken işleri toparlamak, düzenlemek için güzel etkiler var. Ama şartları zorlamak, olayların üzerine gitmek adına ruhsal ve fiziksel olarak kendinizi zorlamadan ilerlemelisiniz. Kariyer ve iş alanlarınızda gelişmelerin, fırsatların, oluşumların başladığı bir döngüden geçmektesiniz. İş fırsatları, yeni olanaklar açısından destekli etkilerden geçiyorsunuz, ancak bir durum gelişme halinde olabilir ve bu hafta sonuç almaktan ziyade analiz etme ve değerlendirme açısından daha destekli etkileriniz söz konusu.

Balık Yükselen / Ay Burcu Balık

Ailevi konular, ilişkiler ve aşk alanlarında hareketli bir hafta geçireceksiniz. İlişkiler adına yeni kararlar gelebilir. Kişisel konularda benzer biçimde kararlar alabilir, yeni bir durumu hayatınıza adapte etmeye kendinizi hazır hissedebilirsiniz. Hayata bakışınızı, bir anlamda yaşam felsefenizi yeniden gözden geçirdiğiniz bir döngü içindesiniz, ancak bu hafta radikal kararlar almadan ve daha sakin şekilde değerlendirmeler yapmanız yerinde olacaktır. Kariyer ve iş alanlarında değişimlerden geçebilir, yeni oluşum ve fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Bu hafta başlayan durumlar Aralık Ayı dolunayında hayatınızda daha net bir şekilde belirgin olacaklar.

©Şebnem EKŞİB Yazının tüm hakları saklıdır. İzin almadan ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ve kopyalanamaz.

5 comments

Mesaj Bırak

Your email address will not be published. Required fields are marked *