Geçen yılın son günlerinde 30 Aralık 2016 da çıktığım Habertürk Öteki Gündem Programında Türkiye ve Dünya öngörülerimi açıklarken Nisan ayının ilk haftalarına dikkat çekip, parlamentoda değişiklik olabileceğini söylemiştim ve  sunucu sevgili Cansu Canan başkanlık sistemi gelir mi diye sorduğunda evet gelir demiştim. Dilerseniz youtube kanalından 30 Aralık tarihli Öteki Gündem programından tekrar izleyebilirsiniz. Referandum öncesinde konuyla ilgili görüşümü soranlara daha önce programda açıkladığımı sıklıkla hatırlattım.

Şimdi, önümüzdeki dönem Türkiye etkileri astrolojik olarak nelere işaret ediyor bir bakalım…

Referandum süreci gökyüzünde neredeyse ileri harekette gezegen yoktu. Venüs gerilemeden çıktı ama ileri geçmedi, durağan pozisyonda, Merkür geri harekette Uranüs ile birleşiyor, Satürn ve Jüpiter de geri harekette. Siyasi astroloji de gezegenler geri giderken başlattığınız adımlar, aynen kişisel haritalarda olduğu gibi sonuca ulaşmakta büyük zorluklara işaret eder ve koşullar illa ki değişir. Başlangıç noktanızdan çok ayrı bir yerde kendinizi bulabilirsiniz. Yani, referandum sonuçları uygulamaya alınırken büyük zorluklardan geçecek. Bu durum eğer hayır çıksaydı yine benzer şekilde olacaktı. Bir durumu başlattığınız an oldukça önemlidir. Bu etki o durumun bir anlamda doğumudur. Kısacası anayasa değişikliğinin tekrar değişeceğini söyleyebiliriz.

Diğer yandan Uranüs hemen Nisan başında ülke haritamızda (sideral zodyağa göre) 11. eve geçti Bunun anlamı önümüzdeki 7 yıllık süreçte bu alanlarda değişimlere dönüşümlere açık etkileri sürekli tetikleyecek. Ülkeler astrolojisinde 11. ev parlamentoyu, meclisi, yasaları, yasama organlarını, ayrıca müttefiklerle ilişkimizi, borsayı, diğer ülkelerle ortaklaşa yürüttüğümüz konuları ama en önemlisi de devleti temsil eder. 10. ev hükümettir. 11. ev ise devlettir. Uranüs, önceki yedi yıllık yolculuğunu hükümeti gösteren bir alanda yaptı ki 7 yıllık süreçte hükümet ve partilerle ilgili özel bir dönem geçirdik. Şimdi ise yeni döngü de Koç burcunda liderlerin öne çıkacağı bir sürece işaret etmekte ve devletle ilgili önemli değişimleri çok hızlı şekilde gerçekleştirecek. Bu dönem için en ilginç olanı ise gezegen yolculuğunu sürdürürken bir yandan da ülkemiz haritasında tam karşıt noktaya stelyum dediğimiz bir dizi gezegenin olduğu alana sürekli görünüm yapacak olması. 5.evde gezegen toplanması olan bir ülke haritamız var ve bu alanda bulunan Merkür ve Satürn ile karşıt etkisini Nisan ve Mayıs ayının tamamı ve Haziran ortasına  kadar tetikleyecek ve 2017 sonunda Kasım ve Aralık aylarında yeniden aynı etkiyi aktive edecek. Yakın planda bu yılın içinde yoğun yaşayacağımız Uranüs; Satürn ve Merkür karşıtlıkları otorite ile gençlerin karşı karşıya gelmesi etkilerini tetiklemesi olarak aktarılabilir. 2017 yılının Haziran ortasına kadar bölümü ve 2017 yılının son ayları karışık etkilere hayli açık görünmekte. Buna ek olarak Rahu ve Ketu’nun 9 Eylül’den itibaren burç değiştirerek ülkemiz haritasında finansal alanlar ve bankacılık sektörüyle ilgili noktaları tetiklemesiyle özellikle sonbaharla artan ekonomik sıkıntılara dikkat çekmekte.

Uzun süredir herkesin referanduma kitlendiği gündemde ekonomik kırılganlık bir anlamda göz ardı edildi veya esas gündeme ancak kısa aralıklarla geldi. Yeni süreçte ise bilhassa Eylül’le başlayan döngüde karmik gezegenler olarak adlandırdığımız Rahu ve Ketu‘nun 2. ve 8.evleri aktife etmesiyle ülke dış borçları, vergiler, finans sektörü ve daha önemlisi bankacılık sektörüyle ilgili oldukça kritik bir süreçte başlamış olacak. 2018 Mayıs civarı Ketu’nun yanında konaklamaya başlayacak Mars ile birlikte sosyolojik ve ekonomik olarak karışık bir süreç yaşanabilir.

Bu yıl Haziran ortasına kadar olan döngüde dikkatli ve sağduyulu olmak hayli önemli. Özellikle gençler, üniversiteler, dış ilişkiler, dış ülkelerle olan temaslar ve düşmanlıklar açısından dış ilişkilerimizde tepkilere açık bir dönem geçireceğiz. Diğer yandan Nisan sonunda gerçekleşecek Yeni Ay döngüsü Vedik astrolojiye göre Koç burcunda ve ani gelişmeleri seven bir yıldızda gerçekleşiyor ki özellikle Nisan sonu 25 Nisandan itibaren Mayıs ilk haftası dahil, halk ve otorite sembolü arasında hatlar gerilebilir. Öte yandan 17 Nisan’dan itibaren başlayacak ülke alt daşasında Ay aktif oluyor ki Ay halkı olduğu kadar ekonomiyi, ülkemiz haritasında ekonomik göstergeleri de işaret etmekte. Finans piyasaları açısından yakın planda temmuza kadar olan süreçte dalgalı ve değişken etkiler söz konusu.

Ülkemiz haritasında 7.eve yerleşen Satürn ülkeler astrolojisinde diğer ülkelerle olan kontaklarımızı ve ilişkilerimizi temsil eder ki Satürn buradaki yolculuğunu 2019 sonuna kadar devam ettirirken özellikle 2017 ve 2018 yıllarında diğer ülkelerle ilişkilerimizde yalnız olacağımıza, dış ilişkilerin çok gerilebileceğine işaret ediyor. Satürn girdiği alanda kendi başınıza kalmanızı ve zorluklar yaşamanıza neden olur. Bu etki turizm alanına yaptığı (9.ev) görünümü ile hem dış ilişkilerde, hem de turizm açısından zor bir sürece işaret etmektedir. Yakın planda hükümetin en fazla yoğunlaşmak zorunda olacağı alan dış ilişkilerimiz, finansal etkiler ve kendi iç dengelerimiz olarak görünmekte.

Değişim etkilerinin oldukça belirgin şekilde özellikle parlamento ve yargı alanında yoğun olacağı ve başkanlık sistemi veya benzer bir sistemin yeni dönemde etkinleşeceği astrolojik veriler açısından net görülmekle birlikte, işin içinde Uranüs’ün olmasıyla değişimleri önceden planlamanın bir yandan da kolay olmayacağı yönünde göstergeler de mevcut. Bu süreçte dış ilişkilerde alışıla gelmeyen farklı ilişkiler içine de gireceğiz. Zira müttefiklerimiz değişiyor. 11. ev bir yandan da müttefikler ve ortaklaşa paylaşımlarımızı da gösterir ki bu alandaki değişim etkileri, 7.evdeki Satürn’ün daha uzun süre aktif olması bizi bugüne kadar süregelen dış ilişkilerden farklı alanlara kaymak zorunda bırakabilir.

Önümüzdeki süreci zamanı geldikçe yazmaya devam edeceğim. Şimdilik esenlik, huzur ve sağlıkla kalın.

Sevgilerimle.

Şebnem Ekşib

©Şebnem EKŞİB Yazının tüm hakları saklıdır. İzin almadan ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ve kopyalanamaz.

2 comments

  1. Hulya ozkal 17 Nisan, 2017 at 10:00 Cevapla

    Sizi cok seviyorum sebnem hnm hayirlara vesile olsun zor donemlerden geçiyoruz ister istemez endiselerimiz varben 25/01/1955 istanbul dogumluyum carsamba persembe gecesi 00/30 vedikte oglak yukselen terazi batida kova akrep hangi burclari okumami tavsiye edersiniz hepsinede
    Uygun bir krakterim yinede ketu rahu bulusmasinda haritami cok merak ediyorum ..!

Mesaj Bırak

Your email address will not be published. Required fields are marked *