GÜNCEL YAZILARIM

Yılın En Uğurlu Günü  

2018 Yılının Uğurlu Günü: Akshaya Tritiya

Uzun yıllardır her sene Nisan veya Mayıs ayında gerçekleşen ve özel bir hesapla bulunan Akshaya Tritiya denilen, çok özel ve uğurlu bir günden bahsederim ve bu uğurlu günün hangi tarihe denk geleceğini düzenli olarak duyururum. Bu yıl 18 Nisan’a denk gelen bu özel gün, Vedik-Hint Astrolojisinde hayli kıymetli bulunur. Bunun en önemli nedeni Vedik Astroloji’yi oluşturan ışıkların yani AY ve GÜNEŞ’in bu özel gün içinde en yüksek enerjiye ulaşması kuralına bağlıdır. Ancak bu tekniğin çok ötesinde Akshaya gününü bu denli özel yapan Veda’ların binlerce yıl önce Akshaya Tritiya gününde yazılmaya başlanmış olmasıdır. Bir anlamda saf bilgelik bugün yazıya geçmiş, açığa çıkmıştır.

İnanışa göre sene de bir gün içinde gerçekleşen bu özel zamanda başlanan her şey uzun süreli olacağı gibi, yazmak, yazıyla ilgili bir konuda başlangıç yapmak ayrıca çok uğurludur.

Hintliler bu özel güne Akshaya Tritiya derler. Anlamı bitmeyen, tükenmeyen gün demektir. Veda‘lar (Vedik astrolojisi’nin de içinde olduğu özel bilgi bütünlükleri) yazıya geçmeden önce binlerce yıl ustadan öğrencisine aktarılmış ve pandit ve rişhi dediğimiz özel kişiler tarafından bilgi korunmuş. Bundan yaklaşık 5000 yıl öncesinde Veda bilgi bütünlükleri yazılı hale getirilmiş ve bölümler halinde düzenlenmiş. İşte Veda‘ların yazıya geçirilmeye başlandığı özel güne de bitmeyen, tükenmeyen gün ismi verilmiş ve bu nadide gün her sene Güneş ve Ay’ın özel bir yerleşime geçerek enerjilerinin yıl içinde en yüksek noktaya ulaştığı zaman olarak belirlenmiş ve yılın en kıymetli günü olarak ilan edilmiş. Her sene okuyucularıma bu özel günü önceden duyururum. Bu sene 18 Nisan Çarşamba gününe denk gelen Tritiya günü bir konuda başlangıç yapmak ve özellikle yazıyla, yazmakla ilgili bir durumu başlatmak için çok uygundur. Vedik ustalarına göre Akşahaya Tritiya günü o kadar özeldir ki günlük enerjilerin hesaplanmasının (Muhurta teknikleri) bile üzerindedir ve o gün başlatılan işler gerileyen gezegenlere rağmen uzun soluklu olurlar. Birkaç yıldır gerileyen gezegenler, özellikle Merkür gerilemesi ile gerçekleşen bu etki bu yıl 2018 de Merkür’ün de Retro dan çıkacak olmasıyla hayli güçlü durumda olacak.

Diğer yandan;

18 Nisan Akshaya günüyle ilgili karıştırmamanız gereken en önemli şey şudur; Sanılıyor ki, o gün her şey iyi olacak ve hiçbir aksilik sorunla uğraşılmayacak. Ne yazık ki öyle bir şey yok. O günün enerjisi başlattığınız konuların iyi veya kötü, sizi uzun süre bağlamasıyla yani uzun soluklu olmasıyla ilgilidir. Ve bunlar içinde en fazla önerilen bir kitaba veya yazıya başlanması, kendinizle ilgili aldığınız bir kararı veya durumu yazıya dökmenizdir. Diğer yandan unutmayın ki gökyüzünde iki önemli ışık kaynağımız AY ve GÜNEŞ senede sadece bir kere enerjilerini bu denli yüksek volüme yükselttikleri bir aralıktan geçecekler. Vedik Astroloji kurallarına göre yılda bir gün geçerli olan bu özel günün oluşması için öncelikle Ay Hilal fazında olmalıdır. Bunun Vedik Astroloji de karşılığı Sukla Tritiya döngüsüdür. Yeni Ay henüz bitmiş olmalı, Ay büyümeye giderken başlangıçların en fazla desteklendiği fazından geçmelidir. Akshaya günü öncesi mutlaka Koç Yeni Ay’ı oluşmalıdır. Bu oluşum sadece Koç Yeni Ay’ın ardından sene de bir gün gerçekleşir ki ayrıca Güneş Aşwini yıldızında, Ay ise Kritika yıldızında konaklarken bu süreç iki ışık kaynağının en yüksek volüme ulaştığı ana işaret eder. Bu yıl tüm bu argümanlar olgunlaşıp “Uğurlu Günü” 18 Nisan da gerçekleştirirken, Merkür gerilemesinin bitmesiyle enerjilerin daha rahat ve akıcı çalışmasına destek verecek. Güneş’in yanında Venüs de konaklayacak. Evlilikler, nişan ve benzeri ilişki adımları içinde o günün enerjileri destekleme yapacak. Dolayısı ile o günü boş işlerle harcamadan, dua, meditasyon veya inancınıza göre ruhsal etkilerle geçirmek, dileklerinizle ilgili ritüellerinizi uygulamak, düzenlemek veya toparlamak istediğiniz bir konuyu sonuçlandırmak veya adım atmak adına enerjiler destekli olacak. Başlatmak istediğiniz ve sonuçları uzun süreye yayılsın istediğiniz bir konuda adım atmak çok iyi sonuç almanızı sağlayabilecek.

18 Nisan Çarşamba Günü Uygulayabileceğiniz Konu Veya İşler:

  • Her türlü olumlu ve hayırlı konuda başlangıç yapmak,
  • Hedeflerinize yönelik adımlar,
  • Değerli taş alımı, mücevher alımı,
  • Şifa amaçlı değerli taş takmaya başlanması,
  • Kitap yazmaya başlamak,
  • Spiritüel alanlar, ruhsal konularda başlangıç yapmak,
  • Diyete, yeni bir beslenme programına başlamak,
  • Dua ve benzeri ruhsal işlerle meşgul olmak,

18 Nisan Çarşamba sabah 06.00 da başlayacak olan etkileşim, aynı gün gece 22 ye kadar devam edecek. Bu özel günün etkilerinden faydalanmanız için illa bir konuda başlangıç yapmak veya yazı yazmak gerekmiyor. Öncelikle sadaka vermek, ihtiyacı olan birini veya bir canlıyı sevindirmek bugün için çok olumlu bulunur. Ayrıca bugünü kötü söz söylemeden, dedikodu yapmadan geçirmek çok önemlidir. Günü, mümkün olduğunca olumlu işlerle ve güzel sözlerle geçirmek gerekir. Faydalanmak nasip olsun. Sevgilerimle…

Şebnem Ekşib

Astrolog ve Eğitmen

©Şebnem EKŞİB Yazının tüm hakları saklıdır. İzin almadan ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ve kopyalanamaz.

1 comment

Mesaj Bırak

Your email address will not be published. Required fields are marked *