GÜNCEL YAZILARIM

YILIN İLK MERKÜR GERİLEMESİ

2016 yılının ilk Merkür gerilemesi 5 Ocak Salı günü başlıyor ve 25 Ocak gününe kadar devam edecek. Öncelikle Merkür’ün geri harekete geçmesi astroloji adına doğal bir durumdur. Merkür Retro’su olarak da bilinen bu hareket bu yıl içinde 4 kez tekrarlanacak ve tüm bu süreçlerde Merkür bizden yavaşlamamızı, sakin olmamızı ve harekete geçmeden önce iyi düşünmemizi talep edecek.

Tüm gezegenlerin geri hareket dönemleri ilgili konularında daha öznel ve farklı bir bakış açısıyla durumları değerlendirmemize neden olur. Gezegen gerileme dönemleri hızla otobanda giderken, ihtiyaç molası vermemiz gerektiğini fark ettiğimiz zamanlardır 🙂

Merkür hayatımızda hızdan, organize olmamızdan, düşünme, anlama ve uygulama becerilerimizden, çevremizle kurduğumuz iletişimden öncelikli sorumlu olan gezegendir. Dolayısı ile gerilediği süreçlerde tüm bu konularda acele ile karar vermeden daha sabırlı olmak gerekir. Benzer şekilde 5 Ocak Salı günü başlayacak ve yaklaşık 21 gün sürerek, 25 Ocakta tamamlanacak yılın ilk Merkür gerileme dönemi de en genel hattı ile bize hadi bakalım hız kesin ve yavaşlayın diyecek. Eski konuları önümüze tekrar koyacak, tekrarlar yaşayacağız, eksik olanları tamamlayacak, yeni olanı çok yönlü incelemeye çalışacak ama adıma atmadan bekleyeceğiz. Yani sabırlı olacak, bekleyecek ve daha çok izlemede kalmayı öğreneceğiz.  Olumlu yönde ise eski dostlar kavuşacak, eksik kalanları tamamlayabilecek, kaybettiklerimizi bulacak, zihnimizi tabi becerebilirsek dinlendirme fırsatı yakalayacağız.

5 – 25 Ocak Merkür gerilemesi Vedik astrolojiye göre Oğlak burcunda gerçekleşiyor. Gerileme süreçlerinin de her şey de olduğu gibi bir başlangıç haritası vardır ve Hint astrolojisine göre bu başlangıç anı önemlidir. Gerileme an haritası çok olumlu göstergeler vaat etmiyor. Öncelikle 5 Ocak Salı günü saat 14.58 de başlayacak Merkür Retrosu Boğa burcu yükselirken ve yükselenin son derecesinde başlıyor. Bu etki tamamlanmaların retro sırasında yoğun yaşanacağını gösteriyor. Hayatınızdan çıkarmak istediğiniz iş, ilişki, arkadaşlık, akrabalık bağları veya bir ev, eşya benzer bir durum adına bir anlamda yüklerinizden arınacak ve hafifleyeceksiniz. Retro etkisi işler ve kariyer açısından ilerlemekte zorlanabileceğimiz enerjileri tetiklemekte. Bu nedenle sizi zorlayan bir yöneticinizle, patronunuzla veya iş arkadaşlınızla iletişiminize dikkat etmekte fayda var. Merkür gerilemesi ilişkiler ve duygusal konulara bakış açınızda sizi daha sabırsız ve tahammülsüz duygular içinde bırakabilir. Bırakmanız gerekenlerle yol ayrımına gelmeniz söz konusu. 

Gerilemenin duygularımız üzerindeki diğer bir etkisi de aklımızla duygularımız arasında gelgitler yaşamamız şeklinde kendini gösterebilir. Net düşünmenin ve herşeyi olduğu gibi görüp anlamanın çok kolay olmayacağı bu dönem içinde sağ duyuda kalıp ele aldıklarınızı sadece kendi açınızdan değil, bütünden bakarak ele almaya özen gösterin.

Gerileme sırasında büyük iş organizasyonları yapmak, önceden planladıklarınız hariç, yeni bir projeyi başlatmak, önemli biri ile sizin için önemli bir konuşmayı yapmak pek tercih edilen bir durum değildir. Ancak önceden başlayan önemli bir görüşme talebiniz veya iş anlaşmanız, ya da iş ile ilgili bir konunuzla ilgili sonuç almanız söz konusu.

Vedik Astrolojiye göre Oğlak burcu‘nda 5 Ocak da başlayan Merkür Gerilemesi 14 Ocaktan itibaren Yay burcuna gerileyecek ve 14 Ocak ile 25 Ocak arasında sürdüreceği gerilemeyi Yay burcunda tamamlayacak. Doğal olarak da Hint Astrolojisine göre Lagna (yükselen) burcu Oğlak ve Yay burçları olan başta olmak üzere, Oğlak, Yay, Yengeç, İkizler burçları gerilemeyi ilk elden yaşama potansiyeli olan burçlar diyebilirim.

Burçların Merkür gerilemesi bağlantılarını aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz.

https://www.sebnemeksib.com.tr/blog/14-guncel-yazilarim/194-merkur-gerilemesi-burclarla-olan-iliskisi.html

Gerileme sırasında hepimizin dikkat etmesi gereken unsurlar:

Öncelikle tüm Merkür gerileme süreçlerinde olduğu gibi teknolojik aletlerle ilişkilerinize dikkat edin. Yani, teknolojik alet alımlarınızı bu sürece denk getirmeyin.

Her türlü kontrat ve anlaşma, sözleşme işlerinizi mümkün olduğunca Merkür gerilemesi sonrasına bırakın.

Organizasyon gerektiren konularda sapmalar ve gecikmeler yaşanabilir. Aksiliklere karşı kriz yönetimlerine hazırlıklı olun.

Yeni bir başlangıçtan uzak durun ama eksiklerinizi tamamlayabilir, toparlamanız gereken işleri düzenleyebilirsiniz.

Finansal konular, bankacılık işleri ve kredilerle ilgili alanlarda 21 günlük süreçte riskli iş ve başlangıçlar destekli değil. Yatırımları başlatmak adına da bu dönem yine uygun olmayacak.

14 Ocak ile 25 Ocak arasında seyahat ve yolculuk, yurtdışı programları açısından riskler daha yüksek.

Benzer şekilde Merkür gerilemesinin ilişkilerinizde iletişim sorunlarına yönelik sıkıntı verme potansiyeli bilhassa 14 Ocak ile 25 Ocak arası daha yoğun olabilir. İkizler ve Yay yükselenler daha dikkatli olsunlar.

Merkür Gerilemesi Ülke açısından Neler Vaat ediyor?

Gerilemenin ilk yarısı yani 5 Ocak ile 14 Ocak arasındaki bölümünde ülke adına finansal konular, üst düzey yönetimlerle ilgili ani gelişmeler, şirket sahipleri, patron veya üst düzey yöneticiler adına ilginç ve şaşırtıcı haber ve gelişmeler yaşanabilir. Üst düzey istifalar, şirket iflas veya benzeri ani ve çok edici açıklamalar açısından hareketli zamanlar olacak. Bu dönem piyasalar açısından dalgalı bir döneme işaret etmekte.

10 Ocak civarı dış ilişkiler ve diğer ülkelerle olan ilişkiler adına gergin bir dönem söz konusu. Merkür gerilemesi ile denk gelecek Yeni Ay sürecinde gökyüzü hassas olacak.

14 Ocaktan itibaren uluslararası ilişkilerde Merkür gerilemesi önceden başlayan konu veya durumların aniden tekrar aktive olmasına neden olabilir.

Gerilemenin yükselen burcunuza göre etkilerine ulaşmak için:

Sevgilerimle.

Şebnem Ekşib

 

Astrolog ve Eğitimen

Mesaj Bırak

Your email address will not be published. Required fields are marked *