Yeni ay zamanları gelişmelerin filizlendiği, yenilenmenin, temizlenmenin vurgulandığı, tıpkı toprağa atılan tohum gibi bir olay veya durumla ilgili ruhsal ve fiziksel olarak kendimizi bir anlamda gelişmelere açık veya hazır durumda hissettiğimiz zamanları temsil eder. Yeni Ay başlıyor! demektir…Başlatan değildir, gelişebilecek yani tohumlanan durumları haber verir. Olgunlaşma ve tamamlanma ise dolunay fazlarında yeni ay ile filizlenenlerin veya niyetlerin olgunlaşması dönemlerini gösterir.

2016 yılının son yeni ay döngüsü Hint Astrolojisine göre 28 Aralık Çarşamba günü sabah saat 8.30 civarında başlıyor ve 29 Aralık Perşembe günü yine sabah 9.30 da Güneş ve Ay’ın kavuşup kucaklaşmasıyla finale ulaşacak. Hint Astrolojisinde Yeni Ay; Amavasya olarak adlandırılır ve ayın en karanlık fazı olduğu için dolunaya göre daha temkinli olmamız gereken bir sürece işaret eder. En genel haliyle ise Amavasya/ Yeni Ay günleri yeni bir başlangıç yapmak için acele etmemek, yeni aydan itibaren yaklaşık 3 gün bekleyerek Hilal döngüsünde harekete geçmek en doğrusudur. 28 Aralık Çarşamba günü başlayacak olan Amavasya-Yeni Ay döngüsü Pazar/Pazartesi gününden itibaren Hilal fazına geçmiş olacak. Bu hafta önemli bir işinizle ilgili adımınızı mümkünse Cumadan itibaren aktive etmeye çalışmanız daha doğru olacaktır.

Amavasya süreci (Yeni Ay) Moola takımyıldızında başlıyor. Bu yıldız Ketu ile yönetilir ve kadersel dönüşümleri temsil eder. Çok büyük mücadelelerle gelen mutlak zaferlerin temsilcisidir. Yay, İkizler, Kova, Başak, Akrep, Oğlak, Koç ve  Aslan yükselenler veya Ay burçları bu alanlarda olanlar için ağırlıklı olmak üzere önümüzdeki on günlük süreç hareketli ve yeni gelişmelere açık etkiler taşımakta.

Yeni Ay sırasında Hint Astrolojisine göre göstergeler şu şekilde olacak;

Öncelikle Merkür gerilerken oluşacak Yeni Ay, Merkür ile aynı evde ve kavuşumdayken gerçekleşiyor. Bu etki önümüzdeki hafta hayatınızda öncesi olan, daha önce tohumlanan veya oluşmaya başlayan konuları daha fazla vurgulayacak. Ülkemiz haritasında Merkür yükselen (Hint Astrolojisine göre) ve 4. ev yöneticisi. Bu durum içerde yaşadığımız dalgalanmalar, olaylar veya gelişmeler nedeniyle uluslararası platformda ülkemizden sık bahsedilmesine neden olabilecek. Zira oluşum bir yandan da ülke haritamıza göre uluslararası alanda gerçekleşiyor. Yurtdışı ve diğer ülkelerle olan kontaklar açısından ani gelişmelerin yaşanabileceği bir süreci yeni ay tetikleyecek. Turizmle bağlantılı konular, inançlarla ilgili yerler veya konular, dini yerler yeni ay döneminde Ocak’ın ilk haftasına kadar olağan dışı durum ve haberlerin merkezi olabilir.

Yeni Ay oluşum haritasında Venüs AtmaKaraka yani kadersel noktaları tetikleme görevinde. Venüs, 28 ve 29 aralıkta çok zayıf bir dereceden ilerliyor. 29 Aralıkta Ay’ın tam kapanma noktasına geldiği anda gökyüzünde Atma Karaka etkisini Venüs, Satürn’e devrediyor ki bu hafta olaylar, kaos, saldırılar açısından hayli riskli bir süreç var. Öncelikle ülke haritamızda Venüs, gizli düşmanlıklar ve arkadan çevrilen işleri temsil eden bir alanın yöneticisi. Satürn ise dönüşümsel etkiler veren bir alana hükmediyor. Tüm bunlar  Çarşamba, Perşembe günleri daha ağırlıklı olmak üzere Pazartesiden itibaren ülke gündemi ve gelişmeler açısından yine hareketli bir hafta geçirebileceğimize işaret etmekte. Salı günü ağırlıklı olmak üzere eğlence merkezleri, eğlence yerleri, çocuklar ve gençlerle ilgili alanlar, ilk öğretim ve lise gibi eğitim kurumları açısından da yine dikkatli olunmalı. Bu etkiler tüm hafta boyunca aktif. İklimsel olarak yağışlara ve suyla ilgili sıkıntılara dönük bir hafta vurgulu olabilir. Zira Ay Perşembe gününden itibaren geçeceği bölüm de denizler ve sularla ilgili hassas etkiler verme eğiliminde. Kısacası ülkemiz adına güvenliğin yine vurgulu olacağı, sınırlar arası operasyonlarda güvenlik tedbirlerinin ihmal edilmemesi, iç alanlarımızda ve şehirlerimizde ise saldırırlara, gizli düşmanlar tarafından planlı, organize bir karışıklığa sürüklenmeye, huzursuz bir haftaya eğilimli olarak giriyoruz.

Gökyüzünde Kala Sarpa etkisi devam ederken, kişisel hayatlarımızda kadersel döngüleri, ani gelişmeleri deneyimleyebiliriz.

Bireysel olarak Yeni AY döngüsünde vurgulu olacak alanlara bakacak olursak; ilişkiler, aile büyükleri, yaşça sizden büyük ve sizin için önemli kişilerle ilgili gelişmeleri, eşiniz, partneriniz veya sevdiğinizle alakalı konuları hayatınızda daha vurgulu şekilde yaşayabilir, kendi ilişkinizi yoğunlaşabilirsiniz. Bu hafta sert ve karışık etkiler nedeniyle keskin planlar yapmayın ve gelişmelerin aniden farklı yönlere geçebilme ihtimaline karşın, alternatif çözümler de üretmeye çalışın. Başkalarının ne düşündüğüne odaklanmadan, kendi alanlarınıza ve kişisel konulara dönük olmak rahat etmenizi sağlayabilir.

Spekülatif haberler, asılsız ve mesnetsiz dedikodularla fazlasıyla uğraşabilir veya maruz kalabilirsiniz. Gergin dönemlerde kendi içimize çekilip toparlamamız gereken işleri organize etmek bir çok noktayı daha iyi görmenize her zaman destek verir. Eşinizle veya ilişkinizle olan temaslarınıza da dikkat edin. Merkür’ün geri hareketi iletişimde yani sözlerinizde, yazdıklarınızda yanlış anlaşılmalara daha açık olunacağına işaret etmekte.

Burçlara Göre Yeni Ay ;

Koç burçları veya Koç yükselen

Yolculuklar, seyahat planları, uzun vadeli planlarınız ve programladığınız konu ve işlerde tedbirli olun. Yeni gelişmeler veya uzun süredir istediğiniz bir konuda ani gelişmeler söz konusu. Eğitim ve yurtdışı işlerinizle ilgili hareketli bir süreç söz konusu. Partnerinizle birlikte planladığınız bir konuda farklı bir gelişme yaşanabilir.

Boğa burçları veya Boğa yükselenler

Finansal konularda bu hafta temkinli olmakta fayda var. Başkalarından beklediğiniz maddi bir konuda gelişmeler yaşanabilir. Kazalar, aksilikler sizi yorabilir. Güvenliğinize önem verirken, değişen koşullara çabuk ayak uydurmanız gerekebilir. Duygusal konularda gergin ve öfkeli olabilirsiniz,partneriniz veya eşinizle diyaloglara dikkat etmek yerinde olacaktır.

İkizler burcu veya İkizler yükselen

İlişkiler, eşiniz, ikili her türlü ilişkiniz, diyaloglarınız adına dikkatli olmalısınız. Eşle ilgili konulara yoğunlaşmak gerekebilir. Yurtdışı konuları, ortaklaşa işler, proje çalışmaları, yeni bir projenin hayata geçmesi, önceden başlayan bir işin hız kazanması söz konusu. Bu noktada dikkat etmeniz gereken ele aldıklarınızı uğraşarak çözme söz konusu. Rakiplere veya arkanızda gizli iş çevrilmesine dikkat edin. Konuşulana değil, gördüklerinize inanın. Başkalarına göre hareket edilmemesi gereken bir hafta geçireceksiniz.

Yengeç Burcu veya Yengeç yükselen

Sağlığınıza dikkat etmek yerinde olacak. Bağışıklık sistemi açısından hassas olacaksınız. Hastanelerle kendiniz veya bir yakınınız nedeniyle fazla haşır neşir olma eğilimi var. Duygusal tepkiler verme, kişisel olarak çabuk alınma eğilimindesiniz. İlişkilerinizi gerek özel hayatta,gerekse iş konularında iyi yönetmek önemli olacak.

Aslan Burcu veya Yükselen Aslan

Çocuklar, çocuklarla ilgili konularda yeni ay size sürprizler hazırlayabilir. Kişisel gelişiminiz, hobilerle ilgili bir süredir beklettiğiniz konularda adım atmak isteyeceksiniz. Merkür gerilemesini dikkate alın. Aşk ve ilişkiler açısından karışık etkiler özellikle hafta ortası sizi yorabilir. Borsa türü spekülatif  alanlarda yatırımlarınız varsa bu hafta riske girmeyin.

Başak Burcu veya Başak Yükselen

Aile, ev, yuva alanlarınızda bir süredir bekletilen konularda gelişmeler yaşanabilir. Ebeveynlerinizle ilgili konularda yeni geliş durumlar söz konusu. Ev değişikliği, ani kararlarla hareket etme öne çıkabilir. Beklettiğiniz bir kararınızı hayata geçirme arzunuz artıyor ki merkür gerilemesini hesaba katarak adım atmak yerinde olacaktır.

Terazi Burcu veya Terazi Yükselen

Yakın çevreniz, arkadaşlar, kısa vadeli planlarınızı uygulama isteğiniz bu hafta yoğunlaşacağınız konular arasında. Kişisel konularda dikkatli olun. Fiziksel müdahaleler, güzellikle ilgili bir operasyon, küçük veya büyük müdahale için uygun bir hafta değil. Önceden başlayan işleri yürütmek, ilerletmek, eski konularla ilgili tıkanıklıkları halletmek adına etkileriniz destekleyici ancak yeni bir başlangıcı iyi organize etmek gerekecek. Bir konuda inisiyatif almanız, sorumluluklarınızın sınırlarını büyütmek durumunda kalmanız söz konusu.

Akrep Burcu veya Akrep Yükselen

Maddi konularda temkinli olmak yerinde olacak. Özellikle bankalarla işlerinizde dikkatli olmaya bakın. Yakın çevrenizle konuşmalarınıza, diyaloglarınıza bu hafta özen göstermek gerekiyor. İş ve güncel konularda aktif bir hafta söz konusu ama ilişkilerde akılcı davranmak yerinde olacaktır.

Yay Burcu veya Yay Yükselen

Burcunuzda gerçekleşecek Yeni Ay, ilişkiler ve aşk adına dikkatli olmanız gerektiğini, fevri tepkiler vermeden, sağ duyu ile hareket etmenin önemini vurgulamakta. Sonradan pişman olacağınız sözleri, konuşmaları yapmak bu hafta önemli.  Son söylemeniz gerekeni ilk önce sarf etmeyin. Yeni ay sürecinde kişisel konularınızı tamamlamak, başlamasını istediklerinizi Hilal fazına denk getirerek organize etmek, kendinize önem vermek bu hafta önemli sizin için.

Oğlak Burcu veya Oğlak Yükselen

İç gerginlikleriniz artabilir. Haftanın ilk 3 günü ağırlıklı olmak üzere depresif hissetme eğiliminiz var. Duygusal olarak inişli çıkışlı olabileceğiniz için, aşk ve ilişkilerde net kararlar vermeyin, illa gerekiyorsa cumadan sonra adım atın. Kalabalıklarda olmak, bedenen veya ruhen kendinizi yormak size bu hafta iyi gelmez. Cumaya kadar biraz daha içe dönmek iyi gelebilir.

Kova Burcu veya Kova yükselen

Sosyal alanlar, arkadaşlar, aile büyükleri, uzun vadeli planlarınız açısından yoğun bir hafta söz konusu. Çok istediğiniz, hedefiniz olarak gördüğünüz bir konuda sonuç alabilir veya önemli bir gelişme yaşayabilirsiniz. Durumları abartmayın ve sakin şekilde çözüm odaklı olmaya çalışarak yaklaşımlar sergilemeye bakın. Bu hafta ilişkilerle ilgili ani bir kesinti, bir sorunun büyümesi gibi istenmeyen durumlara açıksınız. Sakin olmak bu nedenle önemli olacak.

Balık Burcu veya Balık Yükselen

Kariyer, iş alanları, iş ve meslekle ilgili durumlarda gelişmeler yaşamak, beklediğiniz bir tayin, terfi veya farkı bir konuda hafta ortasına doğru haber almak söz konusu. Eski konuları çözmek veya gelişmeleri koordine etmek, yönetmeye çalışmakta desteklisiniz. Panik yapmadan ve koşulları zorlamadan ele aldıklarınızı organize etmelisiniz.  Duygusal konularda karamsar yaklaşımlarınız karşı tarafı sıkabilir. Ağır ve zorlayıcı konuları bu hafta mümkün olduğunca bırakın. Sevdiğiniz veya daha kolay yaptığınız işlere yönelmeye çalışın.

©Şebnem EKŞİB Yazının tüm hakları saklıdır. İzin almadan ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ve kopyalanamaz.

1 comment

Mesaj Bırak

Your email address will not be published. Required fields are marked *