GÜNCEL YAZILARIM

Yükselen Burcunuzu Nasıl Bulursunuz

Vedik Astroloji ülkemizde bir kaç senedir fark edilmeye başlayan, kaynağı binlerce yıl öncesine dayanan eski bir astroloji geleneğidir. Batı astroloji ile farklı bir zodyak sistemi kullanır ki bu durum Vedik Astroloji‘de burç ve gezegen yerleşimlerinizin Batı Astrolojisine göre farklı, bir geride olmasına neden olur. Bu noktada belirtmeliyim ki Vedik Astroloji gerçek gökyüzünü değerlerini kullanır. Batı Astrolojisi mevsimsel zodyak sistemini benimsemiştir. Mevsimsel zodyağa göre mevsimler burçlarla başlar. Koç ile bahar, Yengeç ile yaz, Terazi ile sonbahar ve Oğlak ile kışın başladığınız farz eder. Esasen gökyüzünde yıldızlar baz alındığında farklı bir burç kuşağı ilerlemektedir. İşte Vedik sizin bu reel burç ve gezegen kombinasyonlarınızı kullanır.

Bu konuda ayrıntılı bilgileri ilgili yazımda bulabilirsiniz…

Hint (Vedik) Astroloji Nedir?

Hint Astrolojisinde Burçlar

Vedik Astroloji ile 18 yıldır içe içeyim. Oldukça özel tekniklere sahip bu astroloji türünü tanıtmak ve bilinirliğini arttırmak adına uzun yıllardır çalışmalar yapmaktayım. Ancak diğer astroloji türleri ile farkları ve bilinirliği arttıkça bu sistemin önemli iki arteri olan Yükselen Burç ve Ay Burç’larının Batı’ya göre farklı olduğu okuyucu ve astroloji severler tarafından fark edilmeye başlandı. Ve özellikle yükselen burcunun hesaplanması üzerine yüzlerce mesaj almaya başladım. Gittikçe artan talep hepsini cevaplamamı neredeyse imkansız hale getirdi. Vedik Astroloji de hayli önemli olan yükselen burcunuzun bilmeniz, sıklıkla yazdığım günlük, aylık, yıllık yazıları ve diğer astroloji yazılarımı bireysel olarak kendi hayatlarınızda oturtabilmeniz adına faydalıdır. Yükselen burcunuzu öğrenmenizin en doğru şekli doğum bilgilerinize göre bakılması ile tespit edilmesidir ancak daha öncede aktardığım gibi bu konudaki yoğun talebe yetişmem de mümkün durmuyor bu nedenle size doğum tarihiniz ve doğum saatinizi bilmeniz durumunda yükselen burcunuzu (yaklaşık olarak) nasıl öğrenebileceğinizi tespit edebilmenizin yolunu aktarıyorum. Elbette bu durum haritanızdan bakılması kadar kesin değildir ve sapma yapma ihtimalini de belirtmekte fayda var. Fakat genel bir tespit açıdan sizlere yol göstermesini diliyorum.

Genel Bir Yükselen Hesaplaması Yaparken;

Güneş burcunuz sizin öz burcunuz olarak bildiğiniz alandır. Astroloji teriminde öz burcunuz diye bir şey yoktur. Bu alan esasen Güneş burcunuzdur. Doğduğunuz saat aralığını biliyorsanız, aşağıda ki listede Güneş burcunuzun yerine göre çok genel olarak tabi  yükselen burcunuzu hesaplayabilirsiniz.

Vedik-Hint Astrolojisine göre verdiğim Güneş burcunuza doğum tarihinize göre sıralamadan bakarak, yine doğum saatinize göre aşağıda verdiğim listeden yaklaşık yükseleninizi öğrenebilirsiniz.

Vedik-Hint Astrolojisine Göre Güneş Burcu Sıralamanız:

 • Koç Burcu : 14 Nisan – 14 Mayıs  arası doğduysanız…
 • Boğa Burcu: 14 Mayıs – 14 Haziran
 • İkizler Burcu: 14 Haziran – 14 Temmuz
 • Yengeç Burcu: 14 Temmuz – 14 Ağustos
 • Aslan Burcu: 14 Ağustos – 14 Eylül
 • Başak Burcu: 14 Eylül – 14 Ekim
 • Terazi Burcu: 14 Ekim – 14 Kasım
 • Akrep Burcu: 14 Kasım – 14 Aralık
 • Yay Burcu: 14 Aralık – 14 Ocak
 • Oğlak Burcu: 14 Ocak – 14 Şubat
 • Kova Burcu: 14 Şubat – 14 Mart
 • Balık Burcu: 14 Mart- 14 Nisan

Öncelikle Güneş burcunuzun yukarıdaki listeden hangi aralığa girdiğini tespit edin. Bu tespitten sonra doğum saatinizin aşağıdaki saat aralığından hangisine girdiğini bulun, örneğin;

***Güneş burcunuzun Terazi burcuna denk geldiğini  farz edelim, doğum saatiniz sabah 10 ile 12 arası olsun. Bu durumda yükselen burcunuz Güneş burcunuzun, yani Terazi’nin üç sonraki burcu olacaktır. Bu durumda Terazi den sonra Akrep, Yay ve Oğlak gelecektir. Yükselen burcunuz Oğlak  olur gibi…

 • Sabah 04 ve 06 arasında doğduysanız Yükselen Burcunuz Güneş Burcunuz ile aynıdır.
 • Sabah 06:10 civarı ve 08 arasında doğduysanız Yükselen Burcunuz Güneş  burcunuzdan bir sonraki burçtur.
 • Sabah 08:10 civarı ve 10 arasında doğduysanız Yükselen Burcunuz Güneş burcunuzdan iki sonraki burçtur.
 • Sabah 10:10 civarından itibaren – öğlen 12 arasında doğduysanız Yükselen burcunuz Güneş Burcunuzdan üç sonraki burçtur.
 • Öğlen 12:10 civarından itibaren – 14 arasında doğduysanız Yükselen burcunuz Güneş Burcunuzdan dört sonraki burçtur.
 • Öğlen 14:10 civarı itibaren – 16 arasında doğduysanız Yükselen Burcunuz Güneş burcunuzdan beş sonraki burçtur.
 • Öğleden sonra 16:10 civarından itibaren – 18 arasında doğduysanız Yükselen burcunuz Güneş burcunuzdan altı önceki burçtur.
 • Akşam 18:10 civarından itibaren – akşam 20 arasında doğduysanız Yükselen burcunuz Güneş burcunuzdan beş önceki burçtur.
 • Akşam 20.10 civarıyla – 22 arasında doğduysanız Yükselen Burcunuz Güneş burcunuzdan dört önceki burçtur.
 • Gece 10 civarı ile  00.00 arasında doğduysanız Yükselen Burcunuz Güneş Burcunuzdan üç önceki burçtur.
 • Gece 00.10 civarı ile 02 arasında doğduysanız Yükselen Burcunuz Güneş burcunuzdan iki önceki burçtur.
 • Sabaha karşı 02.10 civarıyla – 04 arasında doğduysanız Yükselen Burcunuz Güneş burcunuzdan bir önceki burçtur.

*** Yükselen burcun tespit edilmesi en doğru biçimde doğum bilgilerinize göre bakılması ile elde edilir. Ancak verdiğim değerler en genel hali ile Vedik Astroloji burcunuza göre bulabileceğiniz, yüz de yüz olmamakla birlikte aşağı yukarı yükselen burcunuzu bulmakta kolaylık sağlayan bir yöntemdir.

©Şebnem EKŞİB Yazının tüm hakları saklıdır. İzin almadan ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ve kopyalanamaz.

13 comments

 1. gönül terkeş 26 Eylül, 2017 at 13:40 Cevapla

  merhaba şebnem hanım farklı bir sitede yükselenim ve ay burcum farklı cıkıyor sizikiyle hesapladım yine farklı kafam karıştı 22/04/1978 saat 21/22 arası benim ay burcum terazi yükselenim akrep ti şimdiye kadar eşimde 17/12/1974 saat 12/13 arası öglen oda degişti size göre gerçek olan hangisi

 2. Pınar 3 Ocak, 2018 at 23:39 Cevapla

  Şebnem hanim merhaba,
  14 eylül 1973 de gece 12::00 12:30 arası doğmuşum. Bu durumda güneş ve ay burcum yukselenim nedir acaba. Tablodan baktım ama birde farklı vedik sitelerinde hep farklı çıkıyor kafam karıştı. Yardımcı olabilirseniz sevinirim. Teşekkür ederim.

 3. Sevinç 7 Ocak, 2018 at 14:56 Cevapla

  Merhaba, Şebnem hanım
  en doğru bilgiyi sizden bulacağıma eminim! yardımcı olursanız çok sevinirim..şimdiden teşekkürler 🙂
  benim ve eşimin vedik astrolojiye göre burçlarımızı öğrenmek istiyorum.(ay, yükselen, güneş)
  bilgilerimiz şöyle;
  Sevinç Kalyoncu 22/06/1983 doğum saati:06:30
  Günay Kalyoncu 23/12/1964 doğum saati 15:15

 4. Flz mrt 14 Ocak, 2018 at 19:41 Cevapla

  İyi geceler Şebnem hanım, Vedik astrolojiye göre yukselenim balık, güneş burcum yay. 06.01.1985 sabah 11.30 da doğdum. Batı astrolojisine göre ise yükselenim koç, güneş burcum oğlak. Koç ve oğlak özelliklerini taşıyorum. Vedik astrolojiyi daha etkili bulan biri olarak, yay ve balıkla neden alakam yok çözemedim. Kafam çok karıştı. Sevgiler.

 5. Aylin 17 Aralık, 2018 at 20:02 Cevapla

  14. den itibaren başlatip bitirmişsiniz batiya göre güneş burcum başak 14 eylül doğumluyum hint astrolojisine göre aslanmiyim başakmiyim doğum tarihim14 eylül 1982 10:58 bu durumda ay burcum yükselenim nedir?? Tşk ederim

Mesaj Bırak

Your email address will not be published. Required fields are marked *