Ay, dünyaya en yakın yerleşimiyle yer kürenin var oluşundan bu yana bize en yoğun etkileşimi veren gezegendir. Bir çok nedenin yanında bu etkisini de dikkate alan Hint Astrolojisi, Ay’ı oldukça önemli bir yere koyar ve yıldız haritalarımıza verdiği etkileşimi fazlasıyla önemser, harita yorumlarında onu birinci elden kullanır.

13 Kasım 2016 da saat 20.49 da başlayacak Kasım ayı Dolunayı etkisi, 14 Kasım 2016 Pazartesi günü (Istanbul’a göre) 16.49 da en yüksek seviyesine ulaşarak bu yüzyılın en güçlü dolunayını oluşturacak. Buna “Süper Dolunay” diyoruz.

Neden Süper Dolunay?

Ay ve Dünyamız arasındaki yakınlık her zaman aynı seyretmiyor. Aralarındaki yakınlık belli dönemlerde artarken, bazen de daha uzak bir ilişki içinde olabiliyorlar. Dolunay dönemleri hem astrolojik, hem de astronomik olarak önemli döngülerden birisi olarak kabul edilirken, dünyamız ile Ay’ın birbirlerine minimum düzeyde yakınlaştığı zamanlar Astroloji dilinde Süper Dolunay olarak aktarılır. Nasa’ya göre yaşayacağımız bu dolunayın bu düzeyde tekrarlanması bir daha 2034 yılına denk gelecek. Yani, süper dolunayın bir dahaki gerçekleşmesi 18 yıl sonra olacak. Dolayısıyla güçlü, etkileyici ve hayatlarımızda önemli etkileşimler verebilecek bir dolunay sürecini yaşayacağız. Hatta bu etkiyi, bizi önemli gelişmeler, farkına varma ve idrak etme ile bütünleyecek bir dolunay yaşayacağız olarak  da açıklayabiliriz.

Her şeyden önce dolunay normal bir doğa olayı ve astroloji fenomenidir. Genel olarak her ay yaşadığımız bu döngü duygusal olarak bizi fazlasıyla etkilediği için filmlere, şairlere, bir çok yaratıcı enerjiye ilham kaynağı olmuştur. Vedik Astroloji’de önemli bir yeri vardır. Bize en yakın gezegenin ışığının ulaşabileceği en üst noktaya kavuştuğu bu süreçleri, duygusal olarak dalgalanmalara neden olması ve aşırı tutkulu hareket edebilmemizi bir kenara bırakırsak, çok olumlu buluruz. Dolunaylar, tamamlama ve bitirme, sonuç alma dönemleridir. Bir önceki döngüde Yeni Ay zamanında tohumu toprağa bırakır, sular, büyümesi için gelişmesini sağlarız. Ama hasat zamanı Dolunay süreçlerindedir. Ve bu süreçlerde ne ektiysek onu biçeriz. Hasat bazen epeydir beklediğimiz bir duruma kavuşma, bazen de artık bırakmamız gereken bir kişi veya olaydan kurtulma, yani kendimizi özgürleştirme şeklinde gerçekleşir. Bu tamamen bizim ne ektiğimizle ilgilidir. Hiç bir şey ekmediysek, hiç bir şey biçemeyiz.

Vedik (Hint) Astrolojisinde Dolunay süreçleri Batı’dan farklı hesaplanır. Dolunay’ın başlangıç zamanları bu nedenle batı sistemiyle uyuşmaz. Kasım Dolunay’ı 13 Kasım Pazar akşamı saat 20.49 (İstanbul’a göre) başlıyor. Diğer şehirlerimiz için bir kaç dakikalık geri veya ileri oynama olabilir. Başlangıç anı haritasına baktığımızda İkizler burcu yükseliyor ve Türkiye’nin natal haritasıyla aynı takımyıldızında Dolunay enerjisi başlamış oluyor. Bu durum, ülkemiz açısından dolunayın kuvvetli olacağına, bizi yoğun etkileyebileceğine işaret etmekte. Aridha zor bir yıldızdır. Huzursuz enerjisi ile bilinir. Türk milleti olarak genel açıdan huzursuz bir enerjiye sahip olmamızın nedeni de aslında bu yıldız etkisinde olmamızdan kaynaklanır. Dolayısı ile Dolunay süreci hepimizde huzursuz, gergin bir etki yaratabilir ki üzerine Mars da dolunayı görünümde tutacak. Güneş’e baktığımızda Visekha yıldızında, o da oldukça sert ve hedef odaklı bir süreç geçirileceğine işaret etmekte. Ülkemiz açısından açıklarsak, önümüzdeki yeni ay döngüsüne kadar, yani aralık başını kast ediyorum, hükümetin halkı da ilgilendirecek sert kararlar alabileceğine, yönetim kadrolarıyla alakalı ani gelişmelerin yaşanabileceğine işaret eden bir süreç var. Kasım ayının belirsizlik içeren etkileri ile birleşen dolunay, iç öfkelerin artması, fark etmediklerinizle aniden yüzleşme, büyük kesişmeler yaşamanız ve yüzleşmeniz anlamına gelmekte. Öte yandan gerek bireysel hayatlarınızda, gerekse ülke gündemi açısından sert virajlar dönmek zorunda kalabiliriz.

Süper dolunay dönemleri doğal afetler açısından riskli süreçlere işaret eder. Özellikle sularla ilgili hareketlerde dengesizlik, mevsim dışı yağışlar, yanardağ ve volkanik hareketlenmeler ve depremler açısından riskli bir dönemdir. Aralık ayına kadar olan döngü içinde ağırlıklı olmak üzere, dünya da ve bizde doğal afetler ve depremler açısından hareketlenme yaşanabilir.

Vedik (Hint) Astrolojisine göre Koç-Terazi aksında gerçekleşecek olan “Süper Dolunay” öncelikle ilişkileri, ilişkileri ele alış şeklimizi, hayatımızda mücadele ve efor gerektiren konuları, savaşmayı, sonuca bağlamayı birlikteliklerimizde vereceğimiz önemli kararları tetikleyecek. İlişkiler açısından dolunay sizi önemli kararlar, sürpriz gelişmelere buluşturabilir. İlişkinizde kendi yerinizi ve değerinizi belirginleştirmek isteyebilirsiniz. Dolunay hem Mars, hem de Rahu görünümde oluşuyor ki, sonuç alırken savaşmak, hırsla ve tutkuyla hareket etmek, acele kararlar vermek hedeflere gitmek için kendinizi daha hazır ve tam hissetmek söz konusu. Koç-Terazi ve ateş ve hava grupları süper dolunayın fatihleri arasında olabilirler. Koç, Terazi, Aslan, Yay, İkizler ve Kova burçları ve yükselen burçları bu alanda olanlar önümüzdeki hafta gergin bir koşturma, duygusal olarak dingin olmaktan uzak bir ruh halinde olabilirsiniz.

BURÇLAR AÇISINDAN SÜPER DOLUNAY ETKİLERİ

(Burç yorumlarınızı Hint Astrolojisine göre yükselen burcunuza göre öncelikli okumaya çalışınız)

Koç burçları veya Koç yükselen

Burcunuzda gerçekleşen dolunay yeni bir döngü içinde olduğunuzu göstermekte. Hareketli bir süreç içine giriyorsunuz. Duygusal olarak önemli kararlar arifesindesiniz. Hayatınıza yöne vermek, yenilenmek, bir süredir beklettikleriniz adına mücadeleye girmekten kaçınmayacaksınız. İş değişimleri, evlilik veya partnerinizle ilgili kararlar, anlaşmalar, iş teklifleri, spritüel gelişim adına yoğun bir döngü içine giriyorsunuz.

Boğa burçları veya Boğa yükselenler,

Hayatınızda gizlediğiniz, görmek istemediklerinizle ilgili farkına varma, idrak etme döneminden geçeceksiniz. Düşmanlar, rakipler ve bir süredir mücadele ettiğiniz kişi veya olaylarla ilgili ani gelişmeler söz konusu. Gardınızı almanız gereken bir süreçten geçiyor olabilirsiniz. Bırakmanız gerekenlerle yüzleşme ve artık ayrılma, kopma zamanı olabilir. Görmek istemedikleriniz önünüze gelecek ki evrenin işaretlerine dikkat edin. Satamadığınız bir mülk veya benzeri bir menkulünüzle ilgili ani gelişmeler söz konusu.

İkizler burcu veya İkizler yükselen;

Hedefleriniz, yapmak istedikleriniz adına yeni bir döngünüz başlıyor. Uzun süredir peşinde koştuğunuz, düşündüğünüz ama uygulayamadıklarınız birden aktive olmaya başlayacak. Sosyal çevre ve arkadaşlara ilgili önemli gelişmeler söz konusu. Çevrenizle ilgili bir çok konuda anlama ve idrak etme döngüsündesiniz. Mesajları iyi anlamanız faydanıza olacaktır. Ani çıkışlar sürecine girdiniz ancak Mars ve Rahu etkisiyle temkinli ve sakin olmak önemli.

Yengeç Burcu veya Yengeç yükselen;

Kariyer ve toplumsal statünüz adına önemli bir döngü içine giriyorsunuz. Evliliğinizle ilgili bir karar almak, işinizle statünüzle ilgili yeni bir döneme geçmek söz konusu. Acele kararlar vermeyin. Sakin ilerlemek gerekmekte. Maddi konularda ilginç gelişmeler yaşayabilirsiniz. Yatırım yapmak adına şartları iyi ölçümlemek gerekmekte. Beklediğiniz bir gelir veya parasal bir giriş sizi rahatlatabilir.

Aslan Burcu veya Yükselen Aslan;

Bilinç altınızın fazlasıyla aktive olduğu bir döneme girdiniz. Kişisel gelişime açık bir döngüden geçerken, hedeflerinizi yeniden yapılandıracaksınız. Aile ve yakın çevrenizde ilginç gelişmeler söz konusu. Eğitim, yolculuklar, kişisel gelişimli ilgili alanlarda önemli adımlar atmanız söz konusu.

Başak Burcu veya Başak Yükselen;

Değişimlere açık, transformasyonları daha yoğun yaşayacağınız bir süreç söz konusu. Arkadaşlarınız, sosyal çevrenizde ani değişimler ve farklı insanlarla görüşme veya tanışma, ummadığınız yerlerden gelebilecek desteklere açık bir süreçten geçiyorsunuz. Eşinizden veya ortak paylaşımlarda olduğunuz birinden beklediğiniz bir alacak veya benzer bir durum sonuçlanabilir.

Terazi Burcu veya Terazi Yükselen;

Dikkat çekeceğiniz, vereceğiniz kararların uzun vadede sizi etkileyeceği bir döngü yaşayacaksınız. Duygusal konular, evlilik veya partnerinize ilgili konular hareketlenirken, bu alanlarda önemli girişimler gelebilir. Evlilikle ilgili bir dönüm noktasını yönetmeniz gerekebilecek. Evliliğinizde veya ilişkinizde bir sorun varsa bu durum aniden artık bir karar vermeye doğru itecek sizi. Diğer yandan bir süredir devam eden birlikteliğinizde evlilik kararı da çıkabilir. İş ortaklıkları açısından da hareketli bir zaman yaşayacaksınız.

Akrep Burcu veya Akrep Yükselen;

İş konuları, mesleki alanlar, gündelik koşturmalar adına oldukça hareketli bir döneme girdiniz. Karara dönük ve radikal adımlar atmaya yatkın olacaksınız. Esneklik göstermeniz çok kolay olmayacağı için duygusal hayatınızı veya rutinde devam eden düzeninizi iyi yönetmeniz önemli olacak. Sert ve tepkise adımlar atma ihtimaliniz var ki sakin ve kontrollü olmak gerekmekte. Sağlıkla ilgili önemsemediğiniz bir duruma eğilmek söz konusu. Bu aralar sağlığınıza dikkat etmek yerinde olacaktır.

Yay Burcu veya Yay Yükselen;

İlişkilerde çok hareketli bir dönem sizi bekliyor. Aşk hayatınızda ani gelişmeler sürprizler yaşayacaksınız. Kontrol edemediğiniz veya önceden planlamadığınız durumlarla karşılaşmak söz konusu. İlişkilerde duygusal tepkiler vermek, bir süredir söylemediğiniz, tuttuğunuz sözcükleri aniden söyler olmak, yakın çevrenizle ilgili içinizde biriktirdiklerinizi dışa vurmak hayli vurgulu. Sakin ve akılcı ilerlemeniz gerekiyor. Sabrettiğiniz durumlarda daha girişimci ve artık sonuç almaya dönük olacaksınız.

Oğlak Burcu veya Oğlak Yükselen;

Aileniz, ebeveynler, özellikle annenizle ilgili gelişmeler yaşamaya açıksınız. Planlı programlı olmaktan ziyade spontane gelişmeler nedeniyle bir çok hayat alanınızı başta ev ve aile konuları olmak üzere tekrar revize etmeniz gerekecek. Taşınma, yer değişikliği, sürpriz bir tayinle hayatınızı tekrar yapılandırmak söz konusu.

Kova Burcu veya Kova yükselen;

Yakın çevreniz, kardeşler, yakın arkadaşlarla ilgili konulara dönük ilginç gelişmeler yaşanacak. Kısa vadeli planlarınız, girişimleriniz adına sonuç alma dönemine girdiniz. Beklemediğiniz yerlerden gelen teklifler, yeni oluşumlar, bir süredir büyütmeye çalıştığınız bir projenizin aniden hayata geçmesi söz konusu. Duygusal hareket etme, fazla heyecanla gözden bazı şeyleri kaçırma söz konusu ki temkini elden bırakmadan hareket etmelisiniz.

Balık Burcu veya Balık Yükselen;

Maddi konular bu dönemde odak noktanız olabilir. Parasal konular, ödemeler, maddi dengeleri yeniden düzene koyma açısından hareketli bir döngü içinde olacaksınız. Satış veya iletişim bağlantılı ele aldıklarınızın olgunlaşması, belli bir düzeye erişmesi söz konusu. Duygusal olarak gergin ve tepkisel olmanız özellikle kendinizi ifade ederken düşünmeden konuşmanıza neden olabilir. Kısa vadede düşünmeden konuşmamaya bakın.

©Şebnem EKŞİB Yazının tüm hakları saklıdır. İzin almadan ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ve kopyalanamaz.

1 comment

Mesaj Bırak

Your email address will not be published. Required fields are marked *